Рішення № 75378185, 18.07.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.07.2018
Номер справи
805/3769/18-а
Номер документу
75378185
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 липня 2018 р. Справа№805/3769/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні без повідомлення сторін) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, 85114, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Леваневського, 102)

до Костянтинівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37544278, 85113, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, 25)

про стягнення невиплаченої державної пенсії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Костянтинівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про стягнення з відповідача невиплаченої державної пенсії за період з 1 січня 2014 року в обсязі не нижче від восьми розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю на підставі статті 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в обсязі 70 % розміру прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Ухвалою від 29 травня 2018 року суд залишив без руху позовну заяву позивача та надав десятиденний строк з дня отримання копії ухвали для усунення виявлених судом недоліків. 12 червня 2018 року позивач виконав вимоги ухвали суду від 29 травня 2018 року, чим усунув її недоліки.

18 червня 2018 року суд прийняв до розгляду позовну заяву та відкрив провадження у справі, задовольнив клопотання позивача про витребування доказів. Витребував у відповідача розрахунок невиплаченої пенсії позивачу за період з 2 серпня 2017 року по червень 2018 року, витяг з пенсійної справи позивача відповідно спірних правовідносин (призначення пенсії, заяви, протоколи, довідки, рішення, що стосуються виплати, перерахунку пенсії), всі інші докази, які стали підставою для вчинення відповідачем спірних дій.

За правилами пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі – КАС України) справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Згідно з нормами частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що постановою Костянтинівського міськрайонного суду від 3 липня 2014 року по справі № 233/3888/14-а позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області про визнання дій неправомірним та зобов’язання вчинити певні дії, задоволено та зобов’язано Управління Пенсійного фонду України у м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області провести перерахунок з 01 січня 2014 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, інваліду ІІ групи, 1-ї категорії, державної пенсії на підставі ст.54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в обсязі не нижче від 8-ми розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, на підставі ст. 50 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в обсязі 70% розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Зазначає, що відповідач здійснив перерахунок відповідно до вказаного рішення суду, проте виплати проведено не було. Таким чином, для зобов’язання відповідача провести виплату пенсії відповідно до рішення суду від 3 липня 2014 року, позивач змушений звернутися до суду.

Суд зазначає, що ухвалою від 18 червня 2018 року суд встановив відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення відповідачу даної ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву, який повинен бути складений та поданий за правилами, встановленими статтею 162 КАС України, або заяви про визнання позову. Дана ухвала була отримана відповідачем 21 червня 2018 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, проте, відповідач не надав суду відзив на позовну заяву. З цього приводу суд зазначає, що відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами. Отже, суд дійшов до висновку щодо розгляду справи за наявними в матеріалах справи документами.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України про що свідчить паспорт громадянина України серії ВВ № 050246, виданого Костянтинівським МВ ДМУ України у Донецькій області 17 січня 2004 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1. Позивач є пенсіонером за віком, інвалід 2 групи з числа учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, інших ядерних аварій та випробувань, про що свідчить посвідчення від 9 серпня 2011 року № 481959 та особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, про що свідчить посвідчення від 6 жовтня 2005 року № 440282.

Судом встановлено, що постановою Костянтинівського міськрайонного суду від 3 липня 2014 року по справі № 233/3888/14-а позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області про визнання дій неправомірним та зобов’язання вчинити певні дії, задоволено та зобов’язано Управління Пенсійного фонду України у м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області провести перерахунок з 01 січня 2014 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, інваліду ІІ групи, 1-ї категорії, державної пенсії на підставі ст.54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в обсязі не нижче від 8-ми розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, на підставі ст. 50 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в обсязі 70% розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Ухвалою Костянтинівського міськрайонного суду від 3 квітня 2014 року по справі № 233/3888/14-а у задоволенні заяви ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення по адміністративній справі №233/3888/14-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області про визнання дій неправомірним, зобов'язання вчинити певні дії відмовлено.

Крім того, судом встановлено, що 6 лютого 2018 року позивач звернувся до відповідача із зверненням, на яке 12 лютого 2018 року за вихідним № 3171/03/0749 відповідачем була надана відповідь, в якій було зазначено, що постановою Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 3 липня 2014 року у справі № 233/3888/14-а, залишеною без змін ухвалою колегії суддів Харківського апеляційного адміністративного суду від 21 жовтня 2014 року, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області провести перерахунок та виплатити з 01 січня 2014 року ОСОБА_1 державну пенсію на підставі статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в обсязі не нижче від 8 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в обсязі 70 % розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 31 липня 2014 року № 1622-УІІ, який набрав чинності з 3 серпня 2014 року, було установлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік. Отже, у період з 3 серпня 2014 року розмір виплат основної та додаткової пенсій особам, які мають статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, повинен визначатися відповідно до урядових постанов. Нарахування суми доплат за період з 1 січня 2014 року по 2 серпня 2014 року з урахуванням виплаченої суми в розмірі 38807 грн. 86 коп. здійснено та на виплатний період лютого 2017 року.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон № 1058-ІV.

Закон України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює порядок визначення категорій зон радіоактивного забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Статтею 49 вказаного Закону передбачено, що пенсії особам, віднесеним до 1 категорії, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії, б) додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Частиною 1 статті 50 вказаного Закону визначено, що особам, віднесеним до 1 категорії, інвалідам II групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 70% мінімальної пенсії за віком.

Частиною 4 статті 54 вказаного Закону передбачено, що розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, по ІІ групі інвалідності, - 8-ми мінімальних пенсій за віком.

Статтею 63 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що фінансування витрат, пов’язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

Відповідно до частини 2 статті 72 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов’язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 31 липня 2014 року № 1622-УІІ, який набрав чинності 3 серпня 2014 року, було установлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Суд зазначає, що з самого визначення поняття «пенсія» випливає, що щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу, а тому цей вид виплат не є строковим і не може бути призначений на певний строк. Порядок та строки нарахування пенсій можуть бути змінені за умов іншого законодавчого регулювання. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду Украйни від 5 листопада 2013 року № 21-293а13.

Таким чином, якщо орган Пенсійного фонду здійснює перерахунок та виплату пенсії особі за рішенням суду, в якому не вказана кінцева дата перерахунку пенсії, такий перерахунок та виплата продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесені рішення, або до змін умов пенсійного забезпечення одержувача пенсії. Суд погоджується з позицією відповідача, викладеною у листі від 12 лютого 2018 року, що у період з 3 серпня 2014 року розмір виплат основної та додаткової пенсій особам, які мають статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, повинен визначатися відповідно до урядових постанов.

Розміри основної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визначені постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Таким чином, пенсійні виплати, передбачені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в тому числі й ті, розмір яких було встановлено на виконання судових рішень, мають здійснюватися з урахуванням вищенаведеного.

Крім того, відповідач у листі від 12 лютого 2018 року повідомив позивачу, що розпорядженням по управлінню від 6 січня 2017 року розрахунок пенсії по виконанню постанови Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 3 липня 2014 року було приведено у відповідність до вимог чинного законодавства, а саме основна та додаткова пенсія згідно рішення суду нарахована за період з 1 січня 2014 року по 2 серпня 2014 року (включно) відповідно до Закону України № 1622 від 31 липня 2014 року «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік», який набрав чинності 3 серпня 2014 року. Нарахування суми доплат за період з 1 січня 2014 року по 2 серпня 2014 року з урахуванням виплаченої суми в розмірі 38807 грн. 86 коп. здійснено на виплатний період лютого 2017 року. Отже, як вбачається із зазначеного, відповідачем у період з 1 січня 2014 року по 2 серпня 2014 року була виконана постанова суду від 3 липня 2014 року, тобто до змін у законодавстві України. Спростувань зазначеного факту та заперечення даної обставини позивачем до суду не було надано.

Зі змісту вимог частини 2 статті 19 Конституції України вбачається, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до положень статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Згідно з нормами 2 другої зазначеної статті у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Нормами статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. За таких обставин та з урахуванням вищевикладеного суд дійшов до висновку щодо відсутності порушення прав позивача у спірних правовідносинах та наявності підстав для відмови у задоволенні позовних вимог позивача.

Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задовленні позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, 85114, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Леваневського, 102) до Костянтинівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37544278, 85113, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, 25) про стягнення з Костянтинівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 невиплаченої державної пенсії за період з 1 січня 2014 року в обсязі не нижче від восьми розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю на підставі статті 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в обсязі 70 % розміру прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність відмовити повністю.

Рішення ухвалене у нарадчій кімнаті 18 липня 2018 року. Повне судове рішення складено 18 липня 2018 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Смагар С.В.