
Головуючий І інстанції: О.В. Соп'яненко
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2018 р. Справа № 818/228/18Харківський апеляційний адміністративний суд у складі:
судді-доповідача: Катунова В.В.,
суддів: Ральченка І.М. , Бершова Г.Є. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.03.2018, вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, повний текст складено 19.03.18 по справі № 818/228/18
за позовом ОСОБА_2
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області , Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, (далі - перший відповідач), Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (далі - другий відповідач), в якому просив:
-визнати протиправними дії Сумського прикордонного загону Східного регіонального правління Державної прикордонної служби України щодо невключення щомісячної додаткової грошової винагороди до грошового атестату та додатку до грошового атестату для обчислення пенсії;
-визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Сумській області щодо призначення пенсії без врахування при її обчисленні щомісячної додаткової грошової виногради, зобов'язувати здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням зазначеної винагороди.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 19.03.2018 р. зазначений позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (ідентифікаційний код 14321759) щодо невключення щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» до грошового атестату та додатку до грошового атестату для обчислення пенсії ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
В іншій частині позовні вимоги ОСОБА_2 залишено без задоволення.
Сумський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, в частині задоволення позову, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог скасувати, та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги перший відповідач зазначає, що щомісячна додаткова грошова винагорода передбачена Постановою Кабінету Міністрів України №889 від 22.09.2010 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій" не входить до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється (нараховується) пенсія.
Скориставшись правом подання відзиву на апеляційну скаргу, позивач вказав, що вважає апеляційну скаргу відповідача необгрунтованою, а рішення суду першої інстанції прийнятим з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.
Враховуючи, що другий відповідач оскаржує постанову суду першої інстанції лише в частині задоволення позовних вимог, колегія суддів не вбачає підстав для надання правової оцінки рішенню суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову, в межах розгляду даної апеляційної скарги.
Відповідно до приписів ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглядається в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 наказом начальника Сумського прикордонного загону № 139-ОС від 17.07.2017 звільнений з військової служби у відставку з 02.09.2017. наказом № 174-ОС від 04.09.2017 виключений зі списків особового складу загону. Позивач має право на призначення пенсії за вислугу років. Ці обставини сторонами не оспорюються.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області ОСОБА_2 призначено пенсію за вислугу років у відповідності до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб на підставі грошового атестату та додатку до нього про розмір грошового забезпечення за останньою посадою позивача (а.с.15-17).
З грошового атестату та повідомлення про призначення пенсії вбачається, що при обчисленні її розміру не було взято до уваги щомісячну додаткову грошову винагороду, яку позивач отримував. Факт отримання ОСОБА_2 зазначеної винагороди підтверджується витягами з розрахунково-платіжної відомості (а.с. 22-29).
З довідки Пенсійного фонду України з індивідуальними відомостями про застраховану особу щодо позивача вбачається, що страховий платіж сплачувався з розміру грошового забезпечення, що включає і суми додаткової грошової винагороди (а.с. 30).
11.12.2017 позивач звернувся до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України зі зверненнями про необхідність включення суми щомісячної додаткової винагороди до довідки про додаткові види грошового забезпечення.
Листом № 11/м-184, м-185 від 26.12.2017р. Сумський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України позивачу роз'яснила, що у грошовому атестаті позивача року відображені всі передбачені законодавством виплати, які підлягають врахуванню для обчислення пенсії.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, яку позивач кожного місяця отримував під час проходження служби з вересня 2015 року по серпень 2017 року, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року N 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Положеннями ст. 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 7.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно пп. 2 та п. 5 Постанови № 1294 також передбачено преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення та надання матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
Згідно статті 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року № 2464- VI, єдиний внесок нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
У статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV визначено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, з викладених правових норм вбачається, що отримувані особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески (єдиний внесок) або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічний правовий висновок був викладений Верховним Судом України в постанові від 16.09.2014 у справі № 21-314а14.
Таким чином, у Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України не було правових підстав для невключення до складу грошового забезпечення позивача щомісячної додаткової грошової винагороди, яку він отримував у період служби, що в свою чергу, призвело до неправильного розрахунку розміру його пенсії, яка підлягає до виплати.
Крім того, судом враховано висновки Верховного Суду України, викладені в постанові від 20.10.2015 по справі №21-2942а15, в який зазначено, що спірні виплати, в тому числі щомісячна додаткова грошова винагорода, за умови якщо з них сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, повинні включатися до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія призначена відповідно до ст. 43 Закону № 2262-ХІІ.
Згідно вказаних правових позицій Верховного Суду України до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, включаються всі види грошового забезпечення, незалежно від того мають такі виплати систематичний або тимчасовий характер, залежать чи не залежать від певних обставин, їх розміри та виплата є чи не є фіксованим та щомісячними. Головною умовою для включення до розрахунку пенсії є сплата з цих видів грошового забезпечення соціальних внесків.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що безпідставним є посилання Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України на постанову Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду в справі К/9901/2181/17, оскільки в цій справі судом вирішувалось питання про врахування винагороди, що виплачується згідно з Постановою КМ України № 889 при обчисленні розміру одноразової грошової допомоги при звільненні, а не включення такої допомоги до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, як при розгляді Верховним Судом України справи № 21-2942а15. Обставини цих справи не є тотожними, про що зроблено висновок самим Касаційним адміністративним судом в складі Верховного Суду в постанові по справі К/9901/2181/17.
Безпідставним є посилання апелянта на практику Сумського окружного адміністративного суду, викладену по справах № 818/226/18, № 818/224/18, оскільки зазначені рішення не мають преюдиціального значення при розгляді цієї справи.
Таким чином, протиправними є дії Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України щодо не включення до грошового атестату та додатку до грошового атестату щомісячної додаткової грошової допомоги для обчислення пенсії позивачу, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 889 від 22 вересня 2010 року «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій».
За наслідками зіставлення характеру спірних правовідносин та правових ситуацій, на підставі яких була сформульована вказана вище правова позиція Верховного Суду України та змісту спірних правовідносин у справі, що розглядається, колегією суддів не встановлено достатніх та належних мотивів, що дають право відступити від правової позиції, викладеної у вказаних рішеннях Верховного Суду України.
Проаналізувавши інші доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що вони не спростовують правильності висновків суду першої інстанції щодо наявності достатніх та необхідних правових підстав для задоволення адміністративного позову.
На підставі вищевикладеного, приймаючи до уваги положення чинного законодавства та правові висновки Верховного Суду України, колегія суддів погоджується із висновком суду про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_2
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції відповідає вимогам ст. 242 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи судом апеляційної інстанції, спростовані зібраними по справі доказами та встановленими обставинами, з наведених підстав висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 243, 250, 311 , 315, 316 , 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України залишити без задоволення.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.03.2018 по справі № 818/228/18 залишити без змін .
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя-доповідач В.В. Катунов Судді І.М. Ральченко Г.Є. Бершов