Постанова № 75367429, 17.07.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.07.2018
Номер справи
805/50/18-а
Номер документу
75367429
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2018 року справа №805/50/18-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Гайдара А.В., суддів Сухарька М.Г., Шишова О.О., секретар судового засідання Токарева А.Г., за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача та третьої особи Філоник В.В., розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 травня 2018 року (повний текст складено 18 травня 2018 року в м. Слов'янськ Донецької області) у справі № 805/50/18-а (суддя в 1 інстанції - Шинкарьова І.В.) за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Краматорської міської ради в особі Краматорської міської комісії для розгляду питань, пов'язаних з встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», третя особа - Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Краматорської міської ради в особі Краматорської міської комісії для розгляду питань, пов'язаних з встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - відповідач), третя особа - Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Краматорської міської комісії розгляду питань, пов'язаних з встановленням статусу учасника війни та спірних питань з встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 2 від 12 липня 2017 року, яким скасовано встановлений позивачу статус учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з 12 серпня 2016 року.

В обґрунтування вимог позивач зазначав, що йому було встановлено статус учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Рішенням Комісії краматорської міської ради для розгляду питань пов'язаних з встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 2 від 12 липня 2017 року, скасовано встановлений вищезазначеним рішенням статус учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Вважає зазначене рішення № 2 від 12 липня 2017 року незаконним, протиправним та таким, що підлягає скасуванню на підставі ст. 4 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15 травня 2018 року у справі № 805/50/18-а адміністративний позов було задоволено, внаслідок чого: визнано незаконним та скасовано рішення Краматорської міської комісії розгляду питань, пов'язаних з встановленням статусу учасника війни та спірних питань з встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 2 від 12 липня 2017 року, яким скасовано встановлений ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 статус учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з 12 серпня 2016 року; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Краматорської міської ради в особі Краматорської міської комісії розгляду питань, пов'язаних з встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (вул. Лазо, 23, місто Краматорськ, Донецька область, 84300, код ЄДРПОУ 04052809) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1).

Не погодившись з таким рішенням, Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради подало апеляційну скаргу, в якій зазначає, що рішення місцевого суду є необґрунтованим, винесеним з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню, та просило скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

В судовому засіданні представник відповідача та третьої особи підтримала доводи апеляційної скарги та просила її задовольнити, проти чого заперечував позивач та його представник.

Відповідно до вимог частини 1 статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, позивача та його представника, представника відповідача та третьої особи, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Рішенням Виконавчого комітету Краматорської міської ради № 648 від 19 вересня 2012 року «Про створення комісії для розгляду питань, пов'язаних з встановленням статусу учасника війни та спірних питань з встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та затвердження Положення про неї» було створено зазначену комісію та затверджено положення (арк.справи17).

Рішенням комісії виконавчого комітету краматорської міської ради для розгляду питань пов'язаних з встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановлення статусу члена сім'ї загиблого ветерана війни відповідно до закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 1/2 від 12 серпня 2016 року, ОСОБА_1 було встановлено статус учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (арк.справи 18).

Рішенням Комісії для розгляду питань, пов'язаних з встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 2 від 12 липня 2017 року, ОСОБА_1 скасовано встановлений вищезазначеним рішенням статус учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (арк.справи 18).

Як вбачається з відзиву на позов та з апеляційної скарги, для з'ясування щодо перебування позивача у зоні АТО та залучення його до виконання завдань антитерористичної операції було направлено лист до Міністерства соціальної політики України від 07 квітня 2017 року № 01-40/1776 щодо правомірності встановлення статусу учасника війни за наданими заявником документами (арк.справи 48, 147).

На запит від 07 квітня 2017 року № 01-40/1776 було надано роз'яснення Міністерства соціальної політики від 10 травня 2017 року № 264/0/166-17/401 (вх. № 3978/01-40 від 19 травня 2017 року) витяг з наказу АТЦ при СБУ про прибуття у службове не містить відомостей про залучення ОСОБА_1 до виконання завдань антитерористичної операції.

Разом з позивачем у службовому відрядженні у зоні антитерористичної операції, як члени ВМА «Добра новина», та яким було встановлено статус учасника війни перебували ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 (арк.справи 49).

Стосовно зазначених осіб відповідачем було зроблено запит до Штабу АТО щодо перебування їх у зоні АТО та залучення до виконання завдань антитерористичної операції від 26 травня 2017 року № 01-08/4044.

Згідно листа Штабу АТО від 03 липня 2017 року № 5999 ато (вх. № 4948/01-15 від 10 липня 2017 року) здійснення душпастирської опіки, концерти не відносяться до комплексу скоординованих спеціальних заходів, спрямованих на попередження, запобігання та припинення терористичної діяльності, звільнення заручників, забезпечення безпеки населення, знешкодження терористів, що визначають зміст АТО (арк.справи 51).

На підставі вищевказаних обставин 12 липня 2017 року протоколом № 2 засіданням міської комісії для розгляду питань пов'язаних з встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціально захисту» було вирішено з урахуванням роз'яснень Штабу АТО та міністерства соціальної політики скасувати статус учасника війни ОСОБА_4, ОСОБА_7, ОСОБА_1 з 12 серпня 2016 року, ОСОБА_6 з 26 серпня 2016 року (арк.справи 55).

Порядком надання статусу особі, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 року № 740, визначено вичерпний перелік умов, на підставі яких орган праці та соціального захисту населення позбавляє статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Відповідно до п. 6 Порядку надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» деяким категоріям осіб структурний підрозділ місцевої держадміністрації з питань соціального захисту населення позбавляє статусу особи, на яку поширюється чинність Закону, у разі: наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення особою умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину під час участі в антитерористичній операції; виявлення факту підроблення документів про участь в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення або надання недостовірних даних про особу; подання особою заяви про позбавлення її статусу особи, на яку поширюється чинність Закону. Рішення структурного підрозділу місцевої держадміністрації з питань соціального захисту населення може бути оскаржене в судовому порядку.

Відповідачем не надано підтвердження будь-яких відомостей щодо наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення позивачем умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину під час участі в антитерористичній операції; виявлення факту підроблення документів про участь в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення або надання недостовірних даних про особу; подання особою заяви про позбавлення її статусу особи, на яку поширюється чинність Закону.

Відповідно до п. 6 Положення про міську комісію для розгляду питань, питань пов'язаних з встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» затвердженого Рішенням виконавчого комітету Краматорської міської ради № 648 від 19 вересня 2012 року «Про створення комісії для розгляду питань, питань пов'язаних з встановленням статусу учасника війни та вирішенню спірних питань з встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (надалі - Положення) комісія зобов'язана уважно вивчити документи, заслухати пояснення громадян, які їх подали, свідків, представників державних органів і громадських організацій, рад ветеранів, дослідити інші докази.

Як було встановлено, відповідач не тільки не забезпечив реалізацію зазначеної норми, а взагалі не повідомив позивача про час та місце розгляду питання про скасування йому раніше встановленого статусу.

Відповідно до п.10 Положення у разі виникнення спірних питань що встановлення статусу учасника війни, комісія зобов'язана подати матеріали зі своїми пропозиціями і рекомендаціями для розгляду обласної комісії вищого рівня у 10-денний термін з дня прийняття рішення.

Як встановлено колегією суддів, питання щодо залишення чи скасування позивачеві статусу учасника війни не передавалося відповідачем до комісії вищого рівня.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Крім того, відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

В судовому засіданні суду першої інстанції представник відповідача підтвердив, що відповідач не повідомляв позивача про час та місце розгляду питання щодо скасування позивачеві раніше встановленого статусу учасника війни, чим порушив право позивача на захист його прав та інтересів та безпосередню учать в процесі прийняття рішення щодо нього.

Враховуючи зазначене, колегія суддів вважає, що у спірному рішенні відповідача відсутнє будь-яке обґрунтування підстав та аргументів скасування позивачу статусу учасника війни, встановленого йому відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з 12 серпня 2016 року.

На підставі викладеного колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись статтями 23, 33, 292, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 травня 2018 року у справі № 805/50/18-а - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 травня 2018 року у справі № 805/50/18-а - залишити без змін.

Повне судове рішення - 17 липня 2018 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя А.В. Гайдар

Судді М.Г. Сухарьок

О.О. Шишов