
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
12 липня 2018 р. Справа №805/753/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шинкарьової І.В.,
при секретарі судового засідання Заїченко Я.В.,
за участю сторін
Представник позивача ОСОБА_1
Представник відповідача Рубльова М.В.,
розглянувши у підготовчому засіданні заяву за позовною заявою ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1, проживає за адресою: АДРЕСА_1, зареєстрована: АДРЕСА_2) до В.О. міського голови м. Святогірськ секретаря Святогірської міської ради Божко Тетяни Василівни (код ЄДРПОУ 04053001 юридична адреса: Донецька область, м. Слов'янськ, м. Святогірськ, вул. Герої Сталінграду (В. Сосюри), буд.8), Святогірську міську раду (юридична адреса: Донецька область, м. Слов'янськ, м. Святогірськ, вул. В. Сосюри, буд.8) про визнання незаконними дії та бездіяльність,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_3 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Святогірської міської ради та В.О. міського голови м. Святогірськ секретаря Святогірської міської ради Божко Тетяни Василівни про:
- визнання незаконною та протиправною бездіяльність Святогірсьокої міської ради яка полягала у не вирішенні питання «Про подовження терміну оренди земельної ділянки гр.. ОСОБА_3» згідно заяви від 29 серпня 2017 року № 611/02-30, у визначений законом термін;
- визнання незаконною та протиправною бездіяльність в.о. міського голови міста Святогірськ, секретаря Святогірської міської ради Божко Т.В., яка полягала у незабезпеченні роботи Святогірської міської ради при підготовці для розгляду, та розгляді проекту, та розгляді проекту рішення «Про подовження термінк оренди земельної ділянки гр.. ОСОБА_3», згідно заяви від 29 серпня 2017 року № 611/02-30, у визначений законом термін;
- визнання незаконними та протиправними, такими що здійснені з перевищенням повноважень, дії в.о. міського голови м. Святогірськ, секретаря Святогірської міської ради Божко Т.В. які полягали у створенні, підписанні та направленні листа-повідомлення про заперечення у поновленні договору оренди землі від 08 грудня 2017 року №1720/02-31.
У судове засідання сторони з'явились.
Розглянувши вказаний адміністративний позов та дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку про можливість закриття провадження у справі 238 КАС України, з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За приписами п.1 ч. 1 ст.4 КАС України публічно - правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно - владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненадання такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг;
Індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк;
Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження;
Статтею 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Суд зазначає, що спір набуває ознак публічно правового за умов не лише наявності серед суб'єктів спору публічного органу чи посадової особи, а й здійснення ним (ними) у цих відносинах владних управлінських функцій.
З матеріалів справи вбачається що спір виник з приводу визнання незаконною та протиправною бездіяльність відповідача 1, щодо не вирішення питання щодо продовження договору оренди землі та визнання незаконними та протиправними, такими що здійснені з перевищенням повноважень, та відповідача 2, які полягали у створенні, підписанні та направленні листа-повідомлення про заперечення у поновленні договору оренди землі, тобто наявний спір про право.
Визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі й обов'язок суб'єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій чи рішень, тоді як визначальним принципом цивільного (господарського) судочинства є змагальність сторін.
Враховуючи викладене, за суб'єктним складом сторін та сутністю спору дана справа підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Зазначена правова позиція наведена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 04 квітня 2018 року у справі №813/7654/14.
Суд не приймає довід позивача, що в даній справі розглядається спір щодо не надання позивачу відповіді відповідно до Закону України «Про звернення громадян», з огляду на наступне.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про звернення громадян», під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.
З заяви позивача від 29 серпня 2017 року вбачається, що підставою звернення з заявою є прохання продовжити договір оренди на 10 років земельної ділянки для експлуатації пляжу в місті Святогірську, тобто не є тією заявою надання відповіді на яку регулюється Законом України «Про звернення громадян». Підставою для звернення в даному випадку є виконання умови, договору оренди землі та є сферою регулювання Закону України «Про оренду землі».
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що спір у цій справі не є публічно-правовим та не належить до юрисдикції адміністративних судів. При цьому рішення про закриття справи не обмежує сторони у реалізації свого права в порядку цивільного (або господарського) судочинства.
Відповідно до ч. 1 п. 1ст. 238 КАС України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п. 1 ч. 1ст. 238 КАС України, -
У Х В А Л И В :
Провадження по справі за позовом, ОСОБА_3 до Святогірської міської ради та В.О. міського голови м. Святогірськ секретаря Святогірської міської ради Божко Тетяни Василівни про:
- визнання незаконною та протиправною бездіяльність Святогірсьокої міської ради яка полягала у не вирішенні питання «Про подовження терміну оренди земельної ділянки гр.. ОСОБА_3» згідно заяви від 29 серпня 2017 року № 611/02-30, у визначений законом термін;
- визнання незаконною та протиправною бездіяльність в.о. міського голови міста Святогірськ, секретаря Святогірської міської ради Божко Т.В., яка полягала у незабезпеченні роботи Святогірської міської ради при підготовці для розгляду, та розгляді проекту, та розгляді проекту рішення «Про подовження термінк оренди земельної ділянки гр.. ОСОБА_3», згідно заяви від 29 серпня 2017 року № 611/02-30, у визначений законом термін;
- визнання незаконними та протиправними, такими що здійснені з перевищенням повноважень, дії в.о. міського голови м. Святогірськ, секретаря Святогірської міської ради Божко Т.В. які полягали у створенні, підписанні та направленні листа-повідомлення про заперечення у поновленні договору оренди землі від 08 грудня 2017 року №1720/02-31 - закрити.
Роз'яснити позивачу, що вказані спірні правовідносини підлягають до розгляду в порядку господарського судочинства.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складено та підписано 17 липня 2018 року
Суддя Шинкарьова І.В.