
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/1498/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Сич С.С.,
за участю:
секретаря судового засідання – Гнітько О.О.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
08 травня 2018 року ОСОБА_3 /надалі - позивач; ОСОБА_3В./ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Полтавській області /надалі - відповідач; ГУНП в Полтавській області/, про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо не направлення матеріалів для виплати ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги до Міністерства внутрішніх справ України, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції", а саме п. 8 Керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи висновок, щодо виплати грошової допомоги та зобов'язання Головного управління Національної поліції в Полтавській області направити до Міністерства внутрішніх справ України висновок з відповідними документами відносно ОСОБА_3 про призначення виплати одноразової грошової допомоги, як інваліду 2-ї групи у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції".
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він проходив службу з вересня 2005 року по 06.11.2015 в органах внутрішніх справ, а з 07.11.2015 по 23.11.2016 в Національній поліції України та був звільнений зі служби в Національній поліції України відповідно до п.2 (через хворобу) ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію". Вказує, що ГУНП в Полтавській області неправомірно відмовлено у направленні до Міністерства внутрішніх справ України висновку з відповідними документами про призначення виплати одноразової грошової допомоги, оскільки вважає, що має право на одержання одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14 травня 2018 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29 травня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №816/1498/18; вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи; призначено судове засідання для розгляду справи по суті /а.с. 2-5/.
15 червня 2018 року до суду надійшов відзив відповідача на позов /а.с. 136-140/, у якому представник ГУНП в Полтавській області просить адміністративний позов залишити без задоволення, посилаючись на те, що ОСОБА_3 взагалі не звертався до відповідача із заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку №850. Натомість, позивач звернувся до ГУНП в Полтавській області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги за формою, встановленою додатком 1 до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разу загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджених наказом МВС України 11.01.2016 №4, відповідно до приписів якого відповідачем і розглядалися матеріали подані позивачем для виплати одноразової грошової допомоги. Вказує, що оскільки у порушення вимог Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разу загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджених наказом МВС України 11.01.2016 №4 позивачем не було надано копій акта розслідування нещасних випадків та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), наявний пакет документів не відповідав вимогам чинного законодавства, ГУНП в Полтавській області прийнято рішення про відмову ОСОБА_3 у призначенні одноразової грошової допомоги. Пояснює, що для вирішення питання щодо виплати одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850, позивач мав звернутися до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, а не до ГУНП в Полтавській області.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
Матеріалами справи підтверджено, що у період з 19.09.2005 по 06.11.2015 ОСОБА_3 проходив службу в органах внутрішніх справ України /а.с. 124, 179-188/.
Наказом Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області №625 о/с від 06.11.2015 згідно з пунктом 9 розділу ХІ Закону України "Про Національну поліцію" та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ звільнено з 06.11.2015 у запас Збройних Сил за пунктом 64 "з" (у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації) майора міліції ОСОБА_3, старшого оперуповноваженого відділу швидкого реагування "Сокіл" управління по боротьбі з організованою злочинністю УМВС /а.с. 189/.
Наказом Головного управління Національної поліції у Полтавській області № 3о/с від 07.11.2015 відповідно до пунктів 9 та 12 розділу ХІ Закону України "Про Національну поліцію" призначено тих, хто прибули з Міністерства внутрішніх справ, з присвоєнням спеціальних звань поліції в порядку переатестування та установленням посадових окладів згідно зі штатним розписом, з 07.11.2015, зокрема, ОСОБА_3, який мав спеціальне звання "майор міліції", старшим уповноваженим відділу швидкого реагування Головного управління Національної поліції у Полтавській області, присвоївши йому спеціальне звання "майор поліції" /а.с. 190/.
Наказом Головного управління Національної поліції у Полтавській області № 478 о/с від 23.12.2016 згідно із Законом України "Про Національну поліцію" звільнено зі служби в поліції за п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" майора поліції ОСОБА_3, старшого уповноваженого відділу швидкого реагування Головного управління Національної поліції у Полтавській області, 23.12.2016 /а.с. 191/.
У подальшому ОСОБА_3 було встановлено інвалідність другої групи з урахуванням ОРА з 28.02.2017 у зв'язку із захворюванням, пов'язаним із проходженням служби в ОВС, що підтверджується випискою з акта огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серії АВ №0563331, копія якої наявна у матеріалах справи /а.с. 127/.
Позивач звернувся до начальника ГУНП в Полтавській області ОСОБА_4 із заявою (рапортом) від 11.04.2017 на підставі п.п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" та статті 100 Закону України "Про Національну поліцію" про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з тим, що отримав другу групу інвалідності від захворювання, пов'язаного з проходженням служби в ОВС /а.с. 124/.
До вказаної заяви позивачем було додано: копію свідоцтва про хворобу № 327-С /а.с. 125/, копію довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії АГ № 0005170 /а.с. 126/, копію виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серії АВ №0563331 /а.с. 127/, копію паспорта /а.с. 128/, копію посвідчення серії МВ №021703, виданого ОСОБА_3 19.06.2015, /а.с. 129/, заяву від 11.04.2017 про виплату одноразової грошової допомоги через банк /а.с. 130/, заяву до Головного управління пенсійного фонду України в Полтавській області /а.с. 131/, згоду на обробку персональних даних від 11.04.2017 /а.с. 132/.
За результатами розгляду вказаної вище заяви листом ГУНП в Полтавській області від 24.04.2017 №29/Г-87 /а.с. 133/ позивача повідомлено, що питання щодо виплати одноразової грошової допомоги буде розглянуто комісією ГУНП в Полтавській області після надходження до ГУНП в Полтавській області відповідного нормативного документа, про що буде повідомлено.
Листом ГУНП в Полтавській області від 27.06.2017 №29/Г-87 /а.с. 134/ позивача додатково повідомлено, що для прийняття рішення про призначення одноразової грошової допомоги необхідно доповнити пакет документів, наданий ОСОБА_5, актами розслідування нещасних випадків та актів, що свідчать про причини та обставини травм в 2001 та 2009 роках, зокрема про те, що вони не пов'язані з учиненням ОСОБА_3 кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення особі тілесного ушкодження, що затверджується МВС.
05.04.2018 ОСОБА_3 через Державну установу "Урядовий контактний центр" Національної системи опрацювання звернень до органів виконавчої влади направив звернення начальнику ГУНП в Полтавській області підполковнику поліції ОСОБА_6, за змістом яких просив вжити всіх належних заходів реагування згідно з вимогами постанови КМУ від 21.10.2015 № 850 /а.с. 27-29/.
12.04.2018 складено висновок про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 про відмову у призначенні одноразової грошової /а.с. 143/.
Листом ГУНП в Полтавській області від 16.04.2018 №29/Г-423/Кц /а.с. 104-105/ позивача повідомлено, що його заява від 11.04.2017 щодо призначення одноразової грошової допомоги у разі отримання ІІ групи інвалідності була адресована начальнику ГУНП в Полтавській області відносно призначення одноразової грошової допомоги згідно Закону України "Про Національну поліцію". Наданий позивачем до заяви пакет документів про призначення одноразової грошової допомоги не відповідає чинному законодавству, про що було повідомлено листом від 27.06.2017 за вих. №29/Г-87. Винести на розгляд комісії зазначену заяву неможливо, оскільки до цього часу не надані вказані акти. Також зазначено, що пакет документів на призначення одноразової грошової допомоги згідно постанови КМУ від 21.10.2015 №850 позивачем не надавався. Окрім цього, ГУНП не є органом внутрішніх справ, а тому керуватися у своїй діяльності даною постановою не має правових підстав. Ураховуючи викладене, розглядати питання щодо виплати одноразової грошової допомоги згідно постанови КМУ № 850 та направляти такі документи до МВС України на затвердження Головне управління НПУ не уповноважене, про що неодноразово повідомляло ДФОП МВС України. Формування пакету документів на призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 23 Закону України "Про міліцію" та постановою КМУ № 850 від 21.10.2015, і направлення їх до МВС на затвердження колишнім працівникам ОВС (за винятком осіб, які були переведені до НПУ) наразі здійснює ліквідаційна комісія. Крім того позивача проінформовано, що з 07.11.2015 він був переведений до ГУНП та 31.10.2016 звільнений з посади старшого оперуповноваженого відділу швидкого реагування ГУНП в Полтавській області і мав звання "майор поліції", тому дія постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 на позивача не поширюється.
Листом ГУНП в Полтавській області від 19.04.2018 № 29/Г-87 позивача повідомлено, що оскільки наявний пакет документів щодо призначення одноразової грошової допомоги не відповідає вимогам чинного законодавства, комісією ГУНП прийнято рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги /а.с. 147/.
Вважаючи, що Головним управлінням Національної поліції в Полтавській області вчинено бездіяльність щодо не направлення матеріалів для виплати одноразової грошової допомоги до Міністерства внутрішніх справ України згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції", позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, суд виходить з наступного.
7 листопада 2015 року набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VII.
До набрання чинності вказаним Законом порядок виплати одноразової грошової допомоги було врегульовано нормами статті 23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 № 565-XII та Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 (далі - Порядок № 850, Постанова № 850 відповідно).
Відповідно до статті 23 Закону № 565-XII у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
На виконання вимог статті 23 Закону № 565-XII Постановою № 850 затверджено Порядок № 850.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 850 грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема, установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи.
Днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії (пункт 2 Порядку № 850).
Згідно пунктом 5 Розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 580-VIII (набрав чинності 07 листопада 2015 року) визнано таким, що втратив чинність Закон № 565-XII.
Разом з тим, за змістом пункту 15 Розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 580-VIII право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом № 565-XII зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом № 580-VIII.
Згідно із частиною другою статті 97 Закону № 580-VIII порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України (далі - МВС).
З метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, відповідно до статей 97 - 101 Закону № 580-VIII, наказом МВС від 11 січня 2016 року № 4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджений (далі - Порядок № 4), який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.
Наказом МВС від 12 вересня 2016 року № 916, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України за № 1277/29409 від 22 вересня 2016 року, пункт 5 Розділу 1 Порядку № 4 доповнено підпунктом 4, яким передбачено призначення поліцейському одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності, чи втрати працездатності, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми, каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.
Згідно із пунктом 1 Розділу ІІ Порядку № 4 (у редакції, чинній на час звернення позивача із відповідною заявою) днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського (пункт 3 Розділу ІІІ Порядку №4).
За змістом підпункту «б» пункту 4 частини першої статті 99 Закону № 580-VIII поліцейським, яким внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції встановлено II групу інвалідності розмір одноразової грошової допомоги складає 90 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 01 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 07 березня 2018 року у справі № 554/155/17 та постанові Верховного Суду від 05 червня 2018 року у справі № 810/2646/16.
Відповідно до пункту 5 розділу ІІІ Порядку № 4 для виплати ОГД у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу: 1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа: 1) довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; 2) постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; 3) акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; 4) сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; 5) документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).
Однак, позивачем у порушення пункту 5 розділу ІІІ Порядку № 4 не було додано до заяви копії акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС.
Згідно з пунктом 1 розділу ІV Порядку № 4 фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2.
Висновок про призначення ОГД складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.
Висновок про призначення ОГД затверджує/відмовляє: в апараті Національної поліції - Голова Національної поліції України або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у міжрегіональних органах Національної поліції - начальник органу або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у головних управліннях Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві - начальник Головного управління Національної поліції або особа, на яку покладено виконання таких функцій.
Відповідно до пункту 2 розділу ІV Порядку № 4 керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати ОГД, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.
Листом ГУНП в Полтавській області від 27.06.2017 №29/Г-87 /а.с. 134/ позивача повідомлено, що для прийняття рішення про призначення одноразової грошової допомоги необхідно доповнити пакет документів, наданий ОСОБА_5, актами розслідування нещасних випадків та актів, що свідчать про причини та обставини травм в 2001 та 2009 роках, зокрема про те, що вони не пов'язані з учиненням ОСОБА_3 кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення особі тілесного ушкодження, що затверджується МВС.
У подальшому 12.04.2018 складено висновок про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_3, за замістом якого позивачу відмовлено у призначенні одноразової грошової /а.с. 143/.
Листом ГУНП в Полтавській області від 19.04.2018 № 29/Г-87 позивача повідомлено, що оскільки наявний пакет документів щодо призначення одноразової грошової допомоги не відповідає вимогам чинного законодавства, комісією ГУНП прийнято рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги /а.с. 147/.
Таким чином, суд дійшов висновку, що оскільки позивачем у порушення вимог пункту 5 розділу ІІІ Порядку №4 не було додано до заяви копії акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС, відповідачем обґрунтовано відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_3, про що письмово повідомлено заявника.
Щодо посилання позивача на приписи Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850, суд зазначає наступне.
Пунктом 8 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 встановлено, що керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.
Разом з тим, позивач не подавав до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області відповідної заяви та пакету документів відповідно до приписів Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850.
При цьому витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 19.06.2018 підтверджено, що до Єдиного державного реєстру не внесено запис про припинення Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області /а.с. 161-165/, а отже вказана юридична особа не припинена.
Водночас, позивач звернувся не до голови комісії з припинення/ліквідатора ОСОБА_7 відповідно до ст. 23 Закону України "Про міліцію" у порядку, встановленому Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850, а до начальника ГУНП в Полтавській області ОСОБА_4 із заявою (рапортом) від 11.04.2017 на підставі п.п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" та статті 100 Закону України "Про Національну поліцію" про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з тим, що отримав другу групу інвалідності від захворювання, пов'язаного з проходженням служби в ОВС /а.с. 124/, яка розглядалася відповідачем за приписами Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ від 11.01.2016 № 4.
За таких обставин, у Головного управління Національної поліції в Полтавській області, який не є органом внутрішніх справ, не виникло обов'язку щодо направлення заяви та пакету документів для виплати одноразової грошової допомоги до МВС, оскільки відповідно до приписів Порядку № 4 саме керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати ОГД, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо не направлення матеріалів для виплати ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги до Міністерства внутрішніх справ України згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції", а саме п. 8 Керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи висновок, щодо виплати грошової допомоги, а також похідна від неї позовна вимога про зобов'язання Головного управління Національної поліції в Полтавській області направити до Міністерства внутрішніх справ України висновок з відповідними документами відносно ОСОБА_3 про призначення виплати одноразової грошової допомоги, як інваліду 2-ї групи у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції", - необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 241-245, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1; АДРЕСА_1, 36002) до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (ідентифікаційний код 40108630; вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, 36014) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до апеляційного адміністративного суду, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться Полтавський окружний адміністративний суд.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Повне рішення складено 17 липня 2018 року.
Суддя С.С. Сич