
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/1829/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі :
головуючого - судді Кухар Н.А.
секретаря судового засідання Шавель М.М.
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Ткачук Т.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Городиловичі" до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення ,-
в с т а н о в и в:
ТзОВ "Городиловичі" (80020, вул.Над Бугом,36, с.Ульвівок, Сокальський район, Львівська область) звернулося в суд з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (79003, вул. Стрийська,35, м.Львів) про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення.
Ухвалою від 05 травня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням сторін.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 16.08.2017 року позивачем було помилково зареєстровано податкову накладну № 1 від 16.07.2017 року на суму 6 078 116, 74 грн., (в т.ч. ПДВ 20 % -1013019, 46 грн.). Вказують, що коли було виявлено помилку позивачем було скеровано ТОВ «Ресіліент Городиловичі» розрахунок коригування до податкової накладної № 1 від 16.07.2017 року, який був зареєстрований покупцем 18.08.2017 року за № 1 від 17.08.2017 року. Зазначають, що саме здійснення господарської операції між ТзОВ «Городиловичі» та ТОВ ««Ресіліент Городиловичі» відбулося 31.07.2017 року, з моменту укладення договору купівлі продажу незавершеного виробництва. Вказують, що 16.07.2017 року ніяких господарських операцій між позивачем та ««Ресіліент Городиловичі» не було, а відтак немає підстав для реєстрації 16.08.2017 року податкової накладної № 1 від 16.07.2017 року. Крім того, зазначають, що позивачем було надіслано ТОВ ««Ресіліент Городиловичі» розрахунок коригування, який був зареєстрований 18.08.2017 року за № 1 від 17.08.2017 року. Позивач вказує, що штрафна санкція за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної не може бути застосована до даної «помилкової» податкової накладної, оскільки в розумінні Податкового кодексу України вона не є податкової накладною, тому податкове повідомлення - рішення від 22.12.2017 за № 0186281271 є протиправним та підлягає скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з мотивів, наведених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з мотивів, наведених у відзиві, просив у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
27.11.2017 року ГУ ДФС у Львівській області проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних у єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) за період з 01.07.2017 року по 31.08.2017 року, за результатами якої складено акт від 27.11.2017 року № 301/13-01-12-71/3762742.
В акті перевірки встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, чим порушено п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755/VI із змінами та доповненнями.
На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 22.12.2017 року № 0186281271, яким до позивача застосовані штрафні санкції згідно з статтею 120-1 ПК України в розмірі 101 301, 95 грн.
Розрахунок суми штрафу та кількість днів порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних визначені в акті перевірки від 27.11.2017 року № 301/13-01-12-71/3762742.
За наслідками адміністративного оскарження, рішенням ДФС України від 19.03.2018 року № 9494/6/99-99-11-03-01-25 «Про результати розгляду скарги» оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 22.12.2017 року № 0186281271 залишене без змін, а скаргу без задоволення.
Судом встановлено, що податкова накладна від 31.07.2017 року № 1 на 294482, 4 грн. ПДВ зареєстрована 18.08.2017 року з кількістю днів затримки 3, податкова накладна від 16.07.2017 року № 1 на 1013 019, 95 грн. ПДВ зареєстрована 16.08.2017 року з кількістю днів затримки 1.
Позивач оскаржує в частині реєстрації податкової накладної від 16.07.2017 року № 1 на 1013 019, 95 грн.
Відповідно до розрахунку, штраф на 15 і менше календарних днів затримки реєстрації податкових накладних по сумі ПДВ 1013019, 46 грн. застосовано в розмірі 10 відсотків та становить 101301, 95 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд приходить до таких висновків.
Відповідно до п.192.1 ст. 192 Податкового кодексу України, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних. Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації; отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Пунктом 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п.201.10 п. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Д
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
Так, відповідно до п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.
Таким чином, контролюючим органом вірно встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкової накладної, визначених ст. 201, та згідно зі ст. 120-1 Податкового кодексу України: за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів затримки реєстрації податкових накладних по сумі ПДВ 1013019, 46 грн. застосовано в розмірі 10 відсотків та становить 101301, 95 грн.
Суд вважає необґрунтованими пояснення позивача про те, що податкова накладна зареєстрована помилково та те, що позивачем зареєстрований розрахунок коригування, так як такі твердження не спростовують порушення позивачем строку реєстрації такої накладної на 1 день.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст. 90); жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч. 2 ст. 9); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч. 3 ст. 90); суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ч. 4 ст. 90).
Таким чином, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення від 22.12.2017 № 0186281271, прийнято у відповідності до положень ч. 2 ст. 2 КАС України, через що у задоволенні позовних вимог про скасування податкового повідомлення - рішення належить відмовити.
З урахуванням вимог ст. 139 КАС України сплачений при зверненні до суду судовий збір позивачу не присуджується.
Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246 КАС України , суд -
в и р і ш и в :
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Апеляційна скарга на рішення подається протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення до Львівського апеляційної адміністративного суду. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Львівський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 17 липня 2018 року.
Суддя Кухар Н.А.