
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 липня 2018 року справа № 812/305/18
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Сіваченка І.В., суддів: Сухарька М.Г., Шишова О.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2018 року (повне судове рішення складено 20 квітня 2018 року в м. Сєвєродонецьк) у справі № 812/305/18 (головуючий в І інстанції Петросян К.Є.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - ГУ ПФУ в Луганській області), в якому просив: визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Луганській області щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII), статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та довідки № 1611-ЛК від 03.05.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена ліквідаційною комісією УМВС України в Луганській області; зобов'язати ГУ ПФУ в Луганській області провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону № 900-VIII, статті 63 Закону № 2262-ХІІ, постанови 988 та довідки № 1611-ЛК від 03.05.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена ліквідаційною комісією УМВС України в Луганській області, починаючи з 01.01.2016 без обмеження граничного розміру; встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання ГУ ПФУ в Луганській області подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду (а.с.4-7).
В обґрунтування позовних вимог зазначив про безпідставність посилання відповідача на те, що перерахунок пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2018 року у справі №812/305/18 позов було задоволено частково, внаслідок чого: визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Луганській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону № 900-VIII, статті 63 Закону № 2262-ХІІ, постанови № 988 та довідки № 1611-ЛК від 03.05.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена ліквідаційною комісією УМВС України в Луганській області; зобов'язано ГУ ПФУ в Луганській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, починаючи з 01 січня 2016 року згідно з нормами статті 63 Закону № 2262-ХІІ, які діяли на час виникнення спірних правовідносин та, з урахуванням постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а.с. 107-111).
Відповідач не погодився з рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій посилався на порушення судом норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
В обґрунтування доводів посилався на те що, довідка про розмір грошового забезпечення позивача, яка видана у 2017 році, є недійсною та не відповідає вимогам Постанови КМУ №103. Крім того, відповідачем в березні 2018 року отримано довідку нового зразка № 855-ЛК від 19.03.2018, на підставі якої зроблений перерахунок та виплата пенсії позивачеві з 1 січня 2016 року (а.с. 116-119).
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, перевірив матеріали справи, вивчив доводи апеляційної скарги і дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлені наступні обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФУ в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як колишній працівник органів внутрішніх справ (а.с. 27-30).
Листом від 22.03.2017 № 4019/02/22-2017 Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України про перерахунок пенсій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 № 9493/02-23 зобов'язав Головні управління ПФУ на місцях підготувати та надати ліквідаційним комісіям списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії (а.с.74).
Згідно з довідкою ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Луганській області від 03.05.2017 № 1611-ЛК, виданою ОСОБА_1, відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, постанови № 988, наказу МВС від 06.04.2016 № 260, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 за посадою «заступник начальника відділу - начальник міліції громадської безпеки Біловодського РВ УМВСУ в Луганській області» становить 7339,48 грн., в тому числі: посадовий оклад - 3250,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням «майор міліції» - 2000,00 грн., надбавка за вислугу років 30% - 1575,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 325,00 грн., премія 2,65 % - 189,48 грн. (а.с.77).
09.10.2017 відповідачем надано відповідь № 11857/03-03 на звернення ОСОБА_1 з питання перерахунку пенсії, у якій зазначено, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 03.05.2017 № 1611-ЛК, надана ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області, надійшла до ГУ ПФУ в Луганській області 30.05.2017. Перерахунок пенсії буде проведено після виділення коштів з Державного бюджету України (а.с.78-79).
Спірним у справі є правомірність бездіяльності ГУПФУ в Донецькій області щодо не проведення позивачеві перерахунку пенсії за вислугу років на підставі статті 63 Закону № 2262-ХІІ у зв'язку з необхідністю виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон № 2262-ХІІ.
Згідно із частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції від 07.11.2015) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Законом № 900-VIII статтю 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно зі статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-ХІІ.
Кабінет Міністрів України постановою № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» (далі - Порядок № 45).
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку № 45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, є підставою для перерахунку пенсії позивачу (колишньому працівнику міліції) на підставі постанови № 988.
Матеріалами справи встановлено, що ліквідаційна комісія УМВС України в Луганській області виготовила та направила до ГУ ПФУ в Луганській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, яка отримана ГУ ПФУ в Луганській області 30.05.2017 (а.с.77,79).
Отже, після отримання довідки № 1611-ЛК від 03.05.2017 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, у відповідача виник обов'язок з перерахунку пенсії саме з 01.01.2016, що ГУ ПФУ в Луганській області станом на дату звернення позивачем до суду із даним позовом здійснено не було, а тому свідчить про його бездіяльність.
Колегія суддів зазначає, що відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою для не перерахунку та не виплати особі гарантованих виплат.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі "Міллер проти Австрії", де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі "Кечко проти України" (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Зазначена позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 15 лютого 2018 року у зразковій справі № Пз/9901/8/18 (820/6514/17), яке набрало законної сили.
Відповідно до частини третьої статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що ОСОБА_1 набув права на перерахунок пенсії з 01.01.2016, а тому позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії позивачеві відповідно до Закону № 900-VIII, статті 63 Закону № 2262-ХІІ, постанови № 988 та довідки № 1611-ЛК від 03.05.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена ліквідаційною комісією УМВС України в Луганській області, є такими, що підлягають задоволенню.
Водночас, колегія суддів зазначає, що після звернення позивача до суду з даним позовом та ухвалення рішення Верховним Судом 15.02.2018 у зразковій справі №820/6514/17 відбулась зміна правового регулювання спірних правовідносин шляхом прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - постанова КМУ №103), якою встановлено порядок перерахування та виплати раніше призначених пенсій працівникам міліції.
Пунктом 5 Порядку № 45 (зі змінами, внесеними постановою КМУ № 103) передбачено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Пунктом 3 постанови КМУ № 103 визначено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Матеріалами справи встановлено, що ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Луганській області 19.03.2018 складено нову довідку № 855-ЛК про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що враховується для перерахунку пенсій, згідно з якою розмір грошового забезпечення складає 7560,41 грн., тобто, визначено більший розмір забезпечення, ніж у довідці від 03.05.2017 № 1611-ЛК (а.с.101).
Після одержання довідки від 19.03.2018 № 855-ЛК ГУ ПФУ в Луганській області з 01.04.2018 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1, що підтверджується копією протоколу за пенсійною справою N/А-18737 (МВС) від 01.01.2016, і 04.04.2018 виплачено пенсію за квітень 2018 року - 4233,83 грн. та доплати, у зв'язку з перерахунком до пенсії січня 2018 року - 2043,39 грн., до пенсії лютого 2018 року - 2043,39 грн., до пенсії березня 2018 року - 2043,39 грн. (а.с.100-103).
Отже, на теперішній час відсутні правові підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Луганській від 03.05.2017 № 1611-ЛК.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм закону, якими регулюються спірні відносини, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що достатнім способом захисту для відновлення порушеного права позивача на перерахунок пенсії з 01.01.2016 є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, починаючи з 01 січня 2016 року згідно з нормами статті 63 Закону № 2262-ХІІ, які діяли на час виникнення спірних правовідносин та, з урахуванням постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», оскільки Постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 визначено, зокрема, порядок розрахунку премії, яка включається в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та затверджені форми довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), які надаються відповідачу для здійснення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2016.
Відповідно до ч.1 ст. 308 КАС України судом апеляційної інстанції переглянуто справу за наявними у ній доказами та перевірено законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, в частині незадоволених позовних вимог рішення суду першої інстанції не оскаржено.
Отже, спір за суттю вимог місцевим судом вирішений вірно, доводи апеляційної скарги не спростовують правильність висновків суду першої інстанції, підстави для скасування рішення суду відсутні.
Керуючись ч.5 ст.250, ст.310, п.1 ч.1 ст.315, ст.316, ст. 321, ст.322, ч.1 ст.325, ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області - залишити без задоволення.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2018 року у справі № 812/305/18 - залишити без змін.
Повне судове рішення - 17 липня 2018 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий І.В. Сіваченко
Судді М.Г. Сухарьок
О.О. Шишов