
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2018 року м.Житомир справа № 806/648/18
категорія 10.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Токаревої М.С.,
секретар судового засідання Шевчук Т.А., Мельниченко О.В.,
за участю: позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, третя особа: ПАТ Укртелеком" про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, третя особа: ПАТ "Укртелеком" про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії. В обґрунтування позову позивач зазначив, що має правовий і соціальний статус - сім’я загиблого ветерана війни на підставі якого перебуває на спеціальному обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі пільговиків Корольовського району м.Житомира з 04.03.2003. Позивач вказує, що на відповідача покладено обов’язок надавати інформацію, яка міститься в Реєстрі, підприємствам та організаціям, що надають послуги, на запити та в межах їх компетенції, а також органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування з метою надання пільг, передбачених законодавчими актами, пільговикам. Позивач користувалась телефонним зв’язком, який надався третьою особою та з моменту включення її до Реєстру, було зафіксовано користування пільгами щодо послуг ПАТ "Укртелеком". У квітні 2017 року з рахунку ПАТ "Укртелеком" за квітень 2017 року позивачу стало відомо про нарахування боргу у сумі 388,11грн. за період з липня 2015 року по березень 2017 року. На підставі інформації, наданої у квітні 2017 року структурним підрозділом Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради у м.Житомирі, ПАТ "Укртелеком" припинив надання позивачу телекомунікаційних послуг на пільгових умовах та виконав перерахунок абонентської плати з 01.07.2015 по 01.04.2017. Позивач вказує, що підставою для таких дій третьої особи стала недбалість працівників відповідача, щодо того, що в Реєстр були внесені/невнесені певні зміни, які впливали на розмір пільги, а тому просить визнати протиправними дії відповідача щодо внесення змін до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, що погіршували її права, як особи, що має правовий і соціальний статус - сім’я загиблого ветерана війни, визнати протиправними дії відповідача щодо передачі у квітні 2017 року ПАТ "Укртелеком" інформації, яка погіршувала її пава, як особи, що має правовий і соціальний статус - сім’я загиблого ветерана війни, зобов’язати відповідача направити інформацію ПАТ "Укртелеком" про скасування інформації, направленої у квітні 2017 року, яка погіршувала її права, як особи, що має правовий і соціальний статус - сім’я загиблого ветерана війни.
У судових засіданнях позивач та його представник позовні вимоги підтримали з підстав викладених у позовній заяві та просили позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав та заперечував щодо його задоволення з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
Представник третьої особи у останнє судове засідання не з’явився, про причини неявки суд не повідомив, надав до суду письмові пояснення щодо поданого позову.
Суд, заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши письмові та електронні докази наявні у матеріалах справи дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.
ОСОБА_1 має статус - сім’я загиблого ветерана війни на підставі якого перебуває на спеціальному обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі пільговиків Корольовського району м.Житомира з 04.03.2003.
У квітні 2017 року з рахунку ПАТ "Укртелеком" за квітень 2017 року позивачу стало відомо про нарахування боргу у сумі 388,11грн. за період з липня 2015 року по березень 2017 року.
На підставі інформації, наданої у квітні 2017 року структурним підрозділом Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради у м.Житомирі, ПАТ "Укртелеком" припинив надання позивачу телекомунікаційних послуг на пільгових умовах та виконав перерахунок абонентської плати з 01.07.2015 по 01.04.2017.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Сторонами не заперечується факт того, що ОСОБА_1 має статус - сім’я загиблого ветерана війни на підставі якого перебуває на спеціальному обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі пільговиків Корольовського району м.Житомира з 04.03.2003.
Згідно з положеннями ст. 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особам, на яких поширюється чинність цього Закону, надаються такі пільги, якими користувалась і позивач, зокрема: позачергове користування всіма послугами зв'язку та позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів.
Кабінетом Міністрів України 04 червня 2015 року прийнято постанову № 389, якою затверджено Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї , який набрав чинності з 01 липня 2015 року (далі Порядок).
Вказаним Порядком визначено механізм реалізації права на отримання пільг з оплати послуг за користування житлом (квартирна плата, плата за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), комунальних послуг (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, вивезення побутових відходів), паливом, скрапленим газом, телефоном, а також послуг із встановлення квартирних телефонів залежно від середньомісячного сукупного доходу сімї осіб, які мають право на пільги.
Відповідно до пункту 2 Порядку його дія, зокрема, поширюється на осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно з Законом України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту (учасники війни; особи, на яких поширюється чинність зазначеного Закону; особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; вдови (вдівці) та батьки померлих осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною).
Згідно з пунктом 3 Порядку пільги, зазначені у пункті 1 цього Порядку, надаються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам за умови, що середньомісячний сукупний дохід сім’ї пільговика в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу.
Відповідно до підпункту 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 Податкового кодексу України податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 01 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень.
Також слід зазначити, що частина сьома ст. 15 Закону № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" наразі виключена згідно Закону України "Про внесення змін до статті 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щодо надання членам сімей загиблих пільг без урахування середньомісячного сукупного доходу сімї" від 13.04.2017 № 2014-VIII, який набрав чинності 01 липня 2017 року.
З 01.07.2015 року надання вказаних пільг позивачу було припинено у зв’язку з тим, що її середньомісячний сукупний дохід перевищує 1710 грн., а тому за нею на підставі Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сімї, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України №389 від 04.06.2015 року така пільга не зберігається.
Так, згідно п. 12 Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №389 від 04.06.2015 року, встановлено, що у разі коли середньомісячний дохід сім’ї пільговика в розрахунку на одну особу перевищує величину доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення письмово інформує пільговиків про те, що вони не мають права на отримання пільг і можуть звернутися за житловою субсидією, а у разі зменшення доходу сім’ї пільговик має право звернутися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для визначення права на отримання пільг з місяця звернення.
Згідно положень постанови Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 року № 117 "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" з наступними змінами та доповненнями, якою затверджене Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, до реєстру вносить інформація, зокрема, про пільговиків; інформація про осіб, які мають право на пільги відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", вноситься до Реєстру диференційовано з урахуванням належності особи до визначеної підкатегорії; структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад мають, зокрема, наступні повноваження: - організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для контролю відомостей, які подаються підприємствами та організаціями, що надають послуги, для розрахунків за надані пільговикам послуги, і проведення виплати соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей; - ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою "1 - пільга", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків; - вносять до Реєстру відповідні уточнення в разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії окремих норм законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги.
В 2015 році розмір податкової соціальної пільги складав 1710,00 грн., в 2016 році - 1930,00 грн., в 2017 році - 2240 грн.
На виконання п.6 вищевказаного Порядку управління одержало від територіального органу Пенсійного фонду України інформацію про суми пенсійних виплат та факт працевлаштування пільговиків. Зокрема встановлено, що дохід ОСОБА_1 при визначенні права на пільги складав 1993,40грн., що перевищувало розмір доходу, який давав право на податкову соціальну пільгу.
З наявних у матеріалах копій повідомлень про відсутність права на пільги право ОСОБА_1 на пільги визначалось тричі: в липні 2015р., в січні 2016р., в липні 2016 р. і жодного разу пільговик ОСОБА_1 не мала права на пільги про що її повідомляли листами управління). При цьому в липні 2016 року право на пільги визначалось на цілий рік, тобто по липень 2017 року.
Відповідно до ч.2 п.10 Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї структурний підрозділ з питань соціального захисту населення подає щомісяця до 25 числа житлово-експлуатаційним організаціям, житлово-будівельним (житловим) кооперативам, об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку, організаціям, що надають житлово-комунальні послуги, операторам (провайдерам) телекомунікацій, газо- та електропостачальникам, постачальникам твердого палива (далі - підприємства) списки пільговиків, які мають право на отримання пільг, надає в установленом законом порядку пільги готівкою для придбання твердого палива і скрапленого газу, а також видає пільговикам довідки для отримання інших видів пільг, які надаються з урахуванням доходу (безоплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів, виробів медичного призначення, зубопротезування тощо), відповідно до законодавства.
Посилання позивача на невиконання відповідачем вимоги п.11 постанови від 29 січня 2003 р. N 117 "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги” було спростовано у ході судового розгляду справи з огляду на наступне.
З дослідженого у судовому засіданні та долученого до матеріалів справи електронного доказу - дискового накопичувача було встановлено, що відповідачем з липня 2015 року направлялись на адресу ПАТ" Укртелеком" списки пільгових категорій громадян у яких вже було відсутнє прізвище позивача, як особи, яка має право на пільгу.
Зазначене також підтверджується знімком екрану електронної пошти відправлених документів відповідачем на електронну пошту позивача.
Тобто, наведені обставини свідчать, що саме з липня 2015 року ПАТ"Укртелеком" повинен був припинити надання послуг позивачу з врахуванням пільг.
Слід також вказати, що представник третьої особи пояснив, що у процесі розгляду у господарському суді Житомирської області справи №906/20/17 за позовом ПАТ "Укртелеком", предметом розгляду якої було стягнення з Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради коштів за надані послуги пільговим категоріям осіб, з’ясовано, що ОСОБА_1 немає права на пільги, а послуги третьою особою їй надавалися у 2015-2017 роках, як особі, що має право на пільги. У зв’язку з вказаними обставинами ПАТ "Укртелеком" було проведено коригування суми заявлених до стягнення коштів. Представник третьої особи також зазначив, що ПАТ "Укртелеком" в електронному вигляді подавали відповідачу розрахунки вартості послуг наданих пільговикам, але у зв’язку з вірусною атакою, яка відбулась у липні 2017 року дана інформація була знищена.
Слід вказати, що фактично позивача не виключено з Єдиному державному автоматизованому реєстрі пільговиків, проте зважаючи на те, що дохід ОСОБА_1 при визначенні права на пільги перевищував розмір доходу, який давав право на податкову соціальну пільгу, то вона не має права на користування пільгами.
Відповідач лише формує списки пільгових категорій громадян на підставі чинного законодавства України, які передає до підприємств виробників/виконавців послуг та вносить до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
Судом також встановлено, що відповідач не передавав інформацію у квітні 2017 року, про яку зазначає третя особа в своєму листі від 21 червня 2017 року, яка погіршувала права позивача, а тому позовні вимоги в цій частині та в частині зобов"язання відповідача скасувати таку інформацію задоволенню не підлягають.
Таким чином, суд дійшов висновку, що дії відповідача у межах спірних правовідносин вчинені на підставі, у порядку та у спосіб, що визначені законом на час вчинення таких дій, а тому є правомірними. Доказів, що свідчать про протилежне, до суду не надано.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про необґрунтованість та недоведеність заявлених позовних вимог.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, третя особа: ПАТ "Укртелеком" про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя М.С. Токарева
Повне судове рішення складене 18 липня 2018 року