
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 липня 2018 року м. Київ справа №810/1034/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області та Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області (далі - відповідач 1, ГУ ДСНС України у Київській області) та Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач 2, ГУ ПФУ у Київській області), у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області щодо невключення у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2015-2017 роки для нарахування ОСОБА_1 пенсії за вислугу років: доплату за роботу в зоні відчуження, доплату за службу в нічний час; надбавку за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах; матеріальну допомогу на оздоровлення; матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань; індексацію;
- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області включити у грошовий атестат та у довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2015-2017 роки ОСОБА_1 для перерахунку пенсії за вислугою років: доплату за роботу в зоні відчуження, доплату за службу в нічний час; надбавку за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах; матеріальну допомогу на оздоровлення; матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань; індексацію, що нараховувались та виплачувались в період з вересня 2015 року по серпень 2017 року та у термін, передбачений пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15 лютого 2007 року за №135/3402, направити їх до органу, що призначає пенсії;
- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України у Київській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 25 вересня 2017 року з урахуванням доплати за роботу в зоні відчуження; доплати за службу в нічний час; надбавки за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах; матеріальної допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; індексації, що нараховувались та виплачувались в період з вересня 2015 року по серпень 2017 року та у термін, передбачений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 15 лютого 2007 року за №135/3402, виплатити в повному обсязі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що до 25 вересня 2017 року він перебував на службі у Головному управлінні Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області. 25 вересня 2017 року у зв'язку зі звільнення зі служби за станом здоров'я позивачу була призначена пенсія за вислугою років відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції від 06.02.2017, що діяла на час призначення пенсії в розмірі 67% від грошового забезпечення.
Позивач вказує, що підставою для обчислення розміру пенсії є грошовий атестат та довідка про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2015-2017 роки, що надаються для розрахунку пенсії відповідачем - ГУ ДСНС України у Київській області. Розмір пенсії був розрахований з грошового забезпечення, до якого увійшли: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, в тому числі доплата, що пов'язана з ризиком для життя або здоров'я; надбавка за особливо важливі завдання, премія.
Однак за час проходження служби позивачу нараховувались та виплачувались і інші види додаткового грошового забезпечення, а саме: доплата за роботу в зоні відчуження; доплата за службу в нічний час; надбавка за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах; матеріальна допомога на оздоровлення; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; індексація.
Дані види додаткового грошового забезпечення не були внесені до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2015-2017 роки, що надаються для розрахунку пенсії.
20 листопада 2017 року позивач звернувся до ГУ ДСНС України у Київській області із заявою про включення вказаних доплат та надбавок до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2015-2017 роки. Проте, 10 січня 2018 року позивач отримав відмову ГУ ДСНС України у Київській області у внесенні до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2015-2017 роки всіх перелічених вище доплат та надбавок. Вказана відмова була мотивована тим, що всі ці виплати не є постійними виплатами, виплачуються за відпрацьований час, тому не включаються до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії.
Позивач вважає, що така бездіяльність відповідача ГУ ДСНС України у Київській області є протиправною, оскільки порушує право позивача на належний розмір пенсійного забезпечення.
Ухвалою суду від 04.04.2018 у даній справі відкрито спрощене позовне провадження та призначено судове засідання. Вказаною ухвалою суду також запропоновано відповідачам протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву.
Відповідач 1 позов не визнав та подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позовні вимоги позивача є безпідставними та необґрунтованими, оскільки доплата за роботу в зоні ЧАЕС, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань доплата за роботу в нічний час та індексація не відносяться до місячного грошового забезпечення, як такі, що не є постійними виплатами, та з яких не сплачувалися єдині соціальні внески, тому і не включаються до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення.
Відповідач 2 позов не визнав та подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що визначення складових грошового забезпечення для призначення пенсії виходить за межі компетенції органів Пенсійного фонду України.
Зазначає, що підставою для визначення позивачу грошового забезпечення для призначення пенсії є грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, видані ГУ ДСНС України у Київській області. В жодному із зазначених документів для розрахунку грошового забезпечення позивачу доплата за роботу в зоні відчуження, доплата за роботу в нічний час, матеріальна допомога на оздоровлення га індексація заробітної плати не значиться.
Також, відповідач 2 звертає увагу, що обов'язковою ознакою конкретного виду грошового забезпечення для врахування його при обчисленні пенсії є постійний та щомісячний характер. Доплата за роботу в зоні відчуження, доплата за роботу в нічний час, матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати підлягають виплаті лише протягом встановленого проміжку часу, а тому не мають постійного характеру і включення їх до грошового забезпечення при обчисленні пенсії не є можливим.
Протокольною ухвалою від 26.04.2018 суд вирішив здійснювати розгляд даної адміністративної справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши позовну заяву, оцінивши письмові докази, суд зазначає наступне.
Відповідно до витягу із наказу ГУ ДСНС України у Київській області від 25.09.2017 №262 о/с, полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1, начальника зміни (з питань оперативного реагування по м. Чорнобиль), оперативно-координаційного центру ГУ ДСНС України у Київській області, якого наказом ДСНС України (по особовому складу) від 20 вересня 2017 року №518 звільнено зі служби цивільного захисту у відставку Збройних Сил (з виключенням з військового обліку) за пунктом 176 підпунктом 3 (за станом здоров'я) п. 186 з правом носіння форменого одягу та оголошення Подяки, вважати таким, яким здав справи і припинив виконання обов'язків за посадою, зняти з усіх видів забезпечення та виключити з кадрів ДСНС 25 вересня 2017 року (том 1, а.с. 82).
З 25.09.2017 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Вказана пенсія позивачу обчислена виходячи з грошового забезпечення, відомості про яке містяться у грошовому атестаті №20 від 27.08.2017 та довідках про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні місяці служби підряд перед звільненням) від 27.09.2017 №224 та від 28.09.2017 №258, які були видані ГУ ДСНС України у Київській області (том 1, а.с. 83-86).
Згідно довідки ГУ ДСНС України у Київській області про виплати, які не враховуються при визначенні пенсії від 09.01.2018 №04, ОСОБА_1 у період з 01.09.2015 по 31.10.2015 отримував індексацію (том 1, а.с. 26).
Згідно довідки ГУ ДСНС України у Київській області про виплати, які не враховуються при визначенні пенсії від 10.01.2018, ОСОБА_1 у період з 01.11.2015 по 31.08.2017 отримував: доплату особам, які працюють в зоні відчуження, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію, доплату за службу в нічній час, надбавку за роботу в ізолюючих дихальних апаратах (том 1, а.с. 25).
Судом встановлено, що позивач звернувся до ГУ ДСНС України у Київській області із заявою з проханням включити в грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії доплати та надбавки: доплату особам, які працюють у зоні відчуження; матеріальну допомога на оздоровлення; матеріальну допомога для вирішення соціально-побутових питань; доплату за службу в нічний час; доплату за роботу в ізольованих дихальних апаратах.
У відповідь на що, 10 січня 2018 року ГУ ДСНС України у Київській області листом №66/5/216 повідомило, що відповідно до роз'яснень Пенсійного фонду України від 25.11.2009 №21816/03-20, від 29.03.2011 №6046/03-20 та роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України від 27.07.2009 №8493/0/14-09/13 доплата особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і підрозділів служби цивільного захисту Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, військовослужбовцям внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки, Державної прикордонної служби, які постійно виконують службові обов'язки у зоні відчуження до переліку видів грошового забезпечення, які передбачені постановою КМУ від 07.11.2007 №1294, не відносяться. З вищезазначеного слідує, що дана виплата не включається до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії.
Відповідно до розділу XIX наказу МВС України від 23.04.2015 №475 "Про затвердження Інструкції про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту" (далі - Інструкція) особам рядового і начальницького складу за рішенням начальника органу управління (підрозділу) один раз на рік може надаватися допомога для оздоровлення в розмірах, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення. Дана виплата не є щомісячною, тому і не включається до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії.
Відповідно до розділу XVIII Інструкції особам рядового і начальницького складу за рішенням керівника (начальника) органу управління (підрозділу) один раз на рік може надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення. Дана виплата не є щомісячною, тому і не включається до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії.
Відповідно до розділу IV пункту 13 Інструкції особам рядового і начальницького складу, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за роботу в нічний час. Якщо Ви не працюєте (відпустка, лікарняне, відрядження, розпорядження) відповідно доплата за роботу в нічний час не виплачується, тобто дана доплата не є постійною (щомісячною) виплатою, а виплачується лише за відпрацьований час, тому не включається до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії.
Відповідно до розділу IV пункту 15 Інструкції виплата надбавки за роботу в захисних ізолювальних дихальних апаратах здійснюється за фактично відпрацьований час. Це свідчить про те, що дана виплата не є постійною (щомісячною) виплатою, тому не включається до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії (том 1, а.с. 27-28).
Не погоджуючись з такими діями відповідача 1 та вважаючи їх протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон №2262-XII) пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-XII, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 41 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон №2011-XII).
Частиною першою статті 9 Закону №2011-XII встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (ч. 3 ст. 9 Закону №2011-XII).
Законом №2011-XII також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (чинної на момент виникнення спірних правовідносин, далі - постанова №1294) та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 №260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 за №638/15329). Так, особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом та набули право на щорічну основну відпустку, один раз на рік надається грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення. Розмір грошової допомоги для оздоровлення визначається виходячи з посадових окладів, окладів за військовими званнями та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги (підпункт 3 пункту 5 постанови №1294, підпункт 30.1 та 30.3 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Так, особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять службу за контрактом, для вирішення соціально-побутових питань один раз на рік надається матеріальна допомога в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення. Розмір матеріальної допомоги установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України. До місячного грошового забезпечення, з якого визначається матеріальна допомога, включаються посадові оклади, оклади за військовими званнями та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги (підпункт 3 пункту 5 постанови №1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Отже, вищевказані види допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, яка відповідно до частини другої статті 9 Закону №2011-ХІІ відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03 липня 1991 року №1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення", згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. Відповідна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 20.02.2018 №344/10887/17 №К/9901/5497/17, від 28.02.2018 у справі №522/9660/16-а №К/9901/2925/18 та від 06.02.2018 у справі №761/28228/15-а №К/9901/3762/18. Висновок яких суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (частина п'ята статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України).
Отже, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, які виплачувалися позивачу, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовця, з якого обчислюється пенсія, лише у тому разі, якщо з них було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до довідки ГУ ДСНС України у Київській області від 10.01.2018 №6, позивачу було виплачено грошову допомога на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань (том 1, а.с. 25).
З наявною в матеріалах справи довідки ГУ ДСНС України у Київській області від 24.04.2018 №112 щодо виплат за 2015-2017 роки ОСОБА_1, судом встановлено, що з матеріальної допомогидля вирішення соціально-побутових питань та грошової допомоги на оздоровлення був нарахований та сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (том 1, а.с. 99-100).
Таким чином, суд вважає, що не включення відповідачем 1 у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2015-2017 роки для нарахування ОСОБА_1 пенсії за вислугу років таких видів виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та грошова допомога на оздоровлення є протиправним.
З наявною в матеріалах справи довідки ГУ ДСНС України у Київській області від 24.04.2018 №112 щодо виплат за 2015-2017 роки ОСОБА_1, судом встановлено, що з індексації єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування утриманий не був (том 1, а.с. 99-100).
Таким чином, суд дійшов висновку, що не включення відповідачем 1 у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2015-2017 роки для нарахування ОСОБА_1 пенсії за вислугу років індексації є правомірним.
Стосовно надбавки за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах та доплати за службу в нічний час, суд зазначена наступне.
Відповідно до Додатку №27 до постанови Кабінету Міністрів України №1294 передбачено, зокрема, такі додаткові види грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, як доплата за службу в нічний час у розмірі 35% посадового окладу, а також надбавка за роботу в захисних ізолювальних дихальних апаратах у розмірі 5-10% відсотків посадового окладу за одну годину роботи.
Судом встановлено, що позивачу виплачувалась доплата за службу в нічний час при виконанні службових обов'язків та надбавка за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах як складові частини грошового забезпечення відповідно до додатку №27 постанови Кабінету Міністрів України №1294.
При цьому, відповідно до довідки ГУ ДСНС України у Київській області від 24.04.2018 №112 щодо виплат за 2015-2017 роки ОСОБА_1, з вказаних видів грошового забезпечення був нарахований та сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (том 1, а.с. 99-100).
Таким чином, суд вважає, що не включення відповідачем 1 у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2015-2017 роки для нарахування ОСОБА_1 пенсії за вислугу років таких видів виплат, як надбавка за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах та доплата за службу в нічний час є протиправним.
Водночас, щодо доплати за роботу в зоні відчуження, суд зазначена наступне.
З 01.01.2015 року постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 №831 "Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження" було встановлено, що у період з 01.01.2015 до 01.01.2016: особам, які постійно працюють, а також особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і підрозділів служби цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державного агентства з управління зоною відчуження, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, військовослужбовцям Національної гвардії, Служби безпеки, Державної прикордонної служби, які постійно виконують службові обов'язки у зоні відчуження, встановлюється доплата у розмірі 1827 гривень.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 №297 внесено до постановляючої частини постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 №831 "Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження" зміни, а саме передбачено абзац перший викласти в такій редакції: установити, що з 01.01.2016: особам, які постійно працюють, а також особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і підрозділів служби цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державного агентства з управління зоною відчуження, військовослужбовцям Національної гвардії, Служби безпеки, Державної прикордонної служби та Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, які постійно виконують службові обов'язки у зоні відчуження, встановлюється доплата у розмірі 150 відсотків мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року.
Відповідно до пункту 7 "Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 №1170, єдиний внесок не сплачується з виплат в установленому розмірі особам, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи (крім надбавок та доплат до тарифних ставок (окладів, посадових окладів) у розмірах, передбачених законодавством, за роботу на територіях радіоактивного забруднення, оплата додаткових відпусток, що надаються відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
З наявною в матеріалах справи довідки ГУ ДСНС України у Київській області від 24.04.2018 №112 щодо виплат за 2015-2017 роки ОСОБА_1, судом встановлено, що з доплати за роботу в зоні відчуження єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування утриманий не був (том 1, а.с. 99-100).
Таким чином, суд дійшов висновку, що не включення відповідачем 1 у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2015-2017 роки для нарахування ОСОБА_1 пенсії за вислугу років доплати за роботу в зоні відчуження є правомірним.
Отже, ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області щодо невключення у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2015-2017 роки для нарахування ОСОБА_1 пенсії за вислугу років: доплату за службу в нічний час; надбавку за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах; грошову допомогу на оздоровлення; матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та зобов'язання Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області включити у грошовий атестат та у довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2015-2017 роки ОСОБА_1 для перерахунку пенсії за вислугою років: доплату за службу в нічний час; надбавку за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах; грошову допомогу на оздоровлення; матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, що нараховувались та виплачувались в період з вересня 2015 року по серпень 2017 року та у термін, передбачений пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15 лютого 2007 року за №135/3402, направити їх до органу, що призначає пенсії, підлягають задоволенню.
Натомість, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення вказаних позовних вимог в частині, які стосуються індексації та доплати за роботу в зоні відчуження.
Шодо вимоги про зобов'язання Головне управління пенсійного фонду України у Київській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 25 вересня 2017 року з урахуванням доплати за роботу в зоні відчуження; доплати за службу в нічний час; надбавки за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах; матеріальної допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; індексації, що нараховувались та виплачувались в період з вересня 2015 року по серпень 2017 року та у термін, передбачений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 15 лютого 2007 року за №135/3402, виплатити в повному обсязі, суд зазначає наступне.
В зазначеному порядку обумовлено, що всі документи для призначення та перерахунку пенсій готують уповноважені органи міністерства та відомств та передають ці документи органам, що призначають та перераховують пенсії, тобто до органів Пенсійного фонду України.
Зазначені документи є однією з підстав для призначення та перерахунку пенсії.
Як вбачається із матеріалів справи Головне управління пенсійного фонду України у Київській області зазначені документи не отримувало та відповідно не приймало рішень, щодо відмови в перерахунку позивачу пенсії.
За таких обставин суд вважає, що зазначена вимога до Головного управління пенсійного фонду України у Київській області є передчасною, оскільки на час звернення до суду зазначений орган не порушував прав позивача.
Суд також звертає увагу відповідача 2, що предметом розгляду у даній справі є не здійснення перерахунку пенсії згідно статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв'язку зі зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а неврахування певних видів грошового забезпечення військовослужбовця при видачі довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії військовослужбовця при її призначенні. Суд зазначає, що поняття "перерахунок пенсії військовослужбовця", що здійснюється у порядку, визначеному статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та "обчислення пенсії військовослужбовця", що передбачено статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не є тотожними та мають різну правову природу.
Посилання відповідача 2 на рішення Конституційного Суду України №4-рп/2015 від 13.05.2015 є безпідставним, оскільки вказане рішення стосується порядку перерахунку пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а не порядку призначення пенсії, зокрема - видів грошового забезпечення, з яких вона розраховується. Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у справах цієї категорії, зокрема, у постанові від 14.03.2018 №272/963/17 №К/9901/844/17.
Суд не бере до уваги також посилання відповідачів на лист Міністерства праці та соціальної політики №1493/0/14-09/13 від 27.07.2009, роз'яснення Пенсійного фонду України №21816/03-20 від 25.11.2014, лист Пенсійного фонду України №18172/02-20 від 12.07.2013 (том 1, а.с. 108-110), оскільки вказані листи та роз'яснення мають рекомендаційний характер.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір в сумі 1409,60 грн., що підтверджується квитанцією від 21.02.2018 №0.0.970519735.1 на суму 704,80 грн. (том 1, а.с. 4) та квитанцією від 20.03.2018 №0.0.993057656.1 на суму 704,80 грн. (том 1, а.с. 40).
У зв'язку із частковим задоволенням позовних вимог, сплачений позивачем судовий збір в розмірі 704,80 грн. за одну позовну вимогу, яку суд задовольнив, підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області.
При цьому, суд звертає увагу позивача на те, що принцип пропорційності при стягненні судового збору у разі часткового задоволення позову щодо позовних вимог немайнового характеру не застосовується.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 295 КАС, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області щодо невключення у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2015-2017 роки для нарахування ОСОБА_1 пенсії за вислугу років: доплату за службу в нічний час; надбавку за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах; грошову допомогу на оздоровлення; матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань.
Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області включити у грошовий атестат та у довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2015-2017 роки ОСОБА_1 для перерахунку пенсії за вислугою років: доплату за службу в нічний час; надбавку за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах; грошову допомогу на оздоровлення; матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, що нараховувались та виплачувались в період з вересня 2015 року по серпень 2017 року та у термін, передбачений пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15 лютого 2007 року за №135/3402, направити їх до органу, що призначає пенсії.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області (04071, м. Київ, Подільський район, вул. Межигірська, буд. 8, ідентифікаційний код: 38537963) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Басай О.В.