
Справа № 645/1088/16-а
Провадження № 2-а/645/1/18
Рішення
іменем України
13 липня 2018 року м. Харків
Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого – судді Сілантьєвої Е.Є.,
за участю секретаря судових засідань – ОСОБА_1
учасники справи:
представник позивача – ОСОБА_2, який діє за дорученням для надання безоплатної вторинної правової допомоги № 341 від 31.05.2018 року,
представник відповідача – ОСОБА_3, який діє на підставі довіреності від 27.10.2017 року № 10729/46-06,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку та виплати пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
До Фрунзенського районного суду м. Харковазвернувся позивач, ОСОБА_4М, з адміністративним позовом до Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова, який в процесі розгляду справи змінив позовні вимоги та в зміненому просить суд:
- визнати протиправними дії Індустріального об’єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Харкова по утриманню із пенсії ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, код ДРФО НОМЕР_1, в період з 01.01.2015 року по 18 червня 2018 року сум податків;
-зобов’язати Індустріальне об’єднане Управління Пенсійного фонду України м. Харкова виплатити ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, код ДРФО НОМЕР_1, різницю між сумою нарахованої (до утримання сум податків) та фактично виплаченої пенсії за вказаний період.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 1995 року знаходить на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова і отримує пенсію за вислугу років.Відповідно до ч.4 ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії не підлягають оподаткуванню. Однак, незважаючи на це, Законом України від 28.12.2014 № 71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» підпункт 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України викладено в новій редакції, згідно до якої до загального місячного ( річного ) оподатковуваного доходу платника податку включаються «Суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення».У зв'язку з тим, що до щомісячного оподаткованого доходу платника податків цим законом включено пенсію, то з суми пенсії утримується і військовий збір у розмірі 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, який введений Законом України від 31.07.2014 № 1621-У 11 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України». Крім того позивач зазначає, що відповідно до ч. 4 ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - пенсії не підлягають оподаткуванню. Відповідно до частини 3 статті 22 Конституції України -при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Позивач звертався до відповідача із заявами щодо виконання частини 4 статті 8 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» та забезпечення права на отримання пенсії, яка не підлягає оподаткуванню.Відповідач не виконав ч. 4 ст. 8 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».
Позивач зазначає, що ЗУ "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року № 1166-VII (далі - Закон № 1166) пункт 164.2 статті 164 Кодексу доповнено новим підпунктом 164.2.19, яким передбачено включення до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного, грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує десять тисяч гривень на місяць. - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати. До набрання чинності Законом № 1166, яким передбачено внесення змін до статті 164Кодексу, пенсія громадян не підлягала оподаткуванню.Конституційний Суд України в своєму рішенні від 27.02.2018 року у справі № 1-6/2018 визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення абзацу першого підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України, яким передбачено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.
Відповідно до п.2 резолютивної частини вказаного рішення положення абзацу першого підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення (тобто з 27.02.2018. року).Це пов’язано з тим, що в силу ч.І ст.91 Закону України «Про Конституційний Суд України», відповідно до якої закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення, Конституційний Суд України позбавлений можливості визнати відповідну норму закону такої, що втрачає чинність з моменту самого початку її дії.У зв’язку із цим виникає питання, чи були дії Відповідача по оподаткуванню пенсії Позивача протиправними до цієї дати в період починаючи з 01.01.2015 року.Сторона Позивача вважає, що положення абзацу першого підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України суперечили Конституції України з самого початку їх дії. Позивач просить задовольнити позов в повному обсязі, та врахувати, що дії Відповідача, хоча і відповідали вимогам закону, що діяв на той час, але суперечили вимогам Конституції України, які є нормами прямої дії.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, а також зазначив, що Конституційний Суд України в своєму рішенні від 27.02.2018 року у справі № 1-6/2018 визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення абзацу першого підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України, яким передбачено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати. Відповідно до п.2 резолютивної частини вказаного рішення положення абзацу першого підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення (тобто з 27.02.2018 року), що пов’язане з ч. І ст.91 Закону України «Про Конституційний Суд України». Представник позивача у судовому засіданні вказував, що враховуючи вищевказане Рішення Конституційного Суду України дії Відповідача по оподаткуванню пенсії позивача були протиправними також в період починаючи з 01.01.2015 року, і тому відповідно до ч. 4 ст.7 КАСУ суд повинен визнати неправомірними дії відповідача саме з 01.01.2015 року застосовуючи норми Конституції як норми прямої дії.
Представник відповідача ОСОБА_3, який діє на підставі довіреності від 27.10.2017 року № 10729/46-06, у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог та зазначив, що ОСОБА_4 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова з 1995 року та отримує пенсію за вислугу років, згідно ст.54 Закону України «Про пенсійне забезпечення».В своєму позові ОСОБА_4 просить суд визнати неправомірним оподаткування його пенсії, але Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України ті деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» внесено ряд змін до норм Податкового кодексу України, в тому числі щодо оподаткування пенсій. Так, відповідно до п. 164.2.19. ст. 142 Податкового кодексу України суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету, згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії, підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати Згідно із Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 року з пенсій проводяться відрахування військового збору 1,5% та податку на доходи фізичних осіб , 15%.
Законом України «Про внесення зміни до статті 164 Податкового кодексу України щодо оподаткування пенсій інвалідів війни та деяких інших категорій осіб» № 653-VIII, прийнятим 17.07.2015 року, було внесено такі зміни до податкового законодавства. Підпункт 164.2.19 пункту 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України доповнено абзацом другим стосовно того, що положення цього підпункту не застосовується до пенсій, призначених: 1. Учасникам бойових дій у період Другої світової війни (позивач не належить до даної категорії);2.Інвалідам війни (позивач не є інвалідом війни);3.Особам, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Крім того представник відповідача просив врахувати, що Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2018 № 1-р/2018 визначено, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення абзацу першого п. п. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 Кодексу, яким передбачено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються суми пенсій (включаючи суми їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.
При цьому положення абзацу першого п. п. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 Кодексу, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.Враховуючи зазначене, нараховані податковим агентом - Пенсійним фондом України, платнику податку - фізичній особі, суми пенсій з 01.01.2015 до 27.02.2018 оподатковувалися податком на доходи фізичних осіб та військовим збором на загальних підставах.Оскільки положення абз. 1 п.п. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 Кодексу втратило чинність з 27.02.2018 р., то починаючи саме з цієї дати нараховані суми пенсій не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, тобто не оподатковуються. Таким чином просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини що стосуються позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для прийняття законного і обґрунтованого судового рішення.
15.12.2017 року набрав чинності КАС України в редакції Закону України від 03.10.2017 року, відповідно до п.10 розділу VII Перехідні положення КАС України в зазначеній редакції справи у судах першої та апеляційної інстанції, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Виходячи із системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до частини першої статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно із статтею 8 Податкового кодексу України в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом. До загальнодержавних податків належить податок на доходи фізичних осіб (стаття 9 Податкового кодексу України).
Починаючи з 01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким внесено ряд змін до Податкового кодексу України та до Бюджетного кодексу України.
Зокрема, підпунктами 162.1.1, 162.1.3 пункту 162.1 статті 162 Податкового кодексу України встановлено, що починаючи з 01 січня 2015 року платниками податку на доходи фізичних осіб є, зокрема фізична особа - резидент, яка отримує доходи як із джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи, податковий агент.
Об'єктом оподаткування резидента, відповідно статті 163 Податкового кодексу України, є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.
Пунктом 164.1 статті 164 Податкового кодексу України передбачено, що базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Відповідно до пункту 167.4 статті 167 Податкового кодексу України, ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.
Крім того, пунктом 16-1 Підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України закріплено, що тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу. Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.
Згідно з підпунктом 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.
Положення цього підпункту не застосовується до пенсій, призначених учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Тобто, дана правова норма чітко передбачає, що положення вказаного підпункту не застосовується лише до пенсій, призначених учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відповідно до підпункту 165.1.1 пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи як сума пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримувана платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, крім випадку, визначеного підпунктом 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 цього Кодексу, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії не підлягають оподаткуванню чи оподатковуються в країні їх виплати.
Суд звертає увагу, що відповідно до статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Оскільки положення Податкового кодексу України в частині оподаткування пенсій набрали чинності 01 січня 2015 року і не визнані такими, що не відповідають Конституції України, то відповідач, здійснюючи відрахування податку на доходи фізичних осіб, військового збору із пенсії позивача, що як встановлено судом перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, діяв на підставі, у спосіб та в межах повноважень, визначених законодавством, зокрема статтями 164, 165 Податкового кодексу України.
При цьому судом враховано, що 27.02.2018 року Конституційним судом України прийнято рішення №1-р/2018 у справі №1-6/2018 за конституційними поданнями 48 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень абзаців тринадцятого, чотирнадцятого пункту 32 розділу І Закону України „Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" та Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України(конституційності) положення абзацу першого підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України.
Цим Рішенням визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення абзацу першого підпункту164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України, яким передбачено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.
Як зазначається у Рішенні, у сфері пенсійного забезпечення справедливим має визнаватися такий підхід законодавця, за якого забезпечується пропорційне співвідношення між страховими внесками та призначеним розміром пенсійних виплат, а застрахована особа може безперешкодно реалізувати своє право на пенсію у повному обсязі.
У законодавстві про пенсійне забезпечення в Україні таке співвідношення досягається встановленням залежності розміру пенсії від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Саме тому запровадження її оподаткування, починаючи з певного її розміру, на думку Конституційного Суду України, порушує справедливий підхід до встановлення пенсії, оскільки призводить до зменшення її фактичного розміру, який встановлюється з урахуванням співвідношення між тривалістю страхового стажу та розміром заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Конституційний Суд України також констатував, що після запровадження у законодавстві України з 1 липня 2014 року оподаткування пенсій упродовж двох років Верховна Рада України тричі вносила зміни.
За таких обставин особи, які мають право на пенсійні виплати, об'єктивно не могли бути впевненими у своїх правомірних очікуваннях щодо стабільності правового регулювання у цій сфері.
Отже, встановлення Верховною Радою України у законодавстві України оподаткування пенсій та зміни суми, з якої починається таке оподаткування, суперечить таким елементам конституційного принципу верховенства права, як правова визначеність, правова передбачуваність, правомірні очікування та справедливість.
Відповідно до рішення положення абзацу першого підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, з 27.02.2018 року є неправомірними дії відповідача щодо оподаткування щомісячного довічного грошового утримання позивача, якщо його розмір перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення.
Відповідно до ст. 91 Закону України "Про Конституційний Суд України", закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Таким чином, положення абз. 1 пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України втратили чинність з 27 лютого 2018 року.
Тобто, станом на дату виникнення спірних правовідносин абз. 1 пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України був чинним, підлягав застосуванню та поширював свою дію на спірні правовідносини.
Судом вивчалась довідка про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії ОСОБА_4 від 04 липня 2018 року, згідно з якої з лютого 2016 року були припинені відрахування відповідачем сум з пенсії позивача, зазначена обставина не заперечується сторонами по справі.
Надаючи правову оцінку діям та рішенню відповідача суд виходить з приписів ч. 2 ст. 2 КАС України, відповідно до яких, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до положень, закріплених ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч. 1 ст.); жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч. 2 ст. 90); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч. 3 ст. 90).
Враховуючи викладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд прийшов до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Посилання представника на застосування судом п. 4 ст. 7 КУС України є безпідставним, оскільки Конституційним Судом України вже прийнято рішення з цього питання, яке є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.
Питання про судові витрати суд вирішує відповідно до ч. 5 ст. 139 КАС України - позивач при подачі позову був звільнений від сплати судового збору, а тому судові витрати в справі слід віднести на рахунок держави.
Керуючись статтями 14, 243-246, 263, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку та виплати пенсії- відмовити.
Судові витрати в справі віднести на рахунок держави
Апеляційна скарга на судове рішення у справі може бути подана Харківському апеляційному адміністративному суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення до або через Фрунзенський районний суд м. Харкова.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:
на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно – телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Фрунзенський районний суд м. Харкова.
З інформацієющодо тексту судового рішенняучасникисправиможутьознайомитися за веб-адресоюЄдиного державного реєструсудовихрішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а у разі його апеляційного оскарження - моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Позивач – ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, , зареєстроване у встановленому порядку місце проживання (перебування):61091 АДРЕСА_1,інд НОМЕР_1.
Відповідач – Індустріальне об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова, місцезнаходження: 61082, м. Харків, пр.. Московський, 198/3, код ЄДРПОУ 41248021
Повний текст рішення складено 13 липня 2018 року.
Суддя: