
10.2.4
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
17 липня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1657/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження (без виклику сторін) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 В.) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі – відповідач, ГУ ПФУ в Луганській області ), в якому просив суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо встановлення розстрочки у виплаті перерахованої 23.03.2018 пенсії за період з 01.01.2016 до 31.12.2017;
- зобов'язати ГУПФУ в Луганській області провести виплату перерахованої пенсії на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області №1544-ЛК від 21.03.2018 за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ України, отримує пенсію, призначену відповідно до вимог ОСОБА_2 України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
23 березня 2018 року Ліквідаційною комісією ГУ УМВС України у Луганській області на ім’я позивача була підготовлена нова довідка №1544-ЛК про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), відповідно до якої розмір грошового забезпечення складає 6628,02 грн.
Згідно із протоколом від 23.03.2018 з 01.01.2016 позивачу призначений загальний розмір пенсії 6628,02 грн. Доплата у зв'язку з перерахунком до пенсії з 01.04.2018 року становить 3910,53 грн.
Крім того, сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
За таких обставин, виплата Позивачу перерахованої пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року має відбуватись з дотриманням календарної черговості після виділення коштів на фінансування таких виплат з державного бюджету.
23.03.2018 на підставі довідки від 21.03.2018 № 1544-лк Відповідачем зроблений перерахунок пенсії Позивача із розрахунку грошового забезпечення для обчислення пенсії в сумі 3910,53 грн, яке складається із посадового окладу - 2500,00 грн, окладу за військове звання - 2000,00 грн, процентної надбавки за вислугу років 35% - 1575,00 грн, премії в розмірі 2,76%.секретність 15%-178,02 грн.
Таким чином, розмір грошового забезпечення за довідкою № 1544-лк склав 6628,02 грн.
Згідно протоколу за пенсійною справою загальний розмір пенсії перерахований і складає 3910,53 грн. щомісячно.
При цьому зазначено, що різниця між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого пункту 3 постанови КМУ №103 від 21.02.2018, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 складає 49305,51 грн. Вказана сума буде виплачуватись частинами, а саме: з 01.01.2019 по 31.12.2019 по 1027,20 грн. щомісячно; з 01.01.2020 до повної виплати розрахованої суми - по 2054,40 грн.
Фактично Відповідачем 23.03.2018 р. здійснений перерахунок пенсії Позивача, починаючи з 01.01.2016 та визначена розстрочка виплати заборгованості за попередній період у наступному порядку: з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми. Крім того, сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету
Таким чином, здійснивши перерахунок пенсії з 01.01.2016 р., Відповідач встановив розстрочку її виплати.
Позивач вважає дії відповідача щодо встановлення розстрочки у виплаті перерахованої 23.03.2018 пенсії протиправними, тому за захистом своїх прав звернувся до суду.
Відповідач позов не визнав, на адресу суду надав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю з таких підстав (арк.спр. 40-41).
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років за ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон України №2262) по лінії Міністерства внутрішніх справ України.
Відповідно до статті 63 ОСОБА_2 № 2262-ХІІ усі призначені за цим ОСОБА_2 пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, на умовах, у порядку га розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
23.03.2018 Позивачу проведено перерахунок пенсії з 01,01.2016 відповідно до статті 63 ОСОБА_2 №2262, Постанови КМУ «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015, ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, Постанови КМУ «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018р. №103 .
Умови, порядок та розмір здійсненого перерахунку регламентовано Постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018р. №103.?
Згідно цієї Постанови сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01 січня 2016 р. по 31 грудня 2017р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
З 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
З 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Таким чином, обов'язок відповідача виплатити за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017р. перераховану пенсію у новому розмірі, з урахуванням раніше виплаченого, виникає з 1 січня 2019 року.
Сума доплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017р. складає 49305.51грн.
У відповідності до статті 8 ОСОБА_2 України №2262. виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно з ч.-ч. 1. 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов’язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Згідно з п-п. 20. 29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.
Таким чином, головне управління не наділене правом самостійно без правового врегулювання та фінансової можливості, тобто збільшення видатків з Державного бюджету України, здійснювати виплату коштів. Відповідно, як рішення про стягнення пенсій (інших соціальних виплат), так і рішення про зобов’язання виплатити пенсії (інші соціальні виплати) виконуються за рахунок коштів державного бюджету (за певною бюджетною програмою), при цьому, інші кошти, які б могли бути спрямовані на виконання рішення суду, в головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області відсутні.
Відповідно до пунктів 1, 2 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 р. № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 р. за № 40/26485 (далі Положення), головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд).
Головні управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також об’єднаними управліннями (далі управління Фонду) утворюють систему територіальних органів Фонду. Головне управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду.
Згідно із підпунктами 2, 4 пункту 4 Положення Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами).
Просить відмовити позивачу в задоволенні заявлених позовних вимог в повному обсязі.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 18 червня 2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк.спр.1-2).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ за вислугою років, перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію відповідно до ОСОБА_2 №2262 (арк. спр.13, 14).
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся із заявою до відповідача з проханням провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до ОСОБА_2 України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Позивачем було отримано лист Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області за вих. № 14455/03-03 від 08 грудня 2017 року, в якому зазначено, що перерахунок пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 28 квітня 2017 року № 778-ЛК можливо буде провести за умови наявності фінансування з Державного бюджету України (арк.спр.20).
Крім того, позивачем був направлений лист до Міністерства внутрішніх справ України з проханням надати довідку про розмір грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії.
Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України була сформована відповідь за вих. № 22/6-Б-1486 від 14.07.2017, в якій, серед іншого повідомлено, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії готуються в одному екземплярі та подаються до відповідних органів Пенсійного фонду України.
15 серпня 2017 року за вих. № 180/111-58-2017 сектором з питань пенсійного забезпечення Головного управління Національної поліції в Луганській області на адресу позивача направлено лист, в якому повідомлено, на виконання вимог ОСОБА_2 України № 900-VIII від 23.12.2015, відповідна довідка на ім’я позивача від 28.04.2017 направлена до ГУ ПФУ в Луганській області (арк. спр. 19, 27).
Згідно із змістом зазначеної вище довідки, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, за посадою старший оперуповноважений сектору карного розшуку Кремінського РВ становить: посадовий оклад – 2500,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції – 2000,00 грн; надбавки за вислугу років (35 відс.) – 1575,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 відс.) – 375,00 грн, премія (0,94 відс) - 60,63 грн, всього – 6510,63 грн (арк.спр.27).
Також, 03.08.2017 у зв’язку з наданням правової допомоги ОСОБА_1 на адресу відповідача адвокатом ОСОБА_3 був направлений адвокатський запит з питаннями щодо перерахунку пенсії позивачу.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області за вих. № 9567/03-03 від 15 серпня 2017 року надана відповідь на запит, в якій повідомлено, що перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 та її виплату буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
21 березня 2018 року Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Луганській області за № 1544-ЛК видана довідка про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсій за нормами, чинними на січень 2016 року, за прирівняною посадою старшого оперуповноваженого управління, відділу (відділення) поліції до посади на день звільнення зі служби старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Кремінського РВ УМВСУ в Луганській області становить: посадовий оклад – 2500,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції – 2000,00 грн; надбавки за стаж служби (35 відс.) – 1575,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 відс.) – 375,00 грн, премія (2,76 відс) - 178,02 грн., всього – 6628,02 грн. (арк.спр.28).
Відповідно до протоколу ГУ ПФУ в Луганській області від 23.03.2018 за пенсійною справою НОМЕР_1 (МВС) позивачу перерахований загальний розмір пенсії з 01.01.2016 і складає 3910,53 грн щомісячно (арк. спр. 78).
Судом встановлено, що станом на час розгляду справи позивачу не здійснено виплату перерахованої пенсії на підставі довідки від 21 березня 2018 року № 1544-ЛК.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до частини першої статті 63 ОСОБА_2 № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього ОСОБА_2 провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Частиною третьою статті 63 ОСОБА_2 № 2262 (у редакції ОСОБА_2 від 28 грудня 2015 року) усі призначені за цим ОСОБА_2 пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього ОСОБА_2. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
ОСОБА_2 України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII (далі – Закон № 900) статтю 63 ОСОБА_2 № 2262 доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього ОСОБА_2, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Відповідно до статті 102 ОСОБА_2 України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" ОСОБА_2 України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим ОСОБА_2 для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Пунктом 1 Постанови КМУ № 988 встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ОСОБА_2 № 2262, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 за №135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 ОСОБА_2 № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Абзацом 1 пункту 24 вищевказаного Порядку передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 ОСОБА_2 № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, перерахунок раніше призначених відповідно до ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із ОСОБА_2 та перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988.
На день набрання чинності ОСОБА_2 України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII, постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті судом.
Відмовляючи у виплаті пенсії, відповідач посилається на відсутність відповідного бюджетного фінансування.
Однак, суд вважає вказані доводи необґрунтованими, оскільки відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою для відмови у виплаті пенсії позивачу. Наведене закріплене практикою Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах "Кечко проти України", "Ромашов проти України", "Шевченко проти України", яку суд враховує відповідно до статті 17 ОСОБА_2 України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" як джерело права.
Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду в зразковій справі №Пз/9901/8/18 від 15 лютого 2018 року, відповідно до пункту 56 якого Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких стоять позивачі та які здійснюють виплату пенсій позивачам, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача (відмови вчинити дії) щодо здійснення перерахунку та виплати позивачам пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із ОСОБА_2 України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачам з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із ОСОБА_2 України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", згідно з наданою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Щодо посилання відповідача у своєму відзиві на постанову № 103, суд зазначає таке.
Постановою КМУ № 103 визначений порядок перерахунку пенсій, призначених згідно із законом № 2262 до 01 березня 2018 року з урахуванням виплат, що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (далі - Постанова КМУ № 704).
Таким чином, порядок перерахунку пенсій, встановлений постановою КМУ № 103, регулює питання відносно виплат, визначених станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704.
В свою чергу, предметом оскарження по даній адміністративній справі є дії відповідача щодо встановлення розстрочки у виплаті пенсії за період з 01.01.2016р. до 31.12.2017, зобов'язання ГУПФУ в Луганській області провести виплату перерахованої пенсії за вказаний період, тобто раніше призначеної пенсії з урахуванням перерахунку її розмірів, які були визначені станом на 01 січня 2016 року постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року на підставі наданої довідки про розмір грошового забезпечення №1544-ЛК від 21.03.2018.
Таким чином, відповідач як на підставу для відмови в задоволенні позову посилається на порядок (Постанова КМУ № 103 від 21 лютого 2018 року), який зовсім на момент виникнення спірних правовідносин (січень 2016 року) був відсутній.
В свою чергу, прийняття Постанови КМУ № 103 у лютому 2018 року ніяким чином не спростовує факту протиправних дій відповідача за період з січня 2016 року, що підтверджується рішенням Верховного Суду України в зразковій справі №Пз/9901/8/18 від 15 лютого 2018 року.
Порядок, визначений Постановою КМУ № 103 від 21 лютого 2018 року, не є предметом спору по даній справі, а доводи відповідача з цього приводу - безпідставними.
Пунктом 2 Рішення Конституційного Суду України від 09 лютого1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) визначено, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Конституція України, закріпивши частиною першою статті 58 положення щодо неприпустимості зворотної дії в часі законів та інших нормативно-правових актів, водночас передбачає їх зворотну дію в часі у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують юридичну відповідальність особи, що є загальновизнаним принципом права.
Тобто щодо юридичної відповідальності застосовується новий закон чи інший нормативно-правовий акт, що пом'якшує або скасовує відповідальність особи за вчинене правопорушення під час дії нормативно-правового акта, яким визначались поняття правопорушення і відповідальність за нього.
Відповідальність можлива лише за наявності в законі чи іншому нормативно-правовому акті визначення правопорушення, за яке така юридична відповідальність особи передбачена, і яка може реалізовуватись у формі примусу зі сторони уповноваженого державою органу.
Оскільки порядок, визначений Постановою КМУ № 103 від 21 лютого 2018 року, не містить визначення правопорушень та виду відповідальності за нього, до цього нормативно-правового акту неможливо застосувати зворотну дію в часі.
Як наслідок, до спірних правовідносин, що мали місце з 01 січня 2016 року до 24 лютого 2018 року (дата набуття чинності Постанови КМУ № 103 від 21 лютого 2018 року), в силу положень ст. 58 Конституції України та з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 неможливо застосувати зворотну дію в часі Постанови КМУ № 103.
Аналіз змісту Постанови КМУ № 103 дає підстави для наступних висновків суду.
Пункт 1 вказаної постанови містить положення щодо перерахунку пенсії, призначеної згідно із ОСОБА_2 № 2262 до 1 березня 2018 року, з урахуванням відповідних виплат, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704.
Пунктом 2 визначено, що виплати перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах:
з 1 січня 2018 р. – 50 відсотків;
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. – 75 відсотків;
з 1 січня 2020 р. – 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Пунктом 3 Постанови КМУ № 103 визначений перерахунок з 1 січня 2016 року пенсій, призначених згідно із ОСОБА_2 № 2262 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні виплати в розмірах, установлених законодавством, за січень 2016 р. відповідно до постанови КМУ від 11 листопада 2015 р. № 988.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Таким чином, Постановою КМУ № 103 визначений порядок, яким виплата сум підвищення перерахованої пенсії, що мали бути перераховані та виплачені в період з 01 січня 2016 року по 24 лютого 2018 року, фактично зменшена (виплата 50 та 75 відсотків) та розстрочена на значний термін (протягом 2018-2020 років), що порушує право позивача на отримання усієї суми підвищеної пенсії, яка повинна була розрахована та виплачена відповідачем на підставі постанови КМУ від 13 лютого 2008 року №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ОСОБА_2 № 2262, та внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 17 липня 1992 року №393” (далі-Порядок №45).
Вказаний висновок суду ґрунтується на таких законодавчо визначених положеннях.
Пунктами 2 та 3 Постанови КМУ № 103 встановлена процедура виплати сум перерахованої пенсії у зменшеному розмірі та сама виплата різниці у сумі перерахованої пенсії розстрочена на тривалий період.
Однак суд зазначає, що нормами ОСОБА_2 № 2262 зовсім не було визначене питання стосовно того, що виплата перерахованих сум пенсій може бути розстрочена у зменшеному розмірі (50 та 75 відсотків).
Статтею 11 ОСОБА_2 № 2262 визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, базується на Конституції України і складається з цього ОСОБА_2, ОСОБА_2 України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього ОСОБА_2 та ОСОБА_2 України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".
Постановою КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 прямо визначено, що вона прийнята відповідно до частини 4 статті 63 ОСОБА_2 № 2262.
Частиною 4 ст. 63 ОСОБА_2 № 2262 визначено, що усі призначені за цим ОСОБА_2 пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, частиною 4 ст. 63 ОСОБА_2 № 2262 прямо встановлено, що Кабінет Міністрів України визначає умови, порядок та розміри виключно “перерахунку” усіх призначених за цим ОСОБА_2 пенсій у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2.
Частиною 4 ст. 63 ОСОБА_2 № 2262 зовсім не визначене та не передбачене право Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок та розміри “виплати” перерахованих пенсій, що в наявності в Постанові від 21 лютого 2018 № 103.
Загальний порядок виплати пенсій визначений статтею 52 ОСОБА_2 № 2262, відповідно до частини третьої якої виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
В свою чергу, частиною другою статті 55 ОСОБА_2 № 2262 передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.
Згідно з ч. 3 ст. 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
Статтею 6 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Отже, у випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
ОСОБА_2 № 2262 (а саме – ч. 3 ст. 52, ч. 2 ст. 55, ч. 4 ст. 63) мають вищу юридичну силу, ніж норми постанови Кабінету Міністрів України (а саме - постанови від 21 лютого 2018 року №103), які розвивають чи деталізують окремі положення зазначеного ОСОБА_2, та не повинні суперечити положенням ОСОБА_2.
Як наслідок, з урахуванням приписів ч. 3 ст. 113 Конституції України, ст. ст. 6, 7 КАС України положення Постанови КМУ № 103 відносно умов, порядку та розмірів виплати сум перерахованих пенсій до спірних правовідносин не повинні застосовуватися, оскільки відповідно до змісту ч. 4 ст. 63 ОСОБА_2 № 2262 зовсім не визначені такі повноваження Кабінету Міністрів України.
Крім того, Постановою КМУ № 103 не скасовувалася та не визнавалася нечинною Постанова КМУ № 45 від 13 лютого 2008 року. До останньої постанови були лише внесені зміни щодо змісту пунктів Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі – Порядок №45), відносно умов та розмірів перерахунку пенсії.
Зазначені обставини свідчать про необхідність відновлення права позивача на отримання у повному об’ємі належних йому сум за період з 01 січня 2016 року, які повинні були розраховані та виплачені відповідно до чинних у зазначений період нормативно-правових актів.
Лише після повного відновлення порушених прав позивача до 24 лютого 2018 року будуть в наявності підстави для застосування положень Постанови КМУ № 103 від 21 лютого 2018 в частині, що не суперечать нормам законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи судом встановлено, що Позивач сплатив судовий збір за подання позовної заяви в розмірі 1409,60 грн (арк. спр. 3).
Таким чином, на користь Позивача підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору в розмірі 1409,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо встановлення розстрочки у виплаті перерахованої 23.03.2018 пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний номер 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9) провести виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код НОМЕР_2, місце проживання: 92900, АДРЕСА_1) на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області №1544-ЛК від 21.03.2018 за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний номер 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код НОМЕР_2, місце проживання: 92900, АДРЕСА_1) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1409,60 грн. (одна тисяча чотириста дев’ять гривень 60 коп.)
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя ОСОБА_4