Рішення № 75299524, 09.07.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.07.2018
Номер справи
813/1930/18
Номер документу
75299524
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа №813/1930/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 липня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого-судді Сподарик Н.І.,

за участю секретаря судового засідання Ванчак М.Л.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Карапінки Н.Я.,

розглянувши у судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання до вчинення дій, -

В С Т А Н О В И В :

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій відповідача щодо проведення розрахунку підвищення до пенсії та зобов'язання перерахувати підвищення до пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та наголошує, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» він має право на перерахунок пенсії. Проте, звернувшись до відповідача із відповідними заявами, останніми не здійснено йому перерахунку пенсії, що на думку позивача, порушує його майнові права на проведення перерахунку та виплати пенсії.

Ухвалою суду від 11.05.2018 року відкрито спрощене позовне із повідомленням сторін.

На заперечення проти позову відповідачем було надіслано до суду відзив на позовну заяву.

Ухвалою суду від 09.07.2018 року позов в частині позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо проведення перерахунку ОСОБА_3 підвищення до пенсії, встановленого постановою Кабінету Міністрів України №355 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 23.04.2012 року, виходячи з розміру 80%, а не 89% суми його грошового забезпечення станом на 01.04.2018 року та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати ОСОБА_3 з 01.09.2012 року і з 01.01.2013 року підвищення до пенсії, встановленого постановою Кабінету Міністрів України №355, виходячи із розміру 89% суми його грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року залишено без розгляду, у зв'язку із порушенням позивачем строків звернення до суду із відповідними вимогами.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо проведення перерахунку основного розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» виходячи із розміру 70%, а не 89% суми грошового забезпечення ОСОБА_3 станом на 01.03.2018 року та зобов'язання здійснити ОСОБА_3 з 01.01.2018 року перерахунок основного розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» виходячи із розміру 70%, а не 89% суми грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року суд здійснює розгляд справи по суті.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним у позові.

Представник відповідача позов не визнала, просила суд у задоволенні позову відмовити, з підстав, що викладені у відзиві на позовну заяву.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши і дослідивши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Як встановлено судом, позивач з 2008 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за вислугою років.

У зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 23.04.2012 року №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», вважаючи що позивач має право на перерахунок пенсії, він звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявами про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Разом з тим, листами від 13.03.2018 року №4890/02.02-06 та від 16.04.2018 року №7083/02.02-06 відповідач повідомив позивача, що відповідно до п.2 Постанови №103 з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року виплата перерахованих пенсій проводиться у розмірі 50% суми підвищення пенсії, з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75% суми підвищення пенсії; з 1 січня 2020 - 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.

Вважаючи протиправними дії відповідача та з метою відновлення порушеного права, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України, у редакції з 15.12.2017 року), у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб, здійснюється, відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262), постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (далі - Порядок №393), Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок №45), постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - постанова КМ України №1294).

Відповідно до ст.11 Закону України №2262-XII, законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Згідно ч.4 ст.63 Закону України №2262-XII (на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Аналізуючи вказану норму, суд зазначає, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Разом з тим, відповідно до п.1 Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

В той же час, згідно із п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» установлено з 01.07.2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11% пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 01.09.2012 року до 23% та з 01.01.2013 до 35%.

При цьому, розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з п.4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01.04.2012 року.

Тобто, вказаним пунктом чітко визначено, що розміри пенсій з урахуванням підвищень встановлених п.1 постанови Кабінету Міністрів України №355 не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислених відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України №1294.

На виконання постанови КМ України №355 Адміністрацією Державної прикордонної служби України надано довідку від 08.06.2012 року №11/6569 про грошове забезпечення за нормами, чинними на 01.04.2012 року, яке складає 5272,85 грн. Розмір пенсії із даного грошового забезпечення (5272,85 грн. х 80%) - 4218,28 грн. Максимальна сума, на яку може бути збільшена пенсія 4218,28 - 3574,91 = 643,37 грн.

При встановленні з 01.07.2012 року підвищення до пенсії в розмірі 11% пенсійна виплата становила 4219,15 грн., в т.ч., основний розмір пенсії - 3574,91 грн., надбавка за бойові дії в інших країнах учасник бойових дій - 211,00 грн., учасник бойових дій - 40,00 грн., підвищення за постановою КМ України №355 (3574,91 х 11%) - 393,24 грн.

Сума пенсійної виплати станом на 01.09.2012 року становить 4469,28 грн., в т.ч., основний розмір пенсії 3574,91 грн., надбавка за бойові дії в інших країнах учасник бойових дій - 211,00 грн., учасник бойових дій - 40,00 грн., підвищення за постановою КМ України №355 (максимальний розмір) - 643,37 грн.

З 01.01.2013 року пенсійна виплата становила 4481,78 грн., в т.ч., основний розмір пенсії 3574,91 грн., надбавка за бойові дії в інших країнах учасник бойових дій - 223,50 грн., учасник бойових дій - 40,00 грн., підвищення за постановою КМ України №355 (максимальний розмір) - 643,37 грн.

Поряд з цим, проаналізувавши зміст постанови Кабінету Міністрів України №355, суд дійшов висновку, що Кабінет Міністрів України даною постановою не приймав рішення щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, у зв'язку з чим, довідка від 08.06.2012 року №11/6569 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.04.2012 року, видана Адміністрацією Державної прикордонної служби України не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки враховує граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного суду України від 17.03.2015 року у справі №21-641а14, від 03.11.2015 року у справі №756/2786/14-а, від 04.11.2015 року у справі №756/2376/15-а та у постанові Верховного Суду від 06.03.2018 року у справі № 173/1242/17 (провадження №К/9901/2180/17).

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд критично оцінює посилання представника позивача на п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 08.07.2011 року №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», в якому зазначено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, передбаченим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом та роз'яснює наступне.

Наведена норма визначає максимальний розмір пенсії, який (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність (зміни, внесені Законом №3668 у ст.43 Закону №2262, набули чинності з 01.10.2011 року).

Згідно вимог Закону №3668, всі види пенсій, які призначаються або перераховуються після 01.10.2011 року, обмежені 10 розмірами прожиткового мінімуму, встановленого Законом, для осіб, які втратили працездатність (з 01.07.2012 року - 8440,00 грн.). Отже, максимальний розмір пенсії у 2013 році становив 8940,00 грн. (894,00 грн. х 10). При цьому, пенсійна виплата позивача з 01.01.2013 року становила 4481,79 грн.

З 01.01.2018 року, відповідно до ч.3 ст.43 Закону №2262, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів. установлених для осіб, які втратили працездатність.

Згідност.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2018 року - 1373 грн. Отже, максимальний розмір пенсії на даний час становить 13730 грн. (1373,00 х 10). Пенсійна виплата позивача, з 01.05.2018 року становить 6880,40 грн.

Крім того, суд зауважує, що предметом спірних правовідносин є збільшення (підвищення) розміру пенсії відповідно до Постанови №355, а не обмеження пенсії максимальним розміром.

У той же час, суд відзначає, що розмір пенсії позивача відповідно до підвищення, встановленого Постановою №355 збільшився, тому, в даному випадку, не можна розглядати як звуження прав ОСОБА_3 відносно норм Конституції України.

Окрім того, Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі Закон -900), який набрав чинності з 29.12.2015 року, доповнено частиною третьою статтю 63 Закону №2262. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону №2262, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Підстави та порядок перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону №2262, визначено ч.4 ст.63 Закону №2262, зокрема, усі призначені за цим Законом №2262 пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі Порядок-45), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.

На даний час, питання перерахунку пенсії врегульоване постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103 ).

Постановою №103 визначено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

На виконання вищезазначеної постанови Кабінету Міністрів України №103, Адміністрацією Державної прикордонної служби України надано довідку від 31.03.2018 року №11/4824 про розмір грошового забезпечення, яке складає 12480,00 грн. Основний розмір пенсії із даного грошового забезпечення (12480,00 х 70%) - 8736,00 грн.

Розмір пенсії з 01.01.2018 року - 9139,00 грн.

Розмір підвищення пенсії становить 4517,72 грн. (9139,00 - 4621,28 (розмір пенсії до перерахунку)). Пенсійна виплата з надбавками становить 6880,14 грн.

Згідно постанови КМ України від 21.02.2018 року №103, підвищення складає 4517,72 грн. З них виплачується:

З 01.01.2018 р. по 31.12.2018 р. щомісячно 50% від підвищення - 2258,86;

З 01.01.2019 р. по 31.12.2019 р. щомісячно 75% від підвищення - 3388,29 грн.;

З 01.01.2020 р.100% щомісячно 100% від підвищення - 4517,72 грн.

Відповідно з 01.01.2018 розмір підвищення пенсії становить (4517,72 х 50%) - 2258,86 грн.

Суд не приймає до уваги твердження представника позивача, щодо заниження розміру пенсії з 89% грошового забезпечення до 80%, а згодом до 70%, з огляду на наступне.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції на час призначення пенсії позивачу 30.12.2008 року), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

При цьому, нормами законодавства, чинними на момент перерахунку пенсії максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до ст.13 Закону №2262, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому порядку до І категорії - 100%, до ІІ категорії - 95%.

Оскільки, довідка Адміністрації Державної прикордонної служби України від 31.03.2018 року №11/4824 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.03.2018 року №103, видана про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018 року підвищилися.

Пунктом 1 Постанови №103 передбачено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені відповідно до Закону №2262 до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно з цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), із урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа обіймала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, виші навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Таким чином, головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області виконано вимоги чинного законодавства щодо перерахунку пенсій, в тому числі позивачу.

У рішенні Європейського суду з прав людини «Валентина Ніканорівна Великода проти України» (заява №43331/12), Суд зазначив, що розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави, проте мають забезпечувати конституційне право кожного на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, гарантоване ст.48 Конституції України.

Конституційний Суд України у Рішенні від 19.06.2001 року №9-рп/2001 у справі щодо стажу наукової роботи, зазначивши, що право на пенсію, її розмір та суми виплат можна пов'язувати з фінансовими можливостями держави, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами у той чи інший період її розвитку, а також з часом ухвалення відповідних нормативно-правових актів.

Крім цього, суд зауважує, що ОСОБА_3 звертався до відповідача із запитами від 05.03.2018 року та від 10.04.2018 року щодо перерахунку пенсії в порядку Закону України від 13.01.2011 року №2939-VІ «Про доступ до публічної інформації».

За загальним правилом підставою для перерахунку пенсії є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку, за результатом розгляду яких пенсійний орган приймає відповідне рішення.

Разом з тим, з письмових доказів у справі вбачається, що позивачем не дотримано встановленого порядку звернення за перерахунком пенсії, оскільки він не звертався до пенсійного органу із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії відповідно до постанови КМ України від 23.04.2012 року №355 та постанови КМ України від 07.11.2007 року №1294, відтак відсутні порушення відповідачем прав позивача в перерахунку пенсії.

Отже, зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Суд також зазначає, що зменшення пенсії особі обумовлено міркуваннями економічної політики та фінансових труднощів, з якими зіткнулася держава. Таким чином, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними.

Згідно зі ст.242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

В силу ст.75 КАС України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому, у відповідності до положень ст.76 КАС України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.

Щодо судових витрат, то судом питання щодо їх розподілу не вирішується, оскільки позивач, відповідно до положень частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», звільнений від сплати судового збору і такий ним не сплачувався.

Керуючись ст.ст.14, 72-77, 139, 241-247, 250-251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

в и р і ш и в :

У задоволенні позову ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо проведення перерахунку основного розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» виходячи із розміру 70%, а не 89% суми грошового забезпечення ОСОБА_3 станом на 01.03.2018 року та зобов'язання здійснити ОСОБА_3 з 01.01.2018 року перерахунок основного розміру пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи із розміру 70%, а не 89% суми грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Сподарик Н.І.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 16 липня 2018 року.