
Справа № 815/1176/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 червня 2018 року
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Одесі за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, з урахуванням документів, поданих на усунення недоліків позовної заяви на виконання ухвали суду від 26.03.2018 року, в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії відповідача від 17.11.2017 року за вих. № Ч-22586/0-11577/6-17 щодо відмови у наданні дозволу позивачу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованої площею 2 га, для ведення особистого селянського господарства на території ж/м «Світанок» Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області (за межами населених пунктів);
- зобов'язати відповідача надати позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для особистого селянського господарства в розмірах не більше 2.0 гектара, позначеній на доданих до його клопотання графічних матеріалах від 18.10.2017 року за вх. № Ч-22586/0/5-17.
Ухвалами суду від:
- 10 квітня 2018 року: прийнято позовну заяву до розгляду; відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання по справі на 4 травня 2018 року;
- 29 травня 2018 року: закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 1 червня 2018 року.
В судовому засіданні 20.06.2018 року представники сторін подали суду письмові заяви про розгляд справи за їх відсутності, в порядку письмового провадження. (а.с.214-215)
Виходячи з наведеного, керуючись положеннями ч. 3 ст. 194 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
В судовому засіданні 01.06.2018 року представник позивача підтримала адміністративний позов, просила суд задовольнити його в повному обсязі з підстав, викладених у адміністративному позові та відповіді на відзив (а.с.6-24, 131-149, 175-185), із посиланням на ст.ст. 3, 8, 13, ч. 2 ст. 14, ст.ст. 19, 21, 22, 41, 43, 48, 55, 64, 68 Конституції України, ч. 2 ст. 1, ст. 13 ч. 2 ст. 19, п. а ч. 3 ст. 22, ч. 2 ст. 78, п. б ч. 1 ст. 81, ч. 1, п. в ч. 3 ст. 116, ч.ч. 6, 7, 11 ст. 118, ст. 117, п. б ч. 1, ч. 4 ст. 121, ч.ч. 3, 4 ст. 122 Земельного кодексу України, п. 6 ч. 1 ст. 14, ч. 3 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації», ст. 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр», ст. 5, ч. 1 ст. 7 Закону України «Про особисте селянське господарство», п. 2 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», ст. 10 Закону України «Про землеустрій», із зазначенням таких фактичних обставин:
- 30.05.2017 року та 13.06.2017 року представником позивача було подано запити до відповідача на публічну інформацію щодо надання інформації про вільні земельні ділянки державної власності. 07.06.2017 року за вих. № 31-15-0.83-6206/2-17, від 19.06.2017 року вих. № 31-15-0-83-6909/2-17 відповідач надав відповіді, у яких повідомив, зокрема, що є неможливим надати інформацію щодо вільних земельних ділянок земель державної та/або комунальної власності, які не надані у власність та можуть бути використані під забудову або для іншого цільового призначення;
- 27.06.2017 року представником позивача було подано запит до відповідача на публічну інформацію за вх. № ПІ-266/0/4-17, вх. № ПІ-267/0/4-17, вх. № ПІ-268/0/4-17, вх. № ПІ-269/0/4-17 щодо надання інформації про вільні земельні ділянки державної власності на території ж/м «Світанок», с. Світле, с. Красносілки, с. Іванове Лиманського району Одеської області, котрі можуть бути використані для особистого селянського господарювання. Листами від 05.07.2017 року за вих. № 31-15-0.83-7647/2-17, за вих. № 31-15-0.83-7648/2-17, за вих. № 31-15-0.83-7649/2-17, за вих. № 31-15-0.83-7650/2-17 відповідач відмовився надавати інформацію про вільні (не сформовані) земельні ділянки, які можуть бути надані для ведення особистого селянського господарства. Крім того, відповідач відмітив у листах, що згідно ст. 79-1 Земельного кодексу України, може надати інформацію тільки про сформовані земельні ділянки, інформація про які вже внесена до Державного земельного кадастру, що суперечить першій частині листа;
- 27.06.2017 року представником позивача було подано запити до відповідача на публічну інформацію за вх. № ПІ-270/0/4-17, вх. № ПІ-271/0/4-17, вх. № ПІ-272/0/4/17, вх. № ПІ-273/0/4-17, вх. № ПІ-274/0/4-17 про надання інформації про земельні ділянки, розташовані на території ж/м «Світанок», с. Світле, с. Красносілки, с. Іванове Лиманського району Одеської області, до яких було додано графічні матеріали із позначеним на них місцем розташування запитуваних земельних ділянок. У якості графічних матеріалів позивач надав викопіювання з кадастрової карти, на яких власноруч зазначив місце розташування земельних ділянок тому, що на кадастровій карті ці ділянки не були позначені як сформовані та відомості про них були надані як ідентифікація за номерами кадастрової зони та кадастрового кварталу. Листами від 05.07.2017 року за вих. № 31-15-0.83-7684/2-17, за вих. № 31-15-0.83-7690/2-17, за вих. № 31-15-0.83-7691/2-17, за вих. № 31-15-0.83-7692/2-17, за вих. № 31-15-0.83-7693/2-17, відповідач надав запитувану інформацію про ділянки, зазначені на графічних матеріалах, доданих до запитів, вказавши, що данні було отримано від відділу у Лиманському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, чим підтвердив, що володіє інформацією про земельні ділянки, які не внесені до Державного земельного кадастру. Проте у жодному листі не вказав цільове призначення земельних ділянок, та чи можливе використання зазначених земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства;
- у відповіді від 05.07.2017 року за вих. № 31-15-0.83-7692/2-17 на запит представника позивача про земельну ділянку, розташовану на території ж/м «Світанок» Лиманського району Одеської області, було зазначено, що на вказану у запиті земельну ділянку право власності (користування) не зареєстровано та кадастровий номер не присвоювався, і що вказана земельна ділянка належить до земель запасу державної власності;
- 11.07.2017 року представником позивача було подано електронні запити до відповідача на публічну інформацію за вх. № ПІ-294/0/4-17, вх. № ПІ-295/0/4-17, вх. № ПІ-296/0/4-17, вх. № ПІ-297/0/4-17, вх. № ПІ-298/0/4-17, вх. № ПІ-299/0/4-17 щодо надання інформації про перелік вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на певних територіях, котрі можуть бути використані для ведення особистого селянського господарства. У листах від 18.07.2017 року за вих. № 31-15-0.83-8003/2-17, вих. № 31-15-0.83-8004/2-17, вих. № 31-15-0.83-8005/2-17, вих. № 31-15-0.83-8006/2-17, вих. № 31-15-0.83-8007/2-17, відповідач знову відмовився надавати інформацію про вільні (не сформовані) земельні ділянки на території Одеської області, які можуть бути надані для ведення особистого селянського господарства, посилаючись на ст. 79-1 Земельного кодексу України;
- 20.07.2017 року представником позивача було подано ще один електронний запит до відповідача на публічну інформацію, зареєстрований за вх. № ПІ-317/0/4-17 від 21.07.2017 року, щодо надання інформації про земельну ділянку, розташовану на території ж/м «Світанок» Лиманського району Одеської області, на який було отримано лист відповідача за вих. № 31-15-0.83-7692/2-17 від 05.07.2017 року. На частину цієї земельної ділянки згодом були подані клопотання позивача від 07.08.2017 року за вх. № Ч-16298/0/5-17, від 17.08.2017 року за вх. № 17352 та від 18.10.2017 року за вх. № Ч-22586/5/5-17. У відповіді від 26.07.2017 року за вих. № 31-15-0.8-8274/2-17 відповідач повідомив, зокрема, що на вказану у запиті земельну ділянку орієнтованою площею 7 га право власності не зареєстровано та кадастровий номер не присвоєно та що вказана земельна ділянка належить до земель запасу державної власності;
- 04.08.2017 року за вих. № 31-15-0.83-8793/2-17 позивачу було надано інформацію про цільове призначення земельної ділянки (частково, як сільськогосподарські землі), що були зазначені на графічних матеріалах, доданих до запиту на публічну інформацію;
- 07.08.2017 року позивач надіслав поштою клопотання вх. № Ч-16298/0/5-17 до відповідача з проханням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства. Листом від 28.08.2017 року за вих. № Ч-16298/0-8239/6-17 відповідач відмовив у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки. 11.08.2017 року позивачем було подано ще одне клопотання на цю саму ділянку, відповідач зареєстрував його 17.08.2017 року за вх. № 17352. Листом від 30.08.2017 року за вих. № Ч-17352/0-8479/6-17 відповідач відмовив позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Відповідно до відмов, наданих позивачу, земельна ділянка, зазначена на графічних матеріалах позивача, частково відноситься до земель водного фонду та одночасно частково до земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, що в частині суперечило наданій відповідачем інформації на запити щодо цієї ділянки та рішенню від 28.08.2017 року за вих. № Ч-16298/0-8239/6-17;
- 08.09.2017 року представником позивача було подано запити на публічну інформацію за вх. № ПІ-43/0/243-17, вх. № ПІ-44/0/243-17 до відділу у Лиманському районі Головного управління Держгеокадастру щодо надання інформації про земельну ділянку, на яку були подані клопотання від 07.08.2017 року за вх. № Ч-16298/0/5-17 та від 17.08.2017 року за вх. № 17352, зокрема про цільове призначення цієї земельної ділянки. Листом від 14.09.2017 року за вих. № 31-15-0.220-3694/110-17, вих. № 31-15-0.220-3695/110-17 відділ у Лиманському районі Головного управління Держгеокадастру повідомив, що дані земельні ділянки перебувають в запасі, як сільськогосподарські землі державної власності (угіддя-пасовища, яри) та що інформація про формування земельної ділянки з позначеними на графічному матеріалі межами, відсутня;
- 18.10.2017 року відповідачем було зареєстроване клопотання позивача за вх. № Ч-22586/0/5-17 з проханням надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2 га тільки за рахунок земель запасу згідно з КВЦПЗ сільськогосподарського призначення державної власності на території ж/м «Світанок» Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області;
- 27.10.2017 року позивач подав електронний запит на публічну інформацію до відділу у Лиманському районі Головного управління Держгеокадастру, який листом від 15.11.2017 року, вих. № 31-15-0.220-4698/110-17, вих. № 31-15-0.220-4697/110-17, відповів, що земельні ділянки перебувають в запасі, як сільськогосподарські землі державної власності, та інформація про формування земельної ділянки з позначеними у графічному матеріалі межами, відсутня;
- листом-відповіддю від 17.11.2017 року за вих. № Ч-22586/0-11577/6-17 на клопотання від 18.10.2017 року № Ч-22586/0/5-17 відповідач повідомив, зокрема, що земельна ділянка, яку позивач бажає отримати у власність, не внесено до Державного земельного кадастру, а відтак не можливо встановити належність земельної ділянки до земель сільськогосподарського призначення державної власності, яка не надана у власність або користування, відсутність встановлених щодо неї обмежень та інших факторів, які можуть призвести до порушення вимог земельного законодавства;
- 22.12.2017 року представником позивача було подано електронні запити від 26.10.2017 року за вх. № ПІ-509/0/4-17 та вх. № ПІ-513/0/4-17 на інформацію до відповідача про земельні ділянки, зазначені на графічних матеріалах, доданих до клопотань. Листом від 29.12.2017 року за вих. № 31-15-0.8-16249/2-17, за вих. № 31-15-0.8-16250/25-17 відповідач повідомив, що дані земельні ділянки перебувають в запасі, як сільськогосподарські землі державної власності з угіддями - яри, пасовища, та згідно з наявних у відділі у Лиманському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області облікових даних, інформація про формування земельної ділянки з позначеними на графічному матеріалі межами відсутня;
- позивачем було дотримано всі вимоги, передбачені чинним законодавством, щодо порядку звернення з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, а також необхідних документів та матеріалів, які повинні бути додані до нього. Проте, відповідач не дотримався вимог законодавства, надав відповіді на клопотання позивача з підстав, які не є вмотивованими, не відповідають існуючій повній, точній та достовірній інформації, та з порушенням вимог чинного законодавства;
- обрана позивачем земельна ділянка відноситься до сільськогосподарських земель. Жодних доказів тому, що місце розташування обраної позивачем земельної ділянки не відповідає затвердженим у встановленому законом порядку генеральним планам населених пунктів та іншій містобудівній документації, схемам землеустрою і техніко-економічних обґрунтуванням використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, а також проектам землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, відповідачем не надано. Посилання відповідача на те, що місце розташування обраної позивачем земельної ділянки має відповідати вимогам Переліку земельних ділянок, які можуть бути передані громадянам у власність, позивач не вважає за належну правову підставу для відмови позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою з огляду на те, що посилання відповідача на перелік земельних ділянок, як основний критерій вибору бажаного місця розташування земельної ділянки, порушує норми, закріплені у Конституції, та звужує її зміст, що дає підстави вважати, що відповідач перевищує повноваження з огляду на те, що вибір є фактом волевиявлення громадянина;
- відповідач не дотримався вимог законодавства та не надав вмотивовану відмову відповідно до порядку, який закріплений у Земельному кодексі України;
- рішення відповідача від 28.08.2017 року № Ч-1698/0-8239/6-17, від 30.08.2017 року за вих. № Ч-17352/0-8479/6-17 та відповідь, оформлена листом від 17.11.2017 року за вих. № Ч-22586/0-1157776/-17, щодо надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарювання на території ж/м «Світанок» Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області (за межами населених пунктів), є безпідставними. Перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає;
- позивач розцінює рішення відповідача від 28.08.2017 року № Ч-1698/0-8239/6-17, від 30.08.2017 року за вих. № Ч-17352/0-8479/6-17 та відповідь, оформлену листом від 17.11.2017 року за вих. № Ч-22586/0-1157776/-17, за результатами розгляду клопотань, як перешкоджання в реалізації права на безоплатну приватизацію земельної ділянки в порядку, визначеному чинним законодавством.
В судовому засіданні 01.06.2018 року представник відповідача не визнала адміністративний позов, просила суд у задоволенні позовних вимог відмовити з підстав, викладених у відзиві та поясненнях по справі (а.с.160-166, 208-210), із посиланням на ст.ст. 6, 19 Конституції України, ст. 15-1, ч.ч. 2, 3 ст. 79-1, ч.ч. 6, 7 ст. 118, ч. 4 ст. 122, ст.ст. 193, 195 Земельного кодексу України, ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 15, п. а ч. 2 ст. 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр», ст.ст. 50, 57 Закону України «Про землеустрій», пп. 13 п. 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, із зазначенням таких фактичних обставин:
- на адресу відповідача надійшло клопотання позивача від 18.10.2017 року № Ч-22586/0/5-17 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність орієнтовною площею 2,00 га для особистого сільського господарства, за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території ж/м «Світанок» Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області;
- за результатами розгляду клопотання відповідачем з дотримання вимог ст. 118 Земельного кодексу була надана відповідь позивачу від 17.11.2017 року № Ч-22586/0-11577/6-17, якою позивачу було запропоновано визначитись з іншим місцем розташування земельної ділянки, обравши відповідну земельну ділянку у переліку, висвітленому на сайті відповідача, та подати клопотання відповідно до вимог ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України. Відповідь мотивована тим, що дані про земельну ділянку, яку позивач бажає отримати у власність не внесені до Державного земельного кадастру, а відтак не можливо встановити належність цієї земельної ділянки до земель сільськогосподарського призначення державної власності, яка не надана у власність або користування, відсутність встановлених щодо неї обмежень та інших факторів, які можуть призвести до порушення вимог земельного законодавства;
- суд не може вирішувати питання, віднесені до компетенції органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, зокрема, про передачу земельних ділянок у постійне користування, оренду, укладення чи поновлення договору оренди земельної ділянки, зміну цільового призначення землі;
- враховуючи, що земельна ділянка, яку позивач бажав отримати у власність, не була внесена до Державного земельного кадастру, тому відповідачем була надана мотивована відмова позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 2 га для ведення особистого селянського господарства на території ж/м «Світанок» Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області з посиланням на норми діючого законодавства.
Заслухавши вступне слово представників сторін, дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково, з наступних підстав.
Судом встановлено, що 18.10.2017 року до відповідача надійшло клопотання позивача від 12.10.2017 року, вх. № 4-22586/0/5-17 (а.с.33-34), у якому останній, керуючись ст.ст. 14, 40 Конституції України, ст.ст. 118, 121, 122, ч.ч. 2, 3 ст. 22 Земельного кодексу України, повторно просив розглянути клопотання та надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, тільки за рахунок категорій земель запасу згідно КВЦПЗ сільськогосподарського призначення державної власності (угіддя - пасовища, яри) (крім повноважень Кабінету Міністрів України), які розташовані на території ж/м «Світанок» Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області (за межами населених пунктів).
У клопотанні позивачем також зазначено, зокрема, що:
«Земельна ділянка розташована поблизу ділянок з такими кадастровими номерами:
НОМЕР_1
Також відповідно до отриманої мною інформації про земельну ділянку зазначену на графічних матеріалах:
1. Від Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 31-15-0.83-7692/2-17 від 05.07.2017 право власності (користування) на зазначену на графічних матеріалах земельну ділянку не зареєстровано, та кадастровий номер не присвоювався, вказана земельна ділянка належить до земель запасу державної власності.
2. З відділу у Лиманському районі Головного управління Держгеокадастру № 31-15-0.220-3695/110-17 від 14.09.2017 на запит № ПІ-43/0/243-17 від 08.09.2017 відомо, що згідно з наявних у Відділі у Лиманському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області облікових даних, інформація про формування земельної ділянки з позначеними на графічному матеріалі межами відсутня. Земельна ділянка відноситься до сільськогосподарських земель запасу державної власності (угіддя-пасовища, яри).
Право безоплатної передачі у власність земельної ділянки за вказаним цільовим призначенням не використовував.
На виконання статті 10 Закону України «Про захист персональних даних» даю згоду на обробку персональних даних.
До клопотання додаються:
1. Копія паспорта громадянина України (засвідчена власноруч).
2. Копія ідентифікаційного номера (засвідчена власноруч).
3. Графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (засвідчені власноруч).
4. Копія (другий екземпляр) клопотання (засвідчена власноруч).».
За результатами розгляду клопотання від 12.10.2017 року листом від 17.11.2017 року № Ч-22586/0-11577/6-17 «Про надання відповіді» (а.с.37-38) відповідач повідомив позивача про наступне:
«Розглянувши клопотання від 12.10.2017, про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність орієнтованою площею 2,00 га для особистого сільського господарства, за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території ж/м «Світанок» Красносільської сільської ради Лиманського району, Одеської області (за межами населених пунктів), Головне управління Держгеокадастру в Одеській області інформує.
Відповідно до частини четвертої статті 122 Земельного кодексу України територіальні органи Держгеокадастру передають у власність або у користування земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності.
Враховуючи, що на сьогодні проходять процеси наповнення Державного земельного кадастру відомостями про земельні ділянки, виправлення помилок у Державному земельному кадастрі, це призводить до ситуації, коли на Публічній кадастровій карті, відомості про земельні ділянки відсутні, і громадяни сприймають таку інформацію, що відповідні земельні ділянки перебувають у запасі, при перевірці архівних матеріалів встановлюється що земельні ділянки перебувають у власності або користуванні, а відомості про них не внесені до Державного земельного кадастру (не присвоєно кадастровий номер).
Також виникає ситуація, коли земельні ділянки, на які претендують громадяни і звертаються до Головного управління про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, не відносяться до категорії земель сільськогосподарського призначення державної власності, а належати до інших категорій земель, зокрема водного фонду (прибережні захисні смуги), лісогосподарського призначення (вкриті чагарниками), природоохоронного чи іншого призначення.
З метою забезпечення раціонального використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, дотримання вимог законодавства, прозорості діяльності системи управління земельними ресурсами, запобігання виникненню корупційних факторів та уникненню надання переваг одному громадянину перед іншим а також, до повного наповнення Державного земельного кадастру інформацією про землі в межах України, Головне управління Держгеокадастру в Одеській області забезпечуватиме підбір земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність громадян у межах норм безоплатної приватизації. Перелік таких земельних ділянок висвітлено на сайті Головного управління в розділі перелік земельних ділянок для безоплатної передачі у власність.
Слід зазначити, що цей перелік постійно оновлюватиметься.
Дані про земельну ділянку, яку Ви бажаєте отримати у власність не внесені до Державного земельного кадастру, а відтак не можливо встановити належність цієї земельної ділянки до земель сільськогосподарського призначення державної власності, яка не надана у власність або користування, відсутність встановлених щодо неї обмежень та інших факторів, які можуть призвести до порушення вимог земельного законодавства.
Після проведення планових робіт по наповненню Державного земельного кадастру і визначення інформації щодо належності цієї земельної ділянки до земель сільськогосподарського призначення державної власності, яка не надана у власність або користування, відсутності встановлених щодо неї обмежень та інших факторів, які можуть призвести до порушення вимог земельного законодавства, така земельна ділянка буде включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність громадян у межах норм безоплатної приватизації.
Виходячи з наведеного, пропонуємо визначитися з іншим місцем розташування земельної ділянки, обравши відповідну земельну ділянку у переліку, висвітленому на сайті Головного управління, та подати клопотання відповідно до вимог частини шостої статті 118 Земельного кодексу України.».
Не погоджуючись із наданою відповіддю від 17.11.2017 року № Ч-22586/0-11577/6-17 на клопотання від 12.10.2017 року, позивач звернувся до суду із вищенаведеними вимогами.
На доведення обставин, на яких ґрунтуються вимоги, позивачем суду надано копії (а.с.25-32, 35-36, 39-119):
- листа відповідача «Про надання відповіді» від 28.08.2017 року № Ч-16298/0-8239/6-17, яким останній, розглянувши клопотання позивача від 14.07.2017 року, відмовив позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
- клопотання позивача від 14.07.2017 року, у якому останній просив надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, разом із графічними матеріалами, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки;
- листа відповідача «Про надання відповіді» від 30.08.2017 року № Ч-17352/0-8479/6-17, яким останній, розглянувши клопотання позивача від 11.08.2017 року, відмовив позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
- клопотання позивача від 11.08.2017 року, у якому останній просив надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, разом із графічними матеріалами, на яких приблизно зазначено бажане місце розташування земельної ділянки;
- графічних матеріалів, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, доданих до клопотання позивача від 12.10.2017 року;
- листів відповідача «Про надання інформації» від 07.06.2017 року № 31-15-0.83-6206/2-17, від 19.06.2017 року № 31-15-0.83-6909/2-17, від 05.07.2017 року № 31-15-0.83-7650/2-17, № 31-15-0.83-7649/2-17, № 31-15-0.83-7648/2-17, № 31-15-0.83-7647/2-17, якими останній повідомив гр. Смірнова А.А., що є неможливим надати інформацію щодо вільних земельних ділянок земель державної та/або комунальної власності, які не надані у власність та можуть бути використанні під забудову або для іншого цільового призначення згідно ст. 121 Земельного кодексу України;
- запитів представника позивача на отримання публічної інформації від 27.06.2017 року, в яких остання просила надати повну, точну, достовірну інформацію про вільні земельні ділянки держаної власності на території с. Іванове, с. Красносілка, ж/м «Світанок», с. Світле (за межами населеного пункту) Лиманського району Одеської області, котрі можуть бути використані для ведення особистого селянського господарства;
- листів відповідача «Щодо надання інформації» від 05.07.2017 року № 31-15-0.83-7693/2-17, № 31-15-0.83-7684/2-17, № 31-15-0.83-7691/2-17, № 31-15-0.83-7692/2-17, № 31-15-0.83-7690/2-17. Зокрема, згідно листів від 05.07.2017 року № 31-15-0.83-7693/2-17, № 31-15-0.83-7692/2-17, відповідач повідомив представника позивача, що за інформацією, отриманою від Відділу у Лиманському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, згідно наявних у Відділі Книг реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку, договорів оренди землі, других примірників державних актів та примірників договорів оренди землі станом на 31.12.2012 року на вказані у запитах земельні ділянки орієнтовною площею 16,2000 га та 7 га, що зазначені на графічних матеріалах, доданих до запитів, на території ж/м «Світанок» (за межами населеного пункту), Лиманського району, Одеської області, право власності (користування) не зареєстровано та кадастровий номер не присвоювався; вказані земельні ділянки належать до земель запасу державної власності;
- запитів представника позивача на отримання публічної інформації від 27.06.2017 року, в яких остання просила надати повну, точну, достовірну інформацію про земельні ділянки, розташовані на території ж/м «Світанок», с. Іванове, с. Світле, с. Красносілка, (за межами населеного пункту) Лиманського району Одеської області, та вказати: форму власності; чи перебуває у користуванні іншими особами; чи можливе їх використанні для ведення особистого селянського господарства; площу вільної землі на вказаній ділянці;
- листів відповідача «Про надання інформації» від 18.07.2017 року № 31-15-0.83-8007/2-17, № 31-15-0.83-8006/2-17, № 31-15-0.83-8005/2-17, № 31-15-0.83-8004/2-17, № 31-15-0.83-8003/2-17, № 31-15-0.83-8002/2-17, якими останній, розглянувши запити на отримання публічної інформації від 11.07.2017 року, повідомив представника позивача, що неможливо надати інформацію щодо вільних земельних ділянок земель державної та/або комунальної власності, які не надані у власність та можуть бути використанні під забудову або для іншого цільового призначення згідно ст. 121 Земельного кодексу України;
- запитів представника позивача на отримання публічної інформації від 11.07.2017 року, в яких остання просила надати повну, точну, достовірну інформацію про перелік вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Олександрівської сільської ради та Таїровської селищної ради Овідіопольського району, Чорноморської селищної ради, Фонтанської сільської ради, с. Світле, Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області (за межами населених пунктів), котрі можуть бути використані для ведення особистого селянського господарства;
- листа відповідача «Щодо надання інформації» від 26.07.2017 року № 31-15-0.8-8274/2-17, яким останній повідомив представника позивача на запит від 20.07.2017 року, що за інформацією, отриманою від Відділу у Лиманському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, згідно наявних у Відділі Книг реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку, договорів оренди землі, других примірників державних актів та примірників договорів оренди землі станом на 31.12.2012 року на вказану у запиті земельну ділянку орієнтовною площею 7 га, що зазначена на графічному матеріалі доданому до запиту, на території ж/м «Світанок» (за межами населеного пункту), Лиманського району, Одеської області, право власності (користування) не зареєстровано та кадастровий номер не присвоювався; вказана земельна ділянка належить до земель запасу державної власності;
- запиту представника позивача на отримання публічної інформації від 20.07.2017 року, в якому остання просила надати повну, точну, достовірну інформацію про земельну ділянку, котра розташована на території ж/м «Світанок» (за межами населеного пункту) Лиманського району Одеської області та вказати інформацію станом на 20.07.2017 року: форму власності зазначеної земельної ділянки 7 га; цільове призначення земельної ділянки державної власності орієнтованою площею 7 га; правовий статус земельної ділянки 7 га; чи має обмеження чи обмеження у використанні ділянки 7 га; чи присутні на ІКК (плані), на котрій розташована зазначена земельна ділянка, ділянки приватної власності, відведені під особисте селянське господарство, їх кадастрові номера та коли і ким були видані;
- листа відповідача «Про надання інформації» від 04.08.2017 року № 31-15-0.83-8793/2-17, яким останній повідомив представника позивача на запит від 31.07.2017 року, що за інформацією Відділу у Лиманському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області землі позначені на доданому до запиту графічному матеріалі розташовані за межами населених пунктів Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області, перебувають в запасі часткового як землі водного фонду (угіддя- під ставками), частково як сільськогосподарські землі (угіддя- пасовища, яри, під господарськими шляхами і прогонами), та згідно наявних у Відділі у Лиманському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області облікових даних, інформація про формування земельної ділянки з позначеними на графічному матеріалі межами, відсутня;
- запитів представника позивача на отримання публічної інформації від 31.07.2017 року, від 08.09.2017 року (вх. № ПІ-44/0/243-17 від 08.09.2017 року), від 08.09.2017 року (вх. № ПІ-43/0/243-17 від 08.09.2017 року), в яких остання просила надати повну, точну, достовірну інформацію про земельну ділянку, котра розташована на території ж/м «Світанок» (за межами населеного пункту) Лиманського району Одеської області, та вказати: форму власності; цільове призначення; чи перебуває у користуванні інших громадян або юридичних осіб; правовий статус; обмеження або обтяження у використанні; площу вільної землі на вказаній ділянці;
- листів Відділу у Лиманському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області «Про надання інформації» від 14.09.2017 року № 31-15-0.220-3694/110-17, № 31-15-0.220-3695/110-17, якими представника позивача на запити за вх. № ПІ-44/0/243-17 від 08.09.2017 року та вх. № ПІ-43/0/243-17 від 08.09.2017 року повідомлено, що землі позначені на доданих до запитів графічних матеріалах розташовані за межами населених пунктів Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області, перебувають в запасі як сільськогосподарські землі державної власності (угіддя - пасовища, яри), а також згідно наявних у Відділі у Лиманському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області облікових даних, інформація про формування земельних ділянок з позначеними на графічних матеріалах межами, відсутня;
- листів Відділу у Лиманському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області «Про надання інформації» від 15.11.2017 року № 31-15-0.220-4698/110-17, № 31-15-0.220-4697/110-10, якими представника позивача на запити від 26.10.2017 року за вх. № ПІ-53/0/243-17 від 27.10.2017 року, вх. № ПІ-54/0/243-17 від 27.10.2017 року повідомлено, що за наявними у Відділі відомостями, землі позначені на доданих до запитів графічних матеріалах розташовані за межами населених пунктів Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області, перебувають в запасі як сільськогосподарські землі державної власності (угіддя - пасовища, яри), а також згідно наявних у Відділі у Лиманському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області облікових даних, інформація про формування земельних ділянок з позначеними на графічних матеріалах межами, відсутня;
- запитів на отримання публічної інформації від 26.10.2017 року, вх. № ПІ-53/0/243-17 від 27.10.2017 року, № ПІ-54/0/243-17 від 27.10.2017 року, в яких представник позивача просила надати повну, точну, достовірну інформацію про не сформовані земельні ділянки, розташовані на території ж/м «Світанок» Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області (за межами населених пунктів), та вказати: форму власності земельних ділянок зазначених на графічних матеріалах; правовий статус земельних ділянок; цільове призначення ділянок (складових частин ділянки) зазначених на графічних матеріалах відповідно правовому статусу; чи перебувають земельні ділянки (землі у межах цих ділянок) у користуванні (власності) інших громадян або юридичних осіб, якщо так, то у кого саме та на підставі якого документу; обмеження або обтяження у використанні; чи відносяться ці земельні ділянки до охоронних зон; чи відповідає місце розташування земельних ділянок вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, містобудівній документації, схемам землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території, якщо не відповідає, то що саме не відповідає; чи відносяться земельні ділянки (частини у їх складі) до земель водного фонду або до земель транспорту, енергетики, оборони та іншого призначення;
- листів відповідача «Про надання інформації» від 29.12.2017 року № 31-15-0.8-16250/2-17, № 31-15-0.8-16249/2-17, якими останній повідомив представника позивача на запити від 26.10.2017 року № б/н, що за інформацією Відділу у Лиманському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області землі позначені на доданих до запитів графічних матеріалах, розташовані за межами населених пунктів Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області, перебувають в запасі, як сільськогосподарські землі державної власності з угіддями-яри, пасовища, та інформація про формування земельних ділянок з позначеними на графічних матеріалах межами, відсутня;
- запитів на отримання публічної інформації від 26.10.2017 року, вх. № ПІ 509/0/4-17, № ПІ 513/0/4-17, в яких представник позивача просить надати повну, точну, достовірну інформацію про не сформовані земельні ділянки, розташовані на території ж/м «Світанок» Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області (за межами населених пунктів), та вказати: форму власності земельних ділянок, зазначених на графічних матеріалах; правовий статус земельних ділянок; цільове призначення ділянок (складових частин ділянки) зазначених на графічних матеріалах відповідно правовому статусу; чи перебувають земельні ділянки (землі у межах цих ділянок) у користуванні (власності) інших громадян або юридичних осіб, якщо так, то у кого саме та на підставі якого документу; обмеження або обтяження у використанні; чи відносяться ці земельні ділянки до охоронних зон; чи відповідає місце розташування земельних ділянок вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, містобудівній документації, схемам землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території, якщо не відповідає, то що саме не відповідає; чи відносяться земельні ділянки (частини у їх складі) до земель водного фонду або до земель транспорту, енергетики, оборони та іншого призначення;
- графічних матеріалів, на яких позначено бажані місця розташування земельних ділянок.
На доведення обставин, на яких ґрунтуються заперечення, відповідачем суду також надано копії (а.с.186-191, 213):
- листа «Про надання інформації» від 29.03.2018 року № ПІ-237/0-228/0/63-18, яким відповідач повідомив представника позивача на запит від 23.03.2018 року, що наказ відповідача від 22.06.2017 року № 195 «Про затвердження переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність громадянам у ІІІ кварталі 2017 року на території Одеської області» прийнято на підставі Стратегії удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними» від 7 червня 2017 року № 413. Відповідно до даної Стратегії та листа Держгеокадастру України від 20.06.2017 року № 22-28-0.13-9525/2-17, Держгеокадастр та його територіальні органи під час передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в межах норм безоплатної приватизації, повинні надавати дозволи на розроблення документації із землеустрою та передавати земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у приватну власність в межах норм безоплатної приватизації, відповідно до переліку земельних ділянок, який формується щоквартально за 10 днів до закінчення поточного кварталу та оприлюднюється на офіційних веб-сайтах територіальних органах Держгеокадастру;
- листа Держгеокадастру «Про надання інформації» від 20.06.2017 року № 22-28-0.13-9525/2-17;
- листа Міністерства юстиції України від 29.03.2018 року № 441173, з яким за результатами розгляду запиту від 23.03.2018 року, представнику позивача надіслана засвідчена копія постанови Кабінету Міністрів України від 7 червня 2017 року № 413 «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними»;
- постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними» від 7 червня 2017 року № 413, якою затверджено Стратегію удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними;
- веб-сторінки сайту http://odesa.land.go.ua, з інформацією про перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність громадянам у ІІІ кварталі 2017 року на території Одеської області від 21.06.2017 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): Конституцією України, Земельним кодексом України від 25.10.2001 року № 2768-III (далі - ЗК України), Законами України: «Про землеустрій» від 22.05.2003 року № 858-IV (далі - ЗУ № 858-IV), «Про особисте селянське господарство» від 15.05.2003 року № 742-IV (далі - ЗУ № 742-IV).
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 68 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Згідно ч. 2 ст. 1 ЗК України право власності на землю гарантується.
Відповідно до п. б ч. 1 ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Згідно ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.
Відповідно до п. в ч. 3 ст. 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 2 ст. 78 ЗК України право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Згідно п. а ч. 3 ст. 22 ЗК України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЗУ № 742-IV для ведення особистого селянського господарства використовують земельні ділянки розміром не більше 2,0 гектара, передані фізичним особам у власність або оренду в порядку, встановленому законом.
Згідно п. б ч. 1 ст. 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Відповідно до п. а ч. 1 ст. 13 ЗК України, до повноважень Кабінету Міністрів України в галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Згідно до п.п. а, ґ, є-1 ч. 1 ст. 15-1 ЗК України до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належить:
а) внесення в установленому порядку пропозицій щодо розпорядження землями державної та комунальної власності, встановлення меж області, району, міста, району в місті, села і селища, регулювання земельних відносин;
ґ) ведення та адміністрування Державного земельного кадастру;
є-1) розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 ЗК центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно ч. 2 ст. 19 ЗК України, земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.
Відповідно до ч. 1 ст. 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 79-1 ЗК України формування земельних ділянок здійснюється у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності.
Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 79-1 ЗК України, сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.
Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 50 ЗУ № 858-IV, проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.
Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно абз. 1, 2 ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
1. Щодо позовних вимог позивача про визнання протиправними дій відповідача від 17.11.2017 року за вих. № Ч-22586/0-11577/6-17 щодо відмови у наданні дозволу позивачу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованої площею 2 га, для ведення особистого селянського господарства на території ж/м «Світанок» Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області (за межами населених пунктів), виходячи з аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та на підставі встановлених в судовому засіданні обставин, а саме:
- за результатами розгляду клопотання позивача від 12.10.2017 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність орієнтованою площею 2,00 га для особистого сільського господарства, за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території ж/м «Світанок» Красносільської сільської ради Лиманського району, Одеської області (за межами населених пунктів), відповідач листом від 17.11.2017 року № Ч-22586/0-11577/6-17 «Про надання відповіді» інформував позивача, що:
«Відповідно до частини четвертої статті 122 Земельного кодексу України територіальні органи Держгеокадастру передають у власність або у користування земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності.
Враховуючи, що на сьогодні проходять процеси наповнення Державного земельного кадастру відомостями про земельні ділянки, виправлення помилок у Державному земельному кадастрі, це призводить до ситуації, коли на Публічній кадастровій карті, відомості про земельні ділянки відсутні, і громадяни сприймають таку інформацію, що відповідні земельні ділянки перебувають у запасі, при перевірці архівних матеріалів встановлюється що земельні ділянки перебувають у власності або користуванні, а відомості про них не внесені до Державного земельного кадастру (не присвоєно кадастровий номер).
Також виникає ситуація, коли земельні ділянки, на які претендують громадяни і звертаються до Головного управління про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, не відносяться до категорії земель сільськогосподарського призначення державної власності, а належати до інших категорій земель, зокрема водного фонду (прибережні захисні смуги), лісогосподарського призначення (вкриті чагарниками), природоохоронного чи іншого призначення.
З метою забезпечення раціонального використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, дотримання вимог законодавства, прозорості діяльності системи управління земельними ресурсами, запобігання виникненню корупційних факторів та уникненню надання переваг одному громадянину перед іншим а також, до повного наповнення Державного земельного кадастру інформацією про землі в межах України, Головне управління Держгеокадастру в Одеській області забезпечуватиме підбір земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність громадян у межах норм безоплатної приватизації. Перелік таких земельних ділянок висвітлено на сайті Головного управління в розділі перелік земельних ділянок для безоплатної передачі у власність.
Слід зазначити, що цей перелік постійно оновлюватиметься.
Дані про земельну ділянку, яку Ви бажаєте отримати у власність не внесені до Державного земельного кадастру, а відтак не можливо встановити належність цієї земельної ділянки до земель сільськогосподарського призначення державної власності, яка не надана у власність або користування, відсутність встановлених щодо неї обмежень та інших факторів, які можуть призвести до порушення вимог земельного законодавства.
Після проведення планових робіт по наповненню Державного земельного кадастру і визначення інформації щодо належності цієї земельної ділянки до земель сільськогосподарського призначення державної власності, яка не надана у власність або користування, відсутності встановлених щодо неї обмежень та інших факторів, які можуть призвести до порушення вимог земельного законодавства, така земельна ділянка буде включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність громадян у межах норм безоплатної приватизації.
Виходячи з наведеного, пропонуємо визначитися з іншим місцем розташування земельної ділянки, обравши відповідну земельну ділянку у переліку, висвітленому на сайті Головного управління, та подати клопотання відповідно до вимог частини шостої статті 118 Земельного кодексу України.».
Згідно ч. 7 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, за результатами розгляду клопотання виключно:
- дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки
або
- надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
В судовому засіданні представник відповідача визнала, що лист-відповідь відповідача від 17.11.2017 року № Ч-22586/0-11577/6-17 не містить вищенаведених законодавчо вичерпних визначених підстав для відмови у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. При цьому так як й позивач вважає, що цією відповіддю позивачу відмовлено у наданні відповідного дозволу та наполягала на правомірності такої відмови з підстав, зазначених у даному листі-відповіді.
Проте, з встановленого судом вбачається, що:
- за результатами розгляду вищенаведеного клопотання позивача від 12.10.2017 року листом від 17.11.2017 року № Ч-22586/0-11577/6-17 «Про надання відповіді» відповідач лише інформує позивача та пропонує йому вчинити певні дії;
- ні назва листа-відповіді на вказане клопотання, ні зміст цього листа не містять відмови відповідача (в тому числі мотивовану відмову, із зазначенням її фактичних та правових підстав, вичерпний перелік яких встановлено законодавством) у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Тобто, листом від 17.11.2017 року № Ч-22586/0-11577/6-17 відповідач не дав ні дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, ні надав мотивовану відмову у його наданні, відповідно
суд дійшов висновків, що:
- позиція позивача, що листом відповідача від 17.11.2017 року № Ч-22586/0-11577/6-17 «Про надання відповіді» позивачу відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, - є помилковою, відповідно позовні вимоги про визнання відмови у наданні дозволу позивачу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованої площею 2 га, для ведення особистого селянського господарства на території ж/м «Світанок» Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області (за межами населених пунктів) - передчасними та такими, що не підлягають задоволенню у заявлений позивачем спосіб;
- проте, виходячи із встановлених судом обставин, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, для ефективного захисту прав та інтересів позивача у спірних публічно-правових відносинах від порушень з боку відповідача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії відповідача з розгляду клопотання позивача від 12.10.2017 року, № 4-22586/0/5-17 від 18.10.2017 року, листом від 17.11.2017 року № Ч-22586/0-11577/6-17 «Про надання відповіді», яким не надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, - як такі, що вчинені відповідачем: не на підставі та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії; недобросовісно; нерозсудливо; без дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; непропорційно, зокрема без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямована ця дія.
2. Щодо позовних вимог позивача про зобов'язання відповідача надати позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для особистого селянського господарства в розмірах не більше 2.0 гектара, позначеній на доданих до його клопотання графічних матеріалах від 18.10.2017 року за вх. № Ч-22586/0/5-17, виходячи з аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та на підставі встановлених в судовому засіданні обставин, а саме:
- відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Тобто, діяльність органів державної влади регулюють закони та підзаконні акти, які дають суб'єктам владних повноважень можливість користування певною свободою розсуду при вирішенні питань і встановлюють лише межі такої свободи, тобто наділяють їх дискреційними повноваженнями;
- як вбачається зі змісту Рекомендації №R (80) 2 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо виконання дискреційних повноважень адміністративними органами від 11 березня 1980 року під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, наділений дискреційними повноваженнями, тобто повноваженнями з певним ступенем свободи адміністративного органу при прийнятті рішення, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення. А суди не мають право втручатися в дискреційні функції органів владних повноважень. Завдання правосуддя полягає в гарантуванні дотримання вимог права та контролю за легітимністю прийняття рішень;
- виходячи з висновків суду про те, що позовні вимоги про визнання відмови у наданні дозволу позивачу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки - є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню у заявлений позивачем спосіб,
суд дійшов висновків, що:
- вимоги позивача про зобов'язання відповідача надати позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для особистого селянського господарства в розмірах не більше 2.0 гектара, позначеній на доданих до його клопотання графічних матеріалах від 18.10.2017 року за вх. № Ч-22586/0/5-17, - є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню у заявлений позивачем спосіб;
- проте, згідно п. 4 ч. 1 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Виходячи із встановлених судом обставин, висновків суду про визнання протиправними дій відповідача з розгляду клопотання позивача від 12.10.2017 року, індекс. № 4-22586/0/5-17 від 18.10.2017 року, листом від 17.11.2017 року № Ч-22586/0-11577/6-17 «Про надання відповіді», яким не надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, для ефективного захисту прав та інтересів позивача у спірних публічно-правових відносинах від порушень з боку відповідача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача розглянути клопотання позивача від 12.10.2017 року, № 4-22586/0/5-17 від 18.10.2017 року, та за результатами його розгляду дати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надати мотивовану відмову у його наданні, згідно з вимогами, передбаченими Земельним кодексом України від 25.10.2001 року № 2768-III.
З вищенаведеного вбачається, що часткове задоволення позовних вимог позивача полягає у захисті прав та інтересів позивача у спірних правовідносинах в іншій ніж заявлено позивачем спосіб.
Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.
При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).
Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.).
В прохальній частині позовної заяви позивач також просить зобов'язати відповідача в 30-денний строк з моменту набрання постановою суду першої інстанції законної сили подати до суду звіт про виконання судового рішення, а копію цього звіту направити позивачу.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи та на підставі наведеного, суд вважає за можливе зобов'язати відповідача подати у 30-денний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання даного судового рішення.
Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Керуючись ст.ст. 9, 139, 241-246, 250, 255, 295 та Перехідними положеннями КАС України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (повне найменування: Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, ідентифікаційний код юридичної особи: 39765871) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру в Одеській області з розгляду клопотання ОСОБА_1 від 12.10.2017 року, індекс. № 4-22586/0/5-17 від 18.10.2017 року, листом від 17.11.2017 року № Ч-22586/0-11577/6-17 «Про надання відповіді», яким не надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру в Одеській області розглянути клопотання ОСОБА_1 від 12.10.2017 року, № 4-22586/0/5-17 від 18.10.2017 року, та за результатами його розгляду дати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надати мотивовану відмову у його наданні, згідно з вимогами, передбаченими Земельним кодексом України від 25.10.2001 року № 2768-III.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру в Одеській області подати у 30-денний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання даного судового рішення.
Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Г. Цховребова
.