Постанова № 75319324, 12.07.2018, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.07.2018
Номер справи
761/16932/18
Номер документу
75319324
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 761/16932/18

Провадження № 3/761/4126/2018

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2018 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Трубніков А.В., за участі прокурора Дяченка В.П., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1, його захисника - адвоката Гапонюк М.В., розглянувши матеріали в справі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, які надійшли з Національного агентства з питань запобігання корупції, щодо притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця Респубілки Куба, українця, громадянина України, одруженого, має на утриманні малолітню дитину 2015 року народження, зареєстрований: АДРЕСА_1, фактично проживає: АДРЕСА_2, є депутатом Київської міської ради VIII скликання,

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

УСТАНОВИВ:

Як зазначено у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення №51-06/16/18 від 25.04.2018 року, який надійшов на розгляд суду від НАЗК, ОСОБА_3 в порушення вимог абзацу першого частини другої статті 45 Закону, а також рішення Національного агентства від 10.06.2016 № 2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 958/29088 (зі змінами), рішення Національного агентства від 10.06.2016 № 3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089 (зі змінами), під час припинення діяльності пов'язаної із виконанням функцій держави, несвоєчасно без поважних причин подано декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинено адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною першою статті 1726 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

У судовому засіданні ОСОБА_3 свою вину у вчиненому правопорушенні не визнав та пояснив, що він, будучи суб*єктом декларування згідно Закону, має подавати електронну декларацію при припиненні діяльності, пов*язаної з виконанням функції держави у день припинення таких повноважень. При цьому він у березні 2017 року подав заяву про звільнення його із посади заступника голови Київської міської державної адміністрації з питань здійснення самоврядних повноважень. У той же час про те, що його було звільнено із займаної посади на підставі розпорядження Київського міського голови від 17.07.2017 р., він дізнався після виходу з відпустки, після 20.07.17 р., при цьому у офіційному порядку із таким розпорядженням ознайомлений не був, однак, усвідомлюючий свій обов*язок на подання відповідної декларації після звільнення, подав її 07.08.2017 р. У той же час, згідно Рішення НАЗК від 06.09.16 р., яким затверджено порядок перевірки факту подання суб*єктами декларування відповідних декларації, визначено, що припиненням діяльності, пов*язаною з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування є день видачі трудової книжки такій особі, онак трудову книжку ним було отримано лише у грудні 2017 р. та з цього час у нього виник обов*язок на подання відповідної декларації при звільненні. Додатково зазначив, що насьогодні у судовому порядку оскаржується його звільнення. У зв*язку із наведеним просив закрити провадження у справі у зв*язку із відстуністю події адміністративного правопорушення.

Прокурор вважав доведеним несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що є підставою для визнання винуватим ОСОБА_3 у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та його захисника, висновок прокурора, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази у їх сукупності, приходжу до висновку про необхідність закриття провадження у зв'язку з відсутністю у діях ОСОБА_3 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, з наступних підстав.

Так, ОСОБА_3, згідно з розпорядженням Київського міського голови від 18.03.2016 № 218 «Про призначення ОСОБА_3.», призначено з 21.03.2016 на посаду заступника голови Київської міської державної адміністрації з питань здійснення самоврядних повноважень.

Розпорядженням Київського міського голови від 16.06.2016 № 523 «Про присвоєння рангу державного службовця та встановлення надбавок заступникові голови Київської міської державної адміністрації з питань здійснення самоврядних повноважень ОСОБА_3.» йому присвоєно шостий ранг державного службовця.

Відповідно до розпорядження Київського міського голови від 17.07.2017 № 544 «Про звільнення ОСОБА_3.», заступника голови Київської міської державної адміністрації з питань здійснення самоврядних повноважень ОСОБА_3 звільнено з займаної посади 20.07.2017 за власним бажанням згідно з статтею 86 Закону України «Про державну службу».

Статтею 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» передбачено, що місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.

Таким чином, відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини першої статті 3 Закону, ОСОБА_3 є суб'єктом на якого поширюється дія Закону.

Відповідно до змісту частини першої статті 8 Закону України «Про державну службу» державний службовець зобов'язаний додержуватися Конституції та законів України, вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.

Тому, згідно з абзацом п'ятнадцятим частини першої статті 1, абзацом першим частини другої статті 45 Закону, приміткою до статті 1726 КУпАП ОСОБА_3 є суб'єктом декларування та суб'єктом правопорушення.

Абзацом першим частини другої статті 45 Закону визначено, що особи зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 12 Закону, Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.

Частиною п'ятою статті 12 Закону визначено, що нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно- правових актів.

Нормативно-правові акти Національного агентства після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях.

Нормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.

Відповідно до підпункту 2 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства від 10.06.2016 № 3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за №959/29089, декларація суб'єкта декларування, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається не пізніше дня такого припинення.

Якщо припинення зазначених функцій відбулося з ініціативи роботодавця, декларація подається не пізніше двадцяти робочих днів з дня, коли суб'єкт дізнався чи повинен був дізнатися про таке припинення.

Декларація суб'єкта декларування, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими таким суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду. Останнім днем такого періоду є день, що передує дню подання декларації. Під раніше поданими деклараціями розуміються як декларації, що були подані до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) відповідно до Закону, так і декларації, що були подані відповідно до Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції".

Рішенням Національного агентства від 10.06.2016 №3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 959/29089, затверджено форму декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Частиною першою форми визначено, що декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Реєстру, шляхом заповнення електронної форми.

Таким чином, як зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення, ОСОБА_3, будучи державним службовцем, 20.07.2018 р. під час звільнення з посади державної служби зобов'язаний був подати декларацію, особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, не пізніше дня такого припинення.

Згідно з відомостями з Реєстру, декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, ОСОБА_3 подав 07.08.2017 о 12:23 год.

У відповідності з даними Реєстру суб'єкт декларування ОСОБА_3 20.07.2017 вчиняв дії по перегляду документів в «особистому кабінеті» та заповненню нової декларації, проте декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями не подав.

Отже, як вважає особа, якою було складено протокол про адміністративне правопорушення, ОСОБА_3 мав можливість вчасно подати декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, однак свідомо цього не зробив.

Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, як вказано у протоколі, є наступний день після припинення ОСОБА_3 діяльності пов'язаної із виконанням функцій держави, тобто 21.07.2017 року.

Так, відповідно до вимог ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», корупційне правопорушення - діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність; корупція - використання особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, наданих їй службових повноважень чи пов'язаних з ними можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття такої вигоди чи прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди особі, зазначеній у частині першій статті 3 цього Закону, або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень чи пов'язаних з ними можливостей.

Склад правопорушення - це наявність об'єктивних та суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням. Відсутність хоча б однієї з цих ознак означає відсутність складу в цілому.

Так, відповідно до пункту 2 Порядку перевірки факту подання суб'єктами декларування декларацій відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій, затвердженого Рішенням НАЗК від 06.09.2016 р. № 19, зарєстрованого у Міністерстві юстиції України 15 листопада 2016 р. за № 1479/29609, припиненням діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування є день видачі трудової книжки суб'єкту декларування, із зазначенням підстав такого припинення.

При цьому під час судового розгляду було встановлено, що на виконання вимог абзацу першого частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_3 07.08.2017 року було подано декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування після припинення припинення діяльності пов'язаної із виконанням функцій держави, а трудову книжку отримано лише у грудні 2017 року.

Таким чином висновки уповноваженої особи НАЗК, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, щодо визначення дати порушення ОСОБА_3 антикорупційного законодавства, а саме неподання відповідної декларації у передбачений Законом строк суперечить вимогам пункту 2 Порядку перевірки факту подання суб'єктами декларування декларацій відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій.

У той же час матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять жодного належного та допустимого доказу про те, що саме 20.07.2017 року, з урахуванням вимог пункту 2 Порядку перевірки факту подання суб'єктами декларування декларацій відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій, у ОСОБА_3 виник обов*язок на подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування після припинення діяльності, пов'язаної із виконанням функцій держави.

Таким чином судом встановлено, що в діях ОСОБА_3 відсутні ознаки об'єктивного складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто зовнішнього прояву суспільно-небезпечного посягання на об'єкт, що перебуває під охороною адміністративно-правових санкцій, зважаючи на те, що із наявних у суду матеріалів неможливо встановити дату настання обов*язку у ОСОБА_3 на подання відповідної декларації після припинення діяльності, що відтак робить неможливим його притягнення до адміністративної відповідальності за даною статтею.

Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у разі відсутності складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 247, 280, 287, 288 КУпАП, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Справу щодо притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

На постанову протягом десяти днів з дня її винесення може бути подана скарга до Апеляційного суду м. Києва через Шевченківський районний суд м. Києва.

Суддя А.В.Трубніков