Рішення № 75323011, 13.07.2018, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.07.2018
Номер справи
п/811/1346/17
Номер документу
75323011
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2018 року м. Кропивницький справа № П/811/1346/17

Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Агрофірми "Хлібороб" у формі товариства з обмеженою відповідальністю до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про скасування припису,-

В С Т А Н О В И В:

Агрофірма “Хлібороб” у формі товариства з обмеженою відповідальністю (далі – позивач) звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (далі – відповідач), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати припис старшого державного інспектора відділу контролю за використанням та охороною земель у Гайворонському, Голованівському, Благовіщенському районах управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області ОСОБА_1 від 05.07.2017 р. реєстраційний №78-ДК/0006Пр/03/01-17.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що перевіряючими під час проведення перевірки та її документального оформлення порушено приписи чинного законодавства, а відтак припис є протиправним та і підлягає скасуванню.

Відповідно до ухвали від 18.04.2018 року закрито підготовче провадження у справі, а подальший розгляд справи по суті здійснено в порядку письмового провадження.

Представник відповідача позов не визнав з підстав, викладених в письмових запереченнях та поясненнях до позову та просив суд відмовити в задоволенні заявленого позову в повному обсязі.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши у відкритому судовому засіданні представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

При вирішенні даного спору судом враховано наступні обставини.

Судом встановлено, що на підставі наказу №78 від 07.06.2017 року Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області старшим державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у Гайворонському, Голованівському, Благовіщенському районах начальником відділу ОСОБА_1, державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Гайворонському, Голованівському, Благовіщенському районах головним спеціалістом відділу ОСОБА_2, державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Гайворонському, Голованівському, Благовіщенському районах провідним спеціалістом відділу ОСОБА_3 відповідно до вимог статтей 6 і 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", проведена позапланова перевірка стосовно використання земельних ділянок АФ "Хлібороб" у формі ТОВ на території Крутеньківської, Калинівської, Семидубської, Перегонівської, Троянської, Грузької, Наливайківської, Журавлинської, Межирічківської сільських рад Голованівського району Кіровоградської області.

За результатами перевірки складено:

- 44 акта обстеження земельної ділянки від 15.06.2017 року (т.1, а.с.18-61);

- акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом – земельної ділянки від 15.06.2017 року №78-ДК/63/АП/09/01/-17 (т.1, а.с.14-17);

- 44 розрахунки розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки від 05.07.2017 року (т.1, а.с.62-105);

- протокол про адміністративне правопорушення від 05.07.2017 року (т.1., а.с.11-13);

- припис від 05.07.2017 року №78-ДК/0006Пр/03/01/-17 (т.1, а.с.8-10).

За результатом проведення перевірки встановлено порушення вимог земельного законодавства, а саме: статей 125, 126 Земельного кодексу України, що полягає в самовільному зайнятті земельних ділянок АФ "Хлібороб" у формі ТОВ на території:

- Грузької сільської ради: 17,0 га, 0,88 га, 1,06, га, 1,35 га, 2,91 га, 2,72 га, 2,72 га, 2,72 га, 2,79 га, 2,91 га, 18,57 га;

- Журавлинської сільської ради: 2,4061 га, 20,2805 га, 3,46 га, 3,63 га, 3,64 га, 4,02 га, 22,19 га;

- Калинівської сільської ради: 3,1286 га, 5,0891 га, 9,1212 га;

- Крутеньківської сільської ради: 1,0 га, 4,0 га, 23,2 га;

- Межирічківської сільської ради: 6 3,0 га;

- Наливайківської сільської ради: 14,6184 га;

- Перегонівської сільської ради: 0.5 га,; 0,5 га; 0,08 га, 1,7 га, 2,1 га, 2,2 га, 3,2 га, 3,4 га, 6,9 га, 14,1 га, 2,83 га, 2,87 га, 3,01 га, 27,91 га;

- Семидубської сільської ради: 6,3 га;

- Троянської сільської ради: 3,7971 га, 13,1729 га, 24,3 га.

Загалом, самовільно зайнято земельних ділянок площею 297,2839 га.

Відповідальність за вчинене правопорушення передбачена статтею 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та пунктом б частини першої статті 211 Земельного кодексу України.

На підставі викладеного та враховуючи вимоги законодавства (чинного на момент винесення припису), приписано директору АФ "Хлібороб" у формі ТОВ усунути порушення земельного законодавства шляхом повернення самовільно зайнятих земельних ділянок, про виконання припису повідомити до 05.08.2017 року.

Не погоджуючись з наказом щодо здійснення державного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства, діями та приписом державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у Гайворонському, Голованівському, Благовіщенському районах, позивач звернувся до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що земельні відносини регулюються Конституцією України 28 червня 1996 року, Земельним кодексом України № 2768-III від 25 жовтня 2001 року, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно з частинами 1, 2 статті 2 Земельного кодексу України, земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.

Відповідно до статті 187 Земельного кодексу України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.

Приписами статті 188 Земельного кодексу України визначено, що державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 № 482 Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України організація та здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності є завданнями Держгеокадастру.

Згідно з пунктом 25-1 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15, Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій і форм власності.

Згідно положення про Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 № 308, відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності.

Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначає Закон України Про державний контроль за використанням та охороною земель від 19.06.2003 № 963-IV (далі - Закон № 963-IV), який спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.

Відповідно до статті 4 Закону № 963-IV об'єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.

Згідно зі статтею 5 Закону № 963-IV державний контроль за дотриманням вимог законодавства України про охорону земель здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Так, згідно положень статті 6 Закону № 963-IV до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належать зокрема здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю та виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням.

Відповідно до статті 9 Закону № 963-IV державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом, зокрема, проведенням перевірок та розгляду звернень юридичних і фізичних осіб.

Статтею 10 Закону № 963-IV визначено, що державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; у разі неможливості встановлення особи правопорушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до органів Національної поліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення; викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства України; передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення; проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України; звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.

Отже, враховуючи що перевірка проведена на підставі наказу №78 від 07.06.2017 року, то державні інспектори у сфері контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, як посадові особи Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області вправі вчиняти відповідні дії щодо здійснення перевірки дотримання вимог земельного законодавства та з урахуванням Закону № 963-IV діяв в межах визначених повноважень.

Доказів нечинності наказу №78 від 07.06.2017 року суду не надано.

Також, суд вважає за необхідне зазначити, що проведена перевірка не є тотожною перевіркою, яка була проведена у 2014 році так, як перевірки проведені на підставі різних наказів.

Також, суд зазначає, що правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон № 877).

Статтею 2 Закону № 877 дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

При цьому, суд звертає увагу, що уповноваженими особами відповідача здійснена перевірка не суб'єкта господарювання АФ "Хлібороб" у формі ТОВ, а об'єкта земельних ділянок, тому норми Закону № 877, на які посилається позивач, в даному випадку, не регулюють правовідносини, щодо яких виник спір.

Оскільки при перевірці стану додержання вимог земельного законодавства щодо використання та охорони усіх категорій та форм власності виявлено порушення вимог земельного законодавства, а саме: статей 125, 126 Земельного кодексу України, що полягає в самовільному зайнятті земельних ділянок сільськогосподарського призначення в адміністративних межах Журавлинської, Калинівської, Крутеньківської, Межирічківської, Наливайківської, Перегонівської, Семидубської та Троянської сільських рад, загальною площею 297,2839 га, то інспектором правомірно, керуючись статтею 144 Земельного кодексу України, статтями 5, 6 і 10 Закону № 963-IV, статтями 18-1 та 19 Закону України Про охорону земель, пункту 7 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15, Положення про територіальні органи Держгеокадастру, затверджених наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29 вересня 2016 № 333, винесено оскаржуваний припис від 05 липня 2017 року №78-ДК/0006Пр/03/01/-17, відповідно до якого зобов'язано директора АФ "Хлібороб" у формі ТОВ усунути вказані порушення земельного законодавства шляхом повернення самовільно зайнятих земельних ділянок.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», самовільне зайняття земельної ділянки будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Згідно з частини першої статті 82 ЗК України юридичні особи (засновані громадянами України або юридичними особами України) можуть набувати у власність земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності у разі придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами.

У відповідності до статті 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтею 116 ЗК України передбачено підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності, зокрема визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Статтею 126 ЗК України встановлено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Згідно статті 5 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

З матеріалів справи судом встановлено, що відповідно до розпорядження голови Голованівської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 02 липня 2010 року №406-р АФ "Хлібороб" у формі ТОВ надано земельні ділянки загальною площею 14,6184 га, за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають в запасі на території Наливайківської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в оренду, строком на 10 років (т.1, а.с.117).

Відповідно до долучених до матеріалів справи копій податкових декларацій з плати за землю, за вищенаведену земельну ділянку у 2014-2016 роках позивачем відраховувались відповідні внески (т.1, а.с131-134, 168-171, 204-207).

Також судом встановлено, що відповідно до витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права АФ "Хлібороб" у формі ТОВ користується земельними ділянками на території Журавлинської сільської ради площею 3,63 га та 4,02 га на підставі договорів оренди (т.1, а.с.114-115).

Відповідно до актів обстеження земельної ділянки від 15.06.2017 року №78-ДК/96/АО/10/01/-17, №78-ДК/94/АО/10/01/-17 та №78-ДК/108/АО/10/01/-17 перевіряючі дійшли висновку, що АФ "Хлібороб" у формі ТОВ самовільно зайняли земельні ділянки на території Журавлинської сільської ради площею 3,63 га та 4,02 га та на території Наливайківської сільської ради площею 14,6184 га (т.1, а.с.31, 33, 43).

Вказане також відображено у оскаржуваному приписі.

Щодо користування іншими земельними ділянками позивач не заперечував.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що припис старшого державного інспектора відділу контролю за використанням та охороною земель у Гайворонському, Голованівському, Благовіщенському районах управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області ОСОБА_1 від 05.07.2017 р. реєстраційний №78-ДК/0006Пр/03/01-17 підлягає частковому скасуванню.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оцінка поданих особами, які беруть участь в адміністративній справі та самостійно зібраних судом в порядку доказів в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, здійснюється судом за правилами статті 90 КАС України в порядку, що встановлений законодавчими приписами цього кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на вказані законодавчі положення, встановлені судом обставини, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Судові витрати розподіляються відповідно до приписів ст.139 КАС України.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 90, 139, 242 – 246, 250, 251, 255, 257-263, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Агрофірми "Хлібороб" у формі товариства з обмеженою відповідальністю до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про скасування припису – задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати припис старшого державного інспектора відділу контролю за використанням та охороною земель у Гайворонському, Голованівському, Благовіщенському районах управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області ОСОБА_1 від 05.07.2017 р. реєстраційний №78-ДК/0006Пр/03/01-17 в частині, що стосується земельних ділянок площею:

- 3,63 га (невитребувані земельні частки (паї)), із земель сільськогосподарського призначення, що перебувають на території Журавлинської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;

- 4,02 га (невитребувані земельні частки (паї)), із земель сільськогосподарського призначення, що перебувають на території Журавлинської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;

- 14,6184 га (проектні польові дороги), із земель сільськогосподарського призначення, що перебувають на території Наливайківської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Присудити на користь Агрофірми "Хлібороб" у формі товариства з обмеженою відповідальністю (код – 30702633, с. Наливайка, Голованівського район, Кіровоградської області, 26512) понесені нею витрати по сплаті судового збору у розмірі 1600,00 грн. (одна тисяча шістсот) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (код – 39767636, вул. Академіка Корольова, 26, м. Кропивницький, 25030).

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України.

Рішення суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду ОСОБА_4