Ухвала суду № 75320535, 09.07.2018, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.07.2018
Номер справи
760/17800/17
Номер документу
75320535
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження №2-а/760/520/18

в справі № 760/17800/17

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

( про передачу адміністративної справи за підсудністю )

09 липня 2018 року Солом'янський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді - Усатової І.А.,

при секретарі - Ковальській К.О.,

за участю: представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Єрко Н.П.,

представника третьої особи Київської міської ради Макеєнко О.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації, треті особи: Державна Податкова Інспекція у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві, Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві, Київська міська рада про визнання протиправною (неправомірною) бездіяльності щодо об'єктивного і вчасного розгляду звернень та зобов'язання вчинити певні дії -

В С Т А Н О В И В:

11.09.2017 ОСОБА_4 звернулася в суд з позовом до Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації, треті особи: Державна Податкова Інспекція у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві, Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві, Київська міська рада про визнання протиправною (неправомірною) бездіяльності щодо об'єктивного і вчасного розгляду звернень та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою судді від 14.09.2017 позов залишено без руху.

30.10.2017 позивачем усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою судді від 01.11.2017 у справі відкрито скорочене провадження, копія ухвали разом з позовною заявою направлені відповідачу та третім особам у справі.

Ухвалою судді 30.11.2017 справу призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.

У судовому засіданні 09.07.2018 судом поставлено на обговорення питання про направлення справи на розгляд до Окружного адміністративного суду м. Києва.

Сторони в судовому засіданні не заперечували проти направлення справи на розгляд до Окружного адміністративного суду м. Києва.

Представники Державної Податкової Інспекції у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві, Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві у судове засідання не з'явилися, будучи повідомленими про розгляд справи.

Суд, заслухавши сторін, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про направлення справи на розгляд до Окружного адміністративного суду м. Києва.

Відповідно до ч. 1 ст. 18 КАС України (в редакції ЗУ №2453-VI від 03.08.2017) місцевим загальним судам як адміністративним судам, підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам;

2) усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;

4) усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг;

5) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1-4 частини першої цієї статті;

6) адміністративні справи щодо:

примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;

примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;

затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземців та осіб без громадянства, які підлягають примусовому видворенню за межі України;

продовження строку затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземців та осіб без громадянства, які підлягають примусовому видворенню за межі України;

затримання іноземців та осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні;

7) адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця щодо виконання рішень органів (посадових осіб), крім судових рішень.

Таким чином, законодавцем чітко визначено предметну підсудність адміністративних справ місцевим загальним судам.

Як визначено п. 1 ч. 2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Так, ОСОБА_4 звернулася до Солом'янського районного суду м. Києва до Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації, тобто, до органу державної влади, з позовом про визнання протиправною (неправомірною) бездіяльності щодо об'єктивного і вчасного розгляду звернень та зобов'язання вчинити певні дії.

Статтею 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" передбачено, що виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації.

Як вбачається з матеріалів позовної заяви, відповідач реалізовує у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції.

Як роз'яснено в п.6 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 06 березня 2008 року "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ", судам необхідно розрізняти правові наслідки недотримання правил предметної і територіальної підсудності.

Так, у разі відкриття провадження в адміністративній справі без дотримання правил предметної підсудності суд повинен передати справу на розгляд адміністративного суду, якому вона підсудна, незалежно від того, на якій стадії розгляду справи виявлено порушення правил цієї підсудності, оскільки суд, який відкрив провадження у справі з таким порушенням, не є компетентним у її розгляді (пункт 2 частини першої статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України).

Аналізуючи вищевикладене, вбачається, що спори між органом державної влади, в даному випадку Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації, та фізичної особи, з іншої сторони, підлягали розгляду в порядку адміністративного судочинства в окружному адміністративному суді.

З цього випливає, що провадження в даній справі відкрито судом без дотримання правил предметної підсудності.

З 15 грудня 2017 року набрали чинності зміни до Кодексу адміністративного судочинства в редакції Закону України № 2147-VII від 03 жовтня 2017 року.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Згідно з п. 3 ч.1 ст. 4 КАС України адміністративний суд - суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.

За змістом ч. 6 ст. 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:

1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;

2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:

оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;

уточнення списку виборців;

оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум;

оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;

3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:

примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;

примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;

затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;

продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;

затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні;

затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;

4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.

Згідно з ч.2 даної статті Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.

Відповідно до п.п. 4, 6 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, у тому числі, чи:

4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності;

6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Таким чином, виходячи з предмету позову, справа не підсудна Солом'янському районному суду м. Києва як адміністративному, як на час відкриття провадження, так і на час її судового розгляду.

§ 3 Глави 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено територіальну підсудність адміністративних справ.

Відповідно до п.3 ч.1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо:

3) після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

При цьому також враховується, що відповідно до ч.1 ст. 318 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.

За таких обставин, непідсудності даної справи Солом'янському районному суду м. Києва, в порядку застосування вимог п.2 ч.1 ст. 29 КАС України, справа підлягає передачі до Окружного адміністративного суду м. Києва.

Керуючись ст. ст. 4,7, 20, 29, 171, 318 КАС України, суд -

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов ОСОБА_4 до Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації, треті особи: Державна Податкова Інспекція у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві, Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві, Київська міська рада про визнання протиправною (неправомірною) бездіяльності щодо об'єктивного і вчасного розгляду звернень та зобов'язання вчинити певні дії, передати на розгляд до Окружного адміністративного суду м. Києва.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Суддя: