
10.2.4
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
18 липня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1627/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов’язання перерахувати і виплатити пенсію,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 18.06.2018 відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 (далі – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі – відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії за період з 01.09.2016 по 30.04.2018 відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на підставі наданої довідки ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 29.03.2018 № 400/111/22-2018 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення;
- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 01.09.2016 по 30.04.2018 відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на підставі наданої довідки ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 29.03.2018 № 400/111/22-2018 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, з урахуванням проведених раніше виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 01.09.2016 він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. З 24.02.1995 по 06.11.2015 позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України, а з 07.11.2015 по 31.08.2016 - в Головному управлінні Національної поліції України в Луганській області. Наказом начальника Головного управління Національної поліції в Луганській області від 26.08.2016 № 573 о/с позивача з 31.08.2016 звільнено зі служби в поліції за пунктом 7 (за власним бажанням) частини першої статті 77 Закону України “Про національну поліцію”. Вислуга років позивача на день звільнення становила 23 роки 00 місяців 17 днів, в пільговому обчисленні – 27 років 02 місяці 07 днів.
У період з 31.10.2014 по 06.11.2015 позивач проходив службу в Сєвєродонецькому міському відділі Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області на посаді слідчого слідчого відділу Сєвєродонецького міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області, спеціальне звання – майор міліції. У цей період позивачу при нарахуванні грошового забезпечення не була врахована надбавка за вислугу років у розмірі 35 %.
Не погодившись з розрахунком надбавки за вислугу років при нарахуванні грошового забезпечення, позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом. Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 11.09.2017 у справі № 812/877/17 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені повністю. Стягнуто з Сєвєродонецького міського відділу ГУМВС України у Луганський області в особі ліквідаційної комісії на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, недоплачене грошове забезпечення з урахуванням надбавки за вислугу років за період з 31.10.2014 по 06.11.2015 у розмірі 17737,72 грн, недоплачену винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції з урахуванням грошового забезпечення з надбавкою за вислугу років за період з 31.10.2014 по 06.11.2015 у розмірі 17612,59 грн, а всього у розмірі 35350,31 грн (тридцять п’ять тисяч триста п’ятдесят гривень 31 копійок) з відрахуванням установлених законом податків та інших обов’язкових платежів. Також в постанові Луганського окружного адміністративного суду від 11.09.2017 у справі № 812/877/17 зазначено, що невиплата позивачу надбавки за вислугу років за спірний період спричинила неправильне нарахування у період з 31.10.2014 по 06.11.2015 надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії.
При направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області подання Головного управління Національної поліції в Луганській області від 20.09.2016 про призначення пенсії ОСОБА_1, Головним управлінням Національної поліції в Луганській області була направлена довідка від 02.09.2016 № 54/17254 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення - надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії позивача за період з 31.10.2014 по 06.11.2015 без урахування вислуги років. Не врахування вислуги років спричинило заниження в довідці про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за період з 31.10.2014 по 06.11.2015: надбавки за виконання особливо важливих завдань (в довідці – 5632,01 грн, правильно – 7603,28 грн); премії (в довідці 33629,67 грн, правильно – 45454,17 грн). Надання відповідачу неправильних даних спричинило неправильне призначення пенсії позивачу.
03.03.2018 позивач звернувся до ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області з заявою про видачу нової довідки встановленого зразка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за період з 31.10.2014 по 06.11.2015 з урахуванням вислуги років та направлення її на адресу відповідача.
Довідка ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 29.03.2018 № 400/111/22-2018 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення позивача за період 31.10.2014 по 06.11.2015 направлена на адресу відповідача супровідним листом від 30.03.2018 за № 66 та отримана останнім 05.04.2018.
До теперішнього часу відповідачем не проведено перерахунок та виплату позивачу пенсії за період з 01.09.2016 по 30.04.2018 відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на підставі наданої довідки ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 29.03.2018 № 400/111/22-2018 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за період з 31.10.2014 по 06.11.2015.
Листом від 15.05.2018 № 6264/03-03 відповідач зазначив, що враховуючи вимоги законодавства та факт надходження довідки, виданої управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області, від 29.03.2018 № 400/111/22-2018 перерахунок пенсії з відкоригованою виплатою грошового забезпечення за рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 11.09.2017 № 812/877/17 проведено з 01.05.2018.
Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо відмови в перерахунку та виплаті йому пенсії за період з 01.09.2016 по 30.04.2018 відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на підставі наданої довідки ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 29.03.2018 № 400/111/22-2018 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за період з 31.10.2014 по 06.11.2015 протиправною та такою, що суперечить положенням чинного законодавства України та порушує його права.
З посиланням на норми частини другої статті 19, статей 22, 46 Конституції України, статей 1, 8, 10, частини третьої статті 43, частини третьої статті 51, статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, частини першої статі 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, статті 2 Закону України від 05.06.2012 № 4901-VI “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень”, пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1991 № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей” просив визнати дії відповідача щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії протиправними та зобов’язати перерахувати і виплатити пенсію за період з 01.09.2016 по 30.04.2018 відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на підставі наданої довідки ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 29.03.2018 № 400/111/22-2018 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, з урахуванням проведених раніше виплат.
Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області позов не визнало, про що через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) 10.07.2018 за вхідним реєстраційним № 16323/2018 подало відзив на позовну заяву від 06.07.2018 за № 8919/07, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю (арк. спр. 95-96).
В обґрунтування заперечень проти позову відповідач зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області з 01.09.2016 та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” по лінії Міністерства внутрішніх справ України.
Вислуга років позивача на день звільнення становила 23 роки 00 місяців 17 днів, в пільговому обчисленні – 27 років 02 місяці 07 днів.
У період з 31.10.2014 по 06.11.2015 позивач проходив службу у Сєвєродонецькому міському відділі Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області на посаді слідчого Сєвєродонецького міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області, спеціальне звання – майор міліції. У цей період позивачу при нарахуванні грошового забезпечення не була врахована надбавка за вислугу років у розмірі 35 %.
Не погодившись з розрахунком надбавки за вислугу років при нарахуванні грошового забезпечення, позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом. Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 11.09.2017 у справі № 812/877/17 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені повністю. Стягнуто з Сєвєродонецького міського відділу ГУМВС України у Луганський області в особі ліквідаційної комісії на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, недоплачене грошове забезпечення з урахуванням надбавки за вислугу років за період з 31.10.2014 по 06.11.2015 у розмірі 17737,72 грн. Також в постанові Луганського окружного адміністративного суду від 11.09.2017 у справі № 812/877/17 зазначено, що невиплата позивачу надбавки за вислугу років за спірний період спричинила неправильне нарахування у період з 31.10.2014 по 06.11.2015 надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії.
При направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області подання Головного управління Національної поліції в Луганській області від 20.09.2016 про призначення пенсії ОСОБА_1, Головним управлінням Національної поліції в Луганській області була направлена довідка від 02.09.2016 № 54/17254 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення - надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії позивача за період з 31.10.2014 по 06.11.2015 без урахування вислуги років. Не врахування вислуги років спричинило заниження в довідці про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за період з 31.10.2014 по 06.11.2015. Надання відповідачу неправильних даних спричинило неправильне призначення пенсії позивачу.
03.03.2018 позивач звернувся до ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області з заявою про видачу нової довідки встановленого зразка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за період з 31.10.2014 по 06.11.2015 з урахуванням вислуги років та направлення її на адресу відповідача.
Довідка ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 29.03.2018 № 400/111/22-2018 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення позивача за період 31.10.2014 по 06.11.2015 направлена на адресу відповідача супровідним листом від 30.03.2018 за № 66 та отримана останнім 05.04.2018.
Враховуючи вимоги законодавства та факт надходження довідки від 29.03.2018 № 400/111/22-2018, яка надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області 05.04.2018, відповідачем зроблено перерахунок позивачу з 01.05.2018.
Відповідно до абзацу другого статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
В даному випадку обставиною для зміни пенсії є довідка від 29.03.2018, яка надійшла 05.04.2018 і відповідно до вимог законодавства відповідачем зроблено перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.05.2018.
З урахуванням викладеного відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Ухвалою від 18.06.2018 про відкриття провадження в адміністративній справі суд вирішив розглядати дану справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 1-3).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) з 24.02.1995 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ України, а з 07.11.2015 по 31.08.2016 у Національній поліції України, та 31.08.2016 звільнений з посади слідчого Сєвєродонецького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області за пунктом 2 (через хворобу) частини першої статті 77 Закону України “Про національну поліцію”, що підтверджується витягами з наказів Головного управління Національної поліції в Луганській області від 26.08.2016 № 537 о/с, від 21.10.2016 № 733 о/с та копією трудової книжки серії АХ № 873367 (арк. спр. 18, 19, 54, 71-72, 78).
Листом від 20.09.2016 за № 66/111/58-2016 сектором з питань пенсійного забезпечення Головного управління Національної поліції в Луганській області на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області направлено документи для призначення і виплати пенсії за вислугу років ОСОБА_1, серед яких подання про призначення пенсії від 20.09.2016, заява ОСОБА_1 від 19.09.2016 про призначення пенсії, грошовий атестат від 30.08.2016 № 279 та довідка Сєвєродонецького міського відділу Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 02.09.2016 № 17254 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (арк. спр. 20-21, 43-72).
Згідно з довідкою Сєвєродонецького міського відділу Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 02.09.2016 № 17254 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за період з 31.10.2014 по 06.11.2015 надбавка за виконання особливо важливих завдань ОСОБА_2 складає 5632,02 грн, премія – 33629,67 грн (арк. спр. 21, 51).
Відповідно до протоколу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 17.10.2016 за пенсійною справою № НОМЕР_2 (НПУ) ОСОБА_1 з 01.09.2016 призначена пенсія за вислугу років в загальному розмірі 7591,63 грн з грошового забезпечення для обчислення пенсії: посадовий оклад – 2400,00 грн, оклад за військове звання – 2000,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 45 % - 1980,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у тому числі премія 17 % - 2190,33 грн (арк. спр. 41).
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 11.09.2017 у справі № 812/877/17 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені повністю. Стягнуто з Сєвєродонецького міського відділу ГУМВС України у Луганський області в особі ліквідаційної комісії на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, недоплачене грошове забезпечення з урахуванням надбавки за вислугу років за період з 31.10.2014 по 06.11.2015 у розмірі 17737,72 грн, недоплачену винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції з урахуванням грошового забезпечення з надбавкою за вислугу років за період з 31.10.2014 по 06.11.2015 у розмірі 17612,59 грн, а всього у розмірі 35350,31 грн (тридцять п’ять тисяч триста п’ятдесят гривень 31 копійок) з відрахуванням установлених законом податків та інших обов’язкових платежів. Також в постанові Луганського окружного адміністративного суду від 11.09.2017 у справі № 812/877/17 зазначено, що невиплата позивачу надбавки за вислугу років за спірний період спричинила неправильне нарахування у період з 31.10.2014 по 06.11.2015 надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії (арк. спр. 27-31).
При розгляді справи 812/877/17 судом встановлено, що відповідачем у спірному періоді з 31.10.2014 по 06.11.2015 безпідставно не виплачувалась позивачу надбавка за вислугу років у розмірі 35 % від посадового окладу та окладу за спеціальним званням, загальний розмір якої складає 3942,41 грн.
Невиплата позивачу надбавки за вислугу років потягла за собою й неправильне нарахування позивачу у спірному періоді надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії. Недоплата у спірному періоді з 31.10.2014 по 06.11.2015 надбавки за виконання особливо важливих завдань становить 1971,26 грн, премії - 11824,05 грн.
Отже, через безпідставне ненарахування ОСОБА_1 надбавки за вислугу років загальна сума недоплати грошового забезпечення позивача за період з 31.10.2014 по 06.11.2015 становить 17737,72 грн, з яких надбавка за вислугу років – 3942,41 грн, недоплата надбавки за виконання особливо важливих завдань – 1971,26 грн, премії - 11824,05 грн.
Постанова Луганського окружного адміністративного суду від 11.09.2017 у справі № 812/877/17 в апеляційному порядку не оскаржувалась та набрала законної сили 03.10.2017.
Згідно з частиною другою статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об’єднаннями на всій території України.
Судове рішення, яке набрало законної сили, є обов’язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами (частина друга статті 370 КАС України).
Згідно з частиною четвертою статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
З огляду на викладене, при розгляді даної справи не доказуються встановлені судовим рішенням у справі № 812/877/17 обставини, що невиплата позивачу надбавки за вислугу років за період з 31.10.2014 по 06.11.2015 спричинила неправильне нарахування у періоді з 31.10.2014 по 06.11.2015 надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії.
29.03.2018 управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Міністерства внутрішній справ України у Луганській області ОСОБА_1 видано довідку за № 400/111/22-2018 про те, що його додаткові види грошового забезпечення за період з 31.10.2014 по 06.11.2015 складаються з надбавки за виконання особливо важливих завдань в сумі 7603,28 грн та премії в сумі 45454,17 грн (арк. спр. 23, 86).
Листом від 30.03.2018 за № 66 ліквідаційною комісією Сєвєродонецького міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області направлено оновлено довідку про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 31.10.2014 по 06.11.2015, яка отримана Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області 05.04.2018 та зареєстрована за вхідним № 243/03-27 (арк. спр. 89).
23.04.2018 за вхідним № 119/03-17 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою, в якій просив на підставі довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 29.03.2018 № 400/111/22-2018 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення провести йому перерахунок та виплату пенсії за період з 01.09.2016 з урахуванням раніше проведених виплат (арк. спр. 24-25).
25.04.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області у пенсійній справі № НОМЕР_2 - НПУ винесено розпорядження про перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1, відповідно до якого з 01.05.2018 розмір пенсії ОСОБА_1 з урахуванням уточнення додаткових видів грошового забезпечення/ОУС,Класність/ складає 6974,61 грн (арк. спр. 85).
Листом від 15.05.2018 за № 6264/03-03 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило позивача, що, враховуючи вимоги законодавства та факт надходження довідки від 29.03.2018 № 400/111/22-2018, виданої управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області, перерахунок пенсії з відкоригованою виплатою грошового забезпечення за рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 11.09.2017 № 812/877/17 проведено з 01.05.2018 (арк. спр. 26).
Спірним питанням у даній справі є визначення періоду, за який територіальний орган Пенсійного фонду має здійснити перерахунок розміру пенсії позивача на підставі довідки управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Міністерства внутрішній справ України у Луганській області від 29.03.2018 за № 400/111/22-2018 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за період з 31.10.2014 по 06.11.2015.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і відзив учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Частиною першою статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі – Закон № 2262-ХІІ) визначені умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2262-ХІІ особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Згідно з підпунктом «б» статті 1-2 Закону № 2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п’ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби), особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Частиною першою статті 2 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України (статті 8, 10 Закону № 2262-ХІІ).
Частиною другою статті 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (частина третя статті 51 Закону № 2262-ХІІ).
Статтею 63 Закону № 2262-ХІІ врегульовані питання щодо перерахунку раніше призначених пенсій.
Так, частинами першою, другою статті 63 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону № 2262-ХІІ).
Частини перша, друга статті 63 Закону № 2262-ХІІ до спірних правовідносин застосуванню не підлягають, оскільки ними передбачено порядок перерахунку пенсій у зв’язку з введенням в дію цього Закону.
Також до спірних правовідносин не підлягає застосуванню частина четверта статті 63 Закону № 2262-ХІІ, оскільки такий перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
Призначення пенсії позивачу здійснювалось відповідно до вимог, передбачених Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.02.2017 за № 135/13402 (далі – Порядок № 3-1).
Пунктом 1 Порядку № 3-1 передбачено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи). Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Відповідно до пункту 12 Порядку № 3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Згідно з пунктами 17, 18 Порядку № 3-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії. Рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії.
Розрахунок розміру пенсії позивача при призначенні пенсії здійснювався на підставі грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, які надані відповідачу сектором з питань пенсійного забезпечення Головного управління Національної поліції в Луганській області разом з поданням про призначення пенсії від 20.09.2016 та заявою позивача від 19.09.2016 про призначення пенсії. Позовна вимога про перерахунок пенсії з дати її призначення обумовлена неповнотою наданих Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області даних про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Довідка управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 29.03.2018 № 400/111/22-2018, яка містить повні дані про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, надана Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області листом ліквідаційної комісії Сєвєродонецького міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 30.03.2018 за № 66 (вхідний від 05.04.2018 за № 243/03-27. Із заявою про перерахунок пенсії позивач звернувся до відповідача 23.04.2018.
Таким чином, відповідно до положень частини другої статті 51 Закону № 2262-ХІІ у межах спірних правовідносин перерахунок пенсії позивачу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.05.2018. Зазначене свідчить про відсутність правових підстав для проведення перерахунку та виплати позивачу пенсії за період з 01.09.2016 по 30.04.2018 з урахуванням раніше проведених виплат.
У спірних правовідносинах перерахунок розміру пенсії не обумовлений набуттям позивачем права на підвищення пенсії та підвищенням грошового забезпечення поліцейських, внаслідок чого положення другого речення частини другої статті 51 Закону № 2262-ХІІ про те, що різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено пенсіонеру не більш як за 12 місяців, та частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІ про те, що перерахунок не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком, до спірних правовідносин не можуть бути застосовані.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
Оскільки в межах даної адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позову є необґрунтованими, а відповідач як суб'єкт владних повноважень, на якого частиною другою статті 77 КАС України покладено обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, довів суду відсутність протиправності дій по відмові в проведення перерахунку та виплати позивачу пенсії за період з 01.09.2016 по 30.04.2018 з урахуванням раніше проведених виплат та відсутність підстав для зобов’язання вчинити дії щодо проведення такого перерахунку та виплати, у задоволенні позову належить відмовити повністю.
Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно з пунктом 13 частини першої статті 5 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VІ “Про судовий збір” від сплати судового збору звільнений.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: 94000, Луганська область, м. Кадіївка, вул. Одеська, буд. 11 а, кв. 6; фактичне місце проживання: 93404, АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) про визнання дій протиправними та зобов’язання перерахувати і виплатити пенсію відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя ОСОБА_3