
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 817/461/18
ПОСТАНОВА
іменем України
"16" липня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Мацького Є.М.
суддів: Шевчук С.М.
Шидловського В.Б.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "04" квітня 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій , -
суддя в 1-й інстанції - Комшелюк Т.О.,
час ухвалення рішення - не зазначено,
місце ухвалення рішення - м.Рівне,
дата складання повного тексту рішення - 04.04.2018 року
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_2, звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, про визнання протиправною бездіяльності відповідача у не проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 15.05.2017 №5/86, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області, та зобов'язання відповідача провести такі перерахунок та виплату. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач вказує, що з набранням чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 900-VIII він з 01.01.2016 набув права на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством для поліцейських. Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 встановлено розміри грошового забезпечення поліцейських, які є значно більшими від грошового забезпечення колишніх працівників міліції. У зв'язку з наведеним, Ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області було підготовлено та направлено до відповідача довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2016, однак відповідач не здійснив перерахунок пенсії позивача. У відповідь на заяву позивача щодо перерахунку пенсії відповідач повідомив, що перерахунок та виплату пенсії позивача в новому розмірі буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Вказану бездіяльність позивач вважає протиправною, оскільки державні органи не можуть посилатися на відсутність або потребу у виділенні додаткових коштів як на підставу невиконання своїх зобов'язань.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2018 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у не проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 з 01 січня 2016 року на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Рівненській області від 15.05.2017 №5/86.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області виплатити ОСОБА_2 з 01 січня 2016 року з урахуванням довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Рівненській області від 5/452 від 19.03.2018.
В задоволені позовних вимог в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01 січня 2016 року відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволені позову. Відповідач зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області прав позивача не порушувало, та діяло в межах своїх повноважень та у спосіб передбачений Конституцією України та законами України, у зв'язку з чим позовні вимоги є такими, що не підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача та з 17.10.1998 року отримує пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
15.05.2017 головою ліквідаційної комісії УМВС України у Рівненській області видано довідку №5/86, згідно з якою розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача за нормами, чинними станом на 01.01.2016, становить 6728,82грн., в т.ч.: посадовий оклад - 2500грн., оклад за звання майор міліції - 2000грн., надбавка за стаж служби 40% - 1800грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 10% - 250грн., премія 2,73% - 178,82грн.
15.05.2017 вказана довідка надійшла до відповідача.
У відповідь на заяву позивача щодо перерахунку пенсії відповідач листом від 17.11.2017 за №Б-566/024-15 повідомив, що в державних бюджетах України на 2015-2017 роки видатки на проведення перерахунку пенсії особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, виходячи з грошового забезпечення поліцейських, не були передбачені. Тому, Пенсійним фондом України сформовано потребу в додаткових бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України. Перерахунок та виплату пенсії в нових розмірах буде проведено відповідачем після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Не погодившись з такою бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновків, що бездіяльність відповідача, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії позивача, є протиправною, а тому задовольнив позов та зобов'язав відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2016р.
З такими висновками погоджується суд апеляційної інстанції з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч.3 та 4 ст.63 Закону № 2262-ХІІ, в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015р. №900-VІІІ (далі - Закон №900-VІІІ), перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, зазначеною нормою визначено, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно з Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015р. №988 (далі - Постанова КМУ №988) внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
Згідно абзацу другого розділу XI Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про Національну поліцію" від 2 липня 2015 року №580-VIII (далі - Закон №580-VIII) (згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до ст.102 Закону №580-VIII, пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Отже, станом на час розгляду спору грошове забезпечення поліцейських є відмінним від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії позивачу, і він зумовлений саме Постановою Кабінету Міністрів України №988.
Таким чином, після набуття чинності внесених Законом №900-VІІІ змін до Закону №900-VІІІ та у зв'язку зі встановленням для поліцейських згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №988 грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, більших за грошове забезпечення працівників органів внутрішніх справ, призначена колишнім працівникам міліції пенсія підлягала негайному перерахунку.
Тому, позивач має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови КМУ №988, а саме з 01.01.2016р.
Відповідно до пунктів 2-3 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м.Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Таким чином, нормами Порядку №45 передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій: - Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про підстави перерахунку пенсій, тобто про зміну розміру грошового забезпечення; - Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; - Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки.
Крім того, відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Отже, відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії позивача та непроведенні її виплати у новому розмірі.
Правильність висновків суду першої інстанції в частині права позивача на перерахунок пенсії підтверджується правовою позицією Верховного Суду, викладеною в рішенні у зразковій справі №820/6514/17.
Доводи Головного управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відсутності бюджетних асигнувань для перерахунку пенсії вказаних висновків суд першої інстанції не спростовують, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань, що узгоджується з усталеною практикою Європейського суду з прав людини (рішення в справах Кечко проти України, Бурдов проти Росії).
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою №988 та Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII, яким внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ не проведений з 01.01.2016 саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу, тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України № 2262-ХІІ.
Слід зазначити, що на момент вирішення справи по суті частково змінилось правове регулювання спірних правовідносин, які слугували підставою звернення позивача до суду внаслідок прийняття Кабінетом Міністрів України постанови "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018, якою врегульовано проведення перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 15.11.2015. Проте слід зауважити, що постанова №103 від 21.02.2018 прийнята після виникнення спірних правовідносин і звернення позивача з позовом до суду та погіршує становище позивача в частині строків виплати належної йому пенсії, а відтак, не підлягає застосуванню судом у спірних правовідносинах при прийнятті цього рішення.
Під час судового розгляду судом встановлено, що 19.03.2018 головою ліквідаційної комісії УМВС України у Рівненській області видано нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача за нормами, чинними станом на 01.01.2016, за №5/452.
На підставі вказаної довідки відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією рішення з пенсійної справи №N/A034667, а відтак позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 до задоволення не належать.
Разом з тим, доказів виплати позивачу перерахованої пенсії відповідачем суду надано не було.
З огляду на наведене, вірним є висновок суду першої інстанції про порушення права позивача, яке підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо нездійснення позивачу перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016р., та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату позивачу, як пенсіонеру Міністерства внутрішніх справ України, пенсії з 01.01.2016р. на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно зі ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не дають підстави вважати, що судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, та процесуального права.
З огляду на викладене, суд першої інстанції обґрунтовано задовольнив позовні вимоги, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області залишити без задоволення, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "04" квітня 2018 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Є.М. Мацький
судді: С.М. Шевчук
В.Б. Шидловський
Повне судове рішення складено "16" липня 2018 р.