
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
З ПИТАНЬ ЗАКРИТТЯ ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВІ
05 липня 2018 року Справа № 808/1625/18 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши у попередньому судовому засіданні клопотання відповідача про закриття провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО-КЛАС» до Державного реєстратора Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради Ільющенкова Сергія Олександровича, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, ОСОБА_2, Селянське фермерське господарство «Карпенко О.І.», про визнання протиправними та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
02 травня 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО-КЛАС» (далі - позивач) до Державного реєстратора Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради Ільющенкова Сергія Олександровича (далі - відповідач), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, ОСОБА_2, Селянське фермерське господарство «Карпенко О.І.», в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення прийняте Державним реєстратором Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради Ільющенковим Сергієм Олександровичем з індексним номером: 37467674 від 09.10.2017 (11:12:05), номер запису про інше речове право: 22723216, дата та час державної реєстрації: 04.10.2017(14:57:41) - про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки з кадастровим номером: НОМЕР_1, площа ділянки: 4,5653 га, на підставі договору оренди землі б/н від 27.09.2017, суб'єкти іншого речового права: орендар - СФГ «Карпенко О.І.», код ЄДРПОУ 24515884; орендодавець - ОСОБА_2.
11 червня 2018 року від відповідача до суду надійшло клопотання про закриття провадження у справі з посиланням на те, що даний спір не є публічно-правовим, оскільки спірні правовідносини є цивільно-правовими та стосуються права користування земельною ділянкою. Просить закрити провадження в адміністративній справі.
Суд, розглянувши клопотання відповідача про закриття провадження у справі, дослідивши матеріали справи, заслухавши, дійшов висновку, що клопотання не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Пунктом 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 4 КАС України визначено, що публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Згідно пункту 7 частин 1 статті 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно ч.1 ст.6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» організаційну систему державної реєстрації прав становлять:
1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи;
2) суб'єкти державної реєстрації прав:
виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації;
акредитовані суб'єкти;
3) державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).
Відповідно до частини першої статті 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації прав можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України, його територіальних органів або до суду.
На підставі викладеного, спори, які виникають у цих відносинах, підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Суд зазначає, що у рамках даної справи, спір про те, за ким існує право користування спірною земельною ділянкою не є підставою для звернення до адміністративного суду. Основні доводи позивача ґрунтуються на протиправності дій відповідача, як суб'єкта, наділеного владними функціями приймати рішення про державну реєстрацію прав, та полягають у тому, що відповідачем під час прийняття рішення не враховано те, що не сплив строк дії попереднього договору оренди укладеного з ТОВ «Агро-Клас», а тому договор оренди спірної земельної ділянки з СФГ «Карпенко О.І.» зареєстровано передчасно та протиправно.
Також, позивач посилається на те, що відповідач зобов'язаний був з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, запитати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01.01.2013.
Таким чином, в даній справі відсутній спір про право, яке виникає на підставі цивільно-правової угоди, а дослідженню підлягають виключно владні, управлінські рішення та дії відповідача, який у межах спірних правовідносин діє як суб'єкт владних повноважень.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для закриття провадження у справі за п.1 ч.1 ст.238 КАС України, у зв'язку з чим клопотання відповідача задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 4, 19, 238, 241, 248, 256 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання Державного реєстратора Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради Ільющенкова Сергія Олександровича про закриття провадження у справі відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути викладені в апеляційній скарзі на рішення суду.
Суддя М.С. Лазаренко