
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/982/18
16 липня 2018 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мандзія О.П., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, в якій просить:
визнати протиправними дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо непризначення ОСОБА_1 пенсії із заниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 19.03.2018 р.,
зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо непризначення ОСОБА_1 пенсії із заниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 19.03.2018 р.
Ухвалою судді від 08.06.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання призначено на 11.07.2018 р.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2, виданого 28.10.1996 року, зі штампом про перереєстрацію від 15.07.1997 року. Позивач 19.03.2018 року звернувся до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області з письмовою заявою про призначення пенсії із зменшення пенсійного віку на 10 років, проте листом від 01.06.2018 р. №7780/06 відповідачем відмовлено позивачу у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю на підприємстві, з якого позивач був відряджений в зону відчуження Чорнобильської АЕС, первинних документів, що підтверджують періоди перебування в зоні відчуження.
Із такою відмовою позивач не погоджується, у зв'язку з чим, з метою захисту своїх законних прав та інтересів, порушених суб'єктом владних повноважень, звернувся з позовом до суду.
У строк, встановлений судом, відповідачем подано відзив на позовну заяву від 26.06.2018 р. (а.с.20-21), у якому вважає позовні вимоги безпідставними з огляду на наступне.
Відповідно до поданої позивачем довідки, завіреної відділом надання допомоги пільговим категоріям населення Тернопільської обласної державної адміністрації, позивач перебував у зоні відчуження в період з 26.07.1986 року по 05.08.1986 року згідно наказу №125 від 21.07.1986 року. У зв'язку із відсутністю первинних документів по ТзОВ «Тернопільське АТП-1961», які підтверджують періоди перебування в зоні відчуження на Чорнобильській АЕС, у позивача відсутнє право на пенсію згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зменшенням пенсійного віку на 10 років. З огляду на викладене, відповідач просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
У судовому засіданні, призначеному на 11.07.2018 р., оголошено перерву до 16.07.2018р.
У судове засідання 16.07.2018 р. представники позивача та відповідача не прибули, подали до суду клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні.
Враховуючи положення ч.3 ст.194 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розгляду питання про зупинення провадження у справі в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши обставини справи у сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення частково, з наступних міркувань.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1., ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2, виданого 28.10.1996 року Тернопільською обласною державною адміністрацією, зі штампом про перереєстрацію від 15.07.1997 року (а.с.10).
З довідки, виданої ТзОВ «Тернопільське АТП-1961» за №6 від 22.02.2018 р. слідує, що ОСОБА_1 був прийнятий на роботу в Тернопільське АТП-1900 Тернопільського облміжколгоспбуду водієм 3-го класу в автоколону №1 з 18.12.1985 р. гідно з наказом №103 від 18.12.1985 р. та звільнений з роботи в порядку переведення 21.01.1987 р. згідно з наказом №6 від 20.01.1987 р. у зв'язку з ліквідацією АТП-1900, та прийнятий в «Тернопільське АТП-1961» Облагробуду водієм 3-го класу з 22.01.1987 р. згідно з наказом №4-к від 22.01.1987 р. і звільнений з роботи 27.07.1993 р. згідно з наказом №11-к від 10.07.1993 р. (а.с.16).
Відповідно до довідки, виданої АТП-1961, завіреної Тернопільською обласною державною адміністрацією зі штампом про перереєстрацію від 15.07.1997 року, ОСОБА_1, водій АТП-1961 згідно наказу 3125 від 21.07.1986 року був відряджений у 30-ти кілометрову зону відчуження Чорнобильської АЕС і в період з 26.07.1986 р. по 05.08.1986 року знаходився на станції Вільче і перевозив цемент до реактора (а.с.13).
Згідно з відомостями книги по нарахуванню заробітної плати позивачу було проведено доплату за відрядження в зону відчуження Чорнобильської АЕС у вересні 1986 року у розмірі 40,82 крб. (а.с.14-15).
Позивач 19.03.2018 року звернувся до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області з письмовою заявою про призначення пенсії із зменшення пенсійного віку на 10 років, проте листом від 01.06.2018 р. №7780/06 відповідачем відмовлено позивачу у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю на підприємстві, з якого позивач був відряджений в зону відчуження Чорнобильської АЕС, первинних документів, що підтверджують періоди перебування в зоні відчуження (а.с.11-12).
Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Приписами ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
До спірних правовідносин суд застосовує наступні правові норми, в реакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Так, згідно п.1 вказаної норми учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів пенсійний вік зменшується на 10 років.
Як передбачено пп.5 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року N 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, серед яких, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Згідно із п.3 ст.65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи регулює Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51.
Відповідно до п.3 цього порядку інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії 1, а також учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. - не менше 5, а у 1987 р. - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серія А. При цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору "Перереєстровано" і на вільному місці виконується запис про дату перереєстрації. Починаючи з 1 жовтня 1998 р. зазначене посвідчення без такого штампу вважається недійсним.
Як слідує з матеріалів справи, Тернопільською обласною державною адміністрацією в 1996 році ОСОБА_1 було встановлено статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видане відповідне посвідчення категорії 2 на підставі довідки, виданої АТП-1961, завіреної Тернопільською обласною державною адміністрацією зі штампом про перереєстрацію від 15.07.1997 року, про відрядження у 30-ти кілометрову зону відчуження Чорнобильської АЕС, що є підтвердженням факту його роботи в зоні відчуження у період з 26.07.1986 р. по 05.08.1986 р. (а.с.13).
Отже, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, статус якого підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2, виданого 28.10.1996 року Тернопільською обласною державною адміністрацією, зі штампом про перереєстрацію від 15.07.1997 року (а.с.10).
Як слідує із листа Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 01.06.2018 р. №7780/06, ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю первинних документів по підприємству, які підтверджують періоди перебування позивача у зоні відчуження на Чорнобильській АЕС (а.с.11-12).
Суд відзначає, що визначення категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, для встановлення пільг і компенсацій передбачено ст.14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до норм якої до категорії 2, зокрема, належать учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.
Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Із наведених законодавчих норм слідує, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Відтак, наданням позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесенням саме до категорії 2 відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2, виданого 28.10.1996 року Тернопільською обласною державною адміністрацією, зі штампом про перереєстрацію від 15.07.1997 року, є підтвердженням факту роботи ОСОБА_1 з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.
Крім того, інформація про прийняття позивачем участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС міститься у довідці АТП-1961 про відрядження у 30-ти кілометрову зону відчуження Чорнобильської АЕС, зокрема про перебування на станції Вільче (а.с.13).
Таким чином, з огляду на встановлені в ході судового розгляду обставини, що підтверджують факт роботи позивача в зоні відчуження в період з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, суд вважає, що ОСОБА_1 досяг відповідного віку та має право на призначення пенсії згідно із ст.55 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відтак, суд приходить до переконання, що у даному випадку має місце порушення відповідачем прав позивача, які підлягають захисту шляхом зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" саме з 11.12.2016 року.
Відповідно до ч. 1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваних дій та рішень.
Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження: 46001, Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця Руська, будинок 17, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 40377598) щодо не призначення ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1, дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1) пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 19.03.2018 року.
Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження: 46001, Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця Руська, будинок 17, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 40377598) призначити ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1, дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1) пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 19.03.2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 16 липня 2018 року.
Головуючий суддя Мандзій О.П.
копія вірна
Суддя Мандзій О.П.