Постанова № 75326312, 16.07.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.07.2018
Номер справи
817/247/18
Номер документу
75326312
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Справа № 817/247/18

ПОСТАНОВА

іменем України

"16" липня 2018 р. м. Житомир

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Мацького Є.М.

суддів: Шевчук С.М.

Шидловського В.Б.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Рівненського обласного військового комісаріату на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "16" березня 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Рівненського обласного військового комісаріату про зобов'язання вчинити дії , -

суддя в 1-й інстанції - Махаринець Д.Є.,

час ухвалення рішення - не зазначено,

місце ухвалення рішення - м.Рівне,

дата складання повного тексту рішення - не зазначено,-

ВСТАНОВИВ:

24.01.2018р ОСОБА_3 подав до Рівненського окружного адміністративного суду адміністративний позов, просив суд:

зобов'язати Рівненський обласний військовий комісаріат скласти, оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з включенням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення за останні 24 місяці, які передують даті звільнення та одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби.

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації грошового забезпечення за останні 24 місяці, які передують даті звільнення та одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, починаючи з липня 2017 року.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від "16" березня 2018р задоволено адміністративний позов частково.

Зобов'язано Рівненський обласний військовий комісаріат скласти, оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу з включенням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації грошового забезпечення за останні 24 місяці, які передують даті звільнення.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації грошового забезпечення за останні 24 місяці, які передують даті звільнення, починаючи з липня 2017 року.

В частині аналогічних позовних вимог стосовно врахування одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби відмовлено.

Вважаючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено з порушенням вимог матеріального та процесуального законодавства, Рівненський обласний військовий комісаріат звернувся з апеляційною скаргою, просить суд скасувати рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "16" березня 2018р і прийняти нове, яким відмовити в частині задоволених позовних вимог.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема відповідач вказує, що такі виплати як "грошова допомога на оздоровлення", "матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань" та "індексація грошового забезпечення" мають разовий характер і не включені до переліку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та не можуть бути складовими грошового забезпечення в розумінні положень частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Колегія суддів, заслухавши доповідь головуючого судді по справі, перевіривши правильність висновків суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, встановила наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 15.12.2014р звільнений з посади військового комісара Рівненського обласного військового комісаріату з військової служби в запас за пунктом "б" частини шостої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" (за станом здоров'я) (а.с.8-9).

Наказом Рівненського ОВК від 26.12.2014р №264 був виключений зі списків особового складу Рівненського ОВК та направлений на військовий облік до Рівненського ОМВК Рівненської області.

З грудня 2014р позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до вимог статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992р №2262-XII.

При обчисленні пенсії позивачу були враховані: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 40%, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці.

Позивач зазначив, а відповідачі не заперечили, що фактично за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням отримував матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу, індексацію грошового забезпечення. Крім того, при звільненні ОСОБА_2 виплачена одноразова матеріальна допомога при звільненні. Наведене підтверджується грошовим атестатом та витягом з особового рахунку військовослужбовця (а.с.10, 12-13).

Оскільки вказані суми виплат не були включені в довідку для обчислення і перерахунку пенсії №фз/153 від 29.12.2014р, позивач вважає розмір своєї пенсії заниженим, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною третьою статті 46 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992р №2262-XII (зі змінами та доповненнями, далі - Закон України № 2262-XII).

У преамбулі Закону України №2262-XII закріплено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно частини третьої статті 43 Закону України №2262-XII, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (далі - Постанова №393), пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ (далі - Закон України №2011-ХІІ).

Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Частиною першою та другою статті 9 Закону №2011-ХІІ встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" від 07.11.2007р №1294 (далі - Постанова КМУ №1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців.

Згідно з схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до Постанови КМУ №1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону №2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Законом №2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою №1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 11.06.2008р №260 (далі - Інструкція №260). Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку.

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт третій пункту п'ятого Постанови КМУ №1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції №260).

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту установлюється за рішенням начальника органу управління (підрозділу) у розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення (пункт 19.1 розділу ХІХ Інструкції №260).

Щодо включення суми індексації грошового забезпечення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, суд зазначає наступне.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" №1282-XII від 03.07.1991р, згідно з статтею 1 якого індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності, тому з огляду на положення статей 43 та 63 Закону №2262, та з урахуванням постанови Верховного суду України №21-70а15 від 10 березня 2015р ця позовна вимога підлягає до задоволення.

Отже, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація грошового забезпечення є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону №2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація грошового забезпечення з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Вказана правова позиція також викладена у постанові Верховного Суду від 20.02.2018р справа № 344/10887/17 (адміністративне провадження № К/9901/5497/17).

Здійснивши системний аналіз норм чинного законодавства колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідач - Рівненський обласний військовий комісаріат при виготовленні довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачу включив не всі додаткові види грошового забезпечення, з яких сплачувався внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому рішенням від 16.03.2018р правомірно зобов'язав видати та подати до Пенсійного фонду довідку з включенням в грошове забезпечення зазначених матеріальних допомог.

Щодо заявлених позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області судова колегія зазначає наступне.

Заявлені позивачем вимоги зобов'язального характеру ґрунтуються на відновленні порушеного права, оскільки з грошового атестату, виданого Рівненським обласним військовим комісаріатом який подавався до органу пенсійного фонду для призначення пенсії позивачу, вбачається про виплату позивачу грошової допомоги на оздоровлення за 2015 рік, що в свою чергу свідчить про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо не включення вказаної виплати до грошового забезпечення для обчислення пенсії позивача.

Таким чином, як на момент виникнення спірних правовідносин так і на момент судового розгляду справи, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області порушило права позивача на перерахунок пенсії, не врахувавши вище вказаний показник при призначенні та перерахунку пенсії.

Судова колегія вважає, що з урахуванням не прийняття до уваги Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області при призначенні пенсії однієї матеріальної допомоги, яка була зазначена в документах, наданих позивачем для призначення пенсії, а також з метою повного захисту порушеного права позивача, суд першої інстанції правомірно зобов'язав відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії, з липня 2017р (що є в межах строку звернення позивача до суду за захистом порушеного права) на підставі довідки та з урахуванням як матеріальної допомоги так і матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації грошового забезпечення, отриманих позивачем протягом 24 останніх календарних місяців служби підряд перед звільненням.

З огляду на зазначене, колегія суддів вважає, що вимоги позивача обґрунтовані та відповідають закону, а відтак правомірно задоволені судом першої інстанції.

Згідно статті 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, відповідає матеріалам справи та чинному законодавству, а підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Рівненського обласного військового комісаріату залишити без задоволення, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "16" березня 2018 р. без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Є.М. Мацький

судді: С.М. Шевчук

В.Б. Шидловський

Повне судове рішення складено "16" липня 2018 р.