Рішення № 75361292, 18.07.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.07.2018
Номер справи
806/2040/18
Номер документу
75361292
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2018 року м. Житомир справа № 806/2040/18

категорія 2.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання протиправною бездіяльність, зобов"язання надати інформацію щодо наявності вільних земельних ділянок,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною відповідь виконавчого комітету Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області № 246 від 13.03.2018 щодо ненадання інформації з приводу вільних земельних ділянок на території Оліївської об'єднаної територіальної громади Житомирського району Житомирської області які можливо отримати учаснику бойових дій для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка);

- визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області, яка полягає у ненаданні відповіді на запит від 29.03.2018;

- зобов'язати виконавчий комітет Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області надати ОСОБА_1 інформацію щодо наявності вільних земельних ділянок в межах Оліївської об'єднаної територіальної громади Житомирського району Житомирської області (зазначивши їх місце розташування) які можливо отримати (в тому числі учаснику бойових дій) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

В обґрунтування позову зазначає, що відповідь виконавчого комітету Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області про те, що вони не володіють інформацією та не надання запитуваної інформації, щодо наявності вільних земельних ділянок є протиправною.

Ухвалою від 21.05.2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

18.06.2018 відповідач надав письмовий відзив на позовну заяву (а.с. 28), в якому просив в задоволенні позовних вимог відмовити з тих підстав, що позивача було повідомлено, що у зв'язку з відсутністю вільних земельних ділянок на день надання відповіді на запит в Оліївській сільській раді не створювалась інформація у вигляді списку вільних земельних ділянок, які можуть бути надані відповідно до законодавства України на безоплатній основі у власність учасникам бойових дій для будівництва житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), а тому вона не може бути надана у відповідності до вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації"; листи від позивача 29.03.2018 Оліївською сільською радою отримано не було, що підтверджується скріншотом офіційної електронної адреси Оліївської сільської ради.

19.06.2018 та 10.07.2018 позивач в судове засідання не прибув, про дату, час та місце проведення судового засідання був повідомлений завчасно (а.с. 20,36).

Представник відповідача в судовому засіданні 10.07.2018 наполягав на розгляді справи по суті, просив в задоволенні позовних вимог відмовити, та за його згодою суд перейшов до розгляду справи в письмовому провадженні.

Проаналізувавши обставини справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернувся до Оліївської об'єднаної територіальної громади Житомирського району Житомирської області з запитом на інформацію від 01.03.2018 (а.с. 12), в якому просив надати інформацію про наявні вільні земельні ділянки на території Оліївської об'єднаної територіальної громади Житомирського району Житомирської області (зазначивши їх місце розташування) які можливо отримати учаснику бойових дій для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

13.03.2018 сільський голова Оліївської сільської ради надав позивачу відповідь № 246 (а.с. 14), в якій зазначив: "Відповідно до статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту, якщо розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит. У Оліївській сільській раді не створювалась інформація у вигляді списку вільних земельних ділянок, які можуть бути надані відповідно до законодавства України на безоплатній основі у власність учасникам бойових дій для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), а тому вона не може бути надана у відповідності до вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Суд розцінює даний лист як відмову позивачу в задоволенні запиту.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 203 Земельного кодексу України, облік кількості земель - відображення у відомостях і документах даних, які характеризують кожну земельну ділянку, а також землі за площею та складом земельних угідь, розподіл земель за власниками, землекористувачами.

Частиною 5 статті 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що уповноважені органи з питань містобудування та архітектури і центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, забезпечують відкритість, доступність та повноту інформації про наявність на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці земель державної та комунальної власності, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову, про наявність обмежень і обтяжень земельних ділянок, містобудівні умови та обмеження в містобудівному і державному земельному кадастрах.

До моменту внесення відповідної інформації до містобудівного та державного земельного кадастрів виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації або відповідний місцевий орган виконавчої влади зобов'язані надавати за запитами фізичних та юридичних осіб письмову інформацію про наявність земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову.

Отже, аналізуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що згідно з компетенцією відповідача, останній зобов'язаний володіти інформацією про земельні ділянки в межах Оліївської об'єднаної територіальної громади, не надані у користування, що можуть бути використані під забудову для реалізації права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Вони також залишаються розпорядниками цієї інформації після її внесення до містобудівного та державного земельного кадастрів, якщо вона є у їхньому фактичному володінні.

Крім того, суд звертає увагу, що у відзиві відповідач зазначив: "Так, позивача було повідомлено, що у зв'язку з відсутністю вільних земельних ділянок на день надання відповіді на запит в Оліївській сільській раді не створювалась інформація у вигляді списку вільних земельних ділянок, які можуть бути надані відповідно до законодавства України на безоплатній основі у власність учасникам бойових дій для будівництва житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), а тому вона не може бути надана у відповідності до вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації". Тобто, згідно відзиву на позов, відповідач володів інформацією про відсутність земельних ділянок, які можуть бути надані відповідно до законодавства України на безоплатній основі у власність учасникам бойових дій для будівництва житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), однак в листі-відповіді від 13.03.2018 № 246 (а.с. 14) відмовив у наданні такої інформації.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про доступ до публічної інформації", розпорядники інформації зобов'язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що відповідачем протиправно відмовлено в наданні позивачу інформації на його запит від 01.03.2018, у зв'язку з чим позов в даній частині підлягає задоволенню, а порушене право позивача на інформацію захисту.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності виконавчого комітету Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області, яка полягає у ненаданні відповіді на запит від 29.03.2018.

Позивач стверджує, що 29.03.2018 позивач повторно звернувся до відповідача з запитом на інформацію (а.с. 15), в якому просив надати інформацію про наявні вільні земельні ділянки на території Оліївської об'єднаної територіальної громади Житомирського району Житомирської області (зазначивши їх місце розташування) які можливо отримати учаснику бойових дій для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), і як доказ надіслання даного запиту відповідачу, позивач надав скріншот сторінки з електронної пошти (а.с. 16).

Проте відповідач стверджує, що не отримував зави позивача від 29.03.2018 електронною поштою, та як доказ надає скріншот сторінки з електронної пошти за 29.09.2018 (а.с. 30), в якому не відображене надходження на електронну пошту вищевказаного запиту.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, те, що позивач відповіді на відзив, ніяких доводів та доказів на спростування твердження відповідача, що він не отримував запит 29.03.2018 не надав, суд вважає, що позивач не довів отримання відповідачем запиту 29.03.2018, а тому приходить до висновку, що з боку виконавчого комітету Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області не було протиправної бездіяльності і позові в цій частині належить відмовити.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10000, номер НОМЕР_1) до Виконавчого комітету Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області (вул. Щорса, 68, с. Оліївка, Житомирський р-н, Житомирська обл., 12402, код 04348409), задовольнити частково.

Визнати протиправною відповідь виконавчого комітету Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області № 246 від 13.03.2018 щодо відмови в наданні ОСОБА_1 інформації з приводу вільних земельних ділянок на території Оліївської об'єднаної територіальної громади Житомирського району Житомирської області які можливо отримати учаснику бойових дій для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Зобов'язати виконавчий комітет Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області надати ОСОБА_1 інформацію за його запитом від 01.03.2018 щодо наявності вільних земельних ділянок в межах Оліївської об'єднаної територіальної громади Житомирського району Житомирської області (зазначивши їх місце розташування) які можливо отримати (в тому числі учаснику бойових дій) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Семенюк