Рішення № 75299707, 13.07.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.07.2018
Номер справи
815/655/18
Номер документу
75299707
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/655/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., позивача - ОСОБА_1, представника позивача - ОСОБА_2 (за ордером), представника відповідачів - військової частини А2393 (Оперативне командування "Південь") та військової частини А0105 (Командування Сухопутних військ Збройних Сил України) - Жука І.С. (за довіреностями), представника Білгород-Дністровського об'єднаного міського військового комісаріату Одеської області - Закревської-Поповської О.С. (за довіреністю), розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (військова частина А0105), Оперативного командування "Південь" (військова частина А2393), Білгород-Дністровського об'єднаного міського військового комісаріату Одеської області про визнання протиправними та скасування наказів, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (військова частина А0105), Оперативного командування "Південь" (військова частина А2393), Білгород-Дністровського об'єднаного міського військового комісаріату Одеської області, в якому відповідно до заяви про зміну підстав позову від 02.06.2018 року, просить:

- визнати протиправним та скасувати пункт 2 наказу тимчасово виконуючого обов'язки командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 11.01.2018 року № 19 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності";

- визнати протиправним та скасувати наказ тимчасово виконуючого обов'язки командувача військ оперативного командування "Південь" від 12.01.2018 року № 8 в частині, що стосується ОСОБА_1;

- визнати протиправним та скасувати наказ тимчасово виконуючого обов'язки військового комісара Білгород-Дністровського об'єднаного міського військового комісаріату від 18.01.2018 року №6 в частині, що стосується ОСОБА_1.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він проходив військову службу у військовому званні "майор" у Білгород-Дністровському об'єднаному міському військовому комісаріаті Одеської області на посаді заступника військового комісара - начальника відділення комплектування. Вказаний військкомат перебуває у підпорядкуванні Оперативного командування "Південь" (військової частини А2393).

11.01.2018 року пунктом 2 наказу тимчасово виконуючого обов'язки командувача Сухопутних військ Збройних Сил України №19 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності" на позивача накладене дисциплінарне стягнення - "позбавлення військового звання".

12.01.2018 року наказом тимчасово виконуючого обов'язки командувача військ Оперативного командування "Південь" № 8 колишнього заступника військового комісара - начальника відділення комплектування Білгород-Дністровського об'єднаного міського військового комісаріату Одеської області оперативного командування "Південь" ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас за підпунктом "в" (у зв'язку з позбавленням військового звання в дисциплінарному порядку) пункту 1 частини 8 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та виключено зі списків особового складу Збройних Сил України з 12.01.2018 року.

18.01.2018 року наказом тимчасово виконуючого обов'язки військового комісара Білгород-Дністровського об'єднаного міського військового комісаріату Одеської області № 6 позивача виключено зі списків особового складу Білгород-Дністровського об'єднаного міського військового комісаріату Одеської області та всіх видів забезпечення. Позбавлено щомісячної премії у розмірі 420% від посадового окладу, позбавлено надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, позбавлено грошової винагороди у розмірі 60% від місячного грошового забезпечення з 01 січня по 18 січня 2018 року.

Позивач вважав, що зазначені вище накази є індивідуально-правовими актами по відношенню до нього, порушують його соціально-економічні права і свободи, не відповідають принципам обґрунтованості, законності та доцільності.

Позивач зазначив, що підставою для видання наказу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 11.01.2018 року №19 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності", яким на позивача накладене дисциплінарне стягнення - "позбавлення військового звання", стали матеріали позапланової комплексної перевірки з питань бойової, мобілізаційної готовності та службової діяльності. В наказі зазначено, що вказаною перевіркою визначено, що з питань бойової, мобілізаційної готовності та службової діяльності Білгород-Дністровський об'єднаний міський військовий комісаріат Одеської області до проведення мобілізації людських і транспортних ресурсів частково не готовий, стан обліково-призовної роботи, виховної та соціально-психологічної роботи, військової дисципліни та правопорядку незадовільний. Загальна оцінка Білгород-Дністровського ОМВК - "не готовий до виконання завдань за призначенням".

Позивач вказав, що висновки, зазначені в наказі, щодо часткової неготовності Білгород-Дністровського ОМВК до проведення мобілізації людських і транспортних ресурсів, загальної оцінки Білгород-Дністровського ОМВК - "не готовий до виконання завдань за призначенням", не відповідають висновкам акту, який став підставою для видання наказу; висновки, зазначені в акті, щодо спричинення виявленими порушеннями порушень плану виконання заходів призову громадян України на військову строкову службу, невиконання планового завдання по відбору кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах із числа цивільної молоді, неякісного проведення заходів приписки громадян до призовної дільниці - не відповідають фактичним обставинам, не підтверджуються долученими до акту матеріалами, та навіть суперечать їм.

Позивач вважав, що відповідачем необ'єктивно враховано характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, а застосований вид дисциплінарного стягнення - не співмірний вчиненому позивачем дисциплінарному проступку.

Також позивач зазначив, що вимоги про визнання протиправним та скасування наказів від 12.01.2018 року тимчасово виконуючого обов'язки командувача військ Оперативного командування "Південь" № 8 та від 18.01.2018 року тимчасово виконуючого обов'язки військового комісара Білгород-Дністровського ОМВК № 6 - є похідними від основної вимоги про визнання протиправним та скасування пункту 2 наказу від 11.01.2018 року тимчасово виконуючого обов'язки командувача Сухопутних військ Збройних Сил України № 19 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності", яким на ОСОБА_1 накладене дисциплінарне стягнення - "позбавлення військового звання".

Ухвалою від 19.03.2018 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, призначено перше судове засідання для розгляду справи по суті.

Ухвалою від 19.03.2018 року у відповідачів витребувано докази.

Ухвалою від 10.05.2018 року, враховуючи значення справи для сторін, обсяг та характер доказів у справі, ненадання відповідачами усіх витребуваних судом доказів, враховуючи кількість сторін та інших учасників справи, можливу необхідність допиту свідків, суд продовжив розгляд справи за правилами загального позовного провадження зі стадії відкриття провадження у справі.

Ухвалою від 21.06.2018 року залишено без розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (військова частина А0105), Оперативного командування Південь (військова частина А2393), Білгород-Дністровського об'єднаного міського військового комісаріату Одеської області в частині вимог про поновлення на посаді заступника військового комісара начальника відділення комплектування Білгород-Дністровського об'єднаного міського військового комісаріату Одеської області оперативного командування "Південь" з 19.01.2018 року, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, звернення рішення в частині поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку в межах суми стягнення за один місяць до негайного виконання.

Ухвалою від 21.06.2018 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.

У судове засідання, призначене на 10 липня 2018 року на 10:30 год., з'явились позивач, представник позивача та представники відповідачів.

Під час судового розгляду справи позивач та його представник позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити.

Представник відповідачів - Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (військова частина А0105) та Оперативного командування "Південь" (військова частина А2393) під час розгляду справи проти задоволення позову заперечував.

21.05.2018 року через канцелярію суду вказані відповідачі надали відзиви.

Згідно відзиву представника Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (військова частина А0105), на підставі наказу командира військової частини А2393 від 03.01.2018 року № 4 "Про проведення в Білгород-Дністровському об'єднаному міському військовому комісаріаті позапланової перевірки з окремих питань службової діяльності", комісією з числа військовослужбовців оперативного командування "Південь" було проведено перевірку Білгород-Дністровського ОМВК з питань морально-психологічного забезпечення, військової дисципліни, обліково-призовної роботи та охорони державної таємниці. За результатами проведеної перевірки було встановлено зі сторони позивача порушення вимог абзаців 2, 3, 5 статті 11 статті 16, абзацу 13 статті 73 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, абзацу 2 статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, абзаців 1, 16, 19, 24, 25, 32 функціональних обов'язків заступника військового комісара - начальника відділення комплектування, визначених Положенням про Білгород-Дністровський об'єднаний міський військовий комісаріат, яке затверджене тимчасово виконуючим обов'язки військового комісара Одеською обласного військового комісаріату від 01.07.2015 року, пункту 6 розділу 6 Організаційно-методичних вказівок щодо організації морально-психологічного забезпечення Збройних Сил України у 2017 році, затверджених Першим заступником начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 17.11.2016 року, абзацу 13, 72 наказу Міністра оборони України від 19.04.1997 року №11 "Про зміцнення військової дисципліни у Збройних Силах України", пункту 23.2 розділу 23 Табелю термінових донесень Сухопутних військ Збройних Сил України (на мирний час), затвердженого наказом командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 04.03.2010 року № 88, підпункту 7.8 пункту 7 Переліку відомостей, що становлять службову інформацію, затвердженого наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 20.09.2011 року №180, абзаців 1, 2 пункту 11 наказу військового комісара Білгород-Дністровського об'єднаного міського військового комісаріату від 23.12.2016 року №155, пункту 10 розділу 3 наказу Міністра оборони України 28.07.2016 року №388.

Представник Командування Сухопутних військ Збройних Сил України вказав, що за зазначені вище порушення, допущені позивачем під час здійснення ним службової діяльності, командиром військової частини А2393 прийнято рішення, яке викладено у п. 4 наказу командира військової частини А2393 від 09.01.2018 року №15, згідно якого, відповідно до пункту "ж" статті 68 та статті 92 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, начальнику управління персоналу - заступнику начальника штабу військової частини А2393 визначено завдання підготувати клопотання перед командувачем Сухопутних військ Збройних Сил України про накладення на позивача дисциплінарного стягнення - "позбавлення військового звання".

Відповідно до пункту 2 2 наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 11.01.2018 року № 19 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності", на ОСОБА_1 накладене дисциплінарне стягнення - "позбавлення військового звання".

Вказаний наказ представник відповідача вважає законним та обгрунтованим.

Представник Оперативного командування "Південь" у відзиві зазначив, що на підставі висновків проведеної перевірки згідно наказу командира військової частини А2393 від 03.01.2018 року № 4 було встановлено порушення зі сторони позивача вимог абзаців 2, 3, 5 статті 11 статті 16, абзацу 13 статті 73 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, абзацу 2 статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, абзаців 1, 16, 19, 24, 25, 32 функціональних обов'язків заступника військового комісара - начальника відділення комплектування, визначених Положенням про Білгород-Дністровський об'єднаний міський військовий комісаріат, яке затверджене тимчасово виконуючим обов'язки військового комісара Одеською обласного військового комісаріату від 01.07.2015 року, пункту 6 розділу 6 Організаційно-методичних вказівок щодо організації морально-психологічного забезпечення Збройних Сил України у 2017 році, затверджених Першим заступником начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 17.11.2016 року, абзацу 13, 72 наказу Міністра оборони України від 19.04.1997 року №11 "Про зміцнення військової дисципліни у Збройних Силах України", пункту 23.2 розділу 23 Табелю термінових донесень Сухопутних військ Збройних Сил України (на мирний час), затвердженого наказом командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 04.03.2010 року № 88, підпункту 7.8 пункту 7 Переліку відомостей, що становлять службову інформацію, затвердженого наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 20.09.2011 року №180, абзаців 1, 2 пункту 11 наказу військового комісара Білгород-Дністровського об'єднаного міського військового комісаріату від 23.12.2016 року №155, пункту 10 розділу 3 наказу Міністра оборони України 28.07.2016 року №388. На підставі клопотання командувача Оперативного командування "Південь" наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 11.01.2018 року № 19 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності", на ОСОБА_1 накладене дисциплінарне стягнення - "позбавлення військового звання".

На виконання наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України наказом командувача Оперативного командування "Південь" № 8 від 12.01.2018 року позивача звільнено з військової служби у запас за підпунктом "в" (у зв'язку з позбавленням військового звання в дисциплінарному порядку) пункту 1 частини 8 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та виключено зі списків особового складу Збройних Сил України з 12.01.2018 року. Представник Оперативного командування "Південь" вважав прийняте командиром військової частини А2393 рішення таким, що відповідає вимогам чинного законодавства та відбулось відповідно до вимог Дисциплінарного статуту.

Представник відповідача - Білгород-Дністровського об'єднаного міського військового комісаріату Одеської області під час розгляду справи проти задоволення позову заперечував. 20.04.2018 року надав до суду відзив, відповідно до якого зазначив, що наказ військового комісара Білгород-Дністровського об'єднаного міського військового комісаріату №6 від 18.01.2018 року відповідає всім вимогам чинного законодавства, будь-яких прав осіб, що стосується, не порушує. Наказ виданий на підставі наказу командувача Оперативного командування "Південь" № 8 від 12.01.2018 року.

Заслухавши вступне слово позивача, представника позивача, представників відповідачів, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу у військовому званні "майор" у Білгород-Дністровському об'єднаному міському військовому комісаріаті Одеської області на посаді заступника військового комісара - начальника відділення комплектування. Вказаний військовий комісаріат перебуває у підпорядкуванні Оперативного командування "Південь" (військової частини А2393).

Наказом командира військової частини А2393 від 03.01.2018 року №4 "Про проведення в Білгород-Дністровському об'єднаному міському військовому комісаріаті позапланової перевірки з окремих питань службової діяльності", наказано у період з 03.01.2018 року по 09.01.2018 року провести позапланову перевірку службової діяльності посадових осіб Білгород-Дністровського об'єднаного міського військового комісаріату з питань морально-психологічного забезпечення, військової дисципліни, обліково-призовної роботи, та охорони державної таємниці (а.с. 16-17, т. 2).

09 січня 2018 року за результатами проведення позапланової перевірки Білгород-Дністровського об'єднаного міського військового комісаріату з окремих питань службової діяльності був складений акт, який затверджено т.в.о. командира військової частини А2393 09 січня 2018 року (а.с. 18-24, т. 2).

На підставі акта перевірки командиром військової частини А2393 прийнято рішення, яке викладено у п. 4 наказу командира військової частини А2393 від 09.01.2018 року №15, згідно якого за порушення вимог абзаців 2, 3, 5 статті 11, статті 16, абзацу 13 статті 73 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, абзацу 2 статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, абзаців 1, 16, 19, 24, 25, 32 функціональних обов'язків заступника військового комісара - начальника відділення комплектування, визначених Положенням про Білгород-Дністровський об'єднаний міський військовий комісаріат, яке затверджене тимчасово виконуючим обов'язки військового комісара Одеською обласного військового комісаріату від 01.07.2015 року, пункту 6 розділу 6 Організаційно-методичних вказівок щодо організації морально-психологічного забезпечення Збройних Сил України у 2017 році, затверджених Першим заступником начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 17.11.2016 року, абзацу 13, 72 наказу Міністра оборони України від 19.04.1997 року №11 "Про зміцнення військової дисципліни у Збройних Силах України", пункту 23.2 розділу 23 Табелю термінових донесень Сухопутних військ Збройних Сил України (на мирний час), затвердженого наказом командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 04.03.2010 року № 88, підпункту 7.8 пункту 7 Переліку відомостей, що становлять службову інформацію, затвердженого наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 20.09.2011 року №180, абзаців 1, 2 пункту 11 наказу військового комісара Білгород-Дністровського об'єднаного міського військового комісаріату від 23.12.2016 року №155, пункту 10 розділу 3 наказу Міністра оборони України 28.07.2016 року №388, відповідно до пункту "ж" статті 68 та статті 92 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, начальнику управління персоналу - заступнику начальника штабу військової частини А2393 визначено завдання підготувати клопотання перед командувачем Сухопутних військ Збройних Сил України про накладення на позивача дисциплінарного стягнення - позбавлення військового звання. (а.с.148-151, т. 2).

11.01.2018 року пунктом 2 наказу тимчасово виконуючого обов'язки командувача Сухопутних військ Збройних Сил України №19 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності" на позивача накладене дисциплінарне стягнення - "позбавлення військового звання" за невиконання службових обов'язків, порушення вимог частини другої статті 6, абз. 2 та 5 ст.11, ст.16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, щодо необхідності сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку та майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України, зобов'язання кожного військовослужбовця виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, абз. 2 ст.4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України щодо неухильного виконання вимог військових статутів, наказів командирів, невиконання в повному обсязі пунктів 15, 16, 35, 37, 43, 61, 90 Положення про підготовку та проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.03.2002 року №352, щодо відповідальності за своєчасне та якісне проведення систематичної роботи з патріотичного виховання молоді, її вдосконалення, організацію і якісне ведення військового обліку призовників, які постійно чи тимчасово проживають на відповідній території, за повноту цього обліку і своєчасний призов громадян на строкову військову службу, відповідно до ст.68 пункту "ж" та статті 92 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України (а.с. 152-154, т. 2).

12.01.2018 року наказом тимчасово виконуючого обов'язки командувача військ Оперативного командування "Південь" (по особовому складу) № 8 колишнього заступника військового комісара - начальника відділення комплектування Білгород-Дністровського об'єднаного міського військового комісаріату Одеської області оперативного командування "Південь" ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас за підпунктом "в" (у зв'язку з позбавленням військового звання в дисциплінарному порядку) пункту 1 частини 8 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та виключено зі списків особового складу Збройних Сил України з 12.01.2018 року (а.с. 27, т. 3).

Наказом тимчасово виконуючого обов'язки військового комісара Білгород-Дністровського об'єднаного міського військового комісаріату Одеської області (по стройовій частині) № 6 від 18.01.2018 року, ОСОБА_1 виключено із списків особового складу Білгород-Дністровського об'єднаного міського військового комісаріату Одеської області та всіх видів забезпечення. Позбавлено щомісячної премії у розмірі 420% від посадового окладу, позбавлено надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, позбавлено грошової винагороди у розмірі 60% від місячного грошового забезпечення 01 січня по 18 січня 2018 року (а.с. 12-13, т. 2).

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг визначається Дисциплінарним статутом Збройних Сил України, затвердженим Законом України від 24 березня 1999 року №551-XIV (далі - Дисциплінарний статут).

Відповідно до ст.4 Дисциплінарного статуту, військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів; бути пильним, зберігати державну та військову таємницю; додержуватися визначених військовими статутами правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків; не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.

Відповідно до ч.2 ст.5 Дисциплінарного статуту, стан військової дисципліни у військовій частині (підрозділі), закладі, установі та організації визначається здатністю особового складу виконувати в повному обсязі та в строк поставлені завдання, морально-психологічним станом особового складу, спроможністю командирів (начальників) підтримувати на належному рівні військову дисципліну.

Відповідно до п."ж" ст.68 Дисциплінарного статуту, на молодших та старших офіцерів можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення, зокрема, позбавлення військового звання.

Згідно ст.84 Дисциплінарного статуту, прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини.

У кожному випадку вчинення корупційного правопорушення або невиконання військовими посадовими особами вимог Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції" з метою виявлення причин та умов, що сприяли його вчиненню, службове розслідування призначається командиром самостійно або проводиться за його рішенням за поданням спеціально уповноваженого суб'єкта у сфері протидії корупції.

Загальні права та обов'язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов'язки основних посадових осіб полку і його підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах визначає Статут внутрішньої служби Збройних Сил України, затверджений Законом України від 24.03.1999 року №548-XIV.

Відповідно до ст.6 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, внутрішня служба здійснюється з метою підтримання у військовій частині порядку та військової дисципліни, належного морально-психологічного стану, які забезпечують постійну бойову готовність та якісне навчання особового складу, збереження здоров'я військовослужбовців, організоване виконання інших завдань. Вимоги цього Статуту зобов'язаний знати й сумлінно виконувати кожен військовослужбовець.

Згідно абз. 2 та 5 ст.11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України, покладає на військовослужбовців такі обов'язки: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України.

Відповідно до ст.16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Згідно п.15 Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 березня 2002 року № 352, військові комісаріати за участю місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, профспілкових, молодіжних та інших громадських організацій зобов'язані проводити систематичну роботу з патріотичного виховання молоді, зосереджуючи увагу на: роз'ясненні внутрішньої та зовнішньої політики держави, рішень Президента України та Кабінету Міністрів України щодо зміцнення Збройних Сил, інших військових формувань, пропаганди успіхів, висвітлення історичного шляху Збройних Сил та інших військових формувань; активізації роботи з професійної орієнтації громадян на опанування військових спеціальностей та можливості проходження військової служби за контрактом; роз'ясненні серед громадян вимог Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", Військової присяги на вірність Українському народові та військових статутів; організації зустрічей з ветеранами війни, відмінниками бойової підготовки Збройних Сил та інших військових формувань, відвідування військових частин, кораблів, вищих військових навчальних закладів і вищих навчальних закладів, які мають військові навчальні підрозділи; налагодженні відносин підприємств, установ, організацій і навчальних закладів з військовими частинами і кораблями, де проходять службу громадяни, яких призвано на строкову військову службу та прийнято на військову службу за контрактом з цих колективів.

Відповідно до п.16 вказаного Положення, військові комісаріати щороку вносять свої пропозиції відповідним місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, а також громадським організаціям щодо вдосконалення патріотично-виховної роботи серед молоді з метою забезпечення її належної організації в загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, на підприємствах, в установах, організаціях та за місцем проживання.

Згідно п.35 Положення, районні військові комісаріати несуть відповідальність за правильну організацію і якісне ведення військового обліку призовників, які постійно чи тимчасово проживають на відповідній території, за повноту цього обліку і своєчасний призов громадян на строкову військову службу.

Районні військові комісаріати зобов'язані: вести персонально-якісний облік призовників відповідно до вимог Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", актів Кабінету Міністрів України, наказів і директив Міністра оборони, начальника Генерального штабу Збройних Сил, виданих у межах їх компетенції, та цього Положення, своєчасно оформляти взяття призовників на військовий облік і зняття (виключення) їх з обліку; уточнювати і своєчасно вносити до особових справ та інших військово-облікових документів призовників відомості про зміни у сімейному стані, стані здоров'я, освітній підготовці, спеціальності, місця роботи, місця проживання тощо; вести облік призовників, які одержали відстрочку від призову, і здійснювати контроль за своєчасним поданням документів, які підтверджують право на відстрочку; здійснювати систематичний контроль за дотриманням вимог Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" усіма призовниками, а також керівниками та іншими посадовими особами, відповідальними за стан військово-облікової роботи; проводити інструктивно-методичні заняття з посадовими особами, на яких покладено функції з проведення військово-облікової роботи; не менше одного разу на рік перевіряти стан обліку призовників у житлово-експлуатаційних організаціях, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від підпорядкування і форми власності, у домовласників, а також органах місцевого самоврядування, на яких покладено ведення персонально-первинного обліку, регулярно звіряти їх облікові дані з даними військового обліку військового комісаріату; періодично інформувати керівників органів місцевого самоврядування про стан військового обліку призовників.

Відповідно до п.37 Положення, у районних військових комісаріатах військовий облік ведеться в обліково-алфавітних книгах і за особовими справами призовників.

До обліково-алфавітних книг заносяться прізвища громадян із списків для приписки до призовної дільниці незалежно від ступеня їх придатності до військової служби, за винятком осіб, які не підлягають приписці з інших причин.

Обліково-алфавітні книги і наявність особових справ повинні відображати кількість призовників та їх рух (вибуття, прибуття).

Усі записи і відмітки в обліково-алфавітних книгах та особових справах призовників повинні містити посилання на відповідні рішення комісії з питань приписки і призовної комісії, а також на номери і дати наказів, директив та інших документів, що підтверджують законність та обгрунтованість зроблених записів і відміток.

Для ведення оперативного обліку призовних ресурсів у районному військовому комісаріаті складається відомість контролю за рухом призовних ресурсів, які перебувають на військовому обліку (додаток 111).

Дані оперативного обліку поновлюються у міру змін в облікових даних районного військового комісаріату і повинні відповідати наявності особових справ у картотеках та записам в обліково-алфавітних книгах. Відомість контролю за рухом призовних ресурсів, які перебувають на військовому обліку, затверджується щомісяця районним військовим комісаром і зберігається один рік.

Відповідальність за достовірність обліку призовників, повноту і якість ведення облікової документації та її збереження несе начальник другого відділення районного військового комісаріату.

Згідно п.43 Положення, зняття з військового обліку призовників у районному військовому комісаріаті проводиться в такому порядку: з відповідної картотеки вилучається особова справа призовника, а в його обліковій картці робиться відмітка про зняття з військового обліку із зазначенням дати та адреси місця вибуття. У графі 5 обліково-алфавітної книги зазначається дата зняття з військового обліку, назва району, міста чи іншого населеного пункту, куди вибуває призовник. Особова справа призовника переміщується до картотеки справ призовників, знятих з військового обліку; у посвідченні про приписку до призовної дільниці ставиться штамп про зняття з військового обліку, після чого посвідчення повертається призовнику. Прибувши до нового місця проживання призовник зобов'язаний у семиденний термін з'явитися до районного військового комісаріату і стати на військовий облік; після одержання запиту від районного військового комісаріату за новим місцем проживання особова справа призовника разом з медичною карткою і вкладкою до неї протягом не більш як п'яти днів надсилається до відповідного районного військового комісаріату. У графі 5 обліково-алфавітної книги робляться відмітки про відправлення особової справи призовника із зазначенням дати, вихідного номера і назви районного військового комісаріату, до якого вона відправлена. Заява призовника про зняття з військового обліку і запит районного військового комісаріату про надіслання його особової справи за новим місцем проживання підшиваються у відповідну справу, яка ведеться районним військовим комісаріатом і зберігається 8 років.

Якщо в місячний термін після зняття з військового обліку від відповідного районного військового комісаріату не надійшов запит про надіслання особової справи призовника за новим місцем проживання, районний військовий комісар, який зняв призовника з військового обліку, повинен уточнити причини затримки і організувати розшук такого призовника.

Після одержання від органів досудового розслідування, а також від судів повідомлень про здійснення щодо призовників кримінального провадження особові справи передаються до відповідної картотеки до прийняття стосовно них рішення. В обліковій картці таких призовників чорнилом (кульковою ручкою), а в графі 5 обліково-алфавітної книги олівцем робиться відмітка, коли і яким органом призовнику повідомлено про підозру у вчиненні ним кримінального правопорушення або яким судом ведеться розгляд справи.

Після надходження до військового комісаріату повідомлення про вирок суду, що набрав законної сили, про засудження призовника до позбавлення волі в графі 5 обліково-алфавітної книги і в обліковій картці призовника робиться відмітка, коли і яким судом і до якої міри покарання його засуджено. На підставі одержаного повідомлення про вирок суду, що набрав законної сили, призовник, якого було засуджено за вчинення злочину до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт, зокрема із звільненням від відбування покарання, знімається з військового обліку. Громадяни, яких було раніше засуджено до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, виключаються з військового обліку. Особові справи призовників, які відбувають кримінальні покарання, зберігаються в районному військовому комісаріаті до досягнення ними 25-річного віку, після чого знищуються в установленому порядку.

Відповідно до п.61 Положення, районний військовий комісаріат після одержання вказівок від обласного військового комісаріату і витягу з плану проведення призову громадян на строкову військову службу (додаток 131) розробляє план проведення призову, в якому зазначаються: дані про наявність призовних ресурсів та їх якісна характеристика; розподіл призовників за видами (родами військ) Збройних Сил та іншими військовими формуваннями (командами); терміни добору кандидатів до складу районної призовної комісії і подання їх на затвердження голові райдержадміністрації (виконавчого органу міської ради); порядок і терміни проведення інструкторсько-методичних занять з особовим складом, залученим для роботи на призовній дільниці; перелік лікувально-профілактичних закладів, виділених для лікування і проведення медичного огляду призовників; порядок роботи лікарів-спеціалістів, залучених з обласних лікувально-профілактичних закладів для проведення медичного огляду призовників; порядок направлення призовників на медичний огляд до лікувальних закладів в інші райони області (у разі потреби); заходи щодо проведення виховної роботи з призовниками в період їх призову та відправлення до військових частин; порядок підготовки та облаштування приміщень для роботи призовної комісії.

Крім того, районні військові комісаріати зобов'язані: скласти на призовників списки прибуття їх на призовні дільниці за днями відповідно до графіка роботи призовної комісії і установлених термінів відправки призваних на обласний збірний пункт; дібрати необхідний технічний та обслуговуючий персонал для роботи на призовних дільницях; одержати від лікувально-профілактичних закладів медичні карти амбулаторного хворого з вкладками до них, витяги з історії хвороби, дані медичного огляду і диспансерного обстеження, що характеризують стан здоров'я призовників, а також списки осіб, які перебувають на диспансерному обліку з приводу нервово-психічних захворювань, туберкульозу, венеричних, інфекційних захворювань, трахоми, хронічних захворювань внутрішніх органів, кісток, м'язів, суглобів тощо.

Відповідно до п.90 Положення, згідно з рішенням районної призовної комісії начальник другого відділення районного військового комісаріату повинен провести оформлення документів у такому порядку: на громадян, призваних на строкову військову службу, яким під час призову було встановлено конкретний термін прибуття до районного військового комісаріату для відправлення на обласний збірний пункт, виписати повістки (додаток 18) і вручити їх цим громадянам не пізніше ніж за 5 діб до відправлення; на громадян, призваних на строкову військову службу, виписати військові квитки та обліково-послужні картки, зазначивши в них день прибуття цих громадян до районного військового комісаріату, дату відправлення до військової частини; у цей же день зазначені документи підписуються військовим комісаром та скріплюються гербовою печаткою; до обліково-послужних карток громадян, яких призвано на строкову військову службу, занести рішення районної призовної комісії про придатність до військової служби за станом здоров'я та зазначити вид (рід військ) Збройних Сил, інші військові формування, до яких призначено призовника, і за якою спеціальністю він проходитиме підготовку; призовникам, які одержали відстрочку від призову за сімейними обставинами, для продовження навчання, за станом здоров'я та з інших причин, у посвідченнях про приписку до призовних дільниць у розділі "Результати призову" зробити відповідний запис, який скріплюється гербовою печаткою; на осіб, яких звільнено від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтею 18 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", оформити витяги з протоколів засідань призовної комісії.

Витяги з книг протоколів засідань районної призовної комісії та облікової картки таких призовників передаються начальнику першого відділення районного військового комісаріату для оформлення відповідних військово-облікових документів. Облікові картки призовників після взяття на військовий облік з відміткою про видачу військового квитка із зазначенням його серії, номера та дати видачі повертаються до другого відділення районного військового комісаріату.

Призовники, які потребують додаткового медичного обстеження, направляються до лікувально-профілактичних закладів, куди одночасно передаються їх медичні картки і вкладки до них. У разі потреби в направленні окремих призовників на медичне обстеження до лікувальних закладів, що знаходяться в інших населених пунктах, районними військовими комісаріатами видаються відповідні військові перевізні документи.

Посвідчення про приписку до призовної дільниці громадян, яких не призвано на строкову військову службу, а також тих, що одержали відстрочку від призову за різними обставинами, після внесення до них відповідних змін повертаються призовникам. У осіб, визнаних непридатними до військової служби в мирний час, обмежено здатними у воєнний час та непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, посвідчення про приписку вилучаються під час видачі їм військових квитків і знищуються в установленому порядку.

Неточності, допущені під час оформлення документів в особових справах призовників, протоколах засідань призовної комісії, виправляються чорнилом (кульковою ручкою); виправлення скріплюються підписом районного військового комісара та гербовою печаткою.

Відповідальність за точне ведення і додержання вимог зберігання обліково-алфавітних книг, особових справ, книг протоколів засідань комісій з питань приписки і призовних комісій та інших документів, заведених на призовників, несе особисто начальник другого відділення військового комісаріату.

Документи в районних військових комісаріатах повинні зберігатися в належно обладнаних сховищах, які забезпечують їх збереження. Допуск до цих документів надається обмеженому колу осіб, які безпосередньо з ними працюють.

Після проведення призову районний військовий комісар повинен призначити комісію під головуванням одного з офіцерів районного військового комісаріату (крім начальника другого відділення), яка повинна перевірити законність надання відстрочок від призову з різних обставин, повноту ведення і зберігання заведеної на призовників документації, звірити дані особових справ призовників з даними обліково-алфавітних книг. Результати цієї роботи оформляються актом, який затверджує районний військовий комісар.

Після проведення кожного призову і відправлення призваних до військових частин районні призовні комісії скасовують рішення про призов не відправлених громадян, з обгрунтуванням причини скасування попереднього рішення, про що робляться записи в книзі протоколів засідань призовної комісії. У посвідченнях про приписку та облікових картках призовників також робляться записи про скасування рішення призовної комісії про призов на строкову військову службу, які скріплюються підписом районного військового комісара і гербовою печаткою. Військові квитки у призовників вилучаються і знищуються в установленому порядку.

Як вже встановлено судом, підставою для видання наказу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 11.01.2018 року №19 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності", яким на позивача накладене дисциплінарне стягнення - "позбавлення військового звання", стали матеріали позапланової комплексної перевірки з питань бойової, мобілізаційної готовності та службової діяльності, якою встановлено, що Білгород-Дністровський об'єднаний міський військовий комісаріат Одеської області (далі - Білгород-Дністровський ОМВК) до проведення мобілізації людських і транспортних ресурсів частково не готовий, стан обліково-призовної роботи, виховної та соціально-психологічної роботи, військової дисципліни та правопорядку незадовільний. Загальна оцінка Білгород-Дністровського ОМВК - "не готовий до виконання завдань за призначенням".

Як зазначено у вищевказаному наказі, недоліки стали можливими внаслідок невиконання функціональних обов'язків, положень статутів Збройних Сил України, законодавства України майором ОСОБА_1, його особистої недисциплінованості.

Суд бере до уваги доводи позивача відносно того, що висновки в наказі № 19 щодо часткової неготовності Білгород-Дністровського ОМВК до проведення мобілізації людських і транспортних ресурсів, загальної оцінки Білгород-Дністровського ОМВК - "не готовий до виконання завдань за призначенням" не відповідають висновкам акту, який став підставою для видання наказу від 11.01.2018 року №19; висновки в акті перевірки про те, що виявлені порушення призвели до порушень плану виконання заходів призову громадян України на військову строкову службу, невиконання планового завдання по відбору кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах із числа цивільної молоді, неякісного проведення заходів приписки громадян до призовної дільниці - не відповідають фактичним обставинам, не підтверджуються долученими до акту матеріалами, і навіть суперечать ним.

Під час судового розгляду справи позивач не заперечував наявність допущених ним недоліків, зазначених в розділі "Військова дисципліна та морально-психологічне забезпечення" щодо відсутності планів морально-психологічного забезпечення особового складу за листопад - грудень 2017 року, аналізів, донесень морально-психологічного забезпечення та військової дисципліни особового складу за жовтень - грудень 2017 року, невідповідності Журналу порушення військової дисципліни (по книзі обліку робочих зошитів № 61 від 10.07.2015 року) вимогам додатку 13 наказу Міністра оборони України від 28.07.2016 року № 388 (абз. 3, 6, 12 розділу).

Суд бере до уваги доводи позивача, що вказані порушення допущені ним та підлеглими йому військовослужбовцями і службовцями Збройних Сил України в умовах завантаженості, пов'язаної із проведенням призову, виконання інших обов'язків. Поряд з цим, вказані порушення не призвели до будь-яких суттєвих негативних наслідків.

Відомості про інші порушення, зазначені у вказаному розділі, або не відповідають фактичним обставинам, або не відносяться до сфери компетенції позивача.

Так, в абзаці 13 наказу Міністра оборони України від 19.04.1997 року № 11 "Про зміцнення військової дисципліни" відсутня вимога про необхідність додавання до плану проблемно-цільової роботи аналізу та звітних матеріалів (абзац 4 розділу "Військова дисципліна та морально-психологічне забезпечення" акту перевірки).

Порушення, зазначені в абзаці 5 вказаного розділу акта перевірки, не відноситься до компетенції позивача, оскільки функції із видання наказів покладені на військового комісара. Обов'язок по доведенню підсумків, наказів, директив тощо покладений на заступника військового комісара з територіальної оборони майора ОСОБА_5, що встановлено п.11 наказу військового комісара Білгород-Дністровського ОМВК від 23.12.2016 № 155.

Абзац 7 розділу "Військова дисципліна та морально-психологічне забезпечення" акта перевірки не містить посилань на порушення позивачем будь-яких нормативно-правових актів, а твердження про формальність відпрацювання документів носить суб'єктивний характер.

Абзаци 8, 9 вказаного розділу акта перевірки відносяться до компетенції працівника, який відповідає за роботу з кадрами та безпосередньо підпорядковується військовому комісару. Вказана діяльність знаходиться поза межами повноважень ОСОБА_6

Абзац 10 розділу "Військова дисципліна та морально-психологічне забезпечення" акта перевірки не містить посилань на порушення нормативно-правових актів. Поряд із цим, позивач не наділений відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України правами щодо заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності особового складу комісаріату.

Суд зазначає, що висновки щодо того, що згідно підпункту 7.8 пункту 7 "Переліку службової інформації Збройних Сил України" (ПСІ - 2011), затвердженого наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 20.09.2011 року №180, журнал порушень військової дисципліни, вчинених військовослужбовцями, журнал обліку подій і кримінальних правопорушень та книга обліку протоколів про військові адміністративні правопорушення Білгород-Дністровського ОМВК, повинні бути під грифом обмеження доступу "Для службового користування" та зберігатися у службі захисту інформації в сейфі (абзац 11 розділу), не ґрунтується на нормах матеріального права.

Так, відповідно до підпункту 7.8 пункту 7 Переліку під гриф обмеження доступу "Для службового користування" підпадають узагальнені дані про стан військової дисципліни (від окремої військової частини і вище).

Поряд з цим, відповідно до ст.1 Закону України "Про оборону України", військові комісаріати не є військовими частинами, а відносяться до органів військового управління.

Відповідно до пункту 7 "Положення про військові комісаріати", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 року № 389, обласні військові комісаріати є юридичними особами, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства. Інші військові комісаріати є відокремленими підрозділами відповідних обласних військових комісаріатів.

Опосередковано викладене підтверджується в абзаці 12 розділу "Військова дисципліна та морально-психологічне забезпечення" акта перевірки, в якому визначено як порушення невідповідність журналу порушень військової дисципліни вимогам додатку 13 наказу Міністра оборони України від 28.07.2016 року № 388, який ведеться у підрозділах на відміну від журналу, який відповідно із додатком 14 до наказу ведеться у військових частинах.

Також суд зазначає, що висновки щодо необхідності проведення Білгород-Дністровським ОМВК звірок обліку подій, кримінальних правопорушень, адміністративних корупційних та військових адміністративних правопорушень (абзац 13 розділу) не ґрунтується на нормах матеріального права. Системний аналіз ст. 1 Закону України "Про оборону України", пункту 7 "Положення про військові комісаріати", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 року № 389, пункту 1 розділу 1, пункту 10 розділу 3 наказу Міністра оборони України від 28.07.2016 року № 388 приводить до висновку, що обов'язок організації проведення звірки зі структурним підрозділом військової служби правопорядку покладається на військового комісара Одеського обласного військового комісаріату.

В свою чергу, як встановлено судом, Білгород-Дністровський ОМВК, як відокремлений підрозділ, щомісячно проводить звірку із Одеським обласним військовим комісаріатом.

Також позивач не заперечував, що Журнал обліку прийому громадян військового комісара Білгород-Дністровського ОМВК (за номенклатурою 2017 року № 89) не прошнурований та не скріплений мастичною печаткою (абзац 14 розділу). Поряд з цим, позивач не є відповідальною особою за ведення вказаного журналу, і відповідальна особа не є в його безпосередньому підпорядкуванні, що підтверджується п.26 наказу військового комісара Білгород-Дністровського ОМВК від 23.12.2016 № 155.

Висновки про порушення пункту 2 додатку № 3 "Інструкції з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації", затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.1997 року № 348 (абзац 15, 16 розділу) також не ґрунтуються на нормах матеріального права, оскільки вказана Інструкція регламентує порядок особистого прийому громадян.

Відповідно до п.1 розділу V "Інструкції про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України", затвердженої наказом Міністра оборони України від 28.12.2016 № 735, особистий прийом громадян проводиться в органах військового управління, військових частинах тими керівниками та посадовими особами, які мають право приймати рішення з питань, що входять до їх компетенції. Такою посадовою особою у Білгород-Дністровському ОМВК є військовий комісар, або посадова особа, яка виконує його обов'язки. Позивачем на посаді, яку він обіймав, особистий прийом громадян не здійснювався, а відтак відповідний журнал не заводився.

Поряд з цим, в акті перевірки міститься посилання на порушення "Інструкції про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України", затвердженої наказом Міністра оборони України від 03.12.2005 року № 722, яка втратила чинність.

Позивач у судовому засіданні погодився з наявністю недоліків, викладених у розділі "Обліково-призовна робота" щодо відсутності І та II розділу плану проведення призову (абзац 2 розділу), невнесення на момент перевірки до обліково-алфавітної книги трьох призовників (абзац 3 розділу) (недолік усунуто під час проведення перевірки), невиконання планового завдання щодо виявлення і відбору кандидатів до вступу у сержантські коледжі (замість двох осіб відібрано одну особу) (абзац 9 розділу).

Проте, суд зазначає, що вказані недоліки є малозначними, не могли потягнути та не потягли наслідків у вигляді порушень плану виконання заходів призову громадян України на військову строкову службу, невиконання планового завдання по відбору кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах із числа цивільної молоді, неякісного проведення заходів приписки громадян до призовної дільниці, як визначено в акті.

Абзац 1 розділу не містить посилань на порушення нормативно-правових актів, а твердження про формальність відпрацювання документів, на думку суду, носить суб'єктивний характер.

Порушення, встановлені в абзацах 4, 6, 7, 8 цього розділу визначені в акті перевірки як порушення, допущені з боку військового комісара Білгород-Дністровського ОМВК.

Висновок про відсутність графіку явки громадян до призовної дільниці та іменних списків за днями явки (абзац 5 розділу) не відповідає фактичним обставинам, що підтверджується наданими позивачем графіком та іменними списками, відповідно до яких вже з 10.01.2018р. здійснювалася приписка юнаків до призовних дільниць.

Також як вбачається з відповіді на адвокатський запит військового комісара Білгород-Дністровського ОМВК від 22.05.2018 року № 1044 (а.с. 54-55, т. 3) військовим комісаріатом план щодо весняного призову 2017 року виконаний на 105,7%, план щодо осіннього призову 2017 року виконаний на 100%, планове завдання щодо призову на військову службу за контрактом виконане на 118%, планове завдання по відбору кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах із числа цивільної молоді виконане на 125%, заходи з приписки громадян до призовної дільниці проведено у повному обсязі, план з приписки виконаний на 100%.

Викладене підтверджується як доданими до відповіді на запит довідками-доповідями про підсумки проведення призовів протягом 2017 року, так і матеріалами, долученими відповідачами до акту позапланової перевірки Білгород-Дністровського ОМВК з окремих питань службової діяльності.

Так, відповідно до характеристики виконання планового завдання з відбору громадян на військову службу за контрактом до Збройних Сил України у 2017 році до військ було спрямовано 79 осіб, що складає 118 % від планового завдання.

Відповідно до характеристики виконання планового завдання з призову громадян України на строкову військову службу за 2017 рік, до військ навесні було спрямовано 37 осіб, що складає 105,7 % від виконання планового завдання, а восени - 27 осіб, що складає 100 % від виконання планового завдання.

Відповідно до звіту про роботу групи професійно-психологічного відбору Білгород-Дністровським ОМВК під час приписки від 28.03.208 року № 659, підлягало приписці 590 осіб, з'явилось та було приписано 590 осіб.

Відповідно до пояснювальної записки про підсумки щодо відбору кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах із числа цивільної молоді було відібрано 11 кандидатів (110 % від планового завдання).

Відповідно до акту № 49 від 30.09.2017 року особові справи усіх 3580 призовників, які перебувають на обліку у військовому комісаріаті, в наявності.

Відповідно до наказу військового комісара Одеського обласного військового комісаріату від 29.12.2017 року № 600 серед військових комісаріатів області в кращій бік по відбору та прийняттю на військову службу за контрактом у 2017 року відмічено Білгород-Дністровський ОМВК, який працює планово, системно та завдяки цьому спроможний виконати планове завдання. Пунктом 2 цього наказу ОСОБА_1 нагороджений грамотою.

Викладене свідчить про необґрунтовані висновки в акті позапланової перевірки Білгород-Дністровського ОМВК з окремих питань службової діяльності про те, що виявлені порушення призвели до порушень плану виконання заходів призову громадян України на військову строкову службу, невиконання планового завдання по відбору кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах із числа цивільної молоді, неякісного проведення заходів приписки громадян до призовної дільниці.

Відповідно до службової характеристики від 15.11.2017 року, затвердженої військовим комісаром Одеського обласного військового комісаріату, службових характеристик від 29.12.2016 року, 30.12.2017 року ОСОБА_1 характеризується виключно з позитивного боку. За висновком займаній посаді відповідає.

Згідно оціночної картки військовослужбовця, ОСОБА_1 має загальну суму балів "добре", характеризується виключено позитивно, займаній посаді відповідає.

Відповідно до службової картки позивача, станом на момент перевірки ОСОБА_1 мав три заохочення, останнє з яких від 29.12.2017 року за виконання планових показників прийняття на військову службу за контрактом у 2017 році. У листопаді 2016 року позивач був нагороджений медаллю " 10 років сумлінної служби".

Крім того, судом встановлено, що підставою для видання оскаржуваного наказу від 11.01.2018 року № 19 є не акт службового розслідування, а перевірка, яка, як вбачається з відповіді виконуючого обов'язки військового комісара Білгород-Дністровського ОМВК, проводилась у період відсутності позивача на службі у зв'язку із перебуванням у черговій відпустці, що підтверджується витягом із наказу військового комісара Білгород-Дністровського ОМВК від 22.12.2017 року №164, а відтак позивач був позбавлений можливості участі у прийняті стосовно нього рішення. Жодних пояснень з приводу порушень, відображених в акті перевірки, позивачу надати не пропонувалося.

Суд зазначає, що обираючи крайній вид дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення військового звання, відповідачем (командуванням Сухопутних військ Збройних Сил України) не враховано характер та обставини вчинення правопорушення позивачем, його наслідків, попередньої поведінки позивача, тривалості військової служби та рівня знань про порядок служби. Застосований вид дисциплінарного стягнення, на думку суду, не є співмірним вчиненому позивачем дисциплінарному проступку.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За встановлених обставин суд дійшов висновку, що наказ тимчасово виконуючого обов'язки командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 11.01.2018 року № 19 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності", а саме пункт 2 наказу, що стосується позивача, виданий необґрунтовано, тобто без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; без урахування права особи на участь у процесі прийняття рішення, а відтак пункт 2 цього наказу підлягає скасуванню.

В свою чергу, вимоги про визнання протиправними та скасування наказів від 12.01.2018 року тимчасово виконуючого обов'язки командувача військ Оперативного командування "Південь" № 8 та від 18.01.2018 року тимчасово виконуючого обов'язки військового комісара Білгород-Дністровського ОМВК № 6 - є похідними від основної вимоги про визнання протиправним та скасування пункту 2 наказу від 11.01.2018 року тимчасово виконуючого обов'язки командувача Сухопутних військ Збройних Сил України № 19, а тому зазначені накази, видані на виконання останнього наказу, також підлягають визнанню протиправними та скасуванню.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідачами, як суб'єктами владних повноважень, не доведено правомірність оскаржуваних наказів, їх відповідність критеріям, визначеним ч.2 ст.2 КАС України.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає повному задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 241-246, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса: 67700, АДРЕСА_1, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) до Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (військова частина А0105) (адреса: 04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 19, код ЄДРПОУ 22991037), Оперативного командування "Південь" (військова частина А2393) (адреса: 65063, м. Одеса, пров. Штабний, 1, код ЄДРПОУ 07966906), Білгород-Дністровського об'єднаного міського військового комісаріату Одеської області (адреса: 67700, Одеська область, м.Білгород-Дністровський, вул.Першотравнева, 55, код ЄДРПОУ 09804295) про визнання протиправними та скасування наказів - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати пункт 2 наказу тимчасово виконуючого обов'язки командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 11.01.2018 року № 19 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності".

Визнати протиправним та скасувати наказ тимчасово виконуючого обов'язки командувача військ оперативного командування "Південь" від 12.01.2018 року № 8 в частині, що стосується ОСОБА_1.

Визнати протиправним та скасувати наказ тимчасово виконуючого обов'язки військового комісара Білгород-Дністровського об'єднаного міського військового комісаріату від 18.01.2018 року № 6 в частині, що стосується ОСОБА_1.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 13 липня 2018 року.

Суддя В.В. Андрухів

.