
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 липня 2018 року справа №812/1773/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Шишова О.О., суддів Сіваченка І.В., Гаврищук Т.Г.., розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1, який представляє інтереси ОСОБА_2 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 травня 2018 р. у справі № 812/1773/17 (головуючий І інстанції Ірметова О.В.), яке складено в повному обсязі 25 травня 2018 року у м.Сєвєродонецьк Луганської області, за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про стягнення одноразової грошової допомоги,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (далі - позивач, апелянт) звернувся до Луганського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Луганській області (далі - відповідач) в якому просив суд стягнути з Головного управління Національної поліції в Луганській області на користь ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу в розмірі 100 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня 2017 року, а саме в розмірі 160000,00 грн, як різницю між призначеною ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги за постановою Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 15.05.2017 по справі № 428/4045/17 та внесеними змінами Законом України «про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей» до підпункту «в» пункту 3 частини 1 статті 99 Закону України «Про Національну поліцію» .
В обґрунтування позову зазначили, що ОСОБА_2 згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією №441652 від 06.10.2016 встановлено, що захворювання пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, відповідно до якої йому встановлено третю групу інвалідності з 06.10.2016. ОСОБА_2 звернувся до ГУНП в Луганській області із заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги в порядку, визначеного наказом МВС України від 11.01.2016 №4, яким затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.
У зв'язку з порушенням відповідачем прав позивача на отримання одноразової грошової допомоги, останній у квітні 2017 року звернувся до Сєвєродонецького міського суду Луганської області з позовом до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання відмови у виплаті одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності поліцейського неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії.
15 травня 2017 року постановою Сєвєродонецького міського суду Луганської області по справі № 428/4045/17 вказаний адміністративний позов ОСОБА_2 було задоволено повністю:
- визнано бездіяльність Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо не складання висновку про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України № 4 від 11.01.2016 року ОСОБА_2 протиправною;
- зобов'язано Головне управління Національної поліції в Луганській області підготувати та скласти висновок про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України № 4 від 11.01.2016 року ОСОБА_2;
- визнано протиправними дії Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо відмови у виплаті ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у зв'язку із втратою працездатності та визначенням інвалідності внаслідок травми, отриманої під час виконання службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань поліції;
- зобов'язано Головне управління Національної поліції в Луганській області призначити та виплатити ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу у зв'язку із втратою працездатності та визначенням інвалідності внаслідок травми, отриманої під час виконання службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань поліції в сумі 240000 (двісті сорок тисяч) грн. 00 коп.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 02.08.2017 зазначену постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області залишено без змін.
В свою чергу, на час розгляду справи в суді першої інстанції та винесення судом постанови по справі № 428/4045/17 до підпункту «в» пункту 3 ч.1 ст.99 Закону України «Про Національну поліцію» внесені зміни щодо розміру одноразової грошової допомоги: змінено з 150 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату, на 250 розмірів прожиткового мінімуму. Таким чином, представник позивача вважає, що ОСОБА_2 має право на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 400000,00 грн. Враховуючи те, що постановою Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 15.05.2017 було зобов'язано відповідача призначити та виплатити на користь ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу в розмірі 240000,00 грн, то недорахована сума одноразової грошової допомоги складає 160000,00 грн. Позивач зазначає, що Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей» було прийнято 06 квітня 2017 року, а набув чинності 07 травня 2017 року, тобто набув чинності до прийняття постанови Сєвєродонецьким міським судом.
Також апелянт зазначив, оскільки постановою Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 15.05.2017 було підтверджено (визнано) право ОСОБА_2 на отримання одноразової грошової допомоги, тобто були встановлені певні юридичні факти, що пов'язують виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги та її виплату, що в свою чергу виключає встановлення цих фактів при новому розгляді справи за цим позовом.
Позивач, з метою повного відновлення своїх прав 29.08.2017 звернувся до відповідача із заявою про донарахування одноразової грошової допомоги. 20.10.2017 було отримано відповідь, якою повідомляється, що підстав для донарахування позивачу одноразової грошової допомоги в розмірі 160000,00 грн. відсутні і повернуто пакет документів.
Суд першої інстанції у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1, який діє в інтересах ОСОБА_2, до Головного управління Національної поліції в Луганській області про стягнення одноразової грошової допомоги - відмовив.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач в апеляційному порядку не оскаржував постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 15.05.2017 по справі № 428/4045/17 в частині порушення норм матеріального права, а саме невірного застосування норми пп. «в» п.3 ч.1 ст.99 Закону України «Про Національну поліцію».
Не погодившись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що рішення місцевого суду є необґрунтованим, винесеним з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню, та просив скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Доводи апеляційної скарги аналогічні доводам викладеним у позовній заяві.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст.311 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Переглядаючи справу за наявними у ній доказами та перевіряючи законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд дійшов до наступного.
Судом встановлено, що Постановою Сєвєродонецького міського суду від 15 травня 2017 року про справі № 428/4045/17, яке було залишено без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 02 серпня 2017 року, адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання відмови у виплаті одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності поліцейського неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.
Визнана бездіяльність Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо не складання висновку про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України № 4 від 11.01.2016 року ОСОБА_2 протиправною.
Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Луганській області підготувати та скласти висновок про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України № 4 від 11.01.2016 року ОСОБА_2.
Визнані протиправними дії Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо відмови у виплаті ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у зв'язку із втратою працездатності та визначенням інвалідності внаслідок травми, отриманої під час виконання службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань поліції.
Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Луганській області призначити та виплатити ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу у зв'язку із втратою працездатності та визначенням інвалідності внаслідок травми, отриманої під час виконання службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань поліції в сумі 240000 (двісті сорок тисяч) грн. 00 коп. (а.с. 84-90).
26 вересня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Національної поліції в Луганській області з заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги на підставі виконавчого листа Сєвєродонецького міського суду від 31.08.2017 № 428/4045/17 (а.с.122).
28 вересня 2017 року затверджено висновок про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про Національну поліцію», на виконання виконавчого листа Сєвєродонецького міського суду від 31.08.2017 № 428/4045/17 від 31.08.2017, ОСОБА_2 у розмірі 240000,00 грн. (а.с.123).
29 вересня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Національної поліції в Луганській області з заявою, якою просив включити до виплати одноразової грошової допомоги згідно рішення суду в розмірі 240000,00 грн, виплати в сумі 160000,00 грн, у зв'язку з внесенням змін до пп. «в» п.3 ч.1 ст.99 Закону України «Про Національну поліцію» (а.с.91).
Наказом Головного управління Національної поліції в Луганській області від 03.10.2017 № 3655 призначено до виплати одноразову грошову допомогу у розмірі 240000,00 грн. ОСОБА_2, колишньому старшому оперуповноваженому Лисичанського ВП ГУНП в Луганській області (а.с.124).
Головне управління Національної поліції в Луганській області листом від 05.10.2014 № 5787/111/22/03-2017 звернулось до Національної поліції України про виділення фінансування для здійснення розрахунків з колишнім працівником поліції ОСОБА_2 у розмірі 240000,00 грн (а.с.125).
Листом від 19.10.2017 № 6107/111/22/05-2017 Головне управління Національної поліції в Луганській області на звернення ОСОБА_2 від 29.09.2017 відмовила в донарахуванні одноразової грошової допомоги у розмірі 160000,00 грн. до суми одноразової грошової допомоги призначеної рішення Сєвєродонецького міського суду Луганської області по справі № 428/4045/17 (а.с.93).
Платіжним дорученням №4297 від 27 грудня 2017 ОСОБА_2 виплачена одноразова грошова допомога (а.с. 126).
Суд перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що останню необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України наведені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, якими є, зокрема, прийняття (вчинення) таких рішень, (дій, бездіяльності) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей» № 2004 від 06 квітня 2017 року внесені зміни до пп. «в» п.3 ч.1 ст.99 Закону України «Про Національну поліцію», які набули чинності 07 травня 2017 року.
Так, станом на 06 травня 2017 року пп. «в» п.3 ч.1 ст.99 Закону України «Про Національну поліцію» визначав розмір одноразової грошової допомоги поліцейським, а в разі їх загибелі (смерті) - особам, які за цим Законом мають право на її отримання, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату, визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 3, інвалідності ІІІ групи - 150 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.
З 07 травня 2017 року зазначена норма була викладена в такій редакції:
«Розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, а в разі їх загибелі (смерті) - особам, які за цим Законом мають право на її отримання, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату, визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 3, інвалідності ІІІ групи - 250 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату».
Суд апеляційної інстанції звертає увагу апелянта на те, що нова редакція пп. «в» п.3 ч.1 ст.99 Закону України «Про Національну поліцію» набула чинності під час розгляду Сєвєродонецьким міським судом Луганської області справи № 428/4045/17 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання відмови у виплаті одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності поліцейського неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії.
Саме рішенням Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 15.05.2017 встановлено право позивача на отримання одноразової грошової допомоги, у зв'язку із втратою працездатності та визначенням інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків (п.3 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію»).
При цьому, Сєвєродонецьким міським судом Луганської області в постанові від 15.05.2017 по справі № 428/4045/17 здійснено розрахунок суми одноразової грошової допомоги зазначивши, що рішення про виплату позивачу одноразової грошової допомоги, в разі набрання цією постановою суду законної сили, буде прийнято саме на підставі цієї постанови, тобто рішення про виплату вважатиметься таким, що прийнято в 2017 році, а отже 150 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня 2017 року дорівнюватиме 240000 грн. (150 х 1600 грн.) Саме в такому розмірі слід зобов'язати відповідача призначити та виплатити позивачу суму одноразової грошової допомоги.
Необхідно зазначити, що позивач в апеляційному порядку не оскаржував постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 15.05.2017 по справі № 428/4045/17 в частині порушення норм матеріального права, а саме невірного застосування норми пп. «в» п.3 ч.1 ст.99 Закону України «Про Національну поліцію».
Крім того, Головне управління Національної поліції в Луганській області в повному обсязі виконало постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 15.05.2017 по справі № 428/4045/17, що підтверджено відповідними та належними доказами.
Також суд апеляційної інстанції звертає увагу позивача на те, що Головне управління Національної поліції в Луганській області в добровільному порядку не склав висновок про виплату одноразової грошової допомоги за зверненням ОСОБА_2 у грудні 2016 року, позивач ОСОБА_2 звернувся за захистом своїх прав до суду та постановою Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 15.05.2017 по справі № 428/4045/17 захищені права ОСОБА_2 на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням інвалідності ІІІ групи під час проходження служби, при цьому судом визначено суму одноразової грошової допомоги у розмірі 240000,00 грн, та в свою чергу дане судове рішення судом апеляційної інстанції залишено без змін, суд дійшов висновку, що Головне управління Національної поліції в Луганській області не мало підстав для прийняття іншого рішення та затвердження висновку про виплату одноразової грошової допомоги у розмірі 250 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня 2017 року, всупереч судового рішення.
При таких обставинах суд апеляційної інстанції не приймає до уваги доводи апеляційної скарги в повному обсязі.
Статтею ст.316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому при таких обставинах апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення а рішення суду без змін.
Повний текст постанови складений 17 липня 2018 року.
Керуючись статями 309, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1, який представляє інтереси ОСОБА_2 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 травня 2018 р. у справі № 812/1773/17- залишити без задоволення.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 травня 2018 р. у справі № 812/1773/17 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку передбаченому ст.328 КАС України.
Головуючий суддя О.О.Шишов
Судді І.В. Сіваченко
Т.Г.Гаврищук