
Справа № 344/8248/17
Провадження № 22-ц/779/710/2018
Категорія 43
Головуючий у 1 інстанції Островський Л. Є.
Суддя-доповідач Малєєв
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2018 року м. Івано-Франківськ
Апеляційний суд Івано-Франківської області у складі:
судді-доповідача - Малєєва А.Ю.,
суддів: Девляшевського В.А., Фединяка В.Д.,
за участю секретарів - Петріва Д.Б., Турів О.М. , позивача ОСОБА_2 та його представника ОСОБА_3, представниці відповідача Тарновської І.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 12 квітня 2018 року, ухвалене головуючим суддею Островським Л.Є. в м. Івано-Франківськ, повний текст якого складено 19.04.2018, по справі за позовом ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання відмови в забезпеченні благоустроєним житлом протиправною та зобов'язання позачергово надати благоустроєне безоплатне житло,
в с т а н о в и в :
1. Позов заявлено 30.06.2017 (а.с. 1-2).
1.1. Зміст позовних вимог.
ОСОБА_2 являється інвалідом війни і згідно рішення МВК №260 від 07.05.2015 зарахований на квартирний облік складом сім'ї 2 особи, як інвалід війни. Таким чином, з 07.05.2015 він набув право на пільгу «Інвалід війни» категорії «Позачерговий» та включений в чергу на отримання житла в позачерговому порядку, в зв'язку з чим має право на отримання житлового приміщення поза чергою протягом двох років з дати прийняття рішення про включення до списку на позачергове одержання жилого приміщення у відповідності до вимог ст. 46 ЖК України.
На його письмове звернення з проханням забезпечити житлом його та родину, виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради було повідомлено про те, що він дійсно перебуває на квартирному обліку при виконавчому комітеті Івано-Франківської міської ради в списках позачергової черги з 07.05.2015 за №1165 та в контрольних списках інвалід війни за №59. Однак, забезпечити його житлом в установлений законом термін в 1-2 роки виконком не має можливості у зв'язку з тим, що дана категорія черговиків забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету, і його житлове питання буде вирішуватись при надходженні коштів з Державного бюджету. Крім того позивач взятий на облік як внутрішньо переміщена особа.
1.1.3. Просив позов задовольнити та визнати відмову в забезпеченні благоустроєним житлом протиправною та зобов'язання позачергово надати благоустроєне безоплатне житло.
1.2. Представник відповідача Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради направив на адресу суду Відзив на позовну заяву (а.с. 33-34).
1.2.1. Зміст доводів Відзиву.
Згідно ч. 2 ст. 46 Житлового кодексу Української РСР, громадяни, які мають право на позачергове одержання жилих приміщень, включаються до окремого списку.
ОСОБА_2 перебуває на квартирному обліку з 07.05.2015 в списках позачергової черги №1165 та в контрольних списках як інвалід війни за №59. Перед ним в черзі перебувають громадяни, які стали на квартирну чергу раніше і також потребують поліпшення житлових умов.
Зобов'язуючи виконком позачергово надати житло порушуються вимоги чинного законодавства щодо черговості надання житла, а також відбувається втручання у виключну компетенцію виконкому щодо надання житла, а також розпорядження майном, що перебуває у власності територіальної громади міста Івано-Франківська.
Позивач не обґрунтував, які саме його права порушено, оскільки рішення про відмову в забезпеченні благоустроєним житлом виконкомом не приймалось.
Просили в позові відмовити.
1.3. Рішенням Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 12 квітня 2018 року в задоволенні позовних вимог відмовлено (а.с. 45-47).
2. Позивач ОСОБА_2 оскаржив рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку (а.с. 51-52).
2.1. Обґрунтування апеляційних вимог:
ОСОБА_2 як інвалід війни протягом двох років з 07.05.2015 має право на отримання житлового приміщення поза чергою згідно ст. 46 ЖК України.
Суд першої інстанції не врахував:
- вимоги ст. 13 п. 18 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. 46 ЖК України;
- позиції Європейського суду з прав людини, що держава не має права посилатись на відсутність коштів. як на підставу неможливості виконання взятих на себе зобов'язань;
- що відповідно до комплексної програми з підтримки переселенців, затвердженої постановою КМУ №1094 від 16.12.2015, одним із завдань якої на 2016-2017 роки є забезпечення права внутрішньо переміщених, тому виконком зобов'язаний забезпечити позивача житлом як інваліда війни та як внутрішньо переселену особу;
- позиції ВСУ від 26.05.2001 (Правові позиції розгляду судами окремих категорій судових справ) ч. 2 п. 22, що в разі відмови в наданні жилого приміщення особам, які мають право на його позачергове одержання, судом вирішується спір про надання жилого приміщення, а не встановлення черговості;
- позиції ВСУ згідно ухвали від 23.06.1999, що не потрібно з'ясовувати реальні можливості надати позачергову квартиру, наявності чи відсутності необхідних для цього коштів, врахування економічної ситуації та фінансового забезпечення законодавчої бази, притягнення до участі в справі як співвідповідачів чи забезпечення виділення квартир особам, які користуються правом позачергового одержання житла.
Позивач (апелянт) не повинен доводити в суді факт порушення черговості.
Висновки суду першої інстанції, що позивач не довів порушення його права на отримання житла, не відповідають фактичним обставинам справи, оскільки ґрунтуються тільки на підставі доводів відповідача.
2.1.2. Просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
2.2. Представник відповідача подав до апеляційного суду Відзив на апеляційну скаргу (а.с. 60-61).
2.2.1. Обґрунтування доводів Відзиву відповідача.
Згідно ч. 2 ст. 46 ЖК Української РСР, громадяни, які мають право на позачергове одержання жилих приміщень, включаються до окремого списку.
Забезпечення позивача житлом можливе лише згідно існуючої черговості з урахуванням часу взяття на облік та у порядку, передбаченому законодавством.
Порушення черговості є порушенням норм чинного законодавства та прав осіб, які знаходяться попереду ОСОБА_2 у черзі на поліпшення житлових умов.
Відповідач стверджує, що аналогічна правова позиція відображена в постанові Верховного суду від 12.03.2018 у справі №676/1707/17-ц.
Відповідач наголошує на дискреції владних повноважень виконавчого комітету міської ради щодо надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності, і на неможливості їх скасування чи обмеження іншим, центральним, регіональним органом, та на неможливості втручання суду.
2.2.2. Просять залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
2.3. В судовому засіданні апеляційного суду позивач ОСОБА_2 та його представника ОСОБА_3 доводи апеляційної підтримали, просили її задовольнити з наведених у ній підстав.
Представниця відповідача Тарновська І.Я. проти вимог апеляційної скарги заперечила, просила законне та обґрунтоване рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу - відхилити.
3. Фактичні обставини, встановлені судами.
ОСОБА_2 є інвалідом 3-ї групи і має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війти - інвалідів війни, що підтверджується посвідченням від 09.12.2014 (а.с. 6).
Згідно довідки №37-14/1211 від 13.05.2015, виданої Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради, ОСОБА_2 перебуває на квартирному обліку з 07.05.2015 в списках позачергової черги, складом сім'ї 2 особи як інвалід війни (а.с. 7).
ОСОБА_2 перебуває на квартирному обліку з 07.05.2015 2015 в списках позачергової черги за №1165 та в контрольних списках інвалід війни за №59 (а.с. 17 - лист Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської МР, а.с. 39 - лист виконкому).
Згідно довідки №884 від 16.12.2016 позивач взятий на облік як внутрішньо переміщена особа (а.с. 5).
21.04.2017 ОСОБА_2 звернувся до виконкому Івано-Франківської області з Заявою щодо виконання вимог ст. 13 п. 18 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та забезпечення його як інваліда війни житлом (а.с. 8).
Згідно повідомлення Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської МР від 23.05.2017 ОСОБА_2 повідомлено, що він перебуває на квартирному обліку при виконкомі Івано-Франківської МР в списках як інвалід війни за №59 (а.с. 9). А оскільки дана категорія черговиків забезпечується за рахунок коштів державного бюджету, то житлове питання ОСОБА_2 буде вирішуватись при надходженні коштів з Державного бюджету згідно черги та з врахуванням пільг.
Інформація щодо вільного до розподілу житла в Департаменті станом на 06.09.2017 відсутня (ост. абз. а.с. 18, 36 - лист Департаменту).
4. Оцінки апеляційного суду.
4.1. Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач не довів існування підстав на одержання ОСОБА_2 житла першочергово перед всіма іншими категоріями позачерговиків (ст. 46 ЖК України), не надав доказів наявності вільного житла, яке могло бути розподілено позивачу, доказів порушення, невизнання або оспорювання права позивача на отримання житла, адже ОСОБА_2 роз'яснено порядок надання компетентним органом житла і вчинені дії щодо реалізації права позивача на отримання житла.
4.2. Апеляційний суд, враховуючи практику Верховного Суду (Постанова від 12 березня 2018 року по справі № 676/1707/17-ц), погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на таке.
4.2.1. Особливості отримання позачергового житла ветеранами та інвалідами війни визначені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та ЖК Української РСР.
Відповідно до статті 9 ЖК Української РСР забезпечення постійним житлом громадян, які відповідно до законодавства мають право на його отримання, може здійснюватися шляхом будівництва або придбання доступного житла за рахунок надання державної підтримки у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 43 ЖК Української PCP громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.
Статтею 46 ЖК Української PCP визначено перелік осіб, яким жилі приміщення можуть бути надані поза чергою, до таких віднесено, зокрема, інвалідів Великої Вітчизняної війни і прирівняних до них у встановленому порядку осіб, яким жиле приміщення надається поза чергою протягом двох років з дати прийняття рішення про включення їх до списку на позачергове одержання жилого приміщення, а з них інвалідам першої групи з числа учасників бойових дій на території інших держав - протягом року з визначенням переважного права інвалідів великої Вітчизняної війни і прирівняних до них у встановленому порядку осіб на одержання жилих приміщень перед всіма іншими категоріями позачерговиків.
Відповідно до пункту 18 частини першої статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» інвалідам війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються пільги щодо позачергового забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій. Особи, зазначені в цій статті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, а інваліди І групи з числа учасників бойових дій на території інших країн - протягом року.
4.2.2. Суд першої інстанції, враховуючи приписи законодавства, правильно виходив із того, що забезпечення позивача житлом можливе лише згідно з існуючою черговістю з урахуванням часу взяття на облік та у порядку, передбаченому законодавством.
Позивачем не надано суду доказів наявності переважного права на отримання житла, відмінного від інших осіб, які за часом взяття на облік у цьому списку передують позивачу.
4.2.3. Доводи апеляційної скарги щодо неправильного застосування судом першої інстанції положень Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», не заслуговують на увагу, оскільки суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що позивач має право на отримання житла в установленому законом порядку, однак за умови надходження його черги у відповідному обліку, та не може отримати житло раніше осіб, які мають рівнозначні права і перебувають перед ним у черзі.
Інші доводи апеляційної скарги правильності висновків суду першої інстанції не спростовують.
4.2.4. За таких обставин, позивач має право на забезпечення житлом лише за умови надходження його черги на отримання житла. А, враховуючи, що попереду позивача у черзі знаходяться особи, які потребують поліпшення житлових умов, порушення черговості є порушенням норм чинного законодавства та прав цих осіб.
Відтак, правові підстави для задоволення позову відсутні.
Судовий орган не може підміняти собою суб'єкта владних повноважень.
4.2.5. Апеляційний суд вважає за належне, апеляційну скаргу відхилити, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
6. Питання розподілу судових витрат.
Від сплати судового збору апелянт (позивач) звільнений на підставі п. 8 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» (а.с. - 6, копія Посвідчення).
Керуючись ст. 35, 367, 368, 374, 375, 381-384 ЦПК України, апеляційний суд
п о с т а н о в и в :
апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 12 квітня 2018 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови.
Повний текст постанови складено 16.07.2018.
Головуючий А.Ю. Малєєв
Судді: В.А. Девляшевський
В.Д. Фединяк