
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
09 липня 2018 року м. Київ 810/3434/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лиска І.Г., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Вишневої міської ради Київської області про визнання протиправним та скасування рішення,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Вишневої міської ради Київської області про визнання протиправним та скасування рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Дослідивши позовну заяву, суддя дійшов висновку, що вона підлягає залишенню без руху у зв'язку з наступним.
Зі змісту адміністративного позову, судом встановлено, що позивач просить суд: - визнати незаконною та скасувати рішення Вишневої міської ради № 1-01/ХХІІ7-7 від 27.07.2017 року.
Відповідно до положень частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Проте, подана позовна заява та долучені до неї документи не містять таких відомостей про конкретну дату коли позивач дізналася про оскаржуване рішення, доказів на це підтвердження, також позовна заява не містить доказів на підтвердження поважності причин пропуску строку звернення до суду і не дають можливості встановити, чи є підстави для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Повідомлені позивачем, обставини щодо моменту визначення, коли саме йому стало відомо про порушення своїх прав оспорюваною постановою, суд ставить під сумнів, за умови відсутності додаткових пояснень та належних обґрунтувань.
Так, порівняльний аналіз термінів "дізнався" та "повинен був дізнатись", що містяться у статті 122 КАС України, дає підстави для висновку про встановлення чинним процесуальним законодавством презумпції можливості та обов'язку особи знати про стан своїх прав, а тому самого лише посилання на момент, коли особа для себе з'ясувала, що певні рішення, дії чи бездіяльність стосовно неї є порушенням її прав у сфері публічних правовідносин, недостатньо.
Виходячи із закріпленої у КАС України презумпції можливості та обов'язку особи знати про стан своїх прав, доведенню також підлягає факт, що позивач не могла дізнатися про порушення свого права, що прямо випливає із загального правила про обов'язковість доведення стороною спору тих обставин, на котрі вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Подібну правову позицію висловив Верховний Суд України у справі №6-17цс17.
У зв'язку з наведеним суддя вважає за необхідне витребувати від позивача інформацію коли саме позивач дізналася про оскаржуване рішення та докази на підтвердження цього факту, письмове обґрунтування причин пропуску строку звернення до суду щодо визнання протиправним та скасування рішення Вишневої міської ради № 1-01/ХХІІ7-7 від 27.07.2017 року, та, за необхідності, клопотання про поважність причин пропуску строку звернення до адміністративного суду з цим адміністративним позовом, якщо такий строк було пропущено з поважних причин.
Зазначені вище обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Вказані недоліки повинні бути усунуті у десятиденний строк з дня отримання позивачем копії даної ухвали шляхом подання до суду інформації коли саме позивач дізналася про оскаржуване рішення та докази на підтвердження цього факту, письмове обґрунтування причин пропуску строку звернення до суду щодо визнання протиправним та скасування рішення Вишневої міської ради № 1-01/ХХІІ7-7 від 27.07.2017 року, та, за необхідності, клопотання про поважність причин пропуску строку звернення до адміністративного суду з цим адміністративним позовом, якщо такий строк було пропущено з поважних причин.
Керуючись ст.ст. 161, 169, 171, 243, 248 КАС України, суддя
у х в а л и в:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Вишневої міської ради Київської області про визнання протиправним та скасування рішення, - залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали шляхом подання до суду інформації коли саме позивач дізналася про оскаржуване рішення та докази на підтвердження цього факту, письмове обґрунтування причин пропуску строку звернення до суду щодо визнання протиправним та скасування рішення Вишневої міської ради № 1-01/ХХІІ7-7 від 27.07.2017 року, та, за необхідності, клопотання про поважність причин пропуску строку звернення до адміністративного суду з цим адміністративним позовом, якщо такий строк було пропущено з поважних причин.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачеві та його представнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Лиска І.Г.