
Справа № 128/2383/17
РІШЕННЯ
Іменем України
13.07.2018 року місто Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області в складі:
головуючої – судді Ганкіної І.А.,
за участі секретаря Катеренчук Т.М.,
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Вінницького приміського об’єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання виконати заяву про призначення пенсії, шляхом нарахування і виплати пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
13.09.2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Вінницького районного суду Вінницької області з вищевказаним адміністративним позовом.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що починаючи з 10.08.2017 року він отримає пенсію згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
10.08.2017 року в зв’язку з досягненням пенсійного віку він звернувся до Вінницького приміського об’єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з заявою про призначення пенсії по віку згідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Вказує, що УПФУ безпідставно та незаконно не виконало даної заяви. Попередні особисті звернення в прозорий офіс ОСОБА_4 Пенсійного фонду України з метою подання заяви про призначення пенсії по віку згідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» навіть не приймалися та не реєструвалися.
Зазначає, що 23.08.2017 року була підготовлена відповідь УПФУ, в якій відповідач пояснив, що позивачу було раніше призначено пенсію. Однак, у виконанні заяви про призначення пенсії за віком згідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» відповідач відмовив.
Також зазначає, що з наданих позивачу усних роз’яснень працівниками прозорого офісу УПФУ вони пояснили, що можуть лише прийняти заяву про «переведення з одного виду на інший». Вказане переведення можливо провести тільки в межах видів, що визначені статтею 9 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Переведення з одного виду на інший здійснюється відповідно до п. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Позивач вважає, що працівниками УПФУ навмисно підмінюється поняття «призначення пенсії» на «переведення пенсії з одного виду на інший вид», оскільки їм відомо різницю при проведенні вказаних розрахунків пенсії, а саме при «переведенні з одного виду на інший» використовується показник середньої заробітної плати по Україні, той, з якої обраховувалася пенсія попередній раз. При «призначенні пенсії» використовується показник середньої заробітної плати за попередніх три роки, а саме 2013, 2012, 2011 роки (2700,98 грн.).
Вказує, що в супровідній заяві, поданій разом з заявою про призначення пенсії 24.07.2014 року, що затверджена Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, позивач просив УПФУ при призначенні пенсії по віку відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» провести розрахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три попередні роки відповідно до положень ст.40 згаданого вище закону. Вважає, що відповідач, в зв'язку з зухвалим ігноруванням виконання законних вимог позивача щодо призначення пенсії по віку, не виконав зазначеної заяви.
За вказаних обставин представник позивача просить суд:
1. Визнати протиправною бездіяльність Вінницького приміського
об'єднаного ОСОБА_4 Пенсійного фонду України Вінницької області, щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 10.08.2017 року про призначення пенсії згідно ст.26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» оформлену згідно Додатку №4 Постанови Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1;
2. Зобов'язати Вінницьке приміське об'єднане ОСОБА_4 Пенсійного
фонду України Вінницької області виконати заяву про призначення пенсії ОСОБА_1 від 10.08.2017 року шляхом нарахування і виплати пенсії згідно ст. 26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2014, 2015, 2016 роки.
В судовому засіданні позивач та його представник заявлені вимоги підтримали в повному обсязі на підставах, викладених в позові.
Представник відповідача ОСОБА_3 заперечила проти задоволення позову на підставах, викладених в письмовому запереченні від 28.11.2017 року. Так, в запереченнях зазначено, що з 01.05.2017 року ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» та перерахованої з 01.01.2004 року за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року при загальному трудовому стажі 43 роки 8 місяців 27 днів (стаж прорахований по 31. 08.2013 р.) та середньомісячній заробітній платі 2613,97 грн. (заробітна плата взята за період з 01.01.1993 р. по 31.12.1997 р. та з 01.07.2000 р. по 31.10.2008 р.) із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні з якої сплачено страхові внески за 2007 рік (1197,31 грн.). Довічна пенсія призначається один раз в порядку, визначеному Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Наданим Законом правом на пенсійне забезпечення Позивач вже скористався. Права на інший вид пенсії не має, що свідчить про необґрунтованість вимог позивача.
Врахувавши позиції сторін по справі, дослідивши письмові докази у справі та надавши їй належну правову оцінку, суд вважає адміністративний позов частково обґрунтованим та таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що 10.02.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Вінницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області із письмовим зверненням про призначення пенсії за віком.
З 01.05.2017 року йому була призначена пенсія за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та перерахованої з 01.01.2004 року за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 року при загальному трудовому стажі 43 роки 8 місяців 27 днів (стаж прорахований по 31.08.2013 року) та середньомісячній заробітній платі 2613,97 грн. (заробітна плата взята за період з 01.01.1993 року по 31.12.1997 рік та з 01.07.2000 року по 31.10.2008 рік) із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні з якої сплачено страхові внески за 2007 рік (1197,31 грн.).
10.08.2017 року ОСОБА_1 знову звернувся із заявою про призначення йому пенсії за віком, в якій просив призначити та виплачувати йому пенсію по віку згідно ст. 26 та в порядку визначеному ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні 2014, 2015, 2016 років. Для виконання даної заяви долучив до неї заповнену заяву про призначення пенсії згідно Додатку № 4 Постанови правління пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1. В даній заяві зазначив, що його особисті документи, що необхідні для призначення пенсії, зберігаються в раніше оформленій пенсійній справі. Також в поданій заяві просив надати (надіслати) офіційну відповідь в десятиденний термін щодо прийняття до виконання його заяви про призначення пенсії по віку відповідно до п. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується ксерокопією вказаної заяви (а.с. 6).
ОСОБА_4 пенсійного Фонду України у Вінницькому районі ГУПФУ у Вінницькій області за № М-37 від 23.08.2017 року ОСОБА_1 була надана відповідь на його письмове звернення від 10.08.2017 року, відповідно до якої йому було повідомлено про те, що він перебуває на обліку в Вінницькому приміському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 01.05.2017 року та отримує пенсію за віком як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та перерахованої з 01.01.2004 року за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при загальному трудовому стажі 43 роки 8 місяців 27 днів (стаж порахований по 31.08.2013 року) та середньомісячній заробітній платі 2613,97 грн. (заробітна плата взята за період з 01.01.1993 року по 31.12.1997 року та з 01.07.2000 року по 31.10.2008 року) із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні з якої сплачено страхові внески за 2007 рік (1197,91грн.).
Розрахунок пенсії станом на 01.05.2017 рік:
- основний розмір пенсії – 1540,94грн. (2613,97грн.(заробітна плата)*0.58950 (коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35));
- доплата за понаднормативний стаж (18 років) – 236,16 грн. (1312,00 грн. (прожитковий мінімум)*18%);
- підвищення по ст.42 (з 01.03.2010 року) – 12,08 грн.;
- підвищення по ст.42 (з 01.03.2011року) – 37,17 грн.;
- додаткова пенсія потерпілому внаслідок ЧАЕС – 170,82 грн.;
- доплата по постанові КМУ №327 від 23.04.2012 року (з 01.05.2012 року) – 100,00 грн.;
- фіксована індексація – 105,48грн. Загальний розмір пенсії до виплати 2202,65 грн.Також в даному листі позивачу було роз’яснено, що згідно надісланої ним копії заяви стосовно переходу на пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2014, 2015, 2016 роки даний перехід зробити не можливо, оскільки він вже отримує пенсію за віком, що підтверджується ксерокопією вказаного листа (а.с. 5).
Так, частиною 1 статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Згідно із положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсією є щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Види пенсійних виплат і соціальних послуг визначені у статті 9 вищезазначеного Закону, зокрема, за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються наступні пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно частини 1 статті 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Разом з тим, відповідно до частини 3 статті 2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для окремих категорій громадян законами України можуть встановлюватися умови, норми і порядок їх пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і недержавного пенсійного забезпечення.
Такою нормою є ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою зокрема визначені умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
В свою чергу, відповідно до частини 1 статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції чинній на момент звернення позивача з заявою про призначення пенсії за віком) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Згідно частини 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції чинній на момент звернення позивача з заявою про призначення пенсії за цим законом), розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп * Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», однак, у випадку із заявою позивача має місце призначення іншої пенсії за іншим законом.
Встановлено, що позивачу було призначено пенсію відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» він звернувся вперше.
Згідно розділу 4.3. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України
25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України
07.07.2014 № 13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р.
за № 1566/11846, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.
В аналогічному порядку після визначення Пенсійним фондом України розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, здійснюється перерахунок пенсії у разі відсутності на дату призначення пенсії даних про середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески.
Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.
У разі якщо на дату звернення особи за перерахунком пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону в реєстрі застрахованих осіб відсутні дані про страховий стаж за двадцять четвертий місяць після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, за бажанням особи перерахунок пенсії проводиться за наявні місяці страхового стажу або після надходження відповідних даних за цей місяць за умови, якщо дані надійшли не пізніше трьох місяців від дня звернення за перерахунком пенсії. У цьому разі днем звернення за перерахунком пенсії є день приймання органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов’язків) та завіряється печаткою управління.
Судом є встановленим, що заяву позивача про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідачем прийнято та належним чином опрацьовано не було, а отже не було прийняте відповідне вмотивоване рішення відповідно до вимог чинного законодавства України за наслідками її розгляду, що свідчить про протиправну бездіяльність Вінницького приміського об’єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії від 10.08.2017 року, згідно положень ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Згідно абзацу 2 ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб’єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов’язує суб’єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Таким чином, суд вважає необхідним зобов’язати Вінницьке приміське об’єднане управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути подану ОСОБА_1 заяву для призначені пенсії за віком згідно до положень до ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Вимогу позивача про зобов'язання відповідача виконати заяву про призначення пенсії ОСОБА_1 від 10.08.2017 року шляхом нарахування і виплати пенсії згідно ст. 26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2014, 2015, 2016 роки, суд вважає передчасною, оскільки судом не встановлено неправомірних дій чи бездіяльності відповідача щодо цього.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250 КАС України, суд-
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 – задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Вінницького приміського об’єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії від 10.08.2017 року, згідно положень ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Зобов’язати Вінницьке приміське об’єднане управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути подану ОСОБА_1 заяву про призначення пенсії від 10.08.2017 року.
В інший частині позову – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Вінницький районний суд Вінницької області, шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення сторонам та їх представникам копії повного рішення суду.
СУДДЯ І.А.Ганкіна