Рішення № 75361118, 17.07.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.07.2018
Номер справи
806/2870/18
Номер документу
75361118
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2018 року м. Житомир справа № 806/2870/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Липи В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Житомирського обласного військового комісаріата про визнання дій неправомірними, зобов"язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Житомирського обласного військового комісаріата в якому просить:

- визнати дії Житомирського обласного військового комісаріата по встановленню 46 тарифного розряду для тарифікації посадового окладу за посадою, яку позивач займав на день звільнення з лав Збройних сил України (при підготовці довідки Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року) неправомірними;

- зобов'язати Житомирський обласний військовий комісаріат встановити позивачу посадовий оклад з 01 січня 2018 року відповідно 55 тарифного розряду, передбаченого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 та передати довідку про розмір грошового забезпечення позивача з 01.01.2018 року (з врахуванням тарифікації посадового окладу відповідно 55 тарифного розряду) для перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

В обґрунтування позову зазначив, що ГУПФУ в Житомирській області з 01.01.2018 рок проведено перерахунок пенсії на підставі довідки Житомирського ОВК про грошове забезпечення позивача. Відповідач при підготовці зазначеної довідки неправомірно застосував 46 тарифний розряд для встановлення посадового окладу за посадою, яку ОСОБА_2 займав на день звільнення, чим порушив соціальне право позивача на перерахунок пенсії та суттєво зменшив рівень пенсійного забезпечення позивача.

Ухвалою суду від 15 червня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження та призначено відкрите судове засідання на 11.07.2018 року.

Позивач та представник відповідача до суду надали заяви про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Керуючись приписами ч.3 ст.194, ч.9 ст. 205, ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наступне.

ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" на підставі довідки Житомирського обласного військового комісаріату проведено перерахунок пенсії відповідно до якої грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2018 становить 14490,00 грн., в т.ч. посадовий оклад - 8180,00 грн.

Позивач не погодившись, з довідкою Житомирського обласного військового комісаріату наданою для проведення перерахунку пенсії, звернувся до відповідача із скаргою на неправомірні дії Житомирського ОВК про встановлення 46 тарифного розряду для тарифікації посадового окладу позивача.

Листом Житомирського обласного військового комісаріату №3485 від 15.05.2018 року позивачу повідомлено, що схемою тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України управління оперативного повітряного командувань, визначеною у додатку 6 до наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 р. №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України", передбачено посаду начальника управління, якій відповідає 47 тарифний розряд. Зазначено, що п.1 наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 р. №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" установлено тарифні розряди заступників керівників структурних підрозділів з числа осіб офіцерського складу на 1 тарифний розряд нижче тарифних розрядів їх безпосередніх військових керівників, але не більше 99 відсотків розміру окладу безпосереднього військового керівника. Тому, позивачу встановлено 46 тарифний розряд.

Позивач, вважаючи такі дії відповідача неправомірними, звернувся з вказаним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до вказаної норми КМ України 21.02.2018 була прийнята постанова № 103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", пунктом 1, якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" .

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (із змінами), з метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України видано наказ Міністерства оборони України від 01.03.2018 № 90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" пунктом 1, якого зокрема встановлено:

- співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього наказу.

Відповідно до вказаної схеми, розмірам посадових окладів, встановлених до 01 березня 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 - 2000грн. - 2069грн. відповідав 55 тарифний розряд за посадами осіб офіцерського складу, що встановлюються з 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704.

Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_2 звільнений у запас за пунктом 67 підпункт "б" (за станом здоров'я) у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України відповідно до наказу Міністра оборони України №657 від 04.11.2005 року з посади начальника штабу-першого заступника начальника озброєння Північного оперативного командування з вислугою 25 календарних років.

В ході розгляду справи з'ясовано, що постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2009 року, яка набрала законної сили, зобов'язано Житомирський обласний військовий комісаріат подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 для перерахунку пенсії із зазначенням в ній посадового окладу в розмірі 2014 грн. 00 коп.

Поміж іншого, постановою суду від 11.11.2009 року встановлено, що посада, яку обіймав на час звільнення позивач, в постанові КМУ від 7 листопада 2007 р. N 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" та наказі Міністра оборони України №707 від 30.12.2007 року "Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України" ( чинних на момент виникнення спірних правовідносин) не визначена, а тому посадовий оклад для перерахунку його пенсії мав бути на 3% нижчим від посадового окладу відповідного військового керівника - заступника командувача військами оперативного командування з озброєння - начальника озброєння Північного ОК (2076 грн. 00 коп.).

Аналіз норм чинного законодавства та встановлені у справі обставини, дають підстави вважати, що посадовому окладу позивача - 2014, 00 грн. відповідає 55 тарифний розряд.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Згідно з п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги встановлені у справі обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд вважає, що в даному випадку відповідачем не доведено правомірності встановлення 46 тарифного розряду для тарифікації посадового окладу при підготовці довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2.

Отже, позовні вимоги ОСОБА_2 є обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 704,80 грн. У зв'язку із задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у сумі 7476,24 грн.

Керуючись статтями 77, 139, 194, 205, 242-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

Позов ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 10004, і.н. НОМЕР_1) до Житомирського обласного військового комісаріата (вул. С.Параджанова, 4, м. Житомир, 10001, код ЄДРПОУ 07873079) про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Житомирського обласного військового комісаріата по встановленню 46 тарифного розряду для тарифікації посадового окладу за посадою, яку ОСОБА_2 займав на день звільнення з лав Збройних сил України, при підготовці довідки Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року.

Зобов'язати Житомирський обласний військовий комісаріат встановити ОСОБА_2 посадовий оклад з 01 січня 2018 року відповідно 55 тарифного розряду, передбаченого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 та передати довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 з 01.01.2018 року, з врахуванням тарифікації посадового окладу відповідно 55 тарифного розряду, для перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Стягнути на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 10004, і.н. НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору в загальному розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Житомирського обласного військового комісаріата (вул. С.Параджанова, 4, м. Житомир, 10001, код ЄДРПОУ 07873079).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя В.А. Липа