Ухвала суду № 75373715, 18.07.2018, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
18.07.2018
Номер справи
927/510/18
Номер документу
75373715
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

У Х В А Л А

18 липня 2018 року м. Чернігівсправа № 927/510/18 Господарський суд Чернігівської області у складі головуючого судді Фесюри М.В.,

розглянувши матеріали за заявою голови ліквідаційної комісії боржника,

Боржник: Приватне підприємство "Сервіс АЗС",

вул. Робітнича, 6, м. Чернігів, 14001, код ЄДРПОУ 41344029

про відкриття провадження у справі про банкрутство

Представники: голова ліквідаційної комісії ОСОБА_1, арбітражна керуюча ОСОБА_2

У судовому засіданні, відповідно до ч. 6 ст. 233 Господарського процесуального кодексу України, оголошено вступну та резолютивну частини ухвали.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Ліквідатором приватного підприємства "Сервіс АЗС" (надалі – боржник) подана заява про відкриття провадження у справі про банкрутство на підставі ст. 11, 95 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” (надалі – Закон про банкрутство).

В обґрунтування поданої заяви боржник вказує, що під час ліквідації боржника не у зв’язку з процедурою банкрутства встановлено неможливість задовольнити вимоги кредиторів в сумі 256 261,32 грн, а тому він був зобов’язаний звернутися до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 10.07.18 вказана вище заява була прийнята до розгляду з призначенням підготовчого засідання.

Автоматизованою системою з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України визначено арбітражну керуючу ОСОБА_2 (свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого №530 від 15.03.2013 року, АДРЕСА_1, 17500) та зобов’язано надати у строк до 18.07.18 заяву про її участь у даній справі з повідомленням про те, що вона не належить до жодної категорії осіб, зазначених у ч. 2 ст.114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника, або визнання його банкрутом".

До початку судового засідання 16.07.18 від арбітражної керуючої ОСОБА_2 надійшла заява, якою повідомила суд про свою згоду на участь у справі з проханням призначити її ліквідатором Приватного підприємства "Сервіс АЗС". Суд залучив заяву разом з доданими до неї доказами до матеріалів справи.

В судовому засіданні присутній голова ліквідаційної комісії просив суд відкрити провадження у справі.

Дослідивши в підготовчому судовому засіданні матеріали справи, господарський суд встановив:

Приватне підприємство "Сервіс АЗС" зареєстроване в якості суб’єкта господарювання 19.05.2017 року, про що у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань внесені відомості за №1 064 102 0000 013227. Чернігівською ОДПІ Головного управління ДФС у Чернігівській області (м. Чернігів) з 19.05.2017 приватне підприємство "Сервіс АЗС" взято на облік як платника податків.

12.04.18 власником приватного підприємства "Сервіс АЗС" було прийнято рішення (відщ 12.04.18 №1/18) про припинення діяльності товариства шляхом ліквідації за рішенням власника з встановленням строку заявлення кредиторами вимог – до 16.06.18, головою ліквідаційної комісії призначено ОСОБА_1 (вул. Г. Полуботка, 7, м. Чернігів, 14000, РНОКПП НОМЕР_1).

Згідно з ч. 1 ст. 59 Господарського кодексу України, припинення суб’єкта господарювання здійснюється відповідно до закону.

Юридична особа припиняється, зокрема, в результаті ліквідації (ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України).

У відповідності з п. 1 ч. 1, ч. 3 ст. 110 Цивільного кодексу України, юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.

Якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.

За змістом ч. ч. 1, 3, 5 ст. 105 Цивільного кодексу України, учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.

Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.

Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.

У відповідності з ч. ч. 1, 2, 4 ст. 13 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань”, інформаційна взаємодія між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів у випадках, визначених цією статтею, здійснюється інформаційно-телекомунікаційними засобами в електронній формі у порядку, визначеному Міністерством юстиції України спільно з відповідними державними органами.

Технічний адміністратор Єдиного державного реєстру в день проведення реєстраційної дії забезпечує передачу до інформаційних систем:

центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує єдину державну податкову політику та державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, - відомостей про проведення такої реєстраційної дії;

Пенсійного фонду України - відомостей про проведення реєстраційної дії щодо державної реєстрації рішення про припинення юридичної особи, початок проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, державну реєстрацію припинення юридичної особи та підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;

Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку - відомостей про проведення реєстраційної дії щодо державної реєстрації рішення про припинення юридичної особи, початок проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Відомості з Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію припинення юридичної особи та її відокремленого підрозділу, відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації, державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця є підставою для зняття їх з обліку в органах державної статистики, державної фіскальної служби, Пенсійного фонду України та/або вчинення інших дій відповідно до законодавства.

Згідно з п. п. 11.1, 11.5 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011р. №1588, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2011р. за №1562/20300, платник податків зобов'язаний повідомляти контролюючі органи за місцем обліку такого платника про його ліквідацію або реорганізацію протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (крім випадків, коли обов'язок здійснювати таке повідомлення покладено законом на орган державної реєстрації).

Дані про прийняття рішення щодо припинення юридичних осіб, відомості щодо яких містяться в Єдиному державному реєстрі, контролюючі органи отримують від державних реєстраторів у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами Центрального контролюючого органу.

У зв’язку з ліквідацією або реорганізацією платника податків контролюючі органи розпочинають та проводять процедури, передбачені цим розділом, у разі одержання, зокрема, відомостей державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи.

Положеннями п.п. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України передбачено, що початок процедури припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця є підставою для здійснення документальної позапланової перевірки.

Таким чином, враховуючи викладені вище норми, у платника був відсутній обов'язок повідомлення контролюючих органів за місцем обліку платника про його ліквідацію. Згідно з матеріалами справи 16.04.18 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань внесено запис про рішення власника щодо припинення діяльності товариства шляхом ліквідації, строк для заявлення кредиторами своїх вимог – до 16.06.18, голова комісії з припинення – ОСОБА_1

В свою чергу, накази на проведення перевірок від органів доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, в матеріалах справи відсутні.

Відповідно до ч.1 статті 111 Цивільного кодексу України, з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки.

Ліквідаційна комісія (ліквідатор) заявляє вимоги та позови про стягнення заборгованості з боржників юридичної особи.

За даними заяви (довідка від 05.07.18 №01-07), дебіторська заборгованість у приватного підприємства "Сервіс АЗС" відсутня.

Відповідно до ч.2 статті 111 Цивільного кодексу України, ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана повідомити учасників юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, про її участь в інших юридичних особах та/або надати відомості про створені нею господарські товариства, дочірні підприємства.

Так, за даними матеріалів справи, боржник - приватне підприємство "Сервіс АЗС" не було засновником/учасником інших господарських товариств, не створювало дочірні підприємства.

Частиною 3 статті 111 Цивільного кодексу України передбачено, що під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) закриває рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи.

Так, в матеріалах справи наявні докази звернення головою ліквідаційної комісії приватного підприємства "Сервіс АЗС" до фіскальної служби для отримання довідки з переліком рахунків юридичної особи боржника та відомостей про їх закриття.

Згідно з матеріалів справи голова ліквідаційної комісії звертався із запитом до Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області, в результаті чого за даними довідки від 29.05.18 №536/10/25-22-08-01-17 (а.с. 39), Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області повідомила, що згідно з наявною інформацією з Єдиного банку даних про платників податків – юридичних осіб, про наявні банківські рахунки приватного підприємства "Сервіс АЗС": №26000300066570 в філії Чернігівське обласне АТ «Ощадбанк» м. Чернігів, в Казначейство України №37514000317678. Згідно з довідкою від 02.07.18 №03-07, повідомлено про відсутність коштів на єдиному рахунку боржника №26000300066570 в філії Чернігівське обласне АТ «Ощадбанк» м. Чернігів.

Також згідно з довідкою №02-07 від 02.07.18 (а.с. 38), рахунки, на яких обліковувались цінні папери, належні боржникові, відсутні; в електронному реєстрі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та в електронному реєстрі Державної установи “Агентство з розвитку інфраструктури фондового ринку України” як емітент цінних паперів боржник не значиться.

Згідно з нормами ч.4 статті 111 Цивільного кодексу України, ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує її корпоративні права в інших юридичних особах, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб.

У випадках, установлених законом, ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує проведення незалежної оцінки майна юридичної особи, що припиняється.

Так, під час ліквідації ліквідатором 05.07.18 проводилась інвентаризація майна боржника, в результаті чого встановлено відсутність майнових активів (інвентаризаційний опис майна №1 від 05.07.18, а.с. 30).

Також, ліквідатором вживалися заходи щодо розшуку майна боржника шляхом направлення відповідних запитів до реєструючих органів, внаслідок чого була встановлена відсутність у товариства будь – якого майна.

Даний факт підтверджується, зокрема, довідками територіального сервісного центру № 7441 Регіонального сервісного центру в Чернігівській області Міністерства внутрішніх справ України від 14.06.18 № 31/25/13-1924; управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради від 01.06.18 № 01-08/1127; Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області від 08.06.18 № 01-13-29/3966;

Факт відсутності зареєстрованого за приватним підприємством "Сервіс АЗС" нерухомого майна підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, сформованою 04.06.18 №126159478.

Відповідно до копії Витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна від 04.06.18 №55900586, інформація стосовно приватного підприємства "Сервіс АЗС" відсутня.

Частиною 7 статті 111 Цивільного кодексу України передбачено, що для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.

До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.

Відповідно до змісту наявної в матеріалах справи Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 28.12.17, боржник - приватне підприємство "Сервіс АЗС" не підлягає постановці на облік в Пенсійному фонді України у зв'язку з прийняттям Закону України від 04.07.13 №406-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з проведенням адміністративної реформи". Зазначене свідчить про відсутність обов`язку у боржника подання до фонду визначених законодавством документів.

В свою чергу, 06.07.18 Чернігівською ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області було отримано направлені боржником податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 2017 рік (а.с.18-20), податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 2018 рік (а.с.21-23), фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва станом на 31 червня 2018р. (а.с.24), фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва станом на 31 грудня 2017р. (а.с.25), про що свідчать відмітки Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області про одержання. В судовому засіданні встановлено, що у зазначених податкових деклараціях за 2017 та 2018 роки найменування платника зазначено приватне підприємство ''Ресурс Трейд''.

Однак, враховуючи, що у вказаних деклараціях код за ЄДРПОУ 41344029 зазначений боржника по справі - приватного підприємства ''Сервіс АЗС'', вони підписані керівником (уповноваженою особою) боржника - ОСОБА_1 з проставленням печатки боржника - приватного підприємства ''Сервіс АЗС'', суд вважає, що подані декларація з податку на прибуток підприємств за 2017 рік та декларація з податку на прибуток підприємств за 2018 рік є належними доказами.

Також на офіційному веб – сайті Державної фіскальної служби України (http://sfs.gov.ua/businesspartner) міститься інформація про те, що станом на 11.07.18 щодо платника податків Приватного підприємства "Сервіс АЗС" наявна інформація: перебуває на обліку в контролюючому органі як такий, що припиняється; Станом на 10.07.18 платник податків має податковий борг та відповідно до пункту 88.2 статті 88 Податкового кодексу України у органів державної податкової служби виникло право податкової застави на майно такого платника.

Отже, дані обставини підтверджують обізнаність контролюючого органу про початок процедури припинення юридичної особи – боржника.

За змістом ч. 8 статті 111 Цивільного кодексу України, ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.

Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Так, рішенням власника Приватного підприємства "Сервіс АЗС" (рішення від 06.07.18 №2/18) був затверджений складений головою ліквідаційної комісії проміжний ліквідаційний баланс. Суд встановив, що у зазначеному рішенні в п.1 зазначено про затвердження проміжного ліквідаційного балансу приватного підприємства ''РЕСУРС ТРЕЙД''. Однак зазначене рішення підписане власником боржника - приватного підприємства ''Сервіс АЗС'' з проставленням печатки також приватного підприємства ''Сервіс АЗС'', а також із зазначенням у самому рішенні про припинення діяльності саме приватного підприємства ''Сервіс АЗС'' з кодом боржника - ЄДРПОУ 41344029. Враховуючи викладене, суд приймає надане рішення власника №2/18 від 06.07.18 про припинення діяльності приватного підприємства ''Сервіс АЗС'' як належний доказ.

Як вбачається із балансу та розшифровки рядків проміжного ліквідаційного балансу, станом на 03.07.18 боржник має поточні зобов’язання в сумі 256 261,32 грн. (кредиторська заборгованість по договору поставки). При цьому, вартість активів товариства становить 0,0 грн.

За даними проміжного ліквідаційного балансу станом на 03.07.18 до переліку пред'явлених кредиторами вимог та результату їх розгляду включено вимоги:

- приватного підприємства "ТД "Фонтекс-Агро" (вул. Малиновського, 30-А, м. Чернігів, 14020, код ЄДРПОУ 38510009) на загальну суму 256 261,32 грн.

Згідно з рішенням власника від 06.07.18 №2/18, власником приватного підприємства "Сервіс АЗС", враховуючи відсутність майна та коштів у боржника для задоволення вимог кредиторів, 06.07.18 було прийнято рішення про звернення до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство на підставі ст. 95 Закону про банкрутство.

Відповідно до ч.4 статті 11 Закону про банкрутство боржник подає заяву до господарського суду за наявності майна, достатнього для покриття судових витрат, якщо інше не передбачено цим Законом. Поряд з цим п.2 частини 5 статті 11 Закону про банкрутство визначено, що боржник зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство у разі виникнення таких обставин, зокрема, під час ліквідації боржника не у зв'язку з процедурою банкрутства встановлено неможливість боржника задовольнити вимоги кредиторів повному обсязі.

Відповідно до ч.1 статті 95 Закону про банкрутство встановлено, що якщо вартості майна боржника – юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов’язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.

Обов’язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.

Таким чином, стаття 95 Закону про банкрутство є спеціальною по відношенню до статті 11 Закону про банкрутство, а її норми узгоджуються з ч. 5 статті 11 Закону про банкрутство таким чином, що останньою прямо передбачено обов'язок і право на звернення до суду.

Враховуючи викладене вище, господарський суд дійшов висновку про те, що боржником дотримано порядок ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України та існують ознаки неоплатності боржника.

За таких обставин, наявні підстави для відкриття провадження у справі про банкрутство боржника.

У відповідності з ч. 3 ст. 7 Закону про банкрутство, залежно від категорії боржника, виду його діяльності та наявності у нього майна господарський суд застосовує загальний, спеціальний або спрощений порядок провадження у справі про банкрутство. Спрощений порядок застосовується під час ліквідації банкрута без застосування процедур розпорядження майном та санації.

Керуючись ст. 7, 8, 11, 16, 95 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, ст. 233, 234, 240 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1.Відкрити провадження у справі про банкрутство Приватного підприємства "Сервіс АЗС", (вул. Робітнича, 6, м. Чернігів, 14001, код ЄДРПОУ 41344029).

2.Ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів.

3.Розгляд справи призначити на "01" серпня 2018 року на 10 год. 00 хв. Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: 14000, м. Чернігів, проспект Миру, 20, зал судового засідання №301.

4. Копію даної ухвали направити боржнику, голові ліквідаційної комісії ОСОБА_1 (14000, м.Чернігів, вул. Г. Полуботка,7), арбітражній керуючій ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, 17500), відділу державної реєстрації (вул. Рокосовського, 20-а, м. Чернігів, 14032), Чернігівській ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області (вул. Кирпоноса, 28, м. Чернігів, 14000), ГУ ДФС у Чернігівській області (вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000) Чернігівському окружному адміністративному суду (вул. Київська, 23, м.Чернігів, 14000), Деснянському та Новозаводському районним судам м. Чернігова, Чернігівському районному суду, Новозаводському ВДВС Чернігівського міського управління юстиції (вул. Шевченка, 118, м. Чернігів, 14030), відділу з питань банкрутства Головного територіального управління юстиції в Чернігівській області до відома.

Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст ухвали складений та підписаний 19 липня 2018 року.

Суддя М.В. Фесюра

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/