
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Головуючий І інстанції: Єгупенко В.В.
17 липня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/2997/18Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Рєзнікової С.С.
суддів: Старостіна В.В. , Бегунца А.О.
за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Виробничо-комерційної фірми "Надежда" на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 06.06.2018, ухвалене о 13:24 за адресою вул. Мар'їнська, 18-Б-3, м. Харків, 61004, повний текст складено 06.06.18 по справі № 820/2997/18
за позовом Виробничо-комерційної фірми "Надежда"
до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека)
про скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу,
ВСТАНОВИВ:
23.04.2018р. позивач, Виробничо-комерційна фірма "Надежда" (надалі - позивач, ВКФ "Надежда"), звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:
- скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 013276 від 30.01.2018р., прийняту начальником Управління Укртрансбезпеки у Харківській області Шатохіним Є.А. та постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 013277 від 30.01.2018, прийняту начальником Управління Укртрансбезпеки у Харківській області Шатохіним Є.А.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачем зазначено, що оскаржувані постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу прийняті з порушенням вимог чинного законодавства України.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 06.06.2018р. в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з вказаним рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції та прийняти постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
16.07.2018р. відповідач на адресу суду подав відзив на апеляційну скаргу.
10.07.2018р. в судовому засіданні представником позивача заявлено клопотання про перенесення розгляду справи, яке колегією суддів задоволено та перенесено розгляд справи на 17.07.2018р.
16.07.2018р. представником позивача подано відповідь на відзив на апеляційну скаргу.
Представник позивача, в суді апеляційної інстанції, підтримав доводи апеляційної скарги та просив суд її задовольнити.
Представник відповідача наполягав на законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції та просив відмовити в задоволенні апеляційної скарги.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що відповідно до наказу від 07.12.2017р. та направлення на перевірку № 021419 від 11.12.2017р., співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Харківській області 11.12.2017р. на 19 км+100 м а/д М-18 «Харків - Сімферополь - Алушта - Ялта» проводилась рейдова перевірка (а.с.49-56).
11.12.2017р. уповноваженими особами Управління Укртрансбезпеки у Харківській області здійснено заходи державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які проводять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільним транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, шляхом проведення рейдової перевірки транспортного засобу марки «Scanіa», номерний знак НОМЕР_1, що належить Виробничо-комерційній фірмі «Надежда» під керуванням згідно наданої товарно-транспортної накладної водія ОСОБА_2.
При перевірці контролюючим органом 11.12.2017р. водій ОСОБА_3 не надав для перевірки співробітникам Управління Укртрансбезпеки у Харківській області посвідчення водія та особистої картки для цифрового тахографу чи роздруківки даних роботи цифрового тахографа,
За результатами проведеної перевірки складено акт № 001313 від 11.12.2017, яким виявлено порушення, відповідальність за які передбачена ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: надання послуг з перевезення вантажу згідно ТТН без оформлення щоденних реєстраційних листів режиму праці та відпочинку (відсутня особиста картка водія в тахографі) (а.с.14, 57).
З вказаним актом ознайомлено водія ОСОБА_2 та від підпису акту і надання письмових пояснень водій відмовився, у зв'язку з чим співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Харківській області внесено відповідний запис (а.с.57).
Постановою Управління Укртрансбезпеки у Харківській області від 30.01.2018 № 013276 з ВКФ «Надежда» стягнуто адміністративно-господарський штраф у сумі 1700,00 грн. за допущення порушення ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (а.с.15, 64).
Як свідчать матеріали справи, на підставі наказу Державної служби України з безпеки на транспорті № 1189 від 07.12.2017р. та направлення на перевірку № 005918 від 08.12.2017р., співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області в м. Кременчук 12.12.2017р. проводилась рейдова перевірка.
Під час перевірки виявлено транспортний засіб МАЗ д/н НОМЕР_2, яким здійснювалися перевезення вантажів на договірних умовах, який належить ВКФ «Надежда» та під керуванням водія ОСОБА_4
Для здійснення контролю відповідача водій ОСОБА_4 не надав державним інспекторам індивідуальну контрольну книжку водія, яка відповідно до ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», п.6.3 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 340 від 07.06.2010р. повинна знаходитись у водія і надаватись для перевірки інспектуючим особам.
У зв'язку з виявленням вказаних порушень, державними інспекторами складено акт № 020298 від 12.12.2017р., з яким був ознайомлений водій ОСОБА_4 (а.с.70). Пояснень щодо спростування зазначених обставин водієм транспортного засобу не надано.
За результатами розгляду справи про порушення автотранспортного законодавства відповідачем винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 013277 від 30.01.2018р. за порушення ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» та відповідно до ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» застосовано адміністративно-господарський штраф в розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що перевіривши доводи адміністративного позову на підставі наданих сторонами доказів, суд не знаходить підстав для його задоволення, оскільки доказів на підтвердження порушень відповідачем норм чинного законодавства України при прийнятті оскаржуваних постанов, суду не надано.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені Законом України "Про автомобільний транспорт".
Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначена Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006р. № 1567.
Відповідно до ст. 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015р. № 103 Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Згідно з ст. 5, 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.
Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі). Державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Стосовно позовних вимог в частині скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 013276 від 30.01.2018р., прийнятої начальником Управління Укртрансбезпеки у Харківській області Шатохіним Є.А., колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов'язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Згідно п.3.3. Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, водій транспортного засобу, обладнаного тахографом: забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа; своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР , або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом; у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв); у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів.
Відповідно ст. 2 Закону України «Про автомобільний транспорт» законодавство про автомобільний транспорт складається із цього Закону, законів України "Про транспорт", "Про дорожній рух", чинних міжнародних договорів та інших нормативно-правових актів у сфері автомобільних перевезень. Завданнями законодавства з питань перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом є: визначення основних правових та організаційних основ державного регулювання у сфері перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом; установлення вимог до перевізників, водіїв та транспортних засобів щодо забезпечення безпеки перевезень та екологічної безпеки; визначення системи державного контролю, прав, обов'язків та відповідальності державних органів виконавчої влади та перевізників за порушення міжнародних договорів та законодавства України.
Згідно з ч.8 ст.2 Закону України «Про автомобільний транспорт» водії транспортних засобів, що належать резидентам або нерезидентам України, зобов'язані допускати до перевірки тахографів посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, надавати їм реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти, а також, у разі якщо у транспортному засобі використовуються цифрові тахографи, роздруковувати на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водіїв.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про автомобільний транспорт» з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов'язані: організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України; здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху; забезпечувати виконання вимог законодавства з питань охорони праці; здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями й обладнанням. Контроль за роботою водіїв транспортних засобів має забезпечувати належне виконання покладених на них обов'язків і включає організацію перевірок режимів їх праці та відпочинку, а також виконання водіями транспортних засобів вимог цього Закону та законодавства про працю. Положення щодо режимів праці та відпочинку водіїв транспортних засобів визначається законодавством.
Порядок використання тахографів встановлено Інструкцією з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.2010 № 385 (надалі - Інструкція № 385).
Так, відповідно до п.2.5 Інструкції № 385, повірку тахографів здійснюють повірочні лабораторії, які уповноважені на проведення повірки тахографів відповідно до Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність".
Згідно п.2.6 Інструкції № 385, ПСТ виконують перевірку та адаптацію тахографів до транспортних засобів відповідно до вимог ЄУТР періодично кожні два роки, а також у разі: установлення або заміни тахографа; ремонту тахографа; зміни типу розмірів пневматичних шин автомобільного транспортного засобу; якщо під час технічного обслуговування або ремонту автомобільного транспортного засобу відбулося пошкодження таблички тахографа або пломб, накладених на його складові, під час установлення або адаптації або у разі зміни конструкції автотранспортного засобу, що може вплинути на роботу тахографа.
Відповідно до п. 3.5 Інструкції № 385 перевізники: забезпечують водіїв, які відправляються в рейс, необхідною кількістю тахокарт або паперу для роздруківки даних, що відповідають типу тахографа (аналоговий, цифровий); зберігають інформацію, отриману за допомогою тахографа, кожного водія протягом 12 місяців з дати останнього запису, а протоколи перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, свідоцтва про повірку - протягом одного року з дати закінчення терміну їх дії; аналізують інформацію щодо дотримання режимів праці та відпочинку водіїв, отриману за допомогою тахографа, а в разі виявлення порушень вживають заходів щодо недопущення та запобігання виникненню їх в подальшому.
Згідно з п.3.6 Інструкції № 385 перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами та згідно з вимогами ЄУТР здійснюють періодичні інспекції, які включають перевірку: правильності роботи тахографа та відповідності його типу згідно із законодавством (обов'язковість установлення тахографа певного типу - аналоговий або цифровий, позначка затвердження типу згідно з ЄУТР); наявності та цілісності таблички тахографа та його пломб, а також маркування таблички та пломб тахографа знаком ПСТ, внесеним до Переліку; дотримання вимог щодо періодичності проведення перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, а також перевірки тахографа; дотримання вимог щодо періодів роботи та відпочинку водіїв та їх відповідність параметрам руху, зареєстрованим тахографом; наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3 цього розділу, або наявності та чинності картки для цифрового тахографа; строків зберігання відповідної інформації, отриманої за допомогою тахографа, протоколів перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу та повірки тахографа.
Отже, водії транспортних засобів, які обладнані цифровими тахографами повинні надавати інспектору для контролю картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа, а автоперевізники зобов'язані здійснювати періодичний контроль за належним використанням водіями карток водія до цифрового тахографу шляхом зберігання впродовж 12 місяців роздруківок даних роботи цифрового тахографу.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги позивач зазначив, що особиста картка водія ОСОБА_2 була оформлена з дотриманням норм чинного законодавства, однак він її не використовував через власну недбалість.
Однак, слід зазначити, що невикористання особистої картки водія тягне за собою неможливість надання роздруківки даних роботи цифрового тахографа, які саме перевізник повинен зберігати протягом 12 місяців.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Позивачем, в порушення вимог визначених ч. 1 ст. 77 КАС України, не надано до суду доказів на спростування допущених водієм порушень, виявлених Управлінням Укртрансбезпеки у Харківській області 11.12.2017р. під час проведеної перевірки.
Долучена до матеріалів справи позивачем картка водія ОСОБА_2, не свідчити про її використання під час проведення перевірки контролюючим органом, крім того роздруківка даних роботи цифрового тахографа за 11.12.2017 в матеріалах справи відсутня, а також не надана скаржником до суду апеляційної інстанції.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що відповідно до абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст.ст.39, 48 цього Закону Управлінням Укртрансбезпеки у Харківській області правомірно застосовано до позивача адміністративно-господарський штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Стосовно позовних вимог в частині скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 013277 від 30.01.2018, прийнятої начальником Управління Укртрансбезпеки у Харківській області Шатохіним Є.А., колегія суддів зазначає наступне.
Так, відповідно до п.15 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 встановлено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода); відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Як зазначалося вище, перелік документів згідно ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» не є вичерпним.
Відповідно до п. 6.3 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 340 від 07.06.2010, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14.09.2010 за № 811/18106 встановлено, що водій, який керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія (додаток 3).
Позивачем зазначено про відсутність у водія ОСОБА_4 індивідуальної контрольної книги.
Крім того, належних та допустимих доказів в розумінні ст.ст.73, 74 КАС України на підтвердження того, що водієм ОСОБА_4 представнику контролюючого органу було надано індивідуальну контрольну книгу, позивачем суду не надано.
В той час, відсутність вказаного документу підтверджується актом № 020298 від 12.12.2017р. (а.с.70).
Отже, Управлінням Укртрансбезпеки у Харківській області правомірно застосовано до позивача адміністративно-господарський штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян відповідно до постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 013277 від 30.01.2018.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції від 06.06.2018р. відповідає вимогам ст. 242 КАС України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги позивача колегією суддів не встановлено.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 243, 250, 270-272, 310, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Виробничо-комерційної фірми "Надежда" залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 06.06.2018 по справі № 820/2997/18 залишити без змін
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає
Головуючий суддя С.С. РезніковаСудді В.В. Старостін А.О. Бегунц Повний текст постанови складено 17.07.2018.