
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 липня 2018 р. Справа № 818/2183/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу
за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області
до Комунальної організації "Шосткинський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 29 "Колобок" Шосткинської міської ради Сумської області
про застосування заходів реагування,-
В С Т А Н О В И В:
Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області (далі по тесту - позивач, УДСНС у Сумській області) звернулося до суду з позовною заявою до Комунальної організації "Шосткинський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №29 "Колобок" Шосткинської міської ради Сумської області (далі по тексту - відповідач, ДНЗ №29), в якій з урахуванням уточнених позовних вимог просить:
- застосувати захід реагування у вигляді повного зупинення експлуатації Комунальної організації "Шосткинський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №29 "Колобок" Шосткинської міської ради Сумської області до повного усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної безпеки, виявлених під час перевірки, а саме п.1 Акту №76 від 27.06.2018. Також просить покласти обов'язок щодо забезпечення виконання рішення суду на позивача, а також встановити спосіб виконання судового рішення шляхом опечатування, опломбування, знеструмлення.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Управлінням було здійснено позапланову перевірку ДНЗ №29, про що складено акт №48 від 01.06.2018 р. Під час перевірки були виявлені порушення, які фактично створюють загрозу життю та здоров'ю людей та у подальшому можуть привести до тяжких наслідків у сфері пожежної та техногенної безпеки.
22.06.2018 р. відповідач звернувся до Шосткинського районного сектору Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області з заявою, в якій просив провести позапланову перевірку щодо усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної безпеки, виявлених під час перевірки.
Управлінням було здійснено позапланову перевірку ДНЗ №29, про що складено акт №76 від 27.06.2018 р. Під час перевірки було виявлено порушення, яке фактично створює загрозу життю та здоров'ю людей та у подальшому може привести до тяжких наслідків у сфері пожежної та техногенної безпеки. Тому позивач просить застосувати до відповідача захід реагування у вигляді повного зупинення експлуатації дитячого садка до повного усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної безпеки, виявлених під час зазначеної перевірки.
Відповідач надав відзив на позовну заяву (а.с. 32-52) та відзив з уточненнями (а.с. 55-64), в яких зазначає, що на виконання акту №57 від 11.06.2018 року, складено відповідний акт №76 від 27.06.2018 року, з якого вбачається, що відповідачем усунені майже всі недоліки за попереднім актом №48, однак під час даної перевірки залишився невиконаним один пункт, а саме: приміщення не обладнано системами протипожежного, захисту (автоматичного пожежогасіння, пожежної сигналізації, оповіщення про пожежу та керування евакуюванням людей та централізованого пожежного спостерігання), відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту», на виконання якого відповідачем було скеровано службову записку від 05.06.2018 року та лист з направленням плану приміщення ДНЗ № 29 для монтажу та встановлення пожежної сигналізації до начальника управління освіти Шосткинської міської ради з проханням надати фінансову допомогу для виконання робіт по вказаному порушенню, на що було отримано відповідь 18.06.2018 року за №728 про те, що лише при виділенні додаткових коштів з місцевого бюджету звернення щодо виконання вказаного порушення буде вирішено позитивно.
Позивачем надано відповідь на відзив, в обгрунтування якого зазначив, що порушення, виявлені під час перевірки, фактично створюють загрозу життю та здоров'ю людей та у подальшому можуть привести до тяжких наслідків у сфері пожежної та техногенної безпеки (а.с. 68-70).
Ухвалою суду від 13.06.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що на підставі наказу Шосткинського міськрайонного відділу УДСНС у Сумській області від 15.05.2018 №13 (а.с.13) та посвідчення на проведення перевірки від 28.05.2018 №48 (а.с.14) в період з 28 травня по 01 червня 2018 року посадовою особою позивача було здійснено позапланову перевірку Комунальної організації "Шосткинський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 29 "Колобок" Шосткинської міської ради Сумської області, яка зареєстрована за адресою: Сумська область, м. Шостка, пров. Спортивний, 1, за результатом якої складено акт перевірки додержань (виконання) вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки №48 від 01.06.2018 (а.с.15-19).
Перевіркою встановлено 23 порушення вимог законодавчих та нормативно-правових актів у сфері пожежної безпеки.
22.06.2018 р. відповідач звернувся до Шосткинського районного сектору Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області з заявою, в якій просив провести позапланову перевірку щодо усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної безпеки, виявлених під час перевірки.
Управлінням було здійснено позапланову перевірку ДНЗ №29, про що складено акт №76 від 27.06.2018 р. (а.с. 95-99). Під час перевірки було виявлено порушення, яке фактично створює загрозу життю та здоров'ю людей та у подальшому може привести до тяжких наслідків у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Статтею 68 Кодексу цивільного захисту України визначено санкції за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно із п. 1, 2, 4 ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення, нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій.
З матеріалів справи судом встановлено, що під час проведення позапланової перевірки позивачем зафіксовано в акті перевірки №76 порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей та в подальшому можуть призвести до тяжких наслідків у сфері цивільного захисту та пожежної безпеки, а саме: порушення вимог п.1.2 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки приміщення ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» не обладнано системами протипожежного, захисту (автоматичного пожежогасіння, пожежної сигналізації, оповіщення про пожежу та керування евакуюванням людей та централізованого пожежного спостерігання).
Відповідач у відзиві на позовну заяву не заперечував наявність наведеного порушення.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації Комунальної організації "Шосткинський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №29 "Колобок" Шосткинської міської ради Сумської області до повного усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної безпеки, виявлених під час перевірки, а саме п.1 Акту №76 від 27.06.2018.
Щодо покладення обов'язку на позивача для забезпечення виконання рішення суду та встановлення способу виконання рішення, суд зазначає наступне.
Питання встановлення способу виконання судового рішення регулюється ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Проте, позивачем не наведено обставин, які ускладнюють виконання судового рішення, в розумінні вищевказаної норми, в тому числі з огляду на те, що такі обставини повинні мати місце при виконанні рішення, а не при його ухваленні, а тому в задоволенні заяви щодо покладення обов'язку на позивача для забезпечення виконання рішення суду та встановлення способу виконання рішення необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області до Комунальної організації "Шосткинський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 29 "Колобок" Шосткинської міської ради Сумської області про застосування заходів реагування - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення експлуатації Комунальної організації "Шосткинський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №29 "Колобок" Шосткинської міської ради Сумської області (зареєстрована за адресою: Сумська область, м. Шостка, пров. Спортивний, 1) до повного усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної безпеки, виявлених під час перевірки, а саме п.1 Акту №76 від 27.06.2018.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.А. Прилипчук