Ухвала суду № 75365434, 17.07.2018, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
17.07.2018
Номер справи
924/513/18
Номер документу
75365434
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

УХВАЛА

"17" липня 2018 р. Справа № 924/513/18

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Виноградової В.В.,

за участю секретаря судового засідання Пасічник Б.О., розглянувши матеріали справи

за позовом Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Хмельницький

до Теофіпольської селищної ради, смт. Теофіполь Хмельницької області

про зобов'язання виконати рішення від 02.06.2017 р. №34-р/к у справі №03-06/09-17

за участю представників:

від позивача: ОСОБА_1 - за довіреністю від 17.11.2017 р. №22

від відповідача: ОСОБА_2 - за довіреністю від 16.07.2018 р. №3

У засіданні проголошено вступну і резолютивну частини ухвали.

встановив: 15.06.2018 року до господарського суду Хмельницької області надійшла позовна заява Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Хмельницький до Теофіпольської селищної ради, смт. Теофіполь Хмельницької області про зобов'язання виконати рішення відділення від 02.06.2017 р. №34-р/к у справі №03-06/09-17.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що відповідач у встановлений ст. 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" двомісячний строк не виконав рішення позивача від 02.06.2017 р. №34-р/к у справі №03-06/09-17, яке є обов'язковим до виконання відповідно до ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції".

Представник відповідача у засіданні та відповідач у заяві (від 27.06.2018 р. №272) вважає вимоги позивача законними та обґрунтованими, повідомляючи, що рішенням ради від 26.06.2018 р. №12-29/2018 «Про встановлення орендної плати за землю» приведено рішення ради від 29.04.2014 р. №8-28/2014 "Про встановлення орендної плати за землю" та умови договорів в частині встановлення розміру орендної плати для орендарів з рівнозначними умовами (однакове цільове призначення) до однакового рівня та визнано рішення селищної ради від 29 квітня 2014 року №8-29/2014 таким, що втратило чинність. Зазначив про відсутність предмету спору та просить припини провадження у справі.

Представником позивача подано заяву (від 17.07.2018 р.) про закриття провадження у справі, в якому позивач зазначив, що 04.06.2018 р. до відділення надійшов лист Теофіпольської селищної ради від 27.06.2017 р. №273 з додатками, в якому відповідач повідомив, що 26.06.2018 р. припинив порушення та виконав рішення відділення від 02.06.2017 р. №34-р/к у справі №03-06/09-17. При цьому посилається на положення ст. 231 ГПК України, відповідно до якої суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.

Як убачається з матеріалів справи, рішенням адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 02.06.2017 року №34-р/к у справі №03-06/09-17: 1. Визнано дії Теофіпольської селищної ради, які полягали у прийнятті рішення від 29.04.2014 №8-29/2014 «Про встановлення орендної плати за землю», яким встановлені різні відсоткові ставки орендної плати на земельні ділянки комунальної власності однакового цільового призначення суб'єктам господарювання, що діють на одному товарному ринку, тобто є конкурентами, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 3 статті 50, абзацом восьмим частини другої статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді антиконкурентних дій органів влади, внаслідок яких окремим суб'єктам господарювання створюються дискримінаційні умови діяльності порівняно з конкурентами. 2. Зобов'язано Теофіпольську селищну раду припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції зазначене у пункті 1 резолютивної частини цього рішення шляхом приведення рішення селищної ради від 29.04.2014 року №8-29/2014 та умов договорів, в частині встановлення розміру орендної плати для орендарів з рівнозначними умовами (однакове цільове призначення) до однакового рівня, про що повідомити територіальне відділення з наданням підтверджуючих документів в п'ятиденний строк з дня виконання цих дій.

У рішенні вказано, що відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України «Про захист економічної конкуренції» рішення органів Антимонопольного комітету України може бути оскаржене до господарського суду в двомісячний строк з дня його одержання.

У рішенні, зокрема зазначено, що відповідачем встановлено різні розміри орендної плати від нормативно-грошової оцінки земельних ділянок, призначених для однакового використання. Таким чином, для окремих суб’єктів господарювання створюються дискримінаційні умови діяльності. Відсутність єдиного порядку розрахунку та встановлення орендної плати за землю для суб'єктів господарювання призводить до спотворення конкуренції на ринках товарів.

Копія вищевказаного рішення листом від 07.06.2017 р. №01-24/16-1239 надіслана відповідачу, отримана останнім 09.06.2017 р. згідно з наявним у матеріалах справи повідомленням про вручення.

10.11.2017 р. Теофіпольською селищною радою за результатами розгляду рішення адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 02.06.2017 року №34-р/к «Про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції», керуючись рішенням Конституційного суду у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) від 16 квітня 2009 року №7-рп/2009 та враховуючи, що Теофіпольською селищною радою укладено 65 договорів на підставі правового акта (ст. 648 ЦКУ) і селищна рада позбавлена права скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, так як виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, прийнято рішення №16-22/2017 «Про розгляд рішення адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України», яким вирішила погоджений проект рішення «Про встановлення плати за землю» від 08.11.2017 року та рішення адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 02.06.2017 року №34-р/к «Про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції» щодо приведення рішення селищної ради від 29.04.2014 року №3-29/2014 та умов договорів в частині встановлення розміру орендної плати для орендарів з рівнозначними умовами (однакове цільове призначення) до однакового рівня залишити без задоволення, та врахувати рішення адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 02.06.2017 року №34-р/к при прийняті рішень щодо встановлення нових ставок орендної плати на території Теофіпольської селищної ради.

У подальшому 26.06.2018 р. відповідачем на виконання рішення адміністративної колегії Хмельницького територіального відділення Антимонопольного комітету України від 02.06.2017 року №34-р/к було прийнято рішення №12-29/2018 «Про встановлення орендної плати за землю», яким вирішено встановити розмір орендної плати в рік: 1.1. для земель сільськогосподарського призначення та інших категорій земель (землі водного фонду) в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки; 1.2. за землі, надані для здійснення підприємницької діяльності, в розмірі 4% від грошової оцінки земельної ділянки. Також вирішено рішення селищної ради від 29 квітня 2014 року за №8-29/2014 «Про встановлення орендної плати за землю» вважати таким, що втратило чинність; спеціалісту 1 категорії – землевпоряднику довести дане рішення до орендарів земельних ділянок: з метою внесення змін до договорів оренди землі шляхом укладання додаткових угод; контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію селищної ради з питань регулювання земельних відносин.

Судом враховується, що предметом спору у справі є зобов'язання відповідача виконати рішення позивача від 02.06.2017 р. №34-р/к у справі №03-06/09-17, яким, зокрема зобов'язано відповідача припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції зазначене у пункті 1 резолютивної частини цього рішення шляхом приведення рішення селищної ради від 29.04.2014 року №8-29/2014 та умов договорів, в частині встановлення розміру орендної плати для орендарів з рівнозначними умовами (однакове цільове призначення) до однакового рівня.

Сторони стверджують, що рішення позивача від 02.06.2017 р. №34-р/к у справі №03-06/09-17 відповідачем було виконано, що підтверджується матеріалами справи, а саме: 26.06.2018 р. відповідачем на виконання рішення адміністративної колегії Хмельницького територіального відділення Антимонопольного комітету України від 02.06.2017 року №34-р/к було прийнято рішення №12-29/2018 «Про встановлення орендної плати за землю», яким вирішено встановити розмір орендної плати в рік: для земель сільськогосподарського призначення та інших категорій земель (землі водного фонду) в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки; за землі, надані для здійснення підприємницької діяльності, в розмірі 4% від грошової оцінки земельної ділянки; довести дане рішення до орендарів земельних ділянок з метою внесення змін до договорів оренди землі шляхом укладання додаткових угод.

З огляду на зазначене, суд доходить висновку про відсутність предмету спору на час проведення підготовчого засідання у справі.

Положеннями ст. 185 ГПК України встановлено, що за результатами підготовчого засідання суд може постановити ухвалу про закриття провадження у справі.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд закриває провадженні у справі, якщо відсутній предмет спору.

Згідно з ч. 3 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду із спору між тими самим сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Таким чином, зважаючи на те, що предмет спору існував на момент звернення до суду з позовом та припинив існування під час розгляду справи в суді, провадження у справі №924/513/18 підлягає закриттю відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України у зв'язку з відсутністю предмету спору.

Керуючись ст. ст. 185, 231, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Провадження у справі №924/513/18 за позовом Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Хмельницький до Теофіпольської селищної ради, смт. Теофіполь Хмельницької області про зобов'язання виконати рішення від 02.06.2017 р. №34-р/к у справі №03-06/09-17 закрити.

Ухвала набирає законної сили 17.07.2018 р.

Ухвала може бути оскаржена у строки та порядку, встановлені ст. ст. 256, 257 ГПК України, з урахуванням п. 17.5 розділу XI Перехідні положення ГПК України.

Повний текст ухвали складено 17.07.2018 р.

Суддя В.В. Виноградова

Віддрук. 3 прим.: 1 - до справи, 2 - позивачу (29000, м. Хмельницький, вул. Героїв Майдану, 54), 3 - відповідачу (30600, Хмельницька область, смт. Теофіполь, вул. Небесної Сотні (Леніна), 34). Всім рек. з пов. про вруч.