
Справа № 909/253/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10.07.2018 м. Івано-ФранківськГосподарський суд Івано-Франківської області у складі судді Ткаченко І. В., при секретарі судового засідання Сегін І. В., за участю представника позивача Коржука Л. В., представника відповідача Фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Чекайла В. М., представника відповідача Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Перепічки Н. І., розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу № 909/253/18 за позовом фізичної особи-підприємця Чмихова Олександра Вікторовича до Фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про внесення змін до договору про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста.
Фізична особа-підприємець Чмихов О. В. звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про внесення змін до договору № 74 від 27 липня 2017 р. про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що звертався до відповідачів із пропозицією внести зміни до укладеного між ними Договору в частині визначення розміру пайового внеску, виходячи із загальної кошторисної вартості об'єкта будівництва, однак відповідачі відмовились внести такі зміни до Договору.
02 квітня 2018 р., суд залишив позовну заяву без руху та зобов'язав позивача у п'ятиденний строк з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху усунути виявлені недоліки.
12 квітня 2018 р., у зв'язку із усуненням позивачем недоліків позовної заяви, суд постановив ухвалу про відкриття провадження у справі в порядку загального позовного провадження.
26 квітня 2018 р., до канцелярії суду від Фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого проти позовних вимог відповідач заперечив, зазначивши, що підстав для внесення змін до договору від 27 липня 2017 р. не вбачає, оскільки розмір пайового внеску був визначений відповідно до положень ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та затвердженого Івано-Франківською міською радою Положення "Про пайову участь замовників будівництва у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста" виходячи із показника опосередкованої вартості спорудження 1 м. кв. житла/нежитлових будівель та споруд. Саме підписання позивачем договору в редакції відповідачів свідчить про те, що позивач погодився із запропонованим йому розміром пайового внеску.
02 травня 2018 р., представник Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради подав через канцелярію суду письмові пояснення, в яких виклав свої заперечення проти позовних вимог із аналогічних підстав, що й Фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.
24 травня 2018 р., суд оголосив у підготовчому засіданні перерву до 24 травня 2018 р.
15 травня 2018 р., представник позивача подав суду заперечення на відзив Фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради. Із змісту якого вбачається, що позивач погодився із твердженнями відповідачів, що порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування, однак, вважає, що орган місцевого самоврядування не вправі змінювати методику розрахунку пайового внеску.
24 травня 2018 р., підготовче провадження у справі суд закрив, а розгляд справи по суті призначив на 21 червня 2018 р.
21 червня 2018 р., суд оголосив в судовому засіданні перерву до 10 липня 2018 р.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд
в с т а н о в и в:
29 червня 2017 р., фізична особа-підприємець Чмихов О. В. звернувся із заявою на ім'я заступника міського голови Івано-Франківська про укладення договору про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста на будівництво багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення по вул. короля Данила, 20 у м. Івано-Франківську. До своєї заяви Чмихов О. В. долучив, зокрема, зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва та технічний паспорт.
Відповідно до Зведеного кошторисного розрахунку вартості об'єкта будівництва від 14 березня 2017 р., загальна кошторисна вартість зазначеного об'єкта становила 13 999 944 грн.
Така кошторисна вартість об'єкта будівництва була визначена і експертною оцінкою державного підприємства "Спеціалізована державна експертна організація - центральна служба української будівельної експертизи" від 22 травня 2017 р. № 53/09-0268/ЕО-17.
Згідно з даними Технічного паспорта на квартирний (багатоповерховий) житловий будинок по вул. короля Данила, 20 у м. Івано-Франківську, загальна площа будинку склала 4 876,7 м. кв.
27 липня 2018 р., між Чмиховим О. В. (замовник), Фінансовим управлінням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради був укладений договір № 74 про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста.
Такий договір сторони уклали на виконання вимог Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та Положення "Про пайову участь замовників будівництва у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста".
В укладеному договорі сторони погодили усі істотні умови договору, зокрема, його предмет, розмір і порядок сплати пайового внеску.
Так, відповідно до пунктів 3.2 та 3.3 Договору, величина пайового внеску визначена на підставі нормативів для одиниці створеної потужності (функціональної одиниці виміру) затвердженої Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України у сумі 7 769 грн 17 коп. (без ПДВ). Замовник сплачує пайову участь у сумі 1 591 801 грн 93 коп.
Підписаний сторонами Додаток до Договору містить розрахунок розміру пайової участі, що здійснений відповідно до Положення "Про пайову участь замовників будівництва у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста", яке затверджене рішенням Івано-Франківської міської ради від 18 жовтня 2013 р. № 1231-38.
Так, виходячи із показника опосередкованої вартості спорудження 1 м. кв. об'єкту будівництва в Івано-Франківській обл. (без ПДВ) у розмірі 7 769 грн 17 коп., враховуючи житлову та нежитлову площу об'єкту будівництва, що є предметом укладеного сторонами Договору, а також відсотки пайової участі - 4 % для житлових та 7 % для нежитлових будівель, загальна сума пайової участі склала 1 591 801 грн 93 коп.
В березні 2018 р. позивач звернувся із заявою на ім'я заступника міського голови Івано-Франківська про внесення змін до договору від 27 липня 2017 р. № 74 про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, обґрунтовуючи свої вимоги необхідністю приведення положень цього договору в частині визначення розміру пайової участі вимогам ч. 5 ст. Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", визначивши такий розмір пайового внеску: 588 185 грн 50 коп.
26 березня 2018 р., Фінансове управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради надіслало Чмихову О. В. лист про відмову у внесенні змін до укладеного Договору.
Не погодившись із такою відмовою, фізична особа-підприємець Чмихов О. В. звернувся до суду із відповідним позовом.
Отже, предметом даного спору є вимога замовника будівництва про внесення змін до договору про пайову участь замовників будівництва у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста.
Згідно з положеннями статей 525, 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Відповідно до статей 626, 638 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Зазначені норми кореспондуються з приписами ст. 180 ГК України.
Як визначено в ст. 627 ЦК України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Зміст договору, згідно з ч. 1 ст. 628 ЦК України, становлять умови (пункти), визначенні на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно ст. 188 ГК України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
За змістом положень ч. 3 ст. 179 ГК України, укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Разом з тим, ч. 1 ст. 648 ЦК України встановлено, що зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлюються Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", що спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Згідно з частинами 5 та 6 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.
Встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.
Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати:
1) 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд;
2) 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.
Отже, розмір пайового внеску замовника повинен розраховуватись з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта.
Порядок і умови залучення коштів для розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Івано-Франківська регулює Положення "Про пайову участь замовників будівництва у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста", яке затверджене рішенням Івано-Франківської міської ради від 18 жовтня 2013 р. № 1231-38.
Відповідно до п. 6.2 цього Положення, розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту та порядок її сплати визначається в залежності від категорії об'єктів містобудування та відповідно до типового договору укладеного з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури) та на основі вартості будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування. Вартість будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування не може бути нижчою за загальну кошторисну вартість будівництва об'єкту: 7 відсотків вартості будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування - для нежитлових будівель та споруд; 4 відсотки вартості будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування - для житлових будинків.
Фінансове управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради визначило розмір пайового внеску виходячи з опосередкованої вартості спорудження житла, однак такий порядок розрахунку як визначено в абзаці 2 ч. 5 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" слід застосовувати у тому разі, якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.
Із матеріалів справи вбачається, що позивач надав відповідачам Зведений кошторисний розрахунок вартості об'єкта будівництва та експертну оцінку щодо розгляду кошторисної частини проектної документації, згідно з якими й мав бути розрахований розмір пайової участі.
В ході розгляду справи суд перевірив наведений позивачем у позовній заяві розрахунок розміру пайової участі та встановив, що застосовуючи ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та п. 6.2. Положення, її розмір становить 588 185 грн 50 коп.
Орган місцевого самоврядування, відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", вправі визначати порядок розрахунку розміру, однак в жодному випадку не має права змінювати методику розрахунку розміру пайового внеску.
Такої правової позиції дотримується Верховний суд, зокрема у постанові від 11 квітня 2018 р. по справі № 909/239/17.
Враховуючи наведене, позов фізичної особи-підприємця Чмихова О. В. до Фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про внесення змін до договору про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста слід задовольнити.
В п. 2 прохальної частини позовної заяви позивач просить суд стягнути із відповідачів на його користь судові витрати, що повністю складаються із сплаченого позивачем судового збору.
Судовий збір, згідно з вимогами ст. 129 ГПК України, суд покладає на відповідачів у рівних частинах.
Керуючись статтями 129, 237, 238, 240, 241 ГПК України, суд
в и р і ш и в:
позов фізичної особи-підприємця Чмихова Олександра Вікторовича (76018, АДРЕСА_1) до Фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (76018, м. Івано-Франківськ, вул. Дністровська, буд. 28) та Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (76004, м. Івано-Франківськ, вул. Грушевського, буд. 21) про внесення змін до договору про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста - задовольнити;
внести зміни до Договору № 74 про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста від 27 липня 2017 р., укладеного між Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради, Фінансовим управлінням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та Чмиховим Олександром Вікторовичем:
пункти 3.1., 3.2. та 3.3. Договору викласти в наступній редакції:
"3.1. Розрахунок розміру пайового внеску здійснюється відповідно до додатку (Розрахунок розміру пайової участі) до Договору.
3.2. Величина пайового внеску визначається на підставі загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта. Загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта розрахована згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами та становить 13 999 944,00 грн.
3.3 Замовник сплачує пайовий внесок в сумі 588 185,50 грн в 7-денний строк з моменту вступу рішення суду в законну силу.";
додаток до договору викласти в наступній редакції:
"Розрахунок розміру пайової участі
(єдиний)
Об'єкт: багатоквартирний житловий будинок з приміщеннями
громадського призначення по вул. Короля Даниля, 20
Показник опосередкованої вартості спорудження 1 м. кв. об'єкту будівництва, згідно загальної кошторисної вартості, грн 2 870,78
Площа об'єкту будівництва, м. кв. (житло) 3 661,80
Площа об'єкту будівництва, м. кв. (нежитло) 834,50
Відсоток, передбачений п. 6.2.2. Положення "Про пайову участь
замовників будівництва у створенні і розвитку
інженерно-транспортної та соціальної
інфраструктури міста від 18 жовтня 2013 р. (житло) 4
Відсоток, передбачений п. 6.2.2. Положення "Про пайову участь
замовників будівництва у створенні і розвитку
інженерно-транспортної та соціальної
інфраструктури міста від 18 жовтня 2013 р. (нежитло) 7
Розмір пайової участі (пайового внеску) всього, грн, з них:
588 185, 50
Розмір пайової участі на соціальну
інфраструктуру міста, грн:
411 729, 85
Розмір пайової участі на інженерно-транспортну
інфраструктуру міста, грн:
176 455,65
Одержувач платежу:
МБ м. Івано-Франківська
2417000
код: 37952250
р/р: 31511921700002
МФО: 836014
УДКСУ в м. Івано-Франківську
Призначення платежу:
інженерно-транспортну та соціальну
інфраструктуру міста."
З Фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (76018, м. Івано-Франківськ, вул. Дністровська, буд. 28; ідентифікаційний код 02314062) на користь фізичної особи-підприємця Чмихова Олександра Вікторовича (76018, АДРЕСА_1) стягнути 881 (вісімсот вісімдесят одну) грн судового збору.
З Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (76004, м. Івано-Франківськ, вул. Грушевського, буд. 21; ідентифікаційний код 04054346) на користь фізичної особи-підприємця Чмихова Олександра Вікторовича (76018, АДРЕСА_1) стягнути 881 (вісімсот вісімдесят одну) грн судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Ткаченко І. В.
Повне рішення складено 18 липня 2018 р.