Постанова № 75366418, 04.07.2018, Київський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
04.07.2018
Номер справи
925/1539/17
Номер документу
75366418
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@kia.arbitr.gov.ua

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" липня 2018 р. м. Київ Справа№ 925/1539/17

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Скрипки І.М.

суддів: Гончарова С.А.

Тищенко А.І.

при секретарі судового засідання Григораш Н.М.

за участю представників сторін згідно протоколу судового засідання від 04.07.2018

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу Заступника прокурора Черкаської області на рішення Господарського суду Черкаської області від 01.03.2018 (повний текст підписано 16.03.2018)

у справі №925/1539/17 (суддя Кучеренко О.І.)

за позовом Заступника керівника Уманської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Єдність" (відповідач-1)

Жашківської районної державної адміністрації (відповідач-2)

про визнання частково недійсними та скасування розпоряджень, визнання недійсним договору оренди землі

В судовому засіданні 04.07.2018 відповідно до ст.ст. 240, 283 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частину постанови.

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Уманської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області звернувся до Господарського суду Черкаської області з позовом, в якому просить визнати протиправними та скасувати пункти 7, 8 розпорядження Жашківської районної державної адміністрації №287 від 26.10.2009, якими затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі та укладено (поновлено) договір оренди земель сільськогосподарською призначення від 21.12.2009 з Товариством з обмеженою відповідальністю "Єдність" в адмінмежах Охматівської сільської ради Жашківського району за межами населеного пункту для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; визнати незаконним та скасувати п. 3 розпорядження Жашківської районної державної адміністрації №209 від 16.08.2010 в частині продовження Товариству з обмеженою відповідальністю "Єдність" терміну дії договору оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення за рахунок земель запасу площею 137,0551 га (рілля - 137,0551 та) та резервного фонду площею 201га (рілля-201га) до 01.01.2021; визнати недійсним договір оренди землі загальною площею 338,0551 га (у тому числі землі запасу - 137,0551 га, та землі резерву 201,0 га), з них рілля - 338,0551 га (оцінка яких станом на 01.01.2017 становить 45123,52 грн. за один гектар), який укладено 21.12.2009 між Жашківською районною державною адміністрацією Черкаської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Єдність" і зареєстрований у Жашківському районному відділі Черкаської регіональної філії центру державного земельного кадастру 06.04.2010 за №041078200003 з усіма додатками і змінами.

Прокурор вважає, що договір оренди землі від 21.12.2009, укладений між Жашківською районною державною адміністрацією та ТОВ "Єдність" суперечить Цивільному кодексу України, Закону України "Про оренду землі", постановам Кабінету Міністрів України, а також моральним засадам суспільства, оскільки при його укладенні не виконано вимоги закону щодо визначення розміру орендної плати земельної ділянки державної власності. Так, встановлений у пункті 8 договору від 21.12.2009 розмір орендної плати встановлений у сумі 486,00 грн. за один гектар ріллі та у п. 2 додаткової угоди від 11.02.2011, де річна орендна плата становить 772,00 грн. за один гектар, не містять вказівки про її обчислення у відповідності до затвердженої форми та з урахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Крім того, відповідно до інформації відділу Держгеокадастру у Жашківському районі та Жашківської районної ради, технічна документація з нормативно - грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, яка орендована ТОВ "Єдність" площею 338,0551 га в адмінмежах Охматівської сільської ради за межами населеного пункту не розроблялась та не затверджувалась в установленому порядку, а тому Жашківською РДА при визначенні орендної плати порушено вимоги ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2003 № 1378-1V. (При наданні в оренду земель ТОВ "Єдність" використовувалася нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, яка була проведена відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою КМУ від 23.03.1995 №213 (зі змінами). Оскільки ТОВ "Єдність" свій обов'язок щодо виготовлення технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки не виконало, що є обов'язковим у разі визначення розміру орендної плати за землю, прокурор вважає, що сторонами у момент вчинення правочину недотримано встановленого законом порядку, тому договір оренди земельної ділянки від 21.12.2009 є недійсним.

За твердженнями прокурора, земельна ділянка площею 338,0551 га передана в оренду ТОВ "Єдність" як новостворена, як об'єкт цивільних прав до 2007 сформована не була, а тому не могла бути передана в оренду за відсутності проекту землеустрою щодо їх відведення. Також, поза увагою Жашківської районної державної адміністрації залишилась та обставина, що серед орендованих 338,0551 га земель наявні особливо цінні землі, стосовно яких встановлений окремий, особливий порядок передачі в оренду. Відповідно до листа Черкаської філії ДУ "Держгрунтохорона" за №158-22/01/1654 від 26.10.2017 згідно картографічного матеріалу, на вказаних земельних ділянках земель запасу і резерву площею 137,0551 га та 201 га (загальна площа 338,0551 га) площа ґрунтів по агрогрупах 41 е і 53е (що є особливо цінними ґрунтами) наступна: агрогрупа 41е - 91.9 га - чорноземи опідзолені і слабореградовані та темно - сірі сильнореградовані грунти важкосуглинкові; агрогрупа 53е - 111.34 га - чорноземи типові малогумусні та чорноземи сильно реградовані важко суглинкові. Таким чином, загальна площа особливо цінних земель становить 203,24 га (понад 60% від загальної площі). Не дивлячись на наявність особливо цінних земель у складі орендованих земель, експертиза землевпорядної документації не проводилась, агрохімічна паспортизація ґрунтів земельної ділянки не проводилась, як встановлено Законом України "Про охорону земель". Внаслідок допущених порушень не досягається передбачена ст. 182 Земельного кодексу України мета землеустрою, яка полягає в забезпеченні раціонального використання та охорони земель, створенні сприятливого екологічного середовища та поліпшенні природних ландшафтів.

Про порушення прав та інтересів держави як власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення, прокурор дізнався у вересні 2017 після отримання інформації ГУ Держгеокадастру у Черкаської області від 05.09.2017, тому перебіг позовної давності для прокурора підлягає обрахуванню саме з цієї дати, а не від дня укладення оспорюваного правочину.

Відповідач - 1 у відзиві зазначає, що позов є безпідставним, інтереси держави не порушені, договір оренди землі укладений відповідно до законодавства і не порушує прав та інтересів інших осіб і держави. Товариство з обмеженою відповідальністю "Єдність" просить відмовити у позові повністю, заперечує проти обставин та правових підстав, на які посилається прокурор у позовній заяві, договір оренди належним чином зареєстрований в державному реєстрі земель, земельними ділянками товариство користується відповідно до цільового призначення та належним чином сплачує орендну плату. Також відповідач - 1 просить застосувати позовну давність до позовних вимог прокурора.

Рішенням Господарського суду Черкаської області від 01.03.2018 у справі №925/1539/17 у задоволенні позову відмовлено.

Рішення обґрунтовано недоведеністю та необґрунтованістю позовних вимог і суд не встановив порушень Закону, на які посилався прокурор у своїй заяві.

Не погодившись з прийнятим рішенням, прокурор звернувся до Київського апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просить оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове про задоволення позову.

Апеляційна скарга обґрунтована порушенням та неправильним застосуванням місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що прокурор не погоджується з висновками суду першої інстанції у справі з підстав, викладених у позові та поданих до нього пояснень.

Апелянт зазначає, що судом не враховано, що згідно ст. 3 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» об'єктами державної експертизи є документація із землеустрою та документація з оцінки земель, види яких визначені законом, а також матеріали і документація державного земельного кадастру.

При цьому ст. 9 зазначеного закону передбачено, що обов'язковій державній експертизі підлягають проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок особливо цінних земель.

Вказує, що судом також не враховано, що серед орендованих 338,0551 га земель наявні особливо цінні землі, стосовно яких встановлений окремий, особливий порядок передачі в оренду.

Зазначає, що незважаючи на наявність особливо цінних земель у складі орендованих земель, експертиза землевпорядної документації не проводилась, що підтверджується листом Жашківського відділу Держгеокадастру за №112/103-17 від 25.09.2017, тому суд дійшов безпідставного висновку про відсутність порушень ст.ст. 3, 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», оскільки вказані норми регулюють проведення державної експертизи у випадку виготовлення проекту землеустрою, який у даному випадку, на думку суду, не мав виготовлятись.

Посилається на порушення норм Закону України «Про землеустрій».

Крім того, прокурор не погоджується з висновками суду щодо необхідності наявності порушень у використанні земельних ділянок у спосіб, що призводить до погіршення їх якості, як на необхідну складову порушень законодавства про охорону земель.

Заперечує проти тверджень суду першої інстанції про те, що визначення розміру орендної плати при оформленні договору оренди землі від 21.12.2009 здійснювалось на підставі чинних на той час законів та нормативних актів.

Щодо проведення грошової оцінки земельних ділянок посилається на правову позицію Верховного Суду України, викладену у постанові від 22.05.2013 у справі №6-11цс13.

Вказує, що висновки суду щодо відповідності визначення орендної плати за земельні ділянки, що орендуються ТОВ «Єдність» діючим на час вчинення правочину, що оспорюється, законам та нормативно - правовими актами є необґрунтованими, зважаючи, зокрема, на той факт, що на час укладання договору оренди грошова оцінка земельних ділянок не була проведена протягом більше 14 років.

На переконання апелянта, Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, в силу відсутності правонаступництва щодо повноважень органів Держкомзему з контролю за використанням та охороною земель, не могло безперешкодно отримати інформацію про порушення вимог законодавства при наданні в користування ТОВ «Єдність» спірної земельної ділянки, а висновок місцевого суду в цій частині є лише припущенням, та не ґрунтується на аналізі норм законодавства. Посилається на висновок Вищого господарського суду України, викладений у постанові від 06.08.2017 у справі №925/1377/16.

У відзиві на апеляційну скаргу, відповідач 1 зазначає, що в ній не наведено жодної норми процесуального права, яка на думку апелянта, була порушена чи неправильно застосована судом при розгляді справи. Заперечує щодо доводів апеляційної скарги та погоджується з висновками суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову. Підтримує позицію щодо застосування наслідків спливу строку позовної давності, яка висловлена під час розгляду справи у суді першої інстанції, викладеної у відзиві на позовну заяву.

У відповіді на відзив прокурор не погоджується з твердженнями відповідача 1, викладеними у відзиві на апеляційну скаргу з підстав, викладених в апеляційний скарзі.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями апеляційну скаргу прокурора 13.04.2018 передано на розгляд судді Київського апеляційного господарського суду Скрипці І.М., сформовано колегію суддів у складі: головуючий суддя Скрипка І.М., судді Гончаров С.А., Шаптала Є.Ю.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 18.04.2018 у справі №925/1539/17 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Заступника прокурора Черкаської області на рішення Господарського суду Черкаської області від 01.03.2018 у справі №925/1539/17, розгляд справи №925/1539/17 призначено на 16.05.2018.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.05.2018, у зв'язку з перебуванням судді Шаптали Є.Ю. у відпустці для розгляду справи сформовано колегію суддів у складі: головуючий суддя Скрипка І.М., судді Тищенко А.І., Гончаров С.А.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 16.05.2018 апеляційну скаргу прокурора прийнято до провадження колегією суддів у визначеному складі та призначено справу до розгляду на 20.06.2018.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 20.06.2018 у справі №925/1539/17 розгляд справи відкладено на 04.07.2018, приймаючи до уваги неявку повноважних представників позивача, відповідача-1 та відповідача-2, враховуючи необхідність надання часу відповідачу-1 для оформлення належних повноважень представника.

Прокурор в судовому засіданні апеляційної інстанції 04.07.2018 підтримав доводи апеляційної скарги з підстав, викладених у ній, просив її задовольнити, оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове про задоволення позову.

Відповідач 1 в судовому засіданні апеляційної інстанції 04.07.2018 заперечував проти доводів прокурора, викладених в апеляційній скарзі з підстав, викладених у відзиві на апеляційну скаргу, просив її відхилити, а оскаржуване рішення залишити без змін.

У період з 06.06.2018 по 02.07.2018 до Київського апеляційного господарського суду від представника Жашківської районної державної адміністрації Черкаської області надійшли клопотання про розгляд справи без участі їх представника.

Представник позивача та відповідача 2 в судове засідання апеляційної інстанції 04.07.2018 не з'явились про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, причини неявки представника позивача суду невідомі.

Учасники процесу були належним чином повідомлені про час та місце судового засідання, про що свідчать наявні в матеріалах справи докази, а саме повідомлення про вручення поштових відправлень.

Враховуючи положення ч. 12 ст. 270 ГПК України відповідно до якого неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи, зважаючи на те, що явка зазначених представників обов'язковою в судове засідання не визнавалась, судова колегія вважає за можливе розглянути справу у відсутність представників позивача та відповідача - 2 за наявними у справі матеріалами.

У відповідності до вимог ч.ч. 1, 2, 5 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. В суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

У відповідності до ст. 129 Конституції України та ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

При цьому колегія суддів зазначає, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод сторін (рішення Суду у справі Трофимчук проти України no.4241/03 від 28.10.2010).

Колегія суддів, беручи до уваги межі перегляду справи у апеляційній інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників апеляційного провадження, перевіривши правильність застосування господарським судом при прийнятті оскарженого рішення норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення підлягає залишенню без змін виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справ та встановлено судом першої інстанції, згідно з розпорядженням голови Жашківської районної державної адміністрації №458 від 19.12.2007 було вирішено надати у користування Товариству з обмеженою відповідальністю "Єдність" на умовах оренди землі запасу площею 184,7178 га (рілля - 184,7178 га) та резервного фонду площею 213,1868 га (рілля 213,1868 га), що знаходяться в адмінмежах Охматівської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на строк з 01.01.2008 до 01.01.2009, визначено орендну плату в розмірі 274,00 грн. за один гектар ріллі.

27.12.2007 між Жашківською районною державною адміністрацією та ТОВ "Єдність" було укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого останньому було передано в оренду строком з 01.01.2008 по 01.01.2009 земельну ділянку загальною площею 397,9046 га, з них рілля - 397,9046 га. Договір зареєстрований у Жашківському РВ Черкаської регіональної філії центру державного земельного кадастру за №040878200001 від 24.01.2008. У пункті 4 договору встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки не встановлена. Грошова оцінка одного гектара ріллі становить 13671,00 грн. Пунктом 8 договору сторони погодили, що річна орендна плата за земельну ділянку площею 397,9046 га становить 109026,00 грн., тобто 274,00 грн. за один гектар. 22 липня 2008 між сторонами договору укладено додаткову угоду до вказаного договору оренди від 22.07.2008, якою зменшено площу земельної ділянки, що передається в оренду ТОВ "Єдність" до 338,0551 га (у тому числі землі запасу - 137,0551 га та землі резерву 201,0 га), з них - рілля 338,0551 га. У пункті 4 договору зазначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки не встановлена. Грошова оцінка одного гектара ріллі становить 14054,00 грн.

Річна орендна плата, визначена пунктом 8 договору у розмірі 95332,00 грн., що становить 282,00 грн. за один гектар. Договір зареєстрований у Жашківському РВ Черкаської регіональної філії центру державного земельного кадастру за №040878200566 від 01.08.2008. В подальшому 25.09.2008 між сторонами було укладено додаткову угоду до договору від 27.12.2007, якою було внесено зміни до пункту 4, у якому сторони зазначили, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки не встановлена, грошова оцінка одного гектара ріллі становить 14 054,00 грн. та пункту 8, згідно з яким річна орендна плата за земельну ділянку 338,0551 га встановлена в розмірі 142531,00 грн., що становить 422,00 грн. за один гектар. Додаткова угода зареєстрована у Жашківському РВ Черкаської регіональної філії центру державного земельного кадастру за №040878200588 від 01.10.2008.

26.02.2009 між Жашківською РДА та ТОВ "Єдність" укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 338,0551 га (у тому числі землі запасу - 137,0551 га та землі резерву 201,0 га), з них - рілля 338,0551 га з терміном дії з 01.01.2009 до 01.01.2010. Річна орендна плата згідно вказаного договору встановлена у розмірі 324,00 грн. за один гектар. 14.09.2009 до цього договору, сторони уклали додаткову угоду, якою внесли зміни до пунктів 2, 4, 8 договору оренди землі від 26.02.2009. Так, сторони встановили, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 338,0551 га з них - рілля 338,0551 га (землі запасу - 137,0551 га та землі резервного фонду - 201,0 га); нормативна грошова оцінка земельної ділянки не встановлена, грошова оцінка одного гектара ріллі становить 16190,00 грн.; річна орендна плата за земельну ділянку встановлена у розмірі 164 295,00 грн., що становить 486,00 гри. за один гектар.

Розпорядженням Жашківської районної державної адміністрації №287 від 26.10.2009 "Про затвердження технічних документацій із землеустрою щодо складання документів, що підтверджують право оренди на земельні ділянки за межами населених пунктів", зокрема, у пункті 7, 8 розпорядження, затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі та поновлено договір оренди земель сільськогосподарського призначення площею 338,0551 га (у тому числі землі запасу - 137,0551 га та землі резерву - 201,0 га), з них - рілля 338,0551 га з ТОВ "Єдність" в адмінмежах Охматівської сільської ради за межами населеною пункту для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

21.12.2009 на підставі вищевказаного розпорядження Жашківська районна державна адміністрація та ТОВ "Єдність" уклали (поновили) договір оренди землі, який 06.04.2010 зареєстровано у Жашківському районному відділі Черкаської регіональної філії центру державного земельного кадастру за №041078200003. За умовами цього договору, Жашківська РДА надала ТОВ "Єдність" у строкове платне користування, земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться в адмінмежах Охматівської сільської ради Жашківського району Черкаської області загальною площею 338,0551 га (у тому числі землі запасу - 137,0551 га та землі резерву 201,0 га), з них - рілля 338,0551 га. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки не встановлена, грошова оцінка одного гектара ріллі становить 16190,00 грн. Орендна плата з 01.01.2009 встановлена у розмірі 486,00 грн. за один гектар ріллі або 3% від грошової оцінки одного гектара землі. Договір укладено на термін з 01.01.2010 до 01.01.2011.

Розпорядженням Жашківської районної державної адміністрації №209 від 16.08.2010 "Про поновлення договорів оренди, вилучення та надання в оренду земель за межами населених пунктів", зокрема, у пункті 3 розпорядження вирішено продовжити ТОВ "Єдність" термін дії договору оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення за рахунок земель запасу - 137,0551 га (рілля 137,0551 га) та резервного фонду 201,0 га (рілля -201,0 га), з них рілля 338.0551 га в адмінмежах Охматівської сільської ради за межами населеного пункту для ведення товарного сільськогосподарського виробництва до 01.01.2021 та визначено річну орендну плату в розмірі трьох відсотків від грошової оцінки ріллі в адмінмежах Охматівської сільської ради, за межами населеного пункту, станом на 01.01.2010 - 515 грн. за один гектар ріллі.

17.08.2010 додатковою угодою сторони внесли зміни до пунктів 4, 7, 8 договору оренди землі від 21.12.2009 та визначили, що нормативно грошова оцінка земельної ділянки не встановлена, грошова оцінка одного гектара ріллі станом на 01.01.2010 становить 17145,00 грн., договір укладено терміном до 01.01.2021, річна орендна плата з 01.01.2010 становить 515,00 грн. за один гектар ріллі, або 3% від грошової оцінки одного гектара ріллі.

11.02.2011 додатковою угодою сторони внесли зміни до пунктів 4, 8 договору оренди землі від 21.12.2009 та визначили, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки не встановлена, грошова оцінка одного гектара ріллі станом на 01.01.2011 становить 17145,00 грн. Річна орендна плата за земельну ділянку загальною площею 338,0551 га, з них - рілля 338,0551 га, визначена з 08.12.2010 у розмірі 4,5% від грошової оцінки одного гектара ріллі і становить 772,00 грн. за один гектар ріллі.

Протягом строку дії договору оренди від 21.12.2009 і станом на день звернення прокурора з вказаним позовом до суду, орендар самостійно проводив індексацію розміру орендної плати, річна сума орендної плати за 2017 рік становить 686500,00 грн., що становить 4,5% від нормативно-грошової оцінки, заборгованість зі сплати орендних платежів у орендаря - відсутня.

Прокурор звертаючись з вказаним позовом вважає, що при прийнятті спірних пунктів розпоряджень Жашківською районною державною адміністрацією Черкаської області були допущені порушення чинного законодавства, відтак вони є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки всупереч вимог діючого на той чac законодавства, передано в оренду земельну ділянку площею понад 300 га товариству без розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, без проведення агротехнічної експертизи, без проведення державної експертизи землевпорядної документації, орендна плата встановлена без нормативно - грошової оцінки.

Зважаючи на те, що Жашківська районна державна адміністрація та Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області не вжили та не вживають заходи до повернення у власність держави наданої з порушенням норм законодавства земельної ділянки, прокурор вважає за необхідне відновити права держави шляхом звернення до суду із цим позовом.

Відмовляючи у задоволенні позову, місцевий господарський суд дійшов висновку, що визначення розміру орендної плати при оформленні договору оренди землі від 21.12.2009 здійснювалося на підставі чинних на той час законів та нормативних актів, а позовні вимоги заступника керівника Уманської місцевої прокуратури є недоведеними та необґрунтованими.

Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з такими висновками місцевого суду з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю "Єдність" є орендарем земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які знаходяться в адмінмежах Охматівської сільської ради Жашківського району починаючи з 2007 року, використовуючи спочатку 397,9046 га, а починаючи з 2009 року 338,055 га земель, відповідно до укладених з Жашківською районною державною адміністрацією договорів. Відповідно до пунктів 7, 8 Жашківської РДА розпорядження від №287 від 26.10.2009, яким затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі в адмінмежах Охматівської сільської ради Жашківського району за межами населеного пункту для ведення товарного сільськогосподарського виробництва Товариство з обмеженою відповідальністю "Єдність" 21.12.2009 уклало (поновило) із орендодавцем договір оренди земель сільськогосподарською призначення площею 137,0551 га та резервного фонду площею 201 га, а відповідно до пункту 3 розпорядження Жашківської районної державної адміністрації №209 від 16.08.2010, набуло право оренди на зазначену земельну ділянку до 01.01.2021.

Правовідносини з оренди земель урегульовані Земельним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", Законом України "Про землеустрій" та іншим правовими актами. Згідно зі статтею 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

У статті 93 Земельного кодексу України (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - ЗК) визначено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи.

Відповідно до п. 12 Перехідних положень ЗК України до розмежування земель державної та комунальної власності, повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзацах другому та четвертому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до статті 122 ЗК України районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів, зокрема, сільськогосподарського використання.

Як вбачається з матеріалів справи земельна ділянка, яка знаходиться у користуванні першого відповідача знаходиться в адмінмежах Охматівської сільської ради Жашківського району за межами населеного пункту.

Загальні положення щодо організації, повноважень та порядку діяльності місцевих державних адміністрацій регулює Закон України "Про місцеві державні адміністрації". З огляду на положення ст.1 вказаного Закону, Жашківська районна державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади, що входить до системи органів виконавчої влади на території Жашківського району Черкаської області, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою. Відповідно до ст.13 ЗУ "Про місцеві державні адміністрації" до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення, у тому числі, питань використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля. Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що Жашківська РДА, приймаючи спірні розпорядження діяла в межах належних їй повноважень та у визначений законом спосіб.

Так, відповідно до ст.124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Законом України "Про землеустрій" визначено правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою, він спрямований на регулювання відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування. Стаття 20 цього Закону встановлює, що землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі, зокрема, надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Землеустрій здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою, укладених договорів між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою, тощо. Види документації із землеустрою визначені у статті 25 Закону України "Про землеустрій". Серед них, зокрема, визначені такі, як проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок, як технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку.

Відповідно до ст.50 Закону України "Про землеустрій" проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Проте, як встановлено судом, на час прийняття пунктів 7, 8 розпорядження Жашківської РДА від №287 від 26.10.2009 та укладення на його підставі договору оренди, у першого відповідача в оренді перебували землі площею 338,0551 га (в тому числі землі запасу площею 137,0551 га та резервного фонду площею 201,0 га), які були надані йому у користування за договором оренди землі від 27.12.2007 із строком оренди до 01.01.2009 та в подальшому за договором оренди від 23.01.2009, який був поновлений на підставі розпорядження Жашківської районної державної адміністрації №20 із строком оренди до 01.01.2010.

У постанові Кабінету Міністрів України №677 від 26.05.2004 "Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок", яка була чинна на час прийняття спірних розпоряджень та договору, встановлено, що проект відведення земельної ділянки не розробляється у разі, коли, зокрема, земельна ділянка, межі якої визначено в натурі (на місцевості), надається у користування або безоплатно передається у власність без зміни її цільового призначення, а також проект відведення земельної ділянки може не розроблятися в інших випадках, передбачених законом. Оскільки цільове призначення, межі та площа орендованої землі при поновленні та оформленні договору оренди землі від 21.12.2009 не змінювалися, суд критично оцінює доводи прокурора щодо необхідності складання проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки, як визначено у ст.50 ЗУ "Про землеустрій", а необхідність виготовлення такої документації передбачалась лише у випадку надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Таким чином, надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості) без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації, тобто пункти 7, 8 розпорядження голови Жашківської районної державної адміністрації №287 від 26.10.2009, якими затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі, прийнято у відповідності до вимог діючого законодавства. Відповідність зазначеної технічної документації чинному законодавству підтверджено у висновку відділу Держкомзему у Жашківському районі Черкаської області від 02.04.2009, у якому зазначено, що розглянувши технічну документацію із землеустрою щодо складання кадастрових планів на земельні ділянки площею 338,0551 га ТОВ "Єдність", відділ Держкомзему у Жашківському районі Черкаської області погоджує її та вважає за можливе відвести земельні ділянки загальною площею (у тому числі сільськогосподарського призначення рілля 338,0551 га) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель запасу (137,0551га) та резервного фонду (201,0 га) в межах Охматівської сільської ради Жашківського району Черкаської області (т. 1, а.с. 98).

Згідно зі статтею 15 Закону України "Про оренду землі" (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) однією з істотних умов договору оренди є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. Відповідно до статті 21 цього Закону, орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форми строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін в договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю"). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено в договорі оренди. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній та комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".

У відповідності до вимог статті 2 Закону України "Про плату за землю" (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. Підставою для нарахування земельного податку, відповідно до статті 13 цього Закону, є дані державного земельного кадастру, а орендної плати на земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Положеннями статей 23, 24 Закону України "Про плату за землю" передбачено, що грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Грошова оцінка земельної ділянки щороку станом на 1 січня корегується на коефіцієнт індексації, та застосовується для економічного регулювання земельних відносин при укладанні цивільно-правових угод, передбачених законодавством України.

Відповідно до ст. 201 ЗК України грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Експертна грошова оцінка використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок. Згідно статті 15 Закону "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель, є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Період проведення грошової оцінки, визначений у статті 18 цього Закону, згідно з якою нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які розташовані за межами населених пунктів - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, як отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою.

Згідно зі статтею 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів затверджується районними радами. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Методика нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів затверджена постановою Кабінету Міністрів України №213 від 23.03.1995 (зі змін та доп.). При цьому пунктом 3 цієї Постанови Державний комітет по земельних ресурсах, Міністерство сільського господарства і продовольства, Уряд Автономної Республіки Крим і облвиконкоми разом з Українською академією аграрних наук повинні провести до 1 липня 1995, на основі зазначеної Методики, грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення в Автономній Республіці Крим, областях, їх кадастрових і адміністративних районах та сільськогосподарських підприємствах. У пункті 1 Методики зазначено, що метою проведення нормативна грошової оцінки земельних ділянок є визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель. Станом на 01.07.1995 на виконання вимог, зазначених у Постанові, в Україні була проведена грошова оцінка сільськогосподарських угідь.

Постановою Кабінету Міністрів України №783 від 12.05.2000 "Про проведення індексації грошової оцінки земель" було урегульоване питання порядку індексації грошової оцінки, згідно з цим порядком грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення індексується станом на 1 січня поточного року на коефіцієнт, що визначається за формулою, наведеною у цьому порядку.

Судом встановлено, що на час прийняття спірного розпорядження про поновлення договору оренди та укладання договору оренди від 21.12.2009, відповідним органом виконавчої влади, рішень про проведення оцінки земель на території Жашківського району, де розташована орендована першим відповідачем земельна ділянка, не проводилась. Отже, виходячи з наведених вище норм законів та нормативних актів, судом встановлено, що станом на час прийняття спірних розпоряджень, нормативна грошова оцінка сільськогосподарських земель була проведена, виключно згідно затвердженої КМУ Методики від 23.03.1995, яка щорічно індексувалася у порядку, який зазначений вище. Зазначене підтверджується також листом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області №117/103-17 від 28.09.2017 (т. 1, а.с.137), в якому підтверджено, що для визначення орендної плати при наданні в оренду земель ТОВ "Єдність" використовувалася нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, яка була проведена відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, яка затверджена Постановою КМУ №213 від 23.03.1995 (із змінами). Згідно з цією оцінкою грошова оцінка 1 га ріллі у с.Охматів Жашківського району Черкаської області становить 5358,00 грн. (в цінах станом на 01.07.1995). За період з 01.07.1995 по 01.01.2017 коефіцієнт індексації становить 4,796, крім того, згідно з Постановою КМУ №1185 від 31.10.2011, грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення (рілля) з 01.01.2012 індексується на коефіцієнт 1,756. Отже, враховуючи вищезазначене, у листі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області визначено, що проіндексована на коефіцієнти 4,796 і 1,756 вартість 1 га землі сільськогосподарського призначення, а саме ріллі станом на 01.01.2017 становить 45123,52 грн.

Розмір орендної плати у договорі оренди землі від 21.12.2009 вказаний в грошовому виразі та у процентах від грошової оцінки землі, у договорі передбачено обчислення розміру орендної плати з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації (як передбачено і Типовим договором оренди землі, форма якого затверджена Постановою КМУ №220 від 03.03.2004). Урахування коефіцієнтів індексації до грошової оцінки землі за відповідні роки, проведено відповідно до нормативів затверджених КМУ Методики та Порядку індексації, що було відображено у додаткових угодах від 17.08.2009 та від 11.02.2011 (т. 1, а.с. 61-62) до договору оренди. Таким чином, враховуючи зазначену у листі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області вартість 1 га землі сільськогосподарського призначення, а саме, ріллі станом на 01.01.2017 у сумі 45123,52 грн. та площу орендованої першим відповідачем земельної ділянки, річна сума орендної плати останнього становить 686500,00 грн.

Як свідчить лист Уманської об'єднаної державної податкової інспекції №178/2311-15-03 від 06.10.2017 (т. 1, а.с. 144) у Товариства з обмеженою відповідальністю "Єдність" станом на 06.10.2017 заборгованість по орендній платі за оренду земельної ділянки площею 338,0551 га відсутня, платник нараховує та сплачує 4,5% до нормативно-грошової оцінки, річна сума орендної плати становить 686,5 тис. грн.

Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що визначення розміру орендної плати при оформленні договору оренди землі від 21.12.2009 здійснювалося на підставі чинних на той час законів та нормативних актів.

Твердження апелянта про відсутність проведення агротехнічної експертизи, обов'язковість якої передбачена у випадку відведення земельних ділянок особливо цінних земель, які знаходяться у складі земель, отриманих першим відповідачем у користування, аналогічні за змістом доводам позовної заяві, яким місцевий господарський суд дав обґрунтовану оцінку. Колегія суддів звертає увагу на те, що питання правового регулювання такого виду земель визначене у статтях 150, 151 ЗК України, якими урегульовано питання, пов'язані виключно із визначенням такої категорії та вилученням таких земель. Оскільки при прийнятті спірних розпоряджень та правочину не вирішувалось питання вилучення (викупу) особливо цінних земель, погодження матеріалів вибору місця розташування земельних ділянок на особливо цінних землях, відведення земельних ділянок особливо цінних земель не відбувалося, тому застосування їх положень до цих правовідносин є безпідставним.

Щодо застосування статтей 3, 9 Закону України "Про державну експертизу", то суд також не вбачає порушень цих норм, оскільки останні регулюють проведення державної експертизи у випадку виготовлення проекту землеустрою, який у даному випадку не виготовлявся.

Згідно зі статтею 37 Закону України "Про охорону земель" власники та землекористувачі, в тому числі орендарі земельних ділянок зобов'язані здійснювати заходи щодо охорони родючості ґрунтів, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами України. Використання земельних ділянок способами, що призводять до погіршення їх якості, забороняється. Прокурор у позовній заяві не наводить належних та допустимих доказів того, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Єдність" як землекористувач (орендар) використовував земельні ділянки способами, що призводять до погіршення їх якості, доказів того, що подібні обставини чи порушення зафіксовані уповноваженими органами, що здійснюють контроль у галузі охорони земель.

Прокурор вважає, що оскільки пункти 7, 8 розпорядження №278 від 26.10.2009 та п.3 розпорядження №209 від 16.08.2010 Жашківської районної державної адміністрації прийняті з порушенням вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим вони підлягають визнанню недійсними, то і укладений на їх виконання договір підлягає визнанню недійсним.

Частиною 1 ст. 203 ЦК України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Згідно зі статтею 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Підстави визнання недійсним договору оренди визначні також у ст.15 Закону України "Про оренду землі", якою визначено істотні умови договору, відсутність однієї з яких у договорі оренди землі, а також порушення вимог статей 4 - 6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.

Судом встановлено, що Жашківська РДА, приймаючи спірні розпорядження, діяла у межах повноважень, визначених Законом, прийняття рішення відповідного органу виконавчої влади є підставою для укладення договору оренди, який містить усі істотні умови для такого виду договору, від імені орендодавця договір підписаний повноважним представником даного органу, його головою, який у відповідності до ст.8 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" очолює вказану місцеву адміністрацію.

Прокурором не наведено та належними доказами не підтверджено, які із зазначених вище положень було порушено сторонами при укладенні оспорюваного договору. Відтак, укладення сторонами спірного договору на право оренди земельної ділянки від 21.12.2009 на підставі п.п. 7, 8 розпорядження голови Жашківської районної державної адміністрації №287 від 26.10.2009 та №209 від 16.08.2010, не суперечать актам цивільного законодавства, тому позов з вказаних у ньому підстав у частині вимог про визнання договору недійсним задоволенню не підлягає.

Посилання прокурора на правову позицію Верховного Суду України, викладену у постанові від 22.05.2013 у справі №6-11цс13, колегія суддів не приймає до уваги, оскільки вищезазначена постанова прийнята за результатами розгляду справи з підстав неоднакового застосування судами касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах. При цьому Верховний Суд України в частині встановлення орендної плати не вбачає неоднакового застосування однієї й тієї ж норми матеріального права, оскільки обставини справ різні і підстави застосування норм права різні.

У розглядуваній зараз справі № 925/1539/17 наявні неподібні юридично значимі обставини щодо поновлення договору оренди землі сільськогосподарського призначення і встановлення розміру орендної плати на підставі чинних на момент укладання договору оренди нормативних документів (зокрема, Закону України «Про плату за землю», Закону України «Про оренду землі» та підзаконних нормативних актах, зокрема, постанов Кабінету Міністрів України) та грошової оцінки відповідно до встановленої методики.

Щодо заяви відповідача 1 про застосування строків позовної давності колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ст. 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (ч.1 ст. 261 ЦК України).

За приписами ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Частинами 3 та 4 ст. 267 ЦК України встановлено, що позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до прийняття ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

Відповідно до п. 2.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 №10 "Про деякі питання практики застосування позовної давності у вирішенні господарських спорів" законом не встановлено вимог щодо форми заяви сторони про сплив позовної давності. Відтак її може бути викладено у відзиві на позов або у вигляді окремого клопотання, письмового чи усного. В останньому випадку воно обов'язково має бути зазначене в протоколі судового засідання (пункт 6 частини другої статті 81-1 ГПК).

У п. 2.2 наведеної постанови пленуму Вищого господарського суду України зазначено, що за змістом частини першої статті 261 ЦК України позовна давність застосовується лише за наявності порушення права особи. Отже, перш ніж застосовувати позовну давність, господарський суд повинен з'ясувати та зазначити в судовому рішенні, чи порушене право або охоронюваний законом інтерес позивача, за захистом якого той звернувся до суду. У разі коли такі права чи інтерес не порушені, суд відмовляє в позові з підстав його необґрунтованості. І лише якщо буде встановлено, що право або охоронюваний законом інтерес особи дійсно порушені, але позовна давність спливла і про це зроблено заяву іншою стороною у справі, суд відмовляє в позові у зв'язку зі спливом позовної давності - за відсутності наведених позивачем поважних причин її пропущення.

Таким чином, при застосуванні позовної давності та наслідків її спливу (ст.267 ЦК України) необхідно досліджувати та встановлювати насамперед обставини про те, чи порушено право особи, про захист якого вона просить, і лише після цього - у випадку встановленого порушення, і наявності заяви сторони про застосування позовної давності - застосовувати позовну давність та наслідки її спливу.

Оскільки судом встановлено, що права та охоронювані законом інтереси позивача у спірному випадку не порушені, місцевий господарський суд вірно відмовив у задоволенні позову з підстав його необґрунтованості, не застосовуючи при цьому позовну давність та наслідки її спливу.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Доказування полягає не лише в поданні особами доказів, а й у доведенні їх переконливості, що скаржником зроблено не було.

Відповідно до п.58 рішення ЄСПЛ Справа «Серявін та інші проти України» (заява №4909/04) від 10.02.2010 у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія А, №303-А, п.29).

За таких обставин решту аргументів прокурора (апелянта) суд визнає такими, що не мають суттєвого впливу на прийняття рішення у даній справі та не спростовують правильних висновків суду про відмову в позові.

Доводи відповідача 1, викладені у відзиві на апеляційну скаргу, колегія суддів вважає обґрунтованими з вищевикладених підстав.

Таким чином, застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права відповідає встановленим обставинам справи, що свідчить про відсутність підстав для скасування або зміни оскаржуваного рішення.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів не вбачає правових підстав для задоволення апеляційної скарги Заступника прокурора Черкаської області на рішення Господарського суду Черкаської області від 01.03.2018 у справі №925/1539/17.

Судові витрати за розгляд апеляційної скарги у зв'язку з відмовою в її задоволенні на підставі ст.129 ГПК України покладаються на апелянта.

Керуючись ст.ст. 129, 269, 270, п. 1 ч. 1 ст. 275, ст.ст. 281 - 284 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Заступника прокурора Черкаської області на рішення Господарського суду Черкаської області від 01.03.2018 у справі №925/1539/17 залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду Черкаської області від 01.03.2018 у справі №925/1539/17 залишити без змін.

3. Матеріали справи №925/1539/17 повернути до Господарського суду Черкаської області.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду у порядку та строки, передбачені ст.ст. 288, 289 ГПК України з урахуванням перехідних положень ГПК України в редакції, чинній з 15.12.2017.

Повний текст постанови складено 17.07.2018.

Головуючий суддя І.М. Скрипка

Судді С.А. Гончаров

А.І. Тищенко