Постанова № 75338342, 17.07.2018, Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Дата ухвалення
17.07.2018
Номер справи
539/1895/18
Номер документу
75338342
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 539/1895/18

Провадження №3/539/498/2018

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 липня 2018 року Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

в складі : головуючого судді Іващенка Ю.А.,

при секретарі Мирна Т.Ф.,

з участю прокурора - Савинського С.Г.,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1,

захисника ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лубни Полтавської області адміністративний матеріал, який надійшов від управління захисту економіки в Полтавській області ДЗЕ Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця та мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, приватного підприємця, депутата Лубенської міської ради, РНОКПП - НОМЕР_1,

за ч. 2 ст. 172-6 КпАП України,

В С Т А Н О В И В :

Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону) правопорушення, пов’язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування», Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», Конституції України на депутата міської ради покладено обов’язки діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України і виконувати вимоги та дотримуватись обмежень, установлених законодавством у сфері запобігання корупції, подавати декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави.

Відповідно до рішення першої сесії сьомого скликання Лубенської міської ради Полтавської області від 10.11.2015 року «Про підсумки виборів депутатів міської ради та міського голови і визнання їх повноважень» депутатом Лубенської міської ради обрано ОСОБА_1.

Таким чином, на підставі п.п. «б» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (в редакції станом на 16.09.2016 року), ОСОБА_1 є суб’єктом, на якого поширюється дія вказаного закону.

В своїй діяльності ОСОБА_1 як депутат Лубенської міської ради Полтавської області повинен керуватися Конституцією України, а також законами: "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про місцеві державні адміністрації", "Про статус депутатів місцевих рад" та іншими законодавчими актами.

Статтею 1 Закону встановлено, що суб’єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов’язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Згідно примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб’єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов’язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону України "Про запобігання корупції" у разі суттєвої зміни у майновому стані суб’єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб’єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов’язаний письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Порядок інформування Національного агентства про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування визначений у Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, який був затверджений рішенням Національного агентства № 3 від 10.06.2016 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089). Відповідно до пункту 6 Розділу II зазначеного Порядку, суб’єкти декларування письмово повідомляють Національне агентство про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до частини другої статті 52 Закону шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна. Зазначене електронне повідомлення подається шляхом заповнення відповідної електронної форми на веб-сайті Реєстру відповідно до технічних вимог до форми. Згідно з пунктом 2 розділу II зазначеного Порядку, повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування подається через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті суб’єкта декларування після реєстрації в Реєстрі. Повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування подаються виключно в електронній формі, їх паперова копія не подається. Електронна форма для подання повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування затверджена рішенням Національного агентства № 3 від 10.06.2016.

Відповідно до пункту 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов’язкові для виконання нормативно-правові акти; ч.5 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції» нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно- правових актів. Нормативно-правові акти Національного агентства після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Нормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.

Відповідно до інформації наданої Територіальним Сервісним Центром № 5343 (м. Лубни) за ОСОБА_1, (ІПН НОМЕР_1) 14.02.2017 року зареєстрований легковий автомобіль TOYOTA HIGHLANDER, 2014 року випуску, д.н.з. НОМЕР_2, тобто ОСОБА_1 набув право власності на автомобіль 14.02.2017 року.

Відповідно до даних ТСЦ 5343 та договору № 6539/17/000337 від 07.02.2017 року, вартість вищевказаного автомобіля становить 997 700 грн.

Таким чином, на момент набуття права власності на вищевказаний

автомобіль, ОСОБА_1 була відома вартість транспортного засобу, який він придбав.

Згідно інформації, яка розміщена на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, ОСОБА_1 21.03.2017 та 27.03.2018 року подано до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щорічні декларації за 2016 та 2017 роки.

В той же час повідомлення про суттєві зміни в майновому стані щодо набуття ОСОБА_1 14.02.2017 права власності на легковий автомобіль TOYOTA HIGHLANDER, 2014 року випуску, д.н.з. НОМЕР_2, та вартість якого на дату набуття зазначено 997 700 грн., що становить - 623 (997 700 грн. : 1 600 грн. = 623,5625) прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня 2017 року, на офіційний сайт НАЗК не подано до теперішнього часу.

Оскільки ОСОБА_1 набув право власності на вищезазначене майно 14.02.2017 року, то останній відповідно до ч.2 ст.52 Закону України "Про запобігання корупції" у зв’язку із суттєвої зміною у майновому стані (набуття у власність транспортного засобу) у десятиденний строк з моменту набуття права власності на майно зобов’язаний був повідомити про це Національне агентство, а саме не пізніше 24.02.2017 року.

Таким чином, ОСОБА_1, будучи депутатом Лубенської міської ради Полтавській області, в порушення вимог ч.2 ст.52 Закону України "Про запобігання корупції", не подав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування повідомлення про суттєві зміни в майновому стані щодо набуття 14.02.2017 права власності на легковий автомобіль TOYOTA HIGHLANDER.

Згідно з листом Національного агентства з питань запобігання корупції від 02.03.2017 № 93-05/4886 дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - Реєстр) співпадає з фактичною датою подання суб’єктами декларування документів до реєстру.

Відповідно ч. 1 ст.4 Закону України "Про запобігання корупції" Національне агентства з питань запобігання корупції є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику.

Згідно пояснення ОСОБА_1, він був обізнаний в тому, що повинен подавати щорічну декларацію, але не знав, що в 10 денний термін повинен подати повідомлення про суттєві зміни в майновому стані у зв’язку із набуттям права власності на легковий автомобіль TOYOTA HIGHLANDER, так як працівники юридичного сектору міської ради про це ні йому ні іншим депутатам не повідомляли. До того ж він задекларував цю машину в щорічній декларації за 2017 рік. Саме тому, він не подав повідомлення про суттєві зміни на сайт НАЗК. Свою вину щодо не подання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані він не визнав.

Відповідно до пояснення головного спеціаліста юридичного відділу виконкому Лубенської міської ради ОСОБА_3, уповноваженою особою з питань запобігання та виявлення корупції у виконкомі Лубенської міської ради визначено її керівника ОСОБА_4, яка на даний час перебуває на лікарняному та давати пояснення не має можливості через стан здоров’я, але нею проводилась постійна робота з ознайомлення депутатів Лубенської міської ради з вимогами антикорупційного законодавства, тому ОСОБА_1 був належним чином ознайомлений та обізнаний щодо обов’язку подавати на сайт НАЗК повідомлення про суттєві зміни в майновому стані.

ОСОБА_1 21.03.2017 та 27.03.2018 року подавав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічні декларації за 2016 та 2017 роки, тобто ОСОБА_1 були достовірно відомі зобов’язання та обмеження, встановлені Законом України "Про запобігання корупції".

Таким чином, ОСОБА_1, будучи депутатом Лубенської міської ради Полтавській області 7 скликання, являючись згідно п.п. «б» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП суб’єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.2 ст. 52 вказаного Закону, не подав, у встановлений Законом десятиденний строк (не пізніше 24.02.2017), на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції повідомлення про суттєві зміни в майновому стані щодо набуття права власності на легковий автомобіль TOYOTA HIGHLANDER, 2014 року випуску, д.н.з. НОМЕР_2.

Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги ст. 52 ЗУ «Про запобігання корупції» та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину не визнав та пояснив, що він не подав декларацію про суттєві зміни в майновому стані бо не знав, що це потрібно робити, йому про це ніхто не повідомляв. Відповідні відомості щодо придбання автомобіля відобразив в щорічній декларації за 2017 рік. Умислу на приховування даної інформації у нього не було.

Захисник ОСОБА_2 прохав справу закрити на тій підставі, що у діях ОСОБА_1 відсутній умисел на не подання декларації. Факт придбання автомобіля він не приховував, оскільки відобразив інформацію про це у щорічній декларації. Власного інтересу чи інтересу на користь третіх осіб щодо не подання декларації про суттєві зміни не мав. Крім цього вважав, що в даній справі закінчились строки притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Прокурор вважав, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення передбаченого ст. 172-6 ч. 2 КУпАП.

Разом з тим суд вважає, що вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення, рапортом ОСОБА_5 від 14.06.2018 року, рішенням першої сесії сьомого скликання Лубенської міської ради Полтавської області від 10.11.2015 року, декларацією депутата Лубенської міської ради Полтавської області ОСОБА_1 з веб-сайту НАЗК, витягом з сайту НАЗК щодо подання декларацій ОСОБА_1, листом ТСЦ 5343 м. Лубни, поясненнями ОСОБА_3 та іншими матеріалами справи в їх сукупності.

Суд вважає безпідставними посилання захисника та особи, яка притягається до адміністративної відповідальності про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення враховуючи, що відповідальність за ч. 2 ст. 172-6 КУпАП за неповідомлення про суттєві зміни в майновому стані настає незалежно від форми вини. При цьому судом встановлено, що ОСОБА_1 не повідомив про суттєві зміни в майновому стані без поважних причин. Сам по собі факт незнання законодавства не може бути поважної причиною не повідомлення про суттєві зміни в майновому стані.

Крім цього, безпідставними є посилання на те, що в даному випадку закінчилися строки притягнення до адміністративної відповідальності передбачені ст. 38 КУпАП з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

По справі встановлено, що датою вчинення даного адміністративного правопорушення є гранична дата подання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані ОСОБА_1, а саме 24.02.2017 року, а датою виявлення даного адміністративного правопорушення є дата реєстрації рапорту від 14.06.2018 року.

Таким чином, підстав для закриття провадження згідно п. 7 ст. 247 КУпАП суд не вбачає.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, думку учасників процесу, дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, майновий стан, суд вважає за необхідне притягнути його до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП, ЗУ «Про запобігання корупції», -

П О С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 172-6 КпАП України та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 гривень на користь держави.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 352 грн. 40 коп. (Стягувач: Державна судова адміністрація України. Місце знаходження стягувача: вул.Липська, 18/5, м.Київ, 01601. Ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДР підприємства та організації України (код ЄДРПОУ 26255795).Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106. Код за ЄДРПОУ: 37993783. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Код банку отримувача: 899998. Рахунок отримувача: 31211256026001. Код класифікації доходів бюджету:22030106 «Судовий збір (стягувачем є Державна судова Адміністрація України)»

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Полтавської області в десятиденний термін, через Лубенський міськрайонний суд Полтавської області, протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п’ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.

Суддя Лубенського

міськрайонного суду ОСОБА_6