
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 липня 2018 р. Справа № 818/788/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шаповала М.М.,
за участю секретаря судового засідання - І.С. Іуткіної,
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області Велітченко Марини Віталіївни про визнання незаконним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 просить суд визнати незаконним та скасувати рішення Державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області Велітченко Марини Віталіївни від 19.02.2018 № РВ-5900428482018 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру.
Свої вимоги мотивує тим, що вказане рішення відповідача є незаконним, оскільки Законом України "Про Державний земельний кадастр" встановлено вичерпний перелік підстав, відповідно до яких державний кадастровий реєстратор має повноваження відмовити в здійсненні державної реєстрації земельної ділянки. Підстави, які містяться у рішенні про Свої вимоги мотивує тим, що вказане рішення відповідача є незаконним, оскільки Законом України "Про Державний земельний кадастр" встановлено вичерпний перелік підстав, відповідно до яких державний кадастровий реєстратор має повноваження відмовити в здійсненні державної реєстрації земельної ділянки. Підстави, які містяться у рішенні про відмову у внесенні відомостей є необґрунтованими. відмову у внесенні відомостей є необґрунтованими.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надіслав до суду клопотання (а.с. 69), у якому зазначив, що в даному випадку позивач невірно визначив відповідача у справі, оскільки підставою для відмови в прийнятті заяви позивача про внесення відомостей до Державного земельного кадастру про земельну ділянку стала невідповідність поданих документів вимогам Закону України "Про Державний земельний кадастр" та Порядку ведення Державного земельного кадастру. Державний кадастровий реєстратор Велітченко В.М. відмовила позивачу у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру на підставі листа ДП "Сумське лісове господарство" від 07.12.2017 № 02-14/820, оскільки земельна ділянка знаходиться в межах Державного лісового фонду. Вважає, що спір між позивачем та Сумським лісництвом повинен вирішуватися в порядку цивільної юрисдикції. Просила закрити провадження в справі.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з таких підстав.
Згідно з копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (а.с. 51) у судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 має у приватній власності житловий будинок загальною площею 78,45 кв. м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2
14.02.2018 ОСОБА_2 звернувся до Державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області з заявою № ЗВ-9700093332018 про державну реєстрацію земельної ділянки (а.с. 72), у якій просив зареєструвати земельну ділянку площею 0,1 га, яка розташована за адресою: Сумська область, м. Суми, Сумський район. До заяви була додана технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (а.с. 41-59).
За результатом розгляду вказаної заяви Державний кадастровий реєстратор Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області Велітченко М.В. прийняла рішення від 19.02.2018 № РВ-5900428482018 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру (а.с. 39) з підстав:
- невідповідності поданих документів вимогам Закону України "Про Державний земельний кадастр" та Порядку ведення Державного земельного кадастру, а саме: згідно з листом від 07.12.2017 № 02-14/820 дана земельна ділянка знаходиться в межах Державного лісового фонду (Сумське лісництво, квартал 57, виділ 1), що підтверджується державним актом на право користування землею від 01.07.1965 та відображено в матеріалах лісовпорядкування;
- невідповідності електронного документа встановленим вимогам, а саме: 1) невідповідність цільового використання земельної ділянки (рішенням Сумської міської ради від 18.07.2007 № 803-МР "Про припинення та перехід права користування земельними ділянками та внесення змін до рішень Сумської міської ради" встановлено цільове призначення земельної ділянки згідно з УКЦВЗ - землі рекреаційного призначення, в обмінному файлі та технічній документації із землеустрою зазначено цільове призначення земельної ділянки - 02.01); 2) зазначене в обмінному файлі місце розташування земельної ділянки не відповідає адресі земельної ділянки, зазначеної в технічній документації.
Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру встановлено Законом України від 07.07.2011 № 3613-VI "Про Державний земельний кадастр".
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України "Про Державний земельний кадастр" відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру:
на підставі відповідної документації із землеустрою щодо формування земельних ділянок - у випадках, визначених статтею 79-1 Земельного кодексу України, при їх формуванні;
на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - у разі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки за її фактичним використанням відповідно до статті 107 Земельного кодексу України та у разі зміни меж суміжних земельних ділянок їх власниками;
на підставі технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель - за результатами інвентаризації земель;
на підставі проектів землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) - у разі виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв).
Частиною 6 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" визначено, що підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є:
розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора;
подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі;
невідповідність поданих документів вимогам законодавства;
знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
Зміна найменування акціонерного товариства у зв'язку із зміною типу акціонерного товариства або перетворенням акціонерного товариства в інше господарське товариство не є підставою для відмови у державній реєстрації земельної ділянки.
Як вбачається з матеріалів справи відповідач відмовив у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру на підставі невідповідності поданих позивачем документів вимогам законодавства, а також невідповідності електронного документа вимогам до змісту, структури і технічних характеристик електронного документа. Суд вважає таке рішення відповідача про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру протиправним.
Відповідач у своєму рішенні посилається на лист ДП "Сумське лісове господарство" від 07.12.2017 № 02-14/820 (а.с. 71), у якому зазначено, що земельна ділянка дитячого оздоровчого табору "Електрон" знаходиться в межах Державного лісового фонду, а саме: Сумське лісництво, квартал 57, виділ 1, що підтверджується державним актом на право користування землею від 01.07.1965 та викопіюванням.
Суд зазначає, що відповідно до п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Державний земельний кадастр" у разі, якщо на земельній ділянці, право власності (користування) на яку не зареєстровано, розташований житловий будинок, право власності на який зареєстровано, кадастровий номер на таку земельну ділянку присвоюється за заявою власників такого будинку на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Забороняється вимагати для присвоєння земельній ділянці кадастрового номера інші документи. Такий кадастровий номер є чинним з моменту його присвоєння.
Позивач надав Державному кадастровому реєстратору разом із заявою технічну документацію, у складі якої міститься витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності ОСОБА_2 на житловий будинок загальною площею 78,45 кв. м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 Крім того, у складі технічної документації також був наданий державний акт про право постійного користування землею від 27.07.1994 серія НОМЕР_2 (а.с. 25-26), відповідно до якого рішенням виконкому Сумської міської ради надано АТ "SELMI" в постійне користування землі площею 6,2 га згідно з планом землекористування.
Тобто, позивач, маючи житловий будинок, право власності на який зареєстровано у встановленому законом порядку, подав до державного реєстратора заяву про реєстрацію земельної ділянки, на якій розміщений цей будинок. До заяви була додана технічна документація на земельну ділянку з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка). До заяви не був доданий лист ДП "Сумське лісове господарство" від 07.12.2017 № 02-14/820, на який посилається відповідач. Законодавством не передбачені повноваження державного реєстратора щодо витребування та збирання документів для здійснення реєстраційної дії. Суд вважає, що в цій частині державний реєстратор перевищив свої повноваження.
Частиною 6 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" передбачено вичерпний перелік для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки. Відповідач у своєму рішенні посилається на лист ДП "Сумське лісове господарство" від 07.12.2017 № 02-14/820 та рішення Сумської міської ради від 18.07.2007 № 803-МР "Про припинення та перехід права користування земельними ділянками та внесення змін до рішень Сумської міської ради", а не на норми законодавства, яким повинні відповідати подані позивачем документи.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Державний кадастровий реєстратор Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області Велітченко М.В. як суб'єкт владних повноважень не довела правомірності свого рішення щодо відмови у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру. Враховуючи викладене, суд визнає необхідним задовольнити позовні вимоги ОСОБА_2
На підставі ч. 1 ст. 139 КАС України на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати зі сплаті судового збору, сплаченого при поданні позовної заяви до суду, в сумі 704,80 грн згідно з квитанцією від 27.02.2018 №147 (а.с. 3).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області Велітченко Марини Віталіївни про визнання незаконним та скасування рішення задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення Державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області Велітченко Марину Віталіївну (40022, м. Суми, вул. Супруна, 32) від 19.02.2018 № РВ-5900428482018 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру.
Зобов'язати Державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області Велітченко Марини Віталіївни (40022, м. Суми, вул. Супруна, 32) повторно розглянути заяву ОСОБА_2 (АДРЕСА_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 14.02.2018, реєстраційний номер ЗВ-9700093332018.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (м. Суми, вул. Петропавлівська, 108, ідентифікаційний код 39765885) на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) суму судового збору в розмірі 704,80 грн.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 18.07.2018.
Суддя М.М. Шаповал