Постанова № 75300907, 12.07.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2018
Номер справи
814/2064/17
Номер документу
75300907
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 липня 2018 р.м. ОдесаСправа № 814/2064/17

Категорія: 5.2 Головуючий в 1 інстанції: Устинов І. А.

Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

Головуючого судді - Єщенка О.В.

суддів - Димерлія О.О.

- Шеметенко Л.П.

За участю: секретаря - Недашковської Я.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2017 року по справі за адміністративним позовом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗЕВС-КОМПАНІ-ЛТД», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, Держаної фіскальної служби України про подовження дії спеціальної санкції,-

В С Т А Н О В И В:

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України звернулось до суду першої інстанції з позовом, в якому просило подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, яка застосована наказом Міністерства від 13.01.2017 року №24 до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗЕВС-КОМПАНІ-ЛТД» на термін до усунення порушення статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушень статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».

В обґрунтування позову зазначено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ЗЕВС-КОМПАНІ-ЛТД» у 2016 допустило порушення вимог Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», яке стало підставою для видання наказу від 13.01.2017 року №24 про застосування до суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності України спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності. З огляду на те, що до закінчення строку дії санкції підприємство порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності не усунуло, враховуючи відповідне звернення органу фіскальної служби, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України вимушене звернутись до суду із цим позовом про подовження дії санкції у вигляді зупинення зовнішньоекономічної діяльності.

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2017 року у задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нове судове рішення про задоволення позову у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України видано наказ від 13.01.2017 року №24, яким відповідно до ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», на підставі подання Державної фіскальної служби України, за порушення пов'язаних із Законом України «Про зовнішньоекономічну діяльність», законів України, що встановлюють порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті, а саме ст.ст. 1, 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», у 40-денний строк з дня набрання чинності цим наказом, застосовано, в тому числі, до суб'єкта господарювання зовнішньоекономічної діяльності - Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗЕВС-КОМПАНІ-ЛТД» спеціальну санкцію у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності (а.с. 13, 14).

15.03.2017 року Міністерство економічного розвитку і торгівлі України звернулось до ДФС України з листом №4102-11/8447-03, в якому просило повідомити інформацію щодо доцільності скасування дії спеціальної санкції, застосованої, зокрема, до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗЕВС-КОМПАНІ-ЛТД», чи її подовження (а.с. 15).

У відповідь ДФС України 13.04.2017 року надало матеріали, що можуть бути використані як підстава для подання позову до суду з метою подовження дії спеціальної санкції, застосованої до суб'єкта господарювання, в тому числі надіслано інформацію про виявлені факти порушень чинного законодавства (ненадходження в законодавчо встановлені строки виручки, товарів) за період з 01.06.2016 року по 30.06.2016 року, запит контролюючого органу до суб'єкта господарювання від 19.07.2016 року №422/10/14-02-14-02 про надання документів для перевірки дотримання строків розрахунків за експортними операціями по договору від 02.02.2016 року №176К-15FC, службову інформацію, складену у період серпня-вересня 2016 року, про не встановлення місцезнаходження суб'єкта господарювання (а.с. 18-23).

Розглянувши вказані матеріали, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, у зв'язку із не підтвердженням усунення суб'єктом господарювання виявлених порушень у сфері зовнішньоекономічної діяльності, вбачало всі підстави для подовження дії спеціальної санкції до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗЕВС-КОМПАНІ-ЛТД», застосованої наказом від 13.01.2017 року №24, у зв'язку із чим в порядку ч.ч. 7, 8 ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» звернулось до суду із цим позовом.

Розглянувши вимоги позивача, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що, оскільки звернення спеціального органу відбулось після закінчення строку дії санкції, застосованої до суб'єкта господарювання, підстави для задоволення позову відсутні.

Колегія суддів висновки суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову вважає правильними, з огляду на наступне.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 37 «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 року №959-XII за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції як тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.

Санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів доходів і зборів та контрольно-ревізійної служб, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.

Згідно п.п. 1, 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року №459 «Питання Міністерства економічного розвитку і торгівлі» Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (Мінекономрозвитку) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, який відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, застосовує до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальні санкції, передбачені Законом України «Про зовнішньоекономічну діяльність».

Таким чином, Мінекономрозвитку наділено повноваженнями застосовувати до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності санкції у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності за відповідним поданням органів доходів і зборів.

Водночас, відповідно до ч.ч. 6, 7, 8, 9 ст. 37 «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 року №959-XII тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.

Подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.

Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду.

При прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.

Аналіз наведених правил показав, що дія спеціальних санкцій, застосованих до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, має тимчасовий характер і триває, зокрема, до усунення виявлених компетентним органом порушень у сфері зовнішньоекономічної діяльності, але не довше трьох місяців з дня винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики.

Вказані приписи кореспондуються із нормами Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», затвердженого Наказом Міністерства економіки України від 17.04.2000 року №52.

Водночас, судом першої інстанції вірно враховано, що відповідно до п. 4.9 Положення від 17.04.2000 року №52 при застосуванні тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності відділ контролю у сфері зовнішньоекономічної діяльності за 40 днів до закінчення терміну його дії надсилає до ініціатора подання застосування такої санкції запит щодо доцільності подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності.

На підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто й виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) відділ контролю у сфері зовнішньоекономічної діяльності разом із відділом правового забезпечення зовнішньоекономічної діяльності та/або відділом позовної роботи готують відповідну позовну заяву до суду.

Як вбачається з матеріалів справи, санкції у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності застосовані до відповідача, з урахуванням введення їх в дію, з 22.02.2017 року.

Із запитом на подовження дії санкції до ініціатора подання позивач звернувся 06.04.2017 року, тобто в межах дії санкцій у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Водночас, із позовом про подовження дії санкції позивач звернувся 05.10.2017 року (згідно штемпелю на конверті), тобто після закінчення їх максимального тримісячного строку.

З огляду на особливості цих заходів і їх строковий характер, колегія суддів вважає, що станом на момент звернення до суду наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13.01.2017 року №24 вичерпав свою дію, що в свою чергу виключає можливість його подовжити і зумовлює центральний орган виконавчої влади реагувати на порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності у загальному порядку і спосіб, у разі наявності відповідних обставин.

Разом з цим, колегія суддів враховує, що на запит центрального органу щодо питання наявності обставин для подовження спеціальної санкції у відношенні суб'єкта господарювання органом доходів і зборів надіслані матеріали про діяльність підприємства, складені станом на 2016 рік.

Зазначені обставини свідчать про те, що звернення Міністерства економічного розвитку і торгівлі України до суду із цим позовом не обґрунтоване належними доказами не усунення суб'єктом господарювання допущених порушень законодавства після застосування санкції.

Враховуючи викладене, оскільки на час звернення із цим позовом санкція у відношенні суб'єкта господарювання вичерпала свою дію, а наявні у справі матеріали не підтверджують не усунення підприємством виявлених порушень, що стали підставою для зупинення його господарської діяльності, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення вказаного позову.

З огляду на наведене, оскільки висновки суду відповідають нормам законодавства, що регулюють спірні правовідносини, та обставинам справи, а доводи апеляційної скарги цих висновків не спростовують, колегія суддів приходить до висновку, що судове рішення відповідно до вимог ст. 316 КАС України підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст.ст. 139, 308, 310, п. 1 ч. 1 ст. 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України - залишити без задоволення.

Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2017 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту постанови.

Повний текст постанови складено та підписано 16.07.2018 року.

Головуючий-суддя: О.В. Єщенко

Судді: О.О. Димерлій

Л.П. Шеметенко