
Красноокнянський районний суд Одеської області
Справа № 506/190/18
Провадження № 2/506/172/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12.07.2018 року с.м.т. Окни
Красноокнянський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді – Чеботаренко О.Л.
за участю секретаря судового засідання - Нечитайло Є.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с.м.т. Окни цивільну справу за позовом
ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 до Окнянської селищної ради Окнянського району Одеської області, Окнянської районної державної адміністрації Одеської області про припинення права колективної власності на земельні ділянки та визнання частково недійсним правовстановлюючого документу на землю, -
В С Т А Н О В И В:
10 квітня 2018 року до суду надійшла зазначена позовна заява.
13 квітня 2018 року позовна заява прийнята до розгляду та відкрито провадження по справі.
12 червня 2018 року продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.
26 червня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позовні вимоги позивачі обґрунтовують тим, що 05 грудня 2012 року вони звернулися до Красноокнянської райдержадміністрації з заявами про надання у власність та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність площею по 2 га ріллі кожному, для ведення особистого селянського господарства із земель запасу (за межами населених пунктів), на території Красноокнянської селищної ради, на що розпорядженням Красноокнянської райдержадміністрації Одеської області від 10.12.2012 року №572/А-2012 отримали відповідні дозволи.
12 листопада 2012 року між ними та ПП «Меридіан 72» було укладено договір на складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства. Проекти землеустрою було виготовлено та 03 липня 2013 року погоджено відділом Держземагенства у Красноокнянському районі Головного управління Держземагенства в Одеській області. В подальшому вони звернулися до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області з заявою про затвердження документації із землеустрою, однак 10 жовтня 2016 року їм відмовлено у задоволенні вказаної заяви, у зв’язку з тим, що земельні ділянки, які відводяться позивачам згідно проектів землеустрою перебувають у колективній власності, право власності на які посвідчено Державним актом на право колективної власності на землю серія ОД-15 №0011, виданим КСП «Зоря комунізму», який зареєстрований у Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за №15, а у власність можуть бути передані лише ті земельні ділянки, які перебувають у державній власності. Наявність зазначеного державного акту, яким встановлено право колективної власності, яке не передбачено ні Конституцією України, ні Цивільним кодексом України, унеможливлює реалізацію їх права на безоплатну приватизацію земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства. Тому вони просили припинити право колективної власності на вказані земельні ділянки з вищезазначених підстав та визнати в цій частині недійсним та таким, що втратив чинність вищевказаний державний акт на право колективної власності на землю.
Представник позивачів в судове засідання не з’явилась, надавши заяву про розгляд справи у її відсутність, на задоволенні позову наполягає.
Представник відповідача – Окнянської районної державної адміністрації Одеської області в судове засідання не з’явився, однак від нього до суду надійшла заява про розгляд справи у його відсутність, проти задоволення позову не заперечує /а.с.83/.
Представник відповідача – Окнянської селищної ради Окнянського району Одеської області в судове засідання не з’явився, однак від нього до суду надійшла заява про розгляд справи у його відсутність. З урахуванням того, що на теперішній час право колективної власності не передбачене діючим законодавством, вважає доцільним позов задовольнити, що надасть позивачам можливість використати в подальшому своє право, яке передбачене п.б) ч.1 ст.121 Земельного кодексу України /а.с.84-85/.
Тому справа розглянута у відсутність сторін, що відповідає вимогам ст.223 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.
Судом були встановлені факти і відповідні їм правовідносини.
10 грудня 2012 року розпорядженням Красноокнянської райдержадміністрації Одеської області №572/А-2012 позивачам надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо складання державного акту на право власності на земельні ділянки площею до 2 га ріллі кожному для ведення особистого селянського господарства із земель запасу (за межами населених пунктів) на території Красноокнянської селищної ради /а.с.37/
У 2013 році ПП «Меридіан 72» було виготовлено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок позивачам для ведення особистого селянського господарства /а.с.48-55/.
Земельним ділянкам, які відводяться позивачам присвоєно кадастрові номери, а саме: 5123155100:01:004:0410 – для відведення ОСОБА_1; 5123155100:01:004:0412 – для відведення ОСОБА_2; 5123155100:01:004:0411 – для відведення ОСОБА_3; 5123155100:01:004:0413 – для відведення ОСОБА_4; 5123155100:01:004:0417 – для відведення ОСОБА_5; 5123155100:01:004:0418 – для відведення ОСОБА_6; 5123155100:01:004:0415 – для відведення ОСОБА_7; 5123155100:01:004:0419 – для відведення ОСОБА_8 /а.с.48-55/.
Інформація про зареєстроване право в Державному земельному кадастрі відсутня.
У 2013 році висновком Відділу Держземагенства у Красноокнянському районі Одеської області було погоджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок позивачам для ведення особистого селянського господарства на території Красноокнянської селищної ради Одеської області (за межами населених пунктів) /а.с.64/.
Разом з тим, листом №В-13865/0-5699/6-16 від 10.10.2016 року Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області було відмовлено позивачам у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, оскільки було встановлено, що зазначені земельні ділянки відводяться позивачам за рахунок земель колишньої колективної власності, які рахуються за КСП «Зоря комунізму» згідно державного акту на право колективної власності на землю серії ОД-15 №0011 від 20.12.1995 року, виданого колективному сільськогосподарському підприємству «Зоря комунізму». Тому розпорядження зазначеними земельними ділянками не належить до компетенції жодного органу місцевого самоврядування чи виконавчої влади, визначеного ст.122 Земельного кодексу України /а.с.72/.
За інформацією відділу в Окнянському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, станом на 21.03.2018 року вищевказані земельні ділянки, які відносяться до земель колишнього КСП «Зоря комунізму» та розташовані на території Окнянської селищної ради, розпайовані не були /а.с.66/.
З копії Державного акту на право колективної власності на землю серії ОД-15 №0011, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за №15, вбачається, що КСП «Зоря комунізму», розташованому на території Красноокнянської селищної ради, передано у колективну власність 2692,3 га землі в межах згідно з планом, для ведення сільськогосподарського виробництва /а.с.68-69/.
Таким чином, судом встановлено, що у листі про відмову в затвердженні документації із землеустрою Головним управлінням Держгеокадастру зазначено, що єдиною підставою, що перешкоджає позивачам реалізувати своє право на отримання земельних ділянок, є те, що бажані земельні ділянки мали б відводитися за рахунок земель колективної власності, які перебувають у колишньому КСП «Зоря комунізму» згідно державного акту на право колективної власності на землю серії ОД-15 № 0011, а розпорядження землями колективної власності суперечить положенням ст.122 ЗК України.
Разом з тим, чинною Конституцією України та Земельним кодексом України не передбачено таку форму власності на землю як колективна, тоді як на час видачі КСП «Зоря комунізму» державного акту на право колективної власності на землю серії ОД-15 №0011 від 20.12.1995 року, Земельний кодекс України від 18.12.1990 року (втратив чинність з 01.01.2002 року), Цивільний кодекс УРСР від 18.07.1963 року (втратив чинність з 01.01.2004 року) та Закон України «Про власність» від 07.02.1991 року (втратив чинність з 20.06.2007 року) визначали такі форми власності як приватна, колективна та державна.
Відповідно до ч.3 ст.78 3К України, земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Згідно ч.1 ст.374 ЦК України суб'єктами права власності на землю (земельну ділянку) є фізичні особи, юридичні особи, держава, територіальні громади.
Крім того, розділом II "Прикінцеві і перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 року №5308-VI врегульовано, що з дня набрання чинності цим Законом (з 1 січня 2013 року) землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими.
Тобто, законодавець чітко визначив форми власності: державна, комунальна та приватна. Форма ж власності як "колективна" та поняття "землі колективної власності" відсутні в чинному законодавстві.
Відповідно до ст.378 ЦК України право власності особи на земельну ділянку може бути припинене за рішенням суду у випадках, встановлених законом.
Пунктом 11 ч.1 ст.346 ЦК України встановлено, що підставою для припинення права власності є припинення юридичної особи.
За інформацією, наданою архівним сектором Окнянської районної державної адміністрації Одеської області, КСП «Зоря комунізму» перейменовано в КСП «Зоря», діяльність КСП «Зоря» припинено та на його базі утворено СВК «Зоря», який є правонаступником КСП «Зоря», а СВК «Зоря» ліквідовано, у зв’язку з визнанням його банкрутом /а.с.65, 82/.
Разом з тим, при реорганізації КСП «Зоря комунізму» в КСП «Зоря», а в подальшому КСП «Зоря» в СВК «Зоря», яке згодом було ліквідоване, відповідна державна реєстрація державного акту на право колективної власності на землю не скасована та на теперішній час діючим законодавством не визначено законодавчого механізму передачі нерозпайованих земель колективної форми власності до державної, а припинення права власності на землю із підстав відсутності такої форми власності як колективна апріорі неможливо через відсутність такого визначення в чинному законодавстві, і саме тому суд вважає, що слід застосувати положення ст.8 Конституції України щодо принципу верховенства права, ст.1 ЦПК України щодо завдань судочинства та ст.5 ЗК України щодо базування земельного законодавства на принципах забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави та забезпечення гарантій прав на землю.
Крім того, відповідно до ст.152 ЗК України, землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та ін.
Згідно з ч.1 ст.155 ЗК України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акту, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Згідно ч.1 ст.393 ЦК України, правовий акт органу державної влади, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.
Беручи до уваги, що державний акт на право колективної власності на землю серії ОД-15 №0011 від 20 грудня 1995 року, виданий колективному сільськогосподарському підприємству «Зоря комунізму» на підставі рішення Красноокнянської селищної ради Одеської області в частині земельних ділянок з кадастровими номерами: 5123155100:01:004:0410; 5123155100:01:004:0412; 5123155100:01:004:0411; 5123155100:01:004:0413; 5123155100:01:004:0417; 5123155100:01:004:0418; 5123155100:01:004:0415; 5123155100:01:004:0419 площею по 2 га кожна, не дає на даний час можливості позивачам реалізувати право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та порушує ст.5 ЗК України щодо базування земельного законодавства на принципах забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави та забезпечення гарантій прав на землю, суд приходить до висновку, що вказаний державний акт слід визнати частково недійсним /відносно вищевказаних земельних ділянок / та таким, що втратив чинність.
Тому позовні вимоги позивачів підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 10, 13, 76-81, 259, 263-265 ЦПК України, -
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 (мешканця ІНФОРМАЦІЯ_1, с.м.т. Окни Одеської області, РНОКПП НОМЕР_1), ОСОБА_2 (мешканки ІНФОРМАЦІЯ_1, с.м.т. Окни Одеської області, РНОКПП НОМЕР_2), ОСОБА_3 (проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_3), ОСОБА_4 (зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, РНОКПП НОМЕР_4), ОСОБА_5 (мешканки ІНФОРМАЦІЯ_4 області, РНОКПП НОМЕР_5), ОСОБА_6 (зареєстрованого за адресою: с.м.т. Окни, вул. Центральна, 20, Одеська область, РНОКПП НОМЕР_6), ОСОБА_7 (зареєстрованої в ІНФОРМАЦІЯ_5, фактично проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_6, с.м.т. Окни Одеської області, РНОКПП НОМЕР_7), ОСОБА_8 (мешканця ІНФОРМАЦІЯ_7, с.м.т. Окни Одеської області, РНОКПП НОМЕР_8) до Окнянської селищної ради Окнянського району Одеської області (адреса місцезнаходження: вул. Першотравнева, 31, с.м.т. Окни Одеської області, код ЄДРПОУ 04379924), Окнянської районної державної адміністрації Одеської області (адреса місцезнаходження: вул. Комарова, 2, с.м.т. Окни Одеської області, 67900, код ЄДРПОУ 04057178) про припинення права колективної власності на земельні ділянки та визнання частково недійсним правовстановлюючого документу на землю – задовольнити повністю.
Припинити право колективної власності на земельні ділянки, зазначені у державному акті на право колективної власності на землю серії ОД-15 №0011, виданому колективному сільськогосподарському підприємству «Зоря комунізму», кадастрові номери: 5123155100:01:004:0410; 5123155100:01:004:0412; 5123155100:01:004:0411; 5123155100:01:004:0413; 5123155100:01:004:0417; 5123155100:01:004:0418; 5123155100:01:004:0415; 5123155100:01:004:0419 площею по 2 га кожна, загальною площею 16 га, для ведення особистого селянського господарства, розташовані на території Окнянської селищної ради Окнянського району Одеської області (за межами населеного пункту).
Визнати частково недійсним та таким, що втратив чинність, державний акт на право колективної власності на землю серії ОД-15 № 0011, виданий колективному сільськогосподарському підприємству «Зоря комунізму» на підставі рішення Красноокнянської селищної ради Одеської області, на земельні ділянки кадастрові номери: 5123155100:01:004:0410; 5123155100:01:004:0412; 5123155100:01:004:0411; 5123155100:01:004:0413; 5123155100:01:004:0417; 5123155100:01:004:0418; 5123155100:01:004:0415; 5123155100:01:004:0419, площею по 2 га кожна, для ведення особистого селянського господарства, розташовані на території Окнянської селищної ради Окнянського району Одеської області (за межами населеного пункту).
Відповідно до п.п.15.5) п.1 Перехідних положень ЦПК України, на рішення може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Одеської області через Красноокнянський районний суд або безпосередньо до апеляційного суду Одеської області протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 12 липня 2018 року.
СуддяОСОБА_9