
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 липня 2018 р. справа № 818/1873/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Васильченко Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/1873/18
за позовом ОСОБА_3
до Міністерства оборони України, Сумського обласного військового комісаріату
про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовною заявою до Міністерства оборони України, Сумського обласного військового комісаріату та, уточнивши позовні вимоги, просить визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України, щодо нерозгляду заяви про призначення та виплату одноразової грошової допомоги; зобов'язати Сумський обласний військовий комісаріат направити до Департаменту фінансів Міністерства оборони України висновок, щодо можливості виплати одноразової допомоги на підставі встановлення інвалідності III групи, у зв'язку з контузією; зобов'язати Міністерство оборони України подати документи на розгляд відповідної комісії для прийняття рішення про призначення йому одноразової грошової допомоги, як інваліду III групи. Свої вимоги мотивує тим, що він проходив строкову військову службу з 25.06.1982 по 20.08.1984, під час якої приймав участь у бойових діях в Республіці Афганістан. 23.05.2017 йому встановлено III групу інвалідності внаслідок поранення (контузії), захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби, при перебуванні в країнах, де велись бойові дії. На думку позивача, відповідно до вимог законодавства, він має право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням йому інвалідності III групи, однак відповідачем не розглянута його заява про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у встановленому законом порядку.
Ухвалою суду від 18.05.2018 відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням (викликом) сторін.
13.06.2018 до суду надійшло заперечення на позовну заяву від Сумського обласного військового комісаріату, згідно якого відповідачем зазначено, що пакет документів позивача було повернуто без реалізації. Відповідно не було визначено розмір одноразової грошової допомоги та не здійснено переказ коштів на реєстраційний рахунок військового комісаріату, у зв'язку з чим у Сумського обласного військового комісаріату відсутні підстави для здійснення виплати позивачу одноразової грошової допомоги (а.с.32-33).
18.06.2018 до суду надійшов відзив на позовну заяву Міністерства оборони України, відповідно до якого відповідач заперечує проти позову та зазначає, що на момент встановлення позивачу інвалідності, чинним законодавством України не передбачено виплати одноразової грошової допомоги звільненим військовослужбовцям строкової військової служби у разі встановлення останнім інвалідності після спливу трьохмісячного строку після звільнення зі служби, а тому позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги (а.с.84-86).
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача Васильченко Ю.В. позов не визнала з підстав, викладених у відзиві на позов.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 проходив строкову військову службу з 25.06.1982 по 20.08.1984, під час якої приймав участь у бойових діях в Республіці Афганістан (а.с.25).
Згідно з Довідкою до акта огляду МСЕК серія 12 ААА № 484957 від 23.05.2017 року ОСОБА_3 з 23.05.2017 встановлено III групу інвалідності внаслідок поранення (контузії), захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби, при перебуванні в країнах, де велись бойові дії (а.с.22).
У січні 2018 року ОСОБА_3 звернувся до уповноважено органу Міністерства оборони України про виплату одноразової грошової допомоги, що передбачена Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Проте, заява позивача щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням ІІІ групи інвалідності Міністерством оборони України у встановлені законодавством порядку не розглянута.
Листом від 23.03.2018 №248/3/6/803 Департамент фінансів Міністерства оборони України повідомив Військового комісара Сумського обласного військового комісаріату про те, що ОСОБА_3 був звільнений зі строкової військової служби в 1984 році, а інвалідність первинно встановлено в 2017 році, тобто у понад тримісячний строк після звільнення зі служби (а.с.18).
Надаючи правову оцінку зібраним у справі доказам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами статті 41 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.
Відповідно до статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Згідно з частиною 9 статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2014 №975 затверджений Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок №975).
Пунктом 11 Порядку № 975 визначено перелік документів, які військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу.
Згідно із пунктом 12 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
З матеріалів справи вбачається, що позивач, з метою отримання одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності, звернувся до Сумського міського військового комісаріату з відповідною заявою від 25.01.2018 та надав документи для оформлення та призначення вказаної грошової допомоги.
Заява позивача та пакет документів 14.02.2018 були направлені до Департаменту фінансів Міністерства оборони України, про що було повідомлено позивача.
06.04. 2018 за вх. № 1086, заява та пакет документів ОСОБА_3 Департаментом фінансів Міністерства оборони України було повернуто без реалізації, про що позивач був повідомлений 10.04.2018.
Також, відповідно до п.п. 4.8 - 4.10 Положення про організацію в Міністерстві оборони України робити з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530, висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги відповідні органи подають до Департаменту фінансів Міністерства оборони України в 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів.
Якщо документів, необхідних для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, немає, уповноважений орган письмово повідомляє заявника та в разі необхідності надає допомогу в їх оформленні.
Одночасно з поданням документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України командири військових частин, які фінансуються через розпорядників коштів другого ступеня, повідомляють про це вказаних розпорядників.
Департамент фінансів Міністерства оборони України доводить рішення головного розпорядника коштів про виплату одноразової грошової допомоги до розпорядників коштів другого ступеня, військових частин та здійснює переказ коштів на реєстраційні рахунки (в установах Державного казначейства України) розпорядників коштів другого ступеня, військових частин, які фінансуються через Департамент фінансів Міністерства оборони України.
Розпорядники коштів другого ступеня доводять ці рішення до командирів військових частин і здійснюють переказ коштів на реєстраційні рахунки військових частин, які через них фінансуються.
Уповноважені органи, які здійснюють оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, повідомляють заявників про прийняте головним розпорядником коштів рішення щодо призначення або відмову в призначенні одноразової грошової допомоги.
Згідно зі ст. 22 Бюджетного кодексу України Головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно: за бюджетними призначеннями, визначеними законом про Державний бюджет України, - установи, уповноважені забезпечувати діяльність Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України в особі їх керівників; міністерства, Національне антикорупційне бюро України, Конституційний Суд України, Верховний Суд, Вища рада правосуддя та інші органи, безпосередньо визначені Конституцією України, в особі їх керівників, а також Державна судова адміністрація України, Національна академія наук України, Національна академія аграрних наук України, Національна академія медичних наук України, Національна академія педагогічних наук України, Національна академія правових наук України, Національна академія мистецтв України, інші установи, уповноважені законом або Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у відповідній сфері, в особі їх керівників.
З матеріалів справи вбачається, що позивач, з метою отримання одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності, звернувся до Сумського міського військового комісаріату з відповідною заявою від 25.01.2018 та надав документи для оформлення та призначення вказаної грошової допомоги.
Заява позивача та пакет документів 14.02.2018 були направлені до Департаменту фінансів Міністерства оборони України, про що було повідомлено позивача.
06.04.2018 за вх. № 1086, заява та пакет документів ОСОБА_3 Департаментом фінансів Міністерства оборони України було повернуто без реалізації, про що позивач був повідомлений 10.04.2018.
Таким чином, Міністерство оборони України, в порушення вказаних норм, не прийняло відповідного рішення за заявою ОСОБА_3 про призначення чи відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.
Лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України на адресу військового комісару Сумського обласного військового комісаріату від 23.03.2018 не є рішенням Міністерства оборони України в розумінні Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2014 №975.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Міністерство оборони України, як суб'єкт владних повноважень, не довело правомірності неприйняття рішення стосовно призначення (не призначення) одноразової грошової допомоги ОСОБА_3
Враховуючи викладене, належним способом захисту порушених прав позивача є визнання протиправною бездіяльність Міністерства оборони України, щодо нерозгляду заяви ОСОБА_3 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги; зобов'язання Сумського обласного військового комісаріату направити до Департаменту фінансів Міністерства оборони України висновок, щодо можливості виплати одноразової допомоги на підставі встановлення інвалідності III групи, у зв'язку з контузією, ОСОБА_3, та зобов'язання Міністерства оборони України розглянути вказані документи та прийняти рішення у відповідності до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 25.12.2014 №975.
На підставі ст. 139 КАС України суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони України на користь позивача судовий збір, сплачений при зверненні до суду.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Міністерства оборони України, Сумського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України, щодо нерозгляду заяви ОСОБА_3 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги.
Зобов'язати Сумський обласний військовий комісаріат (м.Суми, вул. Г.Кондратьєва, буд. 30, код 08269552) направити до Департаменту фінансів Міністерства оборони України висновок, щодо можливості виплати одноразової допомоги на підставі встановлення інвалідності III групи, у зв'язку з контузією, ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1, 40000, АДРЕСА_1).
Зобов'язати Міністерство оборони України (03168, м. Київ, проспект Повітрофлотський, 6, код ЄДРПОУ 00034022) подати документи на розгляд відповідної комісії для прийняття рішення про призначення одноразової грошової допомоги інваліду III групи ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1, 40000, АДРЕСА_1).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони України (03168, м. Київ, проспект Повітрофлотський, 6, код ЄДРПОУ 00034022) на користь ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1, 40000, АДРЕСА_1) судовий збір в розмірі 704,80 грн, сплачений при зверненні до суду.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар
Повний текст рішення виготовлений 17.07.2018.