Рішення № 75300160, 11.07.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.07.2018
Номер справи
822/1990/18
Номер документу
75300160
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 822/1990/18

РІШЕННЯ

іменем України

11 липня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В.

за участі:секретаря судового засідання Музика Д.О. представника позивача: Криштопа А.А. представника відповідача: Подлевського О.М. розглянувши адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Красилівагромаш" до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Красилівагромаш" звернулось до суду з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Хмельницькій області в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Хмельницькій області №24 від 15.02.2018 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, повністю.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що не погоджується з рішенням відповідача про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, а саме: щодо наявності правопорушення передбаченого ч.2 ст.15, ч.1 ст.31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 №1105-XIV в редакції Закону України від 28.12.2014 №77-VIII, а також п.4.1 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.2001 №455, за наслідками яких ТОВ "Красилівагромаш" повинно повернути кошти в сумі - 18138,42 грн.

Також позивач зазначає, що законодавчо обґрунтованих причин відмовити працівнику в надані допомоги по тимчасовій непрацездатності у позивача не було, при цьому на підставі наявних документів у позивача, сумніві з того, що документи є дійсними і людина дійсно мала зазначені захворювання не було.

Вважає, що обставини, які стали причиною для прийняття вищезазначеного рішення відповідача, не ґрунтуються на нормах закону, є припущенням і міркуванням окремих посадових осіб відповідача, а тому просить задовольнити адміністративний позов.

На адресу суду від відповідача 26.06.2018 надійшов відзив в якому останній зазначає, що не погоджується з позовними вимогами, оскільки вважає, що рішення, яке винесене відповідачем є таким, що відповідає нормам чинного законодавства, та прийняте згідно законодавчо визначеної процедури без будь-яких порушень закону.

При цьому, у поданому відзиві відповідач зазначає, що в результаті проведення перевірки правильності використання коштів Фонду, встановлено порушення, що вчинені позивачем, які зафіксовані у акті перевірки.

Такими порушеннями є, зокрема: відсутність первинних документів, які є підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, а також здійснення оплати лікарняних листків непрацездатності, які видані з порушенням встановленого порядку.

При цьому загальна сума витрат, які здійснені з порушенням встановленого порядку витрачання страхових коштів Фонду склала 18138,42 грн.

За результатами розгляду акту перевірки, посадовою особою Управління винесено рішення №24 від 15.02.2018 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яким визначено суму страхових коштів які підлягають поверненню на рахунок Фонду, загальна сума яких складає 25350,38 грн. (неправомірні витрати - 18138,42 грн. та штрафні санкції в розмірі 50% неправомірно витрачених сум страхових коштів - 7211,96 грн).

Відповідач, просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.06.2018 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження на 11.07.2018 на 10:00.

В судовому засіданні представник позивача, підтримав позовні вимог, просив їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив, просив відмовити в їх задоволенні в повному обсязі.

Заслухавши вступні пояснення представників сторін, дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву та оцінивши усі наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв'язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що товариство з обмеженою відповідальністю "Красилівагромаш" зареєстроване у якості юридичної особи, ідентифікаційний код: 33586424, місцезнаходження: 31001, Хмельницька область, м. Красилів, вул.Центральна, 16.

На підставі направлення №13 від 18.01.2018, Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Хмельницькій області проведено планову перевірку дотримання порядку використання виділених коштів Фонду соціального страхування України в період з 01.07.2016 по 31.12.2017 у товариства з обмеженою відповідальністю "Красилівагромаш", за наслідками якої складено відповідний акт перевірки від 24.01.2018 №13.

У розділі 6 "Результати перевірки" за вказаним актом перевірки від 24.01.2018 №13 встановлено порушення дотримання порядку використання страхових коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування на загальну суму 18138,42 грн, а саме: неправомірне витрачання коштів Фонду на виплати матеріального забезпечення застрахованим особам на суму 18138,42 грн, з них 3714,50 грн за 2014 рік, 14423,92 грн за 2016 - 2017 роки та недостатній контроль за витрачанням коштів Фонду на виплату матеріального забезпечення застрахованим особам з боку комісії із соціального страхування установи.

Згідно змісту акту перевірки від 24.01.2018 №13 відповідачем встановлено наступні порушення: 1) відсутність первинних документів (листків непрацездатності №951033 та №950303, виданих з 10.12.2013 по 24.01.2014 на ім'я ОСОБА_3.), які є підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності. Сума неправомірних витрат склала 3714,50 грн. Внаслідок таких дій позивачем порушено ч.2 ст.15 та ч.1 ст.31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 №1105-ХIV; 2) здійснено оплату листків непрацездатності, які видані з порушенням встановленого порядку: листки непрацездатності №025839 з 20.07 по 28.08.2017 та №122385 з 08.09. по 06.10.2017, які видані на ім'я ОСОБА_4 Такими діями позивачем порушено ч.1 ст.31 Закону України №1105 та п.4.1 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13.11.2001 №455. При цьому, сума неправомірних витрат склала 14423,92 грн.

Позивач не погоджуючись з таким актом, подав Фонду заперечення, однак на зазначені заперечення отримав відмову від 15.02.2018 №431-06, згідно якої відповідач повідомив його, що проаналізувавши усі обставини зазначені у запереченнях, управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області вказані заперечення залишила без задоволення, та одночасно з цим надіслала рішення №24 від 15.02.2018.

Вказане вище спірне рішення №24 від 15.02.2018, прийняте за на підставі акта перевірки про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасовою втратою працездатності, за яким загальна сума фінансових (штрафних) санкцій за порушення порядку використання страхових коштів становить 25350,38 грн., у тому числі 18138,42 грн. сума неправомірно витрачених страхових коштів та штраф у розмірі 7211,96 грн. (50%) неправомірно витрачених страхових коштів.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я, визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV (далі - Закон № 1105-XIV).

Відповідно до ст.22 Закону № 1105-XIV, допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї одного з таких страхових випадків, зокрема, тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.

Згідно ст.30 Закону № 1105-XIV, призначення та виплата матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності

Рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).

Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яке затверджується правлінням Фонду.

Статтею 31 Закону № 1105-XIV передбачено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.

При цьому стаття 15 цього Закону передбачає, що у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

Оглядом акта перевірки та наявних у справі листків непрацездатності, які містяться в матеріалах справи, суд встановив, що під час перевірки ТОВ "Красилівагромаш" посадовими особами відповідача було встановлено, що рішенням комісії із соціального страхування товариства призначено та товариством оплачена допомога по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_4 по листках непрацездатності №025839 та №122385, який хворів протягом п'яти місяців у зв'язку із одним і тим самим захворюванням або його ускладненнями за останні 12 місяців з дня тимчасової непрацездатності, що є на думку суду порушенням вимог ч.1 ст.31 Закону № 1105-XIV, що призвело до неправомірного надання допомоги з коштів Фонду за 64 календарних дні на суму 14423,92 грн.

Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я Українивід 13 листопада 2001 поку № 455 (далі - Інструкція №455), визначено порядок і умови видачі, продовження та обліку документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, здійснення контролю за правильністю їх видачі.

Пунктом 4.1 Інструкції №455 зокрема, встановлено, що направлення хворого для огляду до МСЕК здійснюють JIKK лікувально-профілактичних у тому разі, коли хворий був звільнений від роботи протягом чотирьох місяців безперервно з дня настання тимчасової непрацездатності чи протягом п'яти місяців у зв'язку з одним і тим самим захворюванням або його ускладненнями за останні дванадцять місяців, а при захворюванні на туберкульоз - протягом десяти місяців з дня настання непрацездатності.

При цьому, відповідно до п.1 ч.2 ст.15 Закону № 1105-XIV, роботодавець зобов'язаний зокрема, надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг згідно із цим Законом. Одночасно з цим, згідно вказаної статті ТОВ "Красилівагромаш", як страхувальник, несе відповідальність за порушення порядку використання коштів по оплаті листків непрацездатності працівника товариства.

З метою уникнення порушень при використанні коштів Фонду страхувальниками, частиною 3 статті 30 Закону № 1105-XIV роботодавцю надано право розглядати підставу і правильність видачі листків непрацездатності та приймати рішення стосовно призначення матеріального забезпечення, а з цією метою і утворюється комісія із соціального страхування у страхувальника.

Згідно Положення про комісію (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 23.06.2008 №25 (далі -Положення №25), комісія із соціального страхування наділена повноваженнями щодо прийняття рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), вагітності та пологах, на поховання) і передає його роботодавцю для проведення виплат, здійснення розрахунків тощо. Приймає рішення про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково). Перевіряє правильність з плачі та заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Враховуючи те, що ОСОБА_4 хворів одним і тим самим захворюванням (або його ускладненнями) більше п'яти місяців за останні дванадцять місяців з дня настання тимчасової непрацездатності, про що свідчать видані йому листки непрацездатності №199905 з 03.10.2016 по 24.10.2016, №199818 з 25.10.2016 по 13.12.2016, №162462 з 14.12.2016 по 30.12.2016, №024425 з 20.05.2017 по 09.06.2017, №025460 з 10.06.2017 по 19.07.2017, №025839 з 20.07.2017 по 28.08.2017, №122385 з 08.09.2017 по 06.10.2017, тому останній мав бути направлений ЛКК лікувально-профілактичного закладу для огляду до МСЕК 19.07.2017.

Однак, як встановлено судом з наявних в матеріалах справи, Красилівською ЦРЛ, де і перебував на стаціонарному лікуванні ОСОБА_4, йому продовжували видачу лікарняних листків непрацездатності без огляду та висновку МСЕК, а при цьому страхувальником, тобто позивачем продовжувалось надання допомоги по тимчасовій непрацездатності після 19.07.2017, що в свою чергу призвело до неправомірного надання допомоги з коштів Фонду за 64 календарних дні на суму 14423,92 грн.

Згідно п.3.1 інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, яка затверджена спільним наказом Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, Міністерством охорони здоров'я, Мінпраці, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 3 листопада 2004 року № 532/274/136-ос/1406 (далі - Інструкція), підкреслюється слово "первинний" або "продовження" із зазначенням номера та серії попереднього ЛН у разі його продовження. Чітко вказуються: назва і місцезнаходження закладу охорони здоров'я (повністю), що підтверджуються штампом та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності"; дата видачі ЛН (цифрою вказується число, після чого літерами - назва місяця, цифрою вказується рік), прізвище, ім'я, по батькові непрацездатного (повністю); число повних років (цифрами); стать підкреслюється; місце роботи: назва і місцезнаходження підприємства, установи, організації (повністю).

Відповідно до п.3.13. інструкції, у графі "Стати до роботи" вказують словами число і місяць, коли приступити до роботи; посаду, прізвище лікаря, що засвідчується його підписом та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності". У разі продовження тимчасової непрацездатності підкреслюється "Продовжує хворіти" та зазначається номер нового ЛН.

Згідно п.4.5. інструкції, у разі помилок у тексті здійснюється виправлення тексту, що підтверджується записом "Виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності".

Суд відхиляє твердження позивача про те, що у нього були відсутні підстави для не надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, визначені статтею 23 Закону № 1105-XIV, за вищезазначеними листками непрацездатності, оскільки цією нормою визначені підстави для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності, а оскаржуване рішення прийнято за порушення позивачем статті 31 цього Закону, якою встановлено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.

При цьому, посилання позивача на те, що у виключній компетенції відповідних медичних закладів, визначати ступінь наявності захворювання, з приводу чого, останнім виноситься відповідне рішення (лікарняні листки та інше) є на думку суду безпідставним, оскільки оскаржуваним рішенням позивача притягнуто до відповідальності не за порушення порядку видачі та заповнення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, а за порушення порядку використання страхових коштів, що були виплачені за листками непрацездатності, які заповнені з порушенням встановлених правил, обов'язок перевірки яких покладено на працівників, які ведуть бухгалтерський облік.

Аналогічна позиція викладена у Постанові Верховного Суду від 06 березня 2018 року у справі № 805/3126/17-а.

Відповідно до ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Стосовно виплати неправомірних витрат в сумі 3714,50 грн ОСОБА_3, згідно листків непрацездатності №951033 та №950303, виданих з 10.12.2013 по 24.01.2014, які на думку позивача були підставою для виплати відповідної суми в результаті призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, суд оцінює критично, оскільки ні під час здійснення перевірки відповідачем, а ні під час слухання справи позивачем на підтвердження цього факту не надано відповідних підтверджуючих доказів.

З врахуванням наведеного вище правового обґрунтування, суд вважає, що товариством допущено бездіяльність в питанні перевірки правильності видачі документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення.

Оскільки у порушення вимог чинного законодавства, позивач нарахував та сплатив допомогу по тимчасовій непрацездатності за листками непрацездатності, яких фактично не було, відповідач правомірно прийняв рішення від 15.02.2018 № 24 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

За ч.ч.1-2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Таким чином, за сукупністю наведених обставин та враховуючи наявність письмових документів, виходячи з системного аналізу вищезазначених норм чинного законодавства України, що регулює спірні відносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову товариства з обмеженою відповідальністю "Красилівагромаш" до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення.

Відповідно до ст. 139 КАС України, оскільки, адміністративний позов задоволенню не підлягає, а тому судові витрати позивачу не відшкодовуються. При цьому, доказів понесення судових витрат відповідачем суду не надано.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Красилівагромаш" (31001, Хмельницька область, м.Красилів, вул.Центральна, 16, ідентифікаційний код - 33586424) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Хмельницькій області (29013, м.Хмельницький, вул.Проскурівська, 18, ідентифікаційний код - 41316723) про визнання протиправним та скасування рішення - залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 12 липня 2018 року

Головуючий суддя Г.В. Лабань