Рішення № 75323400, 16.07.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.07.2018
Номер справи
815/2318/18
Номер документу
75323400
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/2318/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2018 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Вовченко O.A.,

секретар судового засідання Соколова М.С.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1

представника позивача -ОСОБА_2 (згідно ордеру),

представника відповідача - Козаченко А.Ю. (за довіреністю), Катанджян В.Л. (згідно виписки),

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до Холоднобалківської сільської ради Біляївського району Одеської області про зобов'язання надати дозвіл на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки,-

ВСТАНОВИВ:

15 травня 2018 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Холоднобалківської сільської ради Біляївського району Одеської області, в якому позивач просить суд зобов'язати Холоднобалківську сільську раду Біляївського району Одеської області надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в межах АДРЕСА_1 (крайня кутова земельна ділянка).

Згідно протоколу автоматичного розподілу справ між суддями, вказана справа передана на розгляд судді Тарасишиній О.М.

Ухвалою від 17.05.2018 року задоволено заяву судді Тарасишиної О.М. про самовідвід по справі №815/2318/18 та справу передано до канцелярії суду для визначення головуючого судді по справі в порядку, встановленому статтею 31 та Перехідними положеннями КАС України.

Згідно протоколу повторного автоматичного розподілу справ між суддями, вказана справа передана на розгляд судді Вовченко О.М.

Ухвалою суду від 21 травня 2018 року адміністративний позов ОСОБА_1 залишено без руху у зв'язку з невідповідністю позовної заяви вимогам ст.106 КАС України. Позивачу був наданий 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.

30 травня 2018 року відкрито провадження у адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Холоднобалківської сільської ради Біляївського району Одеської області про зобовязання надати дозвіл на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

26 червня 2018 року розглянуте клопотання представника позивача від 25 червня 2018 року про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін та ухвалено розглядати справу за позовом ОСОБА_1 до Холоднобалківської сільської ради Біляївського району Одеської області про зобов'язання надати дозвіл на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є інвалідом 3-ої групи та багатодітним батьком, проживає в с. Холодна Балка, але власного житла не має, з урахуванням чого з 2005 року по теперішній час намагається реалізувати своє право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) шляхом звернення із відповідними заявами до Холоднобалківської сільської ради Біляївського району. Холоднобалківська сільська рада ігнорує його заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, необґрунтовано та протиправно відмовляє у їх задоволенні. 18.07.2017 він звернувся до Холоднобалківської сільської ради Біляївського району Одеської області із заявою (клопотанням) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у межах норм безоплатної приватизації в межах АДРЕСА_1 (крайня кутова ділянка, яка знаходиться за колишнім радгоспним гаражем), орієнтованою площею 0,25 га. До заяви було додано викопіювання з генерального плану з проектом детального планування с. Холодна Балка Одеської області, на якій зазначено бажане місце розташування земельної ділянки; роздруківка з публічної кадастрової карти України, на якій зазначено бажане місце розташування земельної ділянки; копія супровідного листа Управління Держгеокадастру у Біляївському районі Одеської області 19.08.2016 №С-2016/0-2245/6-16 з додатком (відомості з документації із землеустрою, що включена до Державного фонду документації із землеустрою щодо місяця розташування земельної ділянки орієнтованою площею 0,25 га. на території Холоднобалківської сільської ради (в межах населеного пункту)); копія відповіді ГУ Держгеокадастру в Одеській області від 26.07.2016 N29-15-0.4-12119/2-16 з додатками (лист Управління Держгеокадастру у Біляївському районі Одеської області від 25.07.2016 року №22-1502-0.4-2110/2-16); копія паспорту та ідентифікаційного коду, посвідчення. За результатами розгляду заяви (клопотання) від 18.07.2017 року рішенням Холоднобалківської сільської ради області 36-ої сесії 7-го скликання від 28.08.2017 року №289/2017-VII відмовлено в задоволенні заяви з підстави того, що сільською радою неодноразово було відмовлено у виділенні земельної ділянки у зв'язку із тим, що відсутні земельні ділянки у запасі сільської ради для цих цілей, та те, що дана земельна ділянка за вищевказаним цільовим призначенням не може бути використана. Позивач вважав рішення сільської ради про відмову у наданні дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки незаконним, протиправним та оскаржував в судовому порядку. Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2018 року по справі №815/5004/17 визнано незаконним рішення 36-ої сесії 7-го скликання Холоднобалківської сільської ради Біляївського району Одеської області від 28.08.2017 року №289/2017-VІІ «Про надання земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в межах АДРЕСА_1 (крайня кутова земельна ділянка) гр. ОСОБА_5 Дане рішення набрало законної сили 17.04.2018 року. В позові також зазначено, що позивач звертався із заявами від 09.11.2015, 24.03.2016, 08.02.2017, 08.07.2016, 18.07.2017 до сільської ради про надання згоди на виділення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), які належним чином не були розглянуті та у задоволенні яких було незаконно відмовлено. Причини відмови сільською радою зазначалися: що на земельній ділянці генеральним планом передбачено будівництво магазину; відсутність вільних земельних ділянок в запасі сільської ради для відповідних цілей; вказана земельна ділянка розташована за межами населеного пункту і відповідно до ст.12 Земельного Кодексу України розпорядження нею не належить до повноважень сільської ради…. Позивачем були дотримані вимоги законодавства України щодо одержання безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Враховуючи неодноразові звертався до Холоднобалківської сільської ради з одного і того ж питання щодо видання дозволу на розроблення документації із землеустрою про відведення земельної ділянки та отримував формальні відмови в його виданні, а також, що єдиною підставою для відмови в наданні вказаного дозволу є те, що земельна ділянка не є вільною, що повністю спростовується листами уповноважених органів, позивач вважає належним способом захисту порушеного права є зобов'язати відповідача видати дозвіл на розробку документації з землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в межах АДРЕСА_1 (крайня кутова земельна ділянка).

26 червня 2018 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с.62-63), у якому з посиланням на ст. ст. 40, 142 - 145 Конституції України, ст. ст. 3, 12 Земельного кодексу України, ст. ст. 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Рішення Конституційного суду України від 01.04.2010 року № 10 - рп/2010, зазначено, що Холоднобалківська сільська рада Біляївського району Одеської області вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, оскільки вимога про зобов'язання відповідача прийняти рішення про надання позивачу дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в межах АДРЕСА_1 (крайня кутова земельна ділянка), є втручанням в дискреційні повноваження відповідача, оскільки в разі задоволення суд підмінятиме державний орган, який наділений повноваження приймати відповідне рішення, що в даному випадку є порушенням норм процесуального права.

25 червня 2018 року до суду від представника позивача - ОСОБА_6 до суду надійшла відповідь на відзив (а.с. 66), де зазначено, що у відзиві на адміністративний позов відповідач не спростував твердження та аргументи позивача стосовно суті позовних вимог. Враховуючи, що позивач неодноразово звертався до Холоднобалківської сільської ради з одного і того ж питання щодо видання дозволу на розроблення документації із землеустрою про відведення земельної ділянки та отримував формальні відмови в його виданні, а також, що єдиною підставою для відмови в наданні вказаного дозволу є те, що земельна ділянка не є вільною, що повністю спростовується листами уповноважених органів, належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язати відповідача видати зазначений дозвіл.

У судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити.

Представники відповідача у судовому засіданні у задоволенні позовних вимог просили відмовити.

Вислухавши пояснення позивача, представника позивача та представників відповідача, розглянувши подані документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та відзив, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

В Конституції України зазначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією (ст. 13). Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону (ст.14).

Згідно п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключною компетенцією міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Положеннями ст. 12 Земельного кодексу України, визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу;…

Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону (ч.1). Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (ч.2). Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі:… одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (п. «в» ч.3).

Приписами ст. 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення …., будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), … у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). … Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею (ч.6). Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч.7).

В ч.1 ст. 122 ЗК України визначені повноваження органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування, а саме сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно п «г» ч.1 ст. 121 ЗК України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: г) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара…

Системний аналіз вище зазначених правових норм дає підстави зробити висновок, що Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27 лютого 2018 року в справі № 545/808/17.

З досліджених в судовому засіданні матеріалів справи судом встановлено, що 10.02.2011 року ОСОБА_1 звертався до Холоднобалківської сільської ради Біляївського району Одеської області із заявою про надання йому земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в АДРЕСА_1 За наслідком розгляду заяви ОСОБА_1, від 10.02.2011 року Холоднобалківською сільською радою 03.03.2011 року прийнято рішення № 49/2011-VІ про відмову в надані земельної ділянки гр. ОСОБА_1 в зв'язку з тим, що на земельній ділянці генеральним планом передбачено будівництво магазину (а.с. 36).

30 січня 2014 року рішенням Холоднобалківської сільської ради Біляївського району Одеської області за наслідком розгляду заяви та доданих документів ОСОБА_1 відмовлено позивачу в надані згоди на виділення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у зв'язку з відсутністю вільних земельних ділянок в запасі сільської ради (а.с. 37).

Також 24.03.2016 року ОСОБА_1 подавав заяву з додатками до Холоднобалківської сільської ради про виділення земельної ділянки для будівництва жилого будинку, в АДРЕСА_1 (крайня кутова ділянка, що знаходиться за колишнім колгоспним гаражем) (а.с. 25). 14 квітня 2016 року розглянувши заяву ОСОБА_1 Холоднобалківською сільською радою Біляївського району Одеської області прийнято рішення № 66/2016- VІІ (а.с. 38) про відмову в надані згоди на виділення земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у зв'язку з відсутністю в межах населеного пункту с. Холодна Балка вільних земельних ділянок в запасі сільської ради (а.с. 38).

З листа головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 26 липня 2016 року №29-15-0.4-12119/2-16 (а.с. 16) вбачається, що відповідно до інформації від Управління Держгеокадастру у Біляївському районі Одеської області від 25 липня 2016 року №22-1502-0.4-2110/2-16 «Выписка из проекта установления границ сел Алтестово и Холодна Балка Холоднобалковского сельского совета Беляевского района Одесской области», від 1995 року земельна ділянка, що зазначена у викопіюванні, розташована в межах с.Холодна Балка Холоднобалківської сільської ради Біляївського району Одеської області. Вищезазначена земельна ділянка згідно експлуатації земель Плану території с. Холодна Балка та с. Алтестово, розташована у 4 зоні, яку віднесено до земель резервного фонду, за угіддями: пасовища та рілля. Згідно книг записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі Управління Держгеокадастру у Біляївському районі Одеської області станом на 31 грудня 2012 року не зареєстровано право власності, користування на земельну ділянку, що розташована за адресою: Одеська область, Біляївський район, село Холодна Балка, що розташована з крайнього кута по вул. Ювілейній, тому визначити цільове призначення земельної ділянки не має можливості.

08.02.2017 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Холоднобалківської сільської ради про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва жилого будинку в межах с. Холодна Балка Біляївського району Одеської області, яка розташована по вул. Ювілейній (крайня кутова земельна ділянка, яка знаходиться за колишнім радгоспним гаражем), орієнтованою площею 0,25 га, а також до заяви додані додатки (а.с. 27). З листа Холоднобалківської сільської ради № 169 від 12.04.2017 року, адресованого ОСОБА_1 (а.с. 32), вбачається, що на підставі рішення 23 сесії Холоднобалківської сільської ради Біляївського району Одеської області № 206 позивачу відмовлено у надані земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у зв'язку з відсутністю вільних земельних ділянок в запасі сільської ради.

З листа відділу у Біляївському районі головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 03.05.2017 року адресованого ОСОБА_1 (а.с. 30) вбачається, що згідно державної статистичної звітності форми 6-зем «Звіт про наявність земель, розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності», станом на 01 січня 2016 року площа земель на території Холоднобалківської сільської ради Біляївського району Одеської становить 73,8672 га., що врахована в рядку 96 - «землі, не надані у власність або постійне користування в межах населених пунктів». Вид угідь визначити за проектом.

18 липня 2017 року позивач звертався з заявою до Холоднобалківської сільської ради про виділення та передачу йому безоплатно у власність земельну ділянку для будівництва і обслуговування жилого будинку господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у межах норм без оплатної приватизації в межах с. Холодна Балка Біляївського району Одеської області, яка розташована по вул. Ювілейній (крайня кутова земельна ділянка, яка знаходиться за колишнім радгоспним гаражем). Орієнтована площа бажаної земельної ділянки, становить 0,25 га, у зв'язку з чим надати згоду на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а.с. 10). В додатках до заяви було подано: викопіювання з генерального плану з проектом землеустрою с. Холодна Балка (а.с. 12); роздруківка з публічної кадастрової карти з бажаним місцем розташування земельної ділянки (а.с. 13); лист управління Держгеокадастру у Біляївському районі Оеської області № С-2016/0-2245/6-16 від 19.08.2016 року та відомості з документації із землеустрою (а.с. 14-15); лист головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 29-15-0.4-12119/2-16 від 26.07.2016 року з додатком (а.с. 16-17); копії паспорту, ідентифікаційного коду та посвідчення.

28 серпня 2017 року заява ОСОБА_1 від 18 липня 2017 року розглянута на сесії Холоднобалківської сільської ради Біляївського району Одеської області та прийнято рішення №289/2017-VII «Про надання земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в межах АДРЕСА_1 (крайня кутова земельна ділянка) гр. ОСОБА_1» позивачеві було відмовлено у наданні згоди на розробку проекту землеустрою (а.с. 19).

Рішення Холоднобалківської сільської ради Біляївського району Одеської області від 28 серпня 2017 року № 289/2017-VII про відмову позивачу у наданні йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки було предметом розгляду в судовому порядку.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2018 року по справі № 815/5004/17 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 та визнано незаконним рішення тридцять шостої сесії сьомого скликання Холоднобалківської сільської ради Біляївського району Одеської області від 28 серпня 2017 року №289/2017-VII «Про надання земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в межах АДРЕСА_1 (крайня кутова земельна ділянка) гр. ОСОБА_1» (а.с. 20-23).

В черговий раз - 29 січня 2018 року позивач звертався з заявою (вх. № 9 від 29.01.2018 року) до Холоднобалківської сільської ради про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва жилого будинку площею 12,5 соток в с. Холодна Балка вул. Ювілейній, крайня кутова земельна ділянка, яка знаходиться за колишнім радгоспним гаражем (а.с. 28).

15 лютого 2018 року заява ОСОБА_1 від 29.01.2018 року розглянута на сесії Холоднобалківської сільської ради Біляївського району Одеської області та прийнято рішення №337/2018-VII, в якому відмовлено ОСОБА_1 у наданні згоди на розробку проекту землеустрою із зазначенням, що земельна ділянка по вул. Ювілейна (крайня кутова, яка знаходиться за колишнім радгоспним гаражем) після завершення інвентаризації буде перерозподілена між учасниками бойових дій АТО (а.с. 39).

Також 16.02.2018 року ОСОБА_1 подавав до Холоднобалківської сільської ради заяву (вх.12 від 16.02.2018 року) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва жилого будинку площею 0,25 га в с. Холодна Балка вул. Ювілейній, крайня кутова земельна ділянка, яка знаходиться за колишнім радгоспним гаражем (а.с.29).

На сесії Холоднобалківської сільської ради Біляївського району Одеської області 15 березня 2018 року розглянута заява ОСОБА_1 від 16.02.2018 року та враховуючи рішення Холоднобалківської сільської ради від 15.02.2018 року №337/2018-VII прийнято рішення №343/2018-VII про відмову у наданні згоди на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в межах села Холодна Балка.

З досліджених судом вище зазначених рішень Холоднобалківської сільської ради та листів вбачається, що відмовляючи у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, посилаючись на відсутністю вільних земельних ділянок в запасі сільської ради, що на земельній ділянці генеральним планом передбачено будівництво магазину, а також, що земельна ділянка буде перерозподілена між учасниками бойових дій АТО, відповідач вийшов за межі, наданих Земельним кодексом України, повноважень.

Щодо посилань відповідача на дискреційність його повноважень стосовно вирішення питання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки суд зазначає наступне.

В ст. 8 Конституції України закріплено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Принцип верховенства права у національній правовій системі проявляється шляхом верховенства закону. Тобто верховенство права проявляється через верховенство правового закону - це розуміння того, що верховна влада, держава та її посадові особи мають обмежуватися законом. Засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.

Обмеження дискреційної влади як складова верховенства права і правової держави вимагає, насамперед, щоб діяльність як держави загалом, так і її органів, включаючи законодавчий, підпорядковувалася утвердженню і забезпеченню прав і свобод людини.

Положеннями ч. 2 ст. 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Закон України «Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Європейський суд з прав людини у рішенні по справі «Рисовський проти України» (№ 29979/04) визнав низку порушення пункту 1 статті 6 Конвенції, статті 1 Першого протоколу до Конвенції та статті 13 Конвенції у справі, пов'язаній із земельними правовідносинами; в ній також викладено окремі стандарти діяльності суб'єктів владних повноважень, зокрема, розкрито елементи змісту принципу «доброго врядування». Цей принцип, зокрема, передбачає, що у разі якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і послідовний спосіб (див. рішення у справах «Beyeler v. Italy» № 33202/96, «Oneryildiz v. Turkey» № 48939/99, «Moskal v. Poland» № 10373/05).

В рішеннях Європейського суду з прав людини склалася практика, яка підтверджує, що дискреційні повноваження не повинні використовуватися свавільно, а суд повинен контролювати рішення, прийняті на підставі реалізації дискреційних повноважень, максимально ефективно (див. рішення у справі «Hasan and Chaush v. Bulgaria» № 30985/96).

Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 6 вересня 1978 року у справі "Класс та інші проти Німеччини", "із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури".

З матеріалів справи вбачається, що відповідач в період з лютого 2011 року по лютий 2018 року неодноразово відмовляв ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з підстав які в подальшому були спростованими належними доказами, а саме листами: головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 26 липня 2016 року №29-15-0.4-12119/2-16; відділу у Біляївському районі головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 03.05.2017 року.

Також постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2018 року по справі № 815/5004/17 визнано незаконним рішення 36 сесії 7 скликання Холоднобалківської сільської ради від 28.08.2017 року №289/2017-VII «Про надання земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в межах АДРЕСА_1 (крайня кутова земельна ділянка) гр. ОСОБА_1».

Саме по собі судове рішення про визнання незаконним рішення сесії Холоднобалківської сільської ради від 28.08.2017 року №289/2017-VII не відновлює порушеного права позивача на прийняття відповідачем вмотивованого рішення щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою, а породжує додаткові спори.

При розгляді справи було б неприйнятно враховувати право на ефективний засіб захисту, а саме, запобігання порушенню або припиненню порушення з боку суб'єкта владних повноважень, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права без його практичного застосування.

Отже, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту прав позивача.

Верховний Суд України у своїй постанові від 16.09.2015 по справі №21-1465а15 зазначив, що у випадку задоволення позову, рішення суду має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії, чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду.

Застосовуючи механізм захисту права позивача та його відновлення, порушеного суб'єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в межах села Холодна Балка Біляївського району Одеської області, орієнтованою площею не більше 0,25 га., яка розташована по АДРЕСА_1 (крайня кутова земельна ділянка), на підставі поданої заяви від 18.07.2017 року та пакету документів, оскільки будь-яких перешкод для надання позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою, крім тих, які вже розглянуті судом, відповідачем не зазначено та судом не встановлено.

Покладення обов'язку надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) на відповідача не є перебиранням функції іншого суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта та зобов'язанням його приймати рішення, які входять до його компетенції чи до компетенції іншого органу, з огляду на обов'язковість ефективного механізму захисту порушеного права.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням обставин зазначених вище, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 до Холоднобалківської сільської ради Біляївського району Одеської області про зобов'язання надати дозвіл на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань Холоднобалківської сільської ради Біляївського району Одеської області на користь ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір в розмірі 640,00 грн., сплачений згідно квитанції № 82535 від 01.11.2017 року .

Керуючись ст.ст. 9, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Холоднобалківської сільської ради Біляївського району Одеської області про зобов'язання надати дозвіл на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки - задовольнити.

Зобов'язати Холоднобалківську сільську раду Біляївського району Одеської області надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в межах села Холодна Балка Біляївського району Одеської області, орієнтованою площею не більше 0,25 га., яка розташована по АДРЕСА_1 (крайня кутова земельна ділянка).

Стягнути з Холоднобалківської сільської ради Біляївського району Одеської області за рахунок бюджетних асигнувань Холоднобалківської сільської ради Біляївського району Одеської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 704,80 грн., сплачений згідно квитанцій про сплату №82535 від 01.11.2017 року та №8075 від 15.05.2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1).

Відповідач - Холоднобалківська сільська рада Біляївського району Одеської області (вул.Санаторна, 2а, с.Холодна Балка, Біляївський район, Одеська область, 67660, код ЄДРПОУ 04526992).

Повний текст рішення складено та підписано 16.07.2018 року.

Суддя О.А. Вовченко

.