Рішення № 75322858, 17.07.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.07.2018
Номер справи
809/1075/18
Номер документу
75322858
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" липня 2018 р. справа № 809/1075/18

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Григорук О.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Верхньолипицької сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 21.06.2018 звернувся до суду з адміністративним позовом до Верхньолипицької сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненадання відповіді на звернення позивача від 14.11.2017 та зобов’язання Верхньолипицьку сільську раду Рогатинського району Івано-Франківської області надати таку відповідь на звернення ОСОБА_1 від 14.11.2017.

Позовні вимоги мотивовані тим, що в порушення статті 40 Конституції України та вимог Закону України "Про звернення громадян" відповідач не надав відповідь на звернення позивача.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.06.2018 відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

16.07.2018 надійшов до суду відзив відповідача на позовну заяву, згідно з яким відповідач не визнає позовні вимоги та просить відмовити в задоволенні позову з мотивів, що спір між позивачем та ОСОБА_2 відноситься до приватного спору. При цьому відмічено, що сільська рада не може своєю дією (чи бездіяльністю) його вирішити. Зазначив, що відповідно до акту комісії сільської ради заявлені позивачем факти не підтвердилися, оскільки в акті зазначено, що на момент виходу комісії жодних зливів нечистот не було. Також, зазначено, що заявника про вказане повідомлено в телефонному режимі, оскільки він тривалий період перебуває в м. Івано-Франківськ (а.с. 21-25).

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги та відзив на позовну заяву, встановив наступне.

15.11.2017 ОСОБА_1, направлено заяву від 14.11.2017 до голови Верхньолипицької сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області, в якій просив: створити комісію та виїхати на місце у село Гоноратівку, що знаходиться в підпорядкуванні Верхньолипицької сільської ради; про виїзд комісії завчасно повідомити позивача по телефону; зафіксувати вказаний факт спуску каналізації ОСОБА_2 на земельну ділянку позивача, при цьому склавши акт; надати відповідь щодо правової підстави виведення каналізаційної труби, яка, як зазначено, шкодить земельній ділянці та господарству позивача; надати належним чином оформлену та завірену копію складеного акту (а.с.7).

Позивачем на підтвердження вручення відповідачу заяви від 14.11.2017 надано фіскальний чек УДППЗ «Укрпошта» №2120 від 15.11.2017 (а.с.8).

На підставі заяв позивача від 14.11.2017 та від 04.06.2018, земельною комісією Верхньолипицької сільської ради складено акт від 29.06.2018 б/н про те, що на час виїзду комісії стоків з спірної труби зафіксовано не було (а.с.23).

11.07.2018 комісією в складі секретаря сільської ради ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 складено акт б/н про те, що було повідомлено позивача про складений 29.06.2018 акт, з яким він мав ознайомитися та підписати. Водночас, зазначено, що на даний час позивач не проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, тому і не може здійснити підпис даного акту (а.с.24).

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України "Про звернення громадян" регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.

Статтею 1 Закону встановлено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Відповідно до статті 3 даного Закону під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Відповідно до вимог частини 3 статті 3 Закону України "Про звернення громадян" заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Згідно вимог статті 4 Закону України "Про звернення громадян" до рішень, дій (бездіяльності), які можуть бути оскаржені, належать такі у сфері управлінської діяльності, внаслідок яких: порушено права і законні інтереси чи свободи громадянина (групи громадян); створено перешкоди для здійснення громадянином його прав і законних інтересів чи свобод; незаконно покладено на громадянина які-небудь обов'язки або його незаконно притягнуто до відповідальності.

У відповідності до статті 5 Закону України "Про звернення громадян" звернення адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Статтею 15 Закону України "Про звернення громадян" зазначено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 18 Закону України "Про звернення громадян" громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.

При цьому, згідно зі статтею 19 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.

Згідно статті 20 Закону України "Про звернення громадян" звернення розглядається і вирішується у термін не більше одного місяця від дня його надходження. Проте якщо питання у ньому не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо у місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

Однак, відповідач не надав жодних доказів розгляду заяви позивача від 14.11.2017 у термін не більше одного місяця від дня її надходження, або якщо питання у заяві потребували додаткового вивчення не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання, чи встановлення необхідного терміну для розгляду заяви позивача, якщо у місячний термін вирішити порушені у зверненні питання було неможливо, та повідомлення позивача про продовження такого терміну.

При цьому, за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 14.11.2017 комісія Верхньолипицької сільської ради склала акт 29.06.2018, тобто перевірку фактів, викладених у зверненні позивача здійснено з порушенням встановленого статтею 20 Закону України "Про звернення громадян" строку розгляду звернення.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про звернення громадян" діловодство щодо звернень громадян ведеться в порядку, який встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №348 від 14.04.1997 затверджено Інструкцію з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації, відповідно до пункту 6, якої у разі коли за результатами розгляду пропозицій, заяв і скарг даються письмові та усні відповіді робиться відповідний запис у реєстраційно-контрольних формах та у документах справи на вільному від тексту місці останнього аркуша (крім місця, призначеного для підшивки) або в окремій довідці. Індекс письмової відповіді складається з реєстраційного індексу та номера справи (за номенклатурою), до якої підшивається пропозиція, заява або скарга разом з документами щодо їх вирішення.

Таким чином, складення земельною комісією Верхньолипицької сільської ради акту від 29.06.2018 на підставі заяви позивача від 14.11.2017 не є розглядом звернення в порядку та у спосіб, встановлений Законом України "Про звернення громадян" та Інструкцією з діловодства за зверненнями громадян №348 від 14.04.1997, а результатом перевірки питань, викладених у зверненні позивача.

Відтак, складення акту про повідомлення позивача про наявність акту від 29.06.2018 та зазначення, що позивач повинен ознайомитися та підписати вказаний акт не є повідомленням громадянина про результати розгляду звернення.

Крім цього, щодо аргументів відповідача про те, що спір між позивачем та ОСОБА_2 відноситься до приватного спору, суд звертає увагу на вимоги частини 4 статті 15 Закону України "Про звернення громадян", якою встановлено, що рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Таким чином, відповідач не довів наявність обставини з прийняття відповідного рішення за результатами розгляду заяви позивача та повідомлення позивача про наслідки розгляду вказаної заяви, оскільки результати перевірки питань, викладених у зверненні позивача не є доказами про розгляд звернення позивача в порядку і в спосіб, встановлений Законом України "Про звернення громадян" та Інструкцією з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України №348 від 14.04.1997.

Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Таким чином, оцінивши в сукупності обставини справи та враховуючи вищенаведені положення законодавства, суд прийшов до висновку що адміністративний позов ОСОБА_1 до Верхньолипицької сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненадання відповіді на звернення позивача від 14.11.2017 та зобов’язання Верхньолипицьку сільську раду Рогатинського району Івано-Франківської області надати відповідь на звернення ОСОБА_1 від 14.11.2017, є обґрунтованим та таким, що підлягає до задоволення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністравтиний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, село Гоноратівка, Рогатинський р-н, Івано-Франківська обл., 77044) до Верхньолипицької сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ – 04354829, вулиця Центральна, 1а, село Верхня Липиця, Рогатинський р-н, Івано-Франківська обл., 77043) про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання до вчинення дій – задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Верхньолипицької сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області щодо ненадання відповіді на звернення ОСОБА_1 від 14.11.2017 в порядку і в спосіб, встановлений Законом України "Про звернення громадян" та Інструкцією з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України №348 від 14.04.1997.

Зобов’язати Верхньолипицьку сільську раду Рогатинського району Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ – 04354829, вулиця Центральна, 1а, село Верхня Липиця, Рогатинський р-н, Івано-Франківська обл., 77043) надати відповідь на звернення ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, село Гоноратівка, Рогатинський р-н, Івано-Франківська обл., 77044) від 14.11.2017 в порядку і в спосіб, встановлений Законом України "Про звернення громадян" та Інструкцією з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України №348 від 14.04.1997.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Григорук О.Б.