Ухвала суду № 7534504, 20.01.2010, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2010
Номер справи
2а-1453/09/0529
Номер документу
7534504
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції Стоілова Т.В.

Суддя-доповідач Білак С.В.

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

20 січня 2010 року справа № 2а-1453/09/0529

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Білак С.В. Суддів

при секретарі Гаврищук Т.Г., Сухарька М.Г.

Бренець Д.О. розглянувши

апеляційну скаргу у відкритому судовому засіданні

Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську Донецької області на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 30 червня 2009 року по справі № 2а-1453/09/0529 за позовом ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську Донецької області про визнання протиправними дій суб»єкта владних повноважень, зобов»язання відповідача нарахування та стягнення спричиненої такими діями заборгованості з виплат недоотриманої щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 01.01.2006 року, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач ОСОБА_5 звернувся до суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську Донецької області про визнання протиправними дій суб»єкта владних повноважень, зобов»язання відповідача нарахування та стягнення спричиненої такими діями заборгованості з виплат недоотриманої щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 01.01.2006 року.

Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 30 червня 2009 року позовні вимоги задоволені частково. Зобов»язано Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську Донецької області здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів державного бюджету України р/р 256003122027 ГУДКУ в Донецькій області МФО 834016, код ЄДРПОУ 21955453 на користь ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, щомісячну соціальну допомогу у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, з 22 травня до 31 грудня 2008 року у сумі 715,23 грн.

В решті позовних вимог було відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та постановити нове рішення, яким у задоволені позову відмовити повністю.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що механізм реалізації положень ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» відсутній, не визначено, які органи повинні виплачувати підвищення до пенсії, за рахунок яких коштів і джерел, в якому порядку, яким чином обчислювати розмір вказаного підвищення.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено наступне.

Відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" до дітей війни віднесені особи, які є громадянами України та яким на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років.

Позивач ОСОБА_5, 1939 року народження, віднесений до категорії дітей війни, знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Красноармійську Донецької області та отримує пенсію за віком.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", який набрав чинності з 01.01.2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Водночас ст. 7 цього закону передбачено, що фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених зазначеним законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Статтею 110 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" було встановлено, що пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", запроваджуються з 1 січня 2006 року, а статтею 6 - протягом 2006 року поетапно, за результатами виконання бюджету в першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.

З 2006 року урядом не впроваджувався порядок надання пільг, передбачених статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

Відповідно до пункту 12 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим законом, на 2007 рік зупинено, зокрема, дію статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

Поряд з цим, 09.07.2007 року Конституційним Судом України у справі № 1-29/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) ухвалено Рішення № 6-рп/2007, відповідно до якого, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема, п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» № 489-V від 19.12.2006 року.

Конституційний Суд України відзначив, що положеннями Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» не можуть скасовуватися чи змінюватися обсяги прав і обовязків, пільг, компенсацій і гарантій громадян, передбачених іншими законами України, не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України.

Разом з тим, суд першої інстанції правомірно відмовив позивачу у задоволенні вимог про підвищення пенсії, як дитині війни, за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, оскільки останнім пропущено строк звернення до суду з вимогами про виплату підвищення до пенсії, як дитині війни, за 2007 рік, а відповідач наполягав на застосуванні наслідків пропущення строків звернення до адміністративного суду, передбачених ч. 1 ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема статтею 6 вказаного Закону після внесення змін передбачалось, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Однак, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. щодо внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України.

Згідно з ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України. Наведене свідчить, що відповідач повинен був здійснювати нарахування та виплату позивачу підвищення до пенсії після винесення Конституційним судом рішення № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року.

Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції вірно зроблено висновок про те, що відповідач зобовязаний був перерахувати та виплатити позивачу підвищення до пенсії як дитині війни з 22 травня 2008 року з урахуванням прожиткового мінімуму на одну особу, встановленого статтею 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року.

Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року №966-14, а також Законом України „Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” від 5 жовтня 2000 року №2017-ІІІ, згідно статті 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до статті 28 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Частиною 3 статті 4 даного Закону (в редакції Закону №25054 від 25 березня 2005 року, що діє з 31 березня 2005 року) передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.

Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік” від 28 грудня 2007 року, був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 1 січня 470 гривень, з 1 квітня 481 гривень, з 1 липня 482 гривень, з 1 жовтня 498 гривень.

Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.

На підставі вищевикладеного, керуючись ч. 3 ст. 24, ст.ст. 160, 167, 184 ч.1, 195, 196, п.1 ч. 1 ст. 198, 200, ч.1 ст. 205, ст.ст. 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську Донецької області залишити без задоволення.

Постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 30 червня 2009 року у справі № 2а-1453/09/0529 за позовом ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську Донецької області про визнання протиправними дій суб»єкта владних повноважень, зобов»язання відповідача нарахування та стягнення спричиненої такими діями заборгованості з виплат недоотриманої щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 01.01.2006 року, - залишити без змін.

У повному обсязі ухвала складена в нарадчій кімнаті та проголошена в судовому засіданні 20 січня 2010 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала суду може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції

Головуючий суддя С.В.Білак

Судді Т.Г.Гаврищук

М.Г.Сухарьок