Постанова № 75367998, 17.07.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.07.2018
Номер справи
452/2587/17
Номер документу
75367998
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2018 рокуЛьвів№ 876/4527/18

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді: Улицького В.З.

суддів: Довгої О.І., Гулида Р.М.

при секретарі судового засідання: Дутка І.С.

за участі представника позивача: ОСОБА_1

представника відповідача: Зварич М.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Чукв'янської сільської ради Самбірського району Львівської області на рішення Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 02.05.2018 року (рішення ухвалене о 11:12 хв. у м. Самбір судом у складі головуючого судді Сенечина В.М.) у справі за позовом ОСОБА_3 до Чукв'янської сільської ради Самбірського району Львівської області, сільського голови Чукв'янської сільської ради Самбірського району Львівської області про визнання протиправними та скасування рішень сільської ради,-

ВСТАНОВИЛА:

У жовтні 2017 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Чукв'янської сільської ради Самбірського району Львівської області, сільського голови Чукв'янської сільської ради Самбірського району Львівської області про визнання протиправними та скасування рішень сільської ради; визнання права на виділення земельної ділянки; зобов'язання вчинення дій.

Позивач позовні вимоги мотивували тим, що з метою отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства вона 31 березня 2015 року звернулась до Чукв'янської сільської ради із заявою про виділення вільної земельної ділянки у розмірі 2 га в с. Бережниця Самбірського району Львівської області. Як вказує позивачка, Чукв'янська сільська рада повідомила її про те, що 21 липня 2016 року на XI сесії сільської ради розглядалось питання «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо передачі у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_3» з дев'яти присутніх депутатів «ЗА» проголосувало чотири і рішення не прийняте. Позивач вважає протиправними і такими, що підлягають скасуванню рішення Чукв'янської сільської ради від 14 травня 2015 року та від 21 липня 2016 року, а сільським головою ОСОБА_4 допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у відмові погодити (підписати та засвідчити відбитком печатки сільської ради) зовнішні межі земельної ділянки у акті встановлення та узгодження меж земельної ділянки, акті приймання-передачі межових знаків на зберігання, збірному кадастровому плані та кадастровому плані проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,0 га в с. Бережниця Самбірського району Львівської області. Просив позов задоволити.

Рішенням Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 02.05.2018 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними та скасовано рішення Чукв'янської сільської ради № 8 від 14 травня 2015 року про відмову ОСОБА_3 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та рішення Чукв'янської сільської ради від 21 липня 2016 року в частині розгляду заяви ОСОБА_3 про погодження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 2,0 га в с. Бережниця Самбірського району Львівської області. Визнано за ОСОБА_3 право на виділення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 2,0 га в с. Бережниця Самбірського району Львівської області. Зобов'язано сільського голову Чукв'янської сільської ради Самбірського району Львівської області ОСОБА_4 у проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства, площею 2,0 га, в с. Бережниця Самбірського району Львівської області погодити межі земельної ділянки у акті встановлення та узгодження меж земельної ділянки, акті приймання-передачі межових знаків на зберігання, збірний кадастровий план та кадастровий план шляхом проставлення підпису сільського голови та відбитка печатки Чукв'янської сільської ради Самбірського району Львівської області. Зобов'язано Чукв'янську сільську раду Самбірського району Львівської області розглянути заяву ОСОБА_3 щодо затвердження проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки у власність ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства, площею 2,0 га, в с. Бережниця Самбірського району Львівської області від 16 вересня 2015 року та прийняти відповідне рішення.

Рішення суду першої інстанції оскаржила Чукв'янська сільська рада Самбірського району Львівської області. Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволені адміністративного позову відмовити.

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Якщо одна із сторін визнала пред'явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 189 цього Кодексу.

Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_3, яка проживає в АДРЕСА_1 з метою отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства 31 березня 2015 року звернулась до Чукв'янської сільської ради із заявою про виділення вільної земельної ділянки у розмірі 2 га в с. Бережниця Самбірського району Львівської області.

Оскільки у місячний термін Чукв'янська сільська не надала ні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, ні мотивованої відмови у його наданні, то ОСОБА_3 самостійно замовила розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, уклавши 6 травня 2015 року договір на проведення топографо-геодезичних робіт із Самбірським районним виробничим відділом Львівської регіональної філії ДП «Центр ДЗК». Про укладення договору на розроблення проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки у власність позивачка 14 травня 2015 року повідомила Чукв'янську сільську раду, яка в цей же день прийняла рішення, яким відмовила у наданні дозволу ОСОБА_3 на виготовлення проекту землеустрою щодо передачі у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.

4 квітня 2016 року ОСОБА_3 звернулась до Чукв'янської сільської ради із проектом землеустрою для погодження головою Чукв'янської сільської ради ОСОБА_4 зовнішніх меж земельної ділянки у акті встановлення та узгодження меж земельної ділянки, акті приймання-передачі межових знаків на зберігання, збірного кадастрового плану та кадастрового плану, так як дана земельна ділянка межує із землями Чукв'янської сільської ради.

Чукв'янська сільська рада повідомила, що 21 липня 2016 року на XI сесії сільської ради розглядалось питання «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо передачі у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_3.» з дев'яти присутніх депутатів за проголосувало чотири.

Рішення не прийняте.

Вказані обставини підтверджуються копіями паспорта та заяв позивачки до Чукв'янської сільської ради від 31 березня 2015 року та від 14 травня 2015 року, копією проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність з копіями документів (а.с. 10-20), копією рішення Чукв'янської сільської ради № 8 від 14 травня 2015 року, копією протоколу № 11 від 21 липня 2016 року сесії Чукв'янської сільської ради, копією листа Самбірського районного відділу центру ЦДЗК від 30 грудня 2016 року, копіями листів Чукв'янської сільської ради від 1 серпня 2016 року та від 14 лютого 2017 року.

Як вбачається з довідки управління Держгеокадастру у Самбірському районі від 30 грудня 2016 року земельна ділянка, площею 2,0 га сільськогосподарського призначення (рілля) розташована в с. Бережниця на території Чукв'янської сільської ради, призначена для ведення особистого селянського господарства.

Як вбачається з проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки у власність та довідки управління Держгеокадастру відомо, що дана земельна ділянка є вільною та може бути передана у власність.

Частиною 1 п. б) ст. 81, ч. 1 ст.116, 118, 121 ЗК України передбачено, що громадяни набувають власності земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

Частиною 7 ст. 118 ЗК України встановлено, що орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Згідно ст.50 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають також і акт встановлення та узгодження зовнішніх меж земельної ділянки, акт приймання-передачі межових знаків на зберігання, кадастровий план земельної ділянки.

Відповідно до ст. 12, ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування» сільський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села; забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами.

Судова колегія апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції, що акт встановлення та узгодження меж земельної ділянки, акт приймання-передачі межових знаків на зберігання, кадастровий план та збірний кадастровий план є складовими проекту землеустрою, які повинні бути погоджені органом місцевого самоврядування, Чукв'янською сільською радою, від імені якої діє сільський голова - В.Янів, шляхом проставлення сільським головою підпису та відбитку печатки сільської ради, відтак відмова сільського голови Чукв'янської сільської ради вчинити вище вказані дії порушує право позивачки на передачу земельної ділянки у власність.

Узагальнюючи наведене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.

Враховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції.

З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, правова оцінка доказів дана вірно, а відтак у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 243 ч. 3, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Чукв'янської сільської ради Самбірського району Львівської області залишити без задоволення, а рішення Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 02.05.2018 року у справі №452/2587/17 - без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту прийняття.

На Постанову протягом тридцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя В. З. Улицький судді О. І. Довга Р. М. Гулид Повне судове рішення складено 18.07.2018 року