
8.2.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
09 липня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/886/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Чиркіна С.М.,
за участю
секретаря судового засідання: Якимчук В.В.,
без участі представників сторін,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Луганській області до товариства з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_1 елеватор» про стягнення заборгованості в загальній сумі 316659,58 грн,
ВСТАНОВИВ:
02 квітня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДФС у Луганській області (далі – Позивач, ГУ ДФС у Луганській області) до товариства з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_1 елеватор» (далі – Відповідач, ТОВ «ОСОБА_1 елеватор») про стягнення заборгованості в загальній сумі 322161,28 грн.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2018 року адміністративний позов Головного управління ДФС у Луганській області залишено без руху, запропоновано позивачу протягом п’яти календарних днів з дня отримання даної ухвали надати суду: позовну заяву, оформлену з дотриманням вимог статей 160, 161 КАС України, з доказами надіслання її відповідачу (а.с. 100).
19 квітня 2018 року до суду від позивача надійшов супровідний лист, яким до суду надано уточнений адміністративний позов, з доказами надіслання її відповідачу (а.с. 106-109).
Ухвалою суду від 23.04.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін (а.с. 1-2).
Позивачем не одноразово уточнювались позовні вимоги (а.с. 111-114, 132-134).
В обґрунтування остаточних позовних вимог позивач зазначає, що Відповідач допустив податкову заборгованість у сумі 316659,58 грн. Податковий борг складається з: податку на додану вартість в розмірі 254240,08 грн; плати за користування надрами для видобування корисних копалин – 75,02 грн; надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього містах чи на об’єктах – 813,33 грн; земельного податку – 61531,15 грн. Відповідачу ОСОБА_1 відділенням Старобільської ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області сформовано податкову вимогу від 03.07.2014 № 507-25, яку вручено 03.07.2014 уповноваженій особі Відповідача.
З посиланням на дотримання вимог підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20, пунктів 95.1, 95.3 статті 95 Податкового кодексу України просить стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих відповідача в сумі заборгованості 316659,58 грн.
Також Позивачем надано пояснення по справі (а.с. 152-153), в яких додатково зазначено щодо не відповідності зазначеного акту перевірки в податкових повідомленнях – рішеннях з доданим до матеріалів справи акта перевірки від 13.07.2016 № 52/12-3049898. ГУ ДФС в Луганській області повідомило, що вищевказаний акт перевірки реєструвався в журналі реєстрації актів камеральних перевірок при внесенні податкових повідомлень - рішень від 13.07.2016 № НОМЕР_1, № НОМЕР_2, № НОМЕР_3, № НОМЕР_4, №0001881200 в АІС «Податковий блок» автоматизовано присвоюється програмою інший реєстраційний номер акту перевірки.
Представник позивача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності (а.с. 162).
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, право подати відзив на позовну заяву не скористався (а.с. 157).
Згідно з частиною першою статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
З огляду на положення статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
Згідно з інформацією, зазначено у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань товариство з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_1 елеватор» зареєстровано як юридичну особу, ідентифікаційний код 30419898, з 25.05.2005 перебував на обліку в Міловському відділенні Станично-Луганської ОДПІ, з 31.07.2016 перейшов на облік до ОСОБА_1 відділення Станично-Луганської ОДПІ (а.с. 41-43, 97).
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов’язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов’язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України:
грошове зобов’язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов’язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв’язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
податкове зобов’язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
податковий борг - сума узгодженого грошового зобов’язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1 пункту 49.18);
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2 пункту 49.18);
- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.3, пункту 49.18);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV цього Кодексу (підпункт 49.18.4 пункту 49.18);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.5, пункту 49.18).
Згідно із пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Крім того, відповідно до пункту 126.1 статті 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Порядок обчислення податку на додану вартість визначений Розділом V ПК України, у тому числі:
Статтею 203 ПК України визначено, що податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (пункт 203.1).
Відповідачем подано таку податкову звітність з податку на додану вартість, у якій визначено до сплати суму податкового зобов'язання, а саме:
- до Старобільської міжрайонної ДПІ (ОСОБА_1 відділення) податкову декларацію від 19.01.2016 № НОМЕР_5 за грудень 2015 року на суму 175154,00 грн (по строку сплати до 30.01.2016) (а.с. 18-21);
- Старобільської ОДПІ (ОСОБА_1 відділення) податкову декларацію від 17.02.2016 № НОМЕР_6 за січень 2016 року на суму 37218,00 грн (по строку сплати до 01.03.2016) (а.с. 14-15);
- Старобільської ОДПІ (ОСОБА_1 відділення) податкову декларацію від 15.03.2016 № НОМЕР_7 за лютий 2016 року на суму 15125,00 грн (по строку сплати до 30.03.2016) (а.с. 12-13);
- Станично-Луганської ОДПІ (ОСОБА_1 відділення) податкову декларацію від 18.08.2016 № НОМЕР_8 за липень 2016 року на суму 518,00 грн (по строку сплати до 30.08.2016) (а.с. 18-17).
З огляду на викладені вище положення Податкового кодексу України, судом встановлено, що ТОВ «ОСОБА_1 елеватор» мало сплатити суму самостійно визначених податкових зобов'язань, у визначений пунктом 57.1 статті 57 ПК України строк, чого ним зроблено не було.
Станично-Луганською ОДПІ Головного управління ДФС у Луганській області (ОСОБА_1 відділення) за наслідками проведення камеральної електронної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ «ОСОБА_1 елеватор» за період з 30.06.2014 по 05.04.2016 встановлено порушення платником термінів сплати узгодженого грошового зобов'язання з ПДВ у сумі 238262,30 грн за період з 30.11.2014 по 05.04.2016. Результати камеральної перевірки оформлено актом від 13.07.2016 № 52/12-3049898 (а.с. 93-95).
Зазначений акт вручено уповноваженому представнику відповідача 13.07.2016, про що свідчить особистий підпис уповноваженої особи відповідача в зазначеному акті (а.с. 95).
На підставі акта камеральної перевірки від 13.07.2016 № 52/12-3049898 Станично-Луганською ОДПІ Головного управління ДФС у Луганській області (ОСОБА_1 відділення) винесено податкове повідомлення-рішення від 13.07.2016 № НОМЕР_1, яким за встановлене порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з ПДВ у сумі 116465,3 грн на 211, 182, 67, 66, 60, 58, 53, 43, 32, 31 календарних дні зобов'язано ТОВ «ОСОБА_1 елеватор» сплатити штраф у сумі 23290,06 грн (а.с. 22).
Зазначене податкове повідомлення-рішення 13.07.2016 вручено уповноваженому представнику відповідача, про що свідчить підпис уповноваженої особи (а.с. 22).
Позивачем надані пояснення щодо не відповідності номеру зазначеного акту перевірки номеру зазначеному в податковому повідомленні – рішенні з приводу їх тотожності (а.с. 152-153).
Відповідач правом оскаржити зазначене податкове повідомлення-рішення не скористався, у визначений пунктом 57.3 статті 57 ПК України строк грошове зобов'язання, визначене контролюючим органом, у повному обсязі не сплатив.
Наявність у Відповідача податкового боргу з податку на додану вартість станом на час розгляду даної адміністративної справи підтверджена розрахунком податкового боргу (а.с. 8) та зворотнім боком інтегрованої картки платника податків з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (а.с. 11).
Відповідачем суду не надано доказів сплати цього податкового боргу.
Порядок обчислення плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення визначений Розділом ІХ ПК України, у тому числі:
Платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки: з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин: за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України; за місцем обліку платника рентної плати у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України; з рентної плати за користування надрами в цілях, не пов’язаних з видобуванням корисних копалин - за місцезнаходженням ділянки надр; з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України - за місцем податкової реєстрації; з рентної плати за спеціальне використання води - за місцем податкової реєстрації; з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів - за місцезнаходженням лісової ділянки; з рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України - за місцем його податкової реєстрації (пункт 257.3. статті 257 Податкового кодексу України).
Сума податкових зобов’язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації (пункт 257.2. статті 257 Податкового кодексу України).
Відповідачем подано таку податкову звітність з рентної плати, у якій визначено до сплати суму податкового зобов'язання, а саме:
- податкову декларацію з рентної плати за 4 квартал 2015 року від 04.02.2016 №9275038150, якою визначив податкове зобов’язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в розмірі 21,45 грн по терміну сплати 19.02.2016 (а.с. 35-40);
- податкову декларацію з рентної плати за 1 квартал 2016 року від 28.04.2016 №9066300021, якою визначив податкове зобов’язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в розмірі 14,55 грн по терміну сплати 20.05.2016 (а.с. 29-34);
- уточнюю податкову декларацію з рентної плати за 1 квартал 2016 року від 08.06.2016 № НОМЕР_9, якою визначив податкове зобов’язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в розмірі 14,85 грн по терміну сплати 08.06.2016 (а.с. 41-46);
- уточнюю податкову декларацію з рентної плати за 1 квартал 2016 року від 10.06.2016 № НОМЕР_10, якою донараховано податкове зобов’язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в розмірі 0,30 грн по терміну сплати 10.06.2016 та нараховано самостійно штрафну санкцію 0,01 грн (а.с. 47-53);
З огляду на викладені вище положення Податкового кодексу України, судом встановлено, що ТОВ «ОСОБА_1 елеватор» мало сплатити суму самостійно визначених податкових зобов'язань, у визначений пунктом 57.1 статті 57 ПК України строк, чого ним зроблено не було.
Станично-Луганською ОДПІ Головного управління ДФС у Луганській області (ОСОБА_1 відділення) за наслідками проведення камеральної електронної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ «ОСОБА_1 елеватор» за період з 30.06.2014 по 05.04.2016 встановлено порушення платником термінів сплати узгодженого грошового зобов'язання з плати за користування надрами у сумі 39,40 грн за період з 19.02.2015 по 08.06.2015. Результати камеральної перевірки оформлено актом від 13.07.2016 № 52/12-3049898 (а.с. 93-95).
Зазначений акт вручено уповноваженому представнику відповідача 13.07.2016, про що свідчить особистий підпис уповноваженої особи відповідача в зазначеному акті (а.с. 95).
На підставі акта камеральної перевірки від 13.07.2016 № 52/12-3049898 Станично-Луганською ОДПІ Головного управління ДФС у Луганській області (ОСОБА_1 відділення) винесено податкове повідомлення-рішення від 13.07.2016 № НОМЕР_3, яким за встановлене порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення у сумі 22 грн на 19 календарних дні зобов'язано ТОВ «ОСОБА_1 елеватор» сплатити штраф у сумі 2,20 грн (а.с. 54), та податкове повідомлення-рішення від 13.07.2016 № НОМЕР_4, яким за встановлене порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення у сумі 17,4 грн на 109 календарних дні зобов'язано ТОВ «ОСОБА_1 елеватор» сплатити штраф у сумі 3,48 грн (а.с. 55).
Зазначені податкові повідомлення-рішення 13.07.2016 вручені уповноваженому представнику відповідача, про що свідчить підпис уповноваженої особи (а.с. 54, 55).
Позивачем надані пояснення щодо не відповідності номеру зазначеного акту перевірки номеру зазначеному в податковому повідомленні – рішенні з приводу їх тотожності (а.с. 152-153).
Відповідач правом оскаржити зазначене податкове повідомлення-рішення не скористався, у визначений пунктом 57.3 статті 57 ПК України строк грошове зобов'язання, визначене контролюючим органом, у повному обсязі не сплатив.
Наявність у Відповідача податкового боргу з податку на додану вартість станом на час розгляду даної адміністративної справи підтверджена розрахунком податкового боргу (а.с. 24) та зворотнім боком інтегрованої картки платника податків з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення (а.с. 26, 27).
Порядок обчислення екологічного податку, в тому числі: розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об'єктах) суб'єктів господарювання) визначений Розділом VIIІ ПК України, у тому числі:
Відповідно до пункту 250.1. статті 250 ПК України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу.
Платники податку складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації: за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти, розміщення протягом звітного кварталу відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах - за місцем розміщення стаціонарних джерел, спеціально відведених для цього місць чи об'єктів (підпункт 250.2.1. пункту 250.2. статті 250 ПК України).
Відповідачем подано до Старобільської ОДПІ (ОСОБА_1 відділення) таку податкову звітність з плати за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах, у якій визначено до сплати суму податкового зобов'язання, а саме:
- податкову декларацію з екологічного податку за 1 квартал 2015 року від 14.07.2015 № НОМЕР_11 з розрахунком, яким визначив податкове зобов’язання за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах в розмірі 5,35 грн по терміну сплати 19.08.2015 (а.с. 73-75);
- податкову декларацію з екологічного податку за 2 квартал 2015 року від 10.04.2015 № НОМЕР_12 з розрахунком, яким визначив податкове зобов’язання за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах в розмірі 162,49 грн по терміну сплати 20.05.2015 (а.с. 76-78).
- податкову декларацію з екологічного податку за 3 квартал 2015 року від 25.01.2016 № НОМЕР_13 з розрахунком, яким визначив податкове зобов’язання за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах в розмірі 43,89 грн по терміну сплати 19.11.2015 (а.с. 69-71);
- податкову декларацію з екологічного податку за 4 квартал 2015 року від 25.01.2016 № НОМЕР_14 з розрахунком, яким визначив податкове зобов’язання за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах в розмірі 438,71 грн по терміну сплати 19.02.2016 (а.с. 61-62, 63);
- податкову декларацію з екологічного податку за 1 квартал 2016 року від 20.04.2016 № НОМЕР_15 з розрахунком, яким визначив податкове зобов’язання за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах в розмірі 150,67 грн по терміну сплати 20.05.2016 (а.с. 65-67).
З огляду на викладені вище положення Податкового кодексу України, судом встановлено, що ТОВ «ОСОБА_1 елеватор» мало сплатити суму самостійно визначених податкових зобов'язань, у визначений пунктом 57.1 статті 57 ПК України строк, чого ним зроблено не було.
Станично-Луганською ОДПІ Головного управління ДФС у Луганській області (ОСОБА_1 відділення) за наслідками проведення камеральної електронної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ «ОСОБА_1 елеватор» за період з 30.06.2014 по 05.04.2016 встановлено порушення платником термінів сплати узгодженого грошового зобов'язання з плати за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах у сумі 318,60 грн за період з 19.08.2014 по 08.06.2015. Результати камеральної перевірки оформлено актом від 13.07.2016 № 52/12-3049898 (а.с. 93-95).
Зазначений акт вручено уповноваженому представнику відповідача 13.07.2016, про що свідчить особистий підпис уповноваженої особи відповідача в зазначеному акті (а.с. 95).
На підставі акта камеральної перевірки від 13.07.2016 № 52/12-3049898 Станично-Луганською ОДПІ Головного управління ДФС у Луганській області (ОСОБА_1 відділення) винесено податкове повідомлення-рішення від 13.07.2016 № НОМЕР_16, яким за встановлене порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах у сумі 61,10 грн на 43 календарних дні зобов'язано ТОВ «ОСОБА_1 елеватор» сплатити штраф у сумі 12,22 грн (а.с. 81).
Зазначене податкове повідомлення-рішення 13.07.2016 вручено уповноваженому представнику відповідача, про що свідчить підпис уповноваженої особи (а.с. 81).
Позивачем надані пояснення щодо не відповідності номеру зазначеного акту перевірки номеру зазначеному в податковому повідомленні – рішенні з приводу їх тотожності (а.с. 152-153).
Відповідач правом оскаржити зазначене податкове повідомлення-рішення не скористався, у визначений пунктом 57.3 статті 57 ПК України строк грошове зобов'язання, визначене контролюючим органом, у повному обсязі не сплатив.
Наявність у Відповідача податкового боргу з податку на додану вартість станом на час розгляду даної адміністративної справи підтверджена розрахунком податкового боргу (а.с. 56) та зворотнім боком інтегрованої картки платника податків з надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах (а.с. 59, 60).
Згідно з пунктом 269.1 статті 269 Податкового кодексу України платниками земельного податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
Відповідно до пункту 285.1 статті 285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців) (пункт 285.2 статті 285 Податкового кодексу України).
Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі (пункт 286.2 статті 286 Податкового кодексу України).
Згідно з пунктом 286.3 статті 286 Податкового кодексу України платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.
Відповідно до пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
На виконання вимог пункту 54.1 статті 54 та пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України Відповідачем до Старобільської ОДПІ (Міловське відділення) подано таку податкову звітність:
- податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік від 24 лютого 2015 року № НОМЕР_17, відповідно до якої нараховано податкове зобов'язання щодо земельного податку на 2015 рік в загальній сумі 27148,34 грн, з розбивкою річної суми за місяцями: 2262,36 грн щомісяця (а.с. 87-90);
- податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік від 08 лютого 2016 року № НОМЕР_18, відповідно до якої нараховано податкове зобов'язання щодо земельного податку на 2016 рік в загальній сумі 38907,55 грн, з розбивкою річної суми за місяцями: січень-листопад – 3242,30 грн щомісяця, грудень – 3242,25 грн (а.с. 91-92).
Наявність у товариства з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_1 елеватор» податкового боргу в сумі 316659,58 грн з урахуванням зменшення Позивачем позовних вимог, у тому числі податкового боргу з податку на додану вартість за період з 30.01.2016 по 30.08.2016 в сумі 254240,08 грн, з яких 218767,32 грн – основного боргу, 35472,76 грн – за штрафними фінансовими санкціями; з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за період з 19.11.2015 по 23.07.2016 - 75,02 грн, з яких: 69,34 грн – основний борг, 5,68 грн – за штрафними фінансовими санкціями; надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах за період з 20.05.2015 по 23.07.2016 – 813,33 грн, з яких: 801,11 грн – основного боргу, 12,22 грн – за штрафними фінансовими санкціями; із земельного податку за 2015 рік – 22623,60 грн; із земельного податку за 2016 рік – 38907,55 грн, станом на час розгляду даної справи підтверджена розрахунками податкового боргу (а.с. 8, 24, 56, 82) та інтегрованою карткою платника податків за вказаними видами платежів за 2015-2016 роки (а.с. 11, 26, 27, 59, 60, 83, 85).
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
Старобільською ОДПІ (ОСОБА_1 відділення) винесено товариству з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_1 елеватор» податкову вимогу форми «Ю» від 03 липня 2014 року № 507-25, яка отримана уповноваженою особою Відповідача 03.07.2014 (а.с. 96).
Оскільки податкова вимога від 03 липня 2014 року № 507-25 є чинною (доказів про скасування або відкликання податкової вимоги суду не надано), суд дійшов висновку, що контролюючим органом при зверненні до адміністративного суду з позовом про стягнення коштів за податковим боргом дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючи органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Відповідно до пункту 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 ПК України).
З вищевикладеного слідує, що у межах спірних правовідносин контролюючим органом, уповноваженим здійснювати стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини є Головне управління ДФС у Луганській області.
Враховуючи, що відповідачем за час розгляду даної справи податковий борг з податку на додану вартість в сумі 254240,08 грн; з плати за користування надрами для видобування корисних копалин - 75,02 грн; надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах за період – 813,33 грн; із земельного податку за 2015 рік – 22623,60 грн; із земельного податку за 2016 рік – 38907,55 грн не сплачений, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб’єкта владних повноважень, пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб’єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).
З викладеного слідує, що витрати суб’єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб'єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб’єкту владних повноважень, не підлягає.
Такі обмеження у можливостях суб'єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.
Оскільки Головне управління ДФС у Луганській області у вказаній справі є суб’єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з Відповідача судового збору на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 205, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління ДФС у Луганській області (ідентифікаційний код 39591445, місцезнаходження: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Енергетиків, будинок 72) до товариства з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_1 елеватор» (ідентифікаційний код 30419898, місцезнаходження: 93500, Луганська область, смт. Мілове, провулок Заводський, буд. 3) про стягнення заборгованості в загальному розмірі 316659,58 грн задовольнити повністю.
Стягнути кошти з рахунків товариства з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_1 елеватор» (ідентифікаційний код 30419898, місцезнаходження: 93500, Луганська область, смт. Мілове, провулок Заводський, буд. 3) у банках, обслуговуючих товариство з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_1 елеватор» (ідентифікаційний код 30419898, місцезнаходження: 93500, Луганська область, смт. Мілове, провулок Заводський, буд. 3) за податковим боргом у загальній сумі 316659 (триста шістнадцять тисяч шістсот п’ятдесят дев’ять) гривень 58 копійок, з яких:
- 254240 (двісті п’ятдесят чотири тисячі двісті сорок) гривень 08 копійок з податку на додану вартість за період з 30.01.2016 по 30.08.2016, з яких 218767 (двісті вісімнадцять тисяч сімсот шістдесят сім) гривень 32 копійки – основного боргу, 35472 (тридцять п’ять тисяч чотириста сімдесят дві) гривні 76 копійок – за штрафними фінансовими санкціями в дохід Державного бюджету України;
- 75 (сімдесят п’ять) гривень 02 копійки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за період з 19.11.2015 по 23.07.2016, з яких: 69 (шістдесят дев’ять) гривень 34 копійки – основного боргу, 5 (п’ять) гривень 68 копійок – за штрафними фінансовими санкціями в дохід Державного бюджету України;
- 813 (вісімсот тринадцять) гривень 33 копійки надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах за період з 20.05.2015 по 23.07.2016, з яких: 801 (вісімсот одну) гривню 11 копійок – основного боргу, 12 (дванадцять) гривень 22 копійки – за штрафними фінансовими санкціями в дохід Державного бюджету України;
- 61531 (шістдесят одну тисячу п’ятсот тридцять одну) гривню 15 копійок із земельного податку з юридичних осіб, з яких: за 2015 рік – 22623 (двадцять дві тисячі шістсот двадцять три) гривні 60 копійок; за 2016 рік – 38907 (тридцять вісім тисяч дев’ятсот сім) гривень 55 копійок, на користь місцевого бюджету.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складено 16 липня 2018 року.
Суддя ОСОБА_2