Рішення № 75323540, 12.07.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2018
Номер справи
816/1326/18
Номер документу
75323540
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/1326/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Костенко Г.В.,

за участю:

секретаря судового засідання – Колодяжного Д.В.,

позивача – ОСОБА_1,

представника позивача – ОСОБА_2,

представника відповідача – ОСОБА_3,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання бездіяльності та дій протиправними, стягнення коштів,

В С Т А Н О В И В:

20.04.2018 ОСОБА_1 (надалі – ОСОБА_1, позивач) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (надалі – Кременчуцьке ОУПФУ Полтавської області, відповідач), в якій просить:

- визнати бездіяльність та протиправну дію Кременчуцького ОУПФУ Полтавської області, що виразилось у неповному виконанні вимог абз. 2 частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Кременчуцьким ОУПФУ Полтавської області та зобов'язати виконати вимоги абз. 2 частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в повному обсязі, а саме: 1 відсотка від основного розміру пенсії в 1447,67 грн, що складає 14,47 грн за кожний понаднормований стаж, який дорівнює 35 років. Перерахунок надбавки за понаднормований страховий стаж здійснити з 01.10.2017;

- стягнути з Кременчуцького ОУПФУ Полтавської області кошти у розмірі 5000,00 грн на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправною бездіяльністю.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є працюючим пенсіонером та має 55 років страхового стажу. Вважає, що відповідачем невірно здійснено обрахування доплати за понаднормовий стаж. Вважає, що обчислення 1 відсотка має бути здійснене від основного розміру пенсії в 1447,67 грн, а не від прожиткового мінімуму.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14.05.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №816/1326/18. Вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.

04.06.2018 відповідач надав до суду відзив (а.с.129-131), в якому просив відмовити в задоволенні позову посилаючись на те, що Кременчуцьким ОУПФУ Полтавської області здійснено перерахунок і виплачується пенсія у відповідності до вимог чинного законодавства України.

08.06.2018 до суду надійшла відповідь на відзив (а.с.142-148), у якій позивач відхиляє доводи відповідача. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

У судовому засіданні ОСОБА_1 та її представник - ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на обставини викладені у відзиві на позовну заяву.

Суд, заслухавши пояснення позивача та його представника, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є працюючим пенсіонером, перебуває на обліку в Кременчуцькому ОУПФУ Полтавської області та отримує пенсію за віком відповідно до статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Станом на 01.05.2018 розмір пенсії ОСОБА_1 складав 1931,53 грн:

- 1447,67 грн - основний розмір пенсії (3764,40 х 0,68775 х 0,55917), де: 3764,40 грн - показник середньої заробітної плати по Україні за 2016-2017 року, 068775 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, 055917 - коефіцієнт страхового стажу;

- 375,90 грн - доплата за понаднормовий стаж 35 років;

- 41, 53 грн - доплата 65 річним;

- 66,43 грн - підвищення дітям війни (а.с.125).

Позивач не погоджуючись з методикою обрахунку пенсії звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку вимогам позивача, суд виходить з наступного.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 46 Конституції України закріплює право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

У статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення (пункт 6 ).

Згідно з частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Відповідно до частини третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму / мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність / мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

Статтею 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік" встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 вересня - 1074 грн.

З аналізу вищевикладеного вбачається, що позивач підпадає під дію абз. 1 частини третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та на її підставі відповідачем було здійснено перерахунок доплати від прожиткового мінімуму 1074 грн.

Так як розмір основної пенсії позивача складає 1447,67 грн, а підвищення пенсії здійснено у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, то доплата відповідно за понаднормативний стаж здійснюється на 1 відсоток від прожиткового мінімуму на 2015 рік, а саме - 1074 грн.

Таким чином, відповідачем не порушено вимоги абз. 2 частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

А відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В ході судового розгляду справи, відповідачем доведено правомірність своїх дій.

Щодо решти позовних вимог - стягнення моральної шкоди у розмірі 5000,00 грн, суд визнає, що вони на увагу не заслуговують, оскільки є похідними.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що в даному випадку відсутні достатні та необхідні правові підстави для задоволення даного адміністративного позову, оскільки на думку суду, дії відповідача суб'єкта владних повноважень, повністю відповідають вимогам чинного законодавства і є правомірними.

Підстави для розподілу судових витрат у відповідності до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання бездіяльності та дій протиправними, стягнення коштів відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Повне рішення складено 17 липня 2018 року.

Головуючий суддя ОСОБА_4