Рішення № 75323041, 12.07.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2018
Номер справи
810/1636/18
Номер документу
75323041
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 липня 2018 року № 810/1636/18

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання Сіренко Ю.П., за участю: прокурора - Борисюк А.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Заступника керівника Менської місцевої прокуратури до Фермерського господарства «Агріатік» про стягнення адміністративно-господарських санкцій,

встановлено:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся Заступник керівника Менської місцевої прокуратури з позовом до Фермерського господарства «Агріатік» про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у розмірі 4 736,24 грн.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.04.2018 даний позов було залишено без руху, у зв'язку з його невідповідністю КАС України, однак 17.05.2018 вказані недоліки було усунуто.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.05.2018 відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами проведеного габаритно-вагового контролю Управлінням Укртрансбезпеки у Чернігівській області нараховано ФГ «Агріатік» плату за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування у розмірі 157,14 Євро, яка не сплачена у встановлений законом строк.

Також, позивач зазначив, що підставою для звернення до суду в інтересах держави стала відсутність в уповноваженого органу (Укртрансбезпеки) відповідно до вимог чинного законодавства звертатися до суду з позовом про примусове стягнення плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автодорогами загального користування, у зв'язку з чим позовна заява подана органом прокуратури, який виступає позивачем.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надавав додаткові письмові пояснення. Просив суд позов задовольнити.

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, в судове засідання не прибув.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, ФГ «Агріатік» (код ЄДРПОУ 24211813, місцезнаходження: 08344, Київська область, Бориспільський район, село Проців, вулиця Веселкова, будинок 8) зареєстроване як юридична особа 20.12.2005, що підтверджується відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Як вбачається з матеріалів справи, Посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області 27.07.2017 на автодорозі, М-01 (Київ - Чернігів - Н.Яриловичі) - 124 км здійснено габаритно-ваговий контроль: автомобіль (тягач) марки МАЗ модель 533605, реєстраційний номер НОМЕР_1, з причіпом МАЗ, модель 83781-041, реєстраційний номер НОМЕР_2, які належать ФГ «Агріатік».

За результатами проведеного габаритно-вагового контролю 27.07.2017 складено акт № 0002474 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, яким зафіксоване порушення вимог ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме надання послуг із перевезення вантажу (пшениця, марштрут - с. Киселівка, Менський район- м. Ніжин, 194 км) із перевищенням осьових навантажень. Нормативно допустима норма осьового навантаження становить 11 т, тоді як фактичне - 12,90 т. При цьому перевезення здійснювалося без оформлення дозволу, що дає право на рух автомобільними дорогами України.

До вказаного акту проведений розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 27.07.2017, згідно з яким за перевищення нормативних параметрів нараховано до сплати 157,14 євро.

Водій транспортного засобу ОСОБА_2 від отримання акту та підпису в ньому відмовився.

У зв'язку з несплатою відповідачем визначених розрахунком сум у місячний строк в добровільному порядку, заступник керівника Менської місцевої прокуратури Київської області звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Правові та соціальні основи дорожнього руху з метою захисту життя та здоров'я громадян, створення безпечних і комфортних умов для учасників руху та охорони навколишнього природного середовища визначено Законом України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 №3353-XII.

Згідно з ч. 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух" з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.

Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Окрім того, засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначено Законом України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 №2344-III.

Статтею 6 вказаного Закону встановлено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює державний нагляд і контроль за дотримання автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.

Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті діє відповідно до Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті, яке затверджено Указом Президента України від 06.04.2011 №387/2011 (далі - Положення).

Відповідно до п. 1 Положення Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті (Укртрансінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури України. Укртрансінспекція входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, на перевезення яким видано ліцензію, міському електричному, залізничному транспорті, експлуатації автомобільних доріг загального користування (далі - автомобільний, міський електричний, залізничний транспорт та ведення дорожнього господарства).

Разом з тим, згідно з п. 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок), органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.

Відповідно до п. 4 Порядку державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.3 ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом (окрім зазначених у ч.2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Відповідно до п.16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.

Згідно п.4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Згідно з пунктом 28 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками, виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Відповідно до п.31 Порядку якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається, виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.

На підставі викладеного управлінням Укртрансбезпеки у Чернігівській області нарахована плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування відповідачу на загальну суму 157,14 євро.

Пунктом 27 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006, передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.

Відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку 27.07.2017, 100 євро складає 3014,03 грн.

Отже загальний розмір плати за проїзд, нарахований ФГ «Агріатік», становить 4736,24 гривень.

Незважаючи на те, що відповідно до п.31 Порядку перевізник зобов'язаний протягом ЗО календарних днів з моменту визначення плативнести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртранбезпеки, за даними управління Укртранбезпеки у Чернігівській області, у визначений вище термін платник - водій ОСОБА_2 дані кошти добровільно не сплатив.

У п. 26 зазначеного Порядку № 879 передбачено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

За таких обставин визначена плата за проїзд, несплачена перевізником-власником транспортного засобу у встановлені чинним законодавством строки, набуває статусу заборгованості перед Державним бюджетом України.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути з Фермерського господарства "Агріатік" (ЄДРПОУ 24211813) на користь Державного бюджету України (отримувач УК у М. Чернігові р/р 31313309700002 в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Чернігівській області, МФО 853592, код ЄДРПОУ 38054398) плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, у сумі 4736 (чотири тисячі тридцять шість) грн. 24 коп., що еквівалентно сумі 157,14 євро відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на 27.07.2017.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Щавінський В.Р.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 16 липня 2018 р.