
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/16786/16-а
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 лютого 2018 року Печерський районний суд міста Києва у складі:
головуючий суддя Новака Р.В.,
при секретарі Сердюк К. О.,
за участю:
представника позивача Чешковського В.А.
представника відповідача Мельниченко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Південно-Західна залізниця» до Фастівської міської ради Київської області про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
позивач звернувся до суду з позовом до Фастівської міської ради Київської області про визнання протиправними та скасування рішення Фастівської міської ради №7-LXIV-VI від 27.01.2015 «Про встановлення плати за землю» та рішення Фастівської міської ради №20/50-V-VII від 16.12.2015 «Про внесення змін та доповнень до рішення Фастівської міської ради №14-LXV-VI від 23.04.2015 «Про внесення змін та доповнень до рішення Фастівської міської ради №7-LXIV-VI від 27.01.2015 «Про встановлення плати за землю» в частині встановлення ставки земельного податку за землі залізничного транспорту та зв'язку в розмірі 4% від нормативної грошової оцінки землі, та стягнення з Фастівської міської ради судового збору. Позов вмотивований тим, що позивач вважає рішення Фастівської міської ради Київської області №7-LXIV-VI від 27.01.2015 та №20/50-V-VII від 16.12.2015 в частині встановлення ставки земельного податку за земельні ділянки в місті Фастів для земель залізничного транспорту та зв'язку (постійне користування) в розмірі 4% від нормативної грошової оцінки землі таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства України, зокрема п. 274.1 ст. 274 Податкового Кодексу України.
Згідно наданих відповідачем заперечень (пояснень), відповідач просить відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що оскільки на момент прийнятті рішення № 7-LХІV-VІ від 27.01.2015 «Про встановлення плати за землю», а також на момент прийняття змін до даного рішення (№ 20/50-V-VІІ від 16.12.2015, № 14-LХV-VІ від 23.04.2015) позивач не був зареєстрований, як державне підприємство, вважають, що рішення Фастівської міської ради та зміни до нього були прийняті в межах повноважень із дотриманням вимог статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування України» та Податкового кодексу України.
В судовому засіданні представник позивач підтримав позовні вимоги, просив задовольнити позов з наведених підстав.
В судовому засідання представник відповідача заперечував проти задоволення позову, посилаючись на його безпідставність та необґрунтованість, просив відмовити в його задоволенні з підстав, викладених в запереченнях проти позову.
За клопотання учасників справи було приєднано до матеріалів справи письмовий текст заперечення та довідку про сплату земельного податку.
Процесуальні дії у справі (забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження) не проводилися, оскільки відповідні клопотання учасниками процесу не заявлялися.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що в постійному користуванні ПАТ «Укрзалізниця», в особі відокремлених, структурних та виробничих підрозділів, в межах міста Фастів, знаходяться земельні ділянки загальною площею 243,0097 га, перелік державних актів на право постійного користування земельною ділянок додано до позовної заяви.
Для визначення розміру податку та орендної плати відповідно до п.289.1 ст.289 Податкового кодексу України використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Нормативна грошова оцінка вказаних ділянок була проведена Управлінням Держземагентством у Фастівському районі Київської області протягом січня - лютого 2015 року, витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку додані до позовної заяви.
23.12.2015 ПАТ «Українська залізниця» в особі виробничого підрозділу Козятинської дирекції залізничних перевезень регіональної філії «Південно-Західна залізниця» звернулось до голови Фастівської міської ради (звернення №167/ДНКМ) про надання інформації про прийняті рішення щодо встановлення на 2016 рік ставок податку при нарахуванні плати за землю для земель залізничного транспорту в межах Фастівської міської ради.
Після повторного аналогічного звернення від 06.01.2016 №176ДНКМ 22.01.2016 на адресу Козятинської дирекції надійшла інформація від Фастівського міського голови №06-31/97 від 12.01.2016, яким керівництво залізниці було повідомлено, що «рішенням сесії Фастівської міської ради №20/50-V-VII від 16.12.2015 «Про внесення змін та доповнень до рішення Фастівської міської ради №14-LXV-VI від 23.04.2015 «Про внесення змін та доповнень до рішення Фастівської міської ради №7-LXIV-VI від 27.01.2015 «Про встановлення плати за землю» встановлено ставку земельного податку для земель транспорту в розмірі 4%».
Згідно вимог чинного законодавства України, зокрема п. 274.1 ст. 274 Податкового Кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки. Ставка податку встановлюється у розмірі не більше 12 відсотків від їх нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб'єктів господарювання (крім державної та комунальної форми власності).
Тобто, ставка податку за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб'єктів господарювання державної та комунальної форми власності не може перевищувати 3%.
На підтвердження того, що ПАТ «Українська залізниця» є державним підприємством представником позивача надано суду витяг з ЄДРЮФГ, де в графі «засновник» вказано «держава в особі КМ України».
Крім того, у відповідності до ст.ст. 2, 3 Закону України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» внормовано, що 100 % акцій товариства закріплюється в державній власності, засновником товариства є держава в особі КМ України.
Поруч з наведеним, згідно положень постанови КМ України від 25.06.2014 №200 зазначено, що 100 % акцій товариства закріплюється в державній власності.
Відповідно п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про фінансову реструктуризацію» державне підприємство - підприємство, що діє на основі державної власності, або підприємство, у статутному капіталі якого частка державної власності становить 50 і більше відсотків.
Таким чином, ПАТ «Українська залізниця», частка державної власності в якій становить 100%, є державним підприємством. Отже, ставка податку для ПАТ «Українська залізниця» не повинна перевищувати 3% від її нормативної грошової оцінки.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що правова позиція відповідача не знайшла свого підтвердження під час судового розгляду, на думку суду, є хибною з юридичної точки зору, спробою уникнення правової відповідальності та такою, що повністю та беззаперечно спростовується матеріалами справи. Представником відповідача не було надано суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності дій відповідача. В свою чергу, викладені в позовній заяві, доводи позивача є обґрунтованими у зв?язку з чим, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі викладеного та керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 274, 289 Податкового Кодексу України, ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування України», ст. 1 Закону України «Про фінансову реструктуризацію», ст.ст. 5, 6, 8, 9, 72-79, 94, 132, 139, 211, 241-246 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Південно-Західна залізниця» до Фастівської міської ради Київської області про скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Фастівської міської ради № 7-LXIV-VI від 27.01.2015 «Про встановлення плати за землю» та рішення Фастівської міської ради № 20/50-V-VII від 16.12.2015 «Про внесення змін та доповнень до рішення Фастівської міської ради № 7-LXIV-VI від 23.04.2015 «Про внесення змін та доповнень до рішення Фастівської міської ради № 7-LXIV-VI від 27.01.2015 «Про встановлення плати за землю» в частині встановлення ставки земельного податку за землі залізничного транспорту та зв?язку в розмірі 4% від нормативної грошової оцінки землі.
Стягнути з Фастівської міської ради Київської області (код ЄДРПОУ 34446857, Київська область, м. Фастів, пл. Соборна, 1) на користь публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Південно-Західна залізниця» (код ЄДРПОУ 40081221, м. Київ, вул. Лисенка, 6) судовий збір у розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Печерський районний суд м. Києва.
Суддя Р.В. Новак