Постанова № 75287998, 06.07.2018, Зміївський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
06.07.2018
Номер справи
621/1349/17
Номер документу
75287998
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

621/1349/17

2-а/621/1/18

РІШЕННЯ

іменем України

06 липня 2018 року м. Зміїв

Зміївський районний суд Харківської області

головуючий - суддя Овдієнко В. В.

секретар судового засідання - Лацько А. С.

позивач – ОСОБА_1,

представник позивача - адвокат ОСОБА_2,

відповідач - Комсомольська селищна рада Зміївського району Харківської області,

представник відповідача - ОСОБА_3,

третя особа - Головне управління Держгеокадастру у Харківській області,

представник третьої особи ОСОБА_4,

розглянувши у порядку загального позовного провадження в залі суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області про визнання незаконними дій та бездіяльності органу місцевого самоврядування, зобов'язання вчинити дії, визнання незаконними та скасування рішень, відшкодування моральної шкоди, третя особа - Головне управління Держгеокадастру у Харківській області,

в с т а н о в и в:

30.06.2017 ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області, третя особа - Відділ Держгеокадастру у Зміївському районі Харківської області, з наступними вимогами:

1. Визнати незаконною бездіяльність Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області, що полягає у неприйнятті у встановлений законом строк рішення за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за рахунок земель запасу комунальної власності, землі сільськогосподарського призначення, що перебуває в межах населеного пункту, угіддя - рілля, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою: смт. Слобожанське (Комсомольське) (15 квартал), загальною площею 1,8088 га.

2. Зобов'язати Комсомольську селищну раду Зміївського району Харківської області розглянути на черговій сесії клопотання ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за рахунок земель запасу комунальної власності, землі сільськогосподарського призначення, що перебуває в межах населеного пункту, угіддя- рілля, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою: смт. Слобожанське (Комсомольське) (15 квартал), загальною площею 1,8088 га (кадастровий номер 6321755600:01:006:0063), та прийняти відповідне рішення, згідно вимог статті 118 Земельного кодексу України.

3. Стягнути з Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 100000 грн.

4. Стягнути з Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати.

5. Встановити Комсомольській селищній раді Зміївського району Харківської області місячний строк з дня набрання постановою законної сили для подання звіту про виконання постанови.

6. Попередити Комсомольську селищну раду Зміївського району Харківської області про можливість застосування заходів, передбачених ч. 2 ст. 267 КАС України.

Ухвалою судді Зміївського районного суду Харківської області від 06.07.2017 року позовну заяву залишено без руху через не відповідність вимогам ст. 106 КАС України.

В установлений судом строк, 17.07.2017 ОСОБА_1 подав уточнений адміністративний позов з наступними вимогами: 1. Визнати незаконною бездіяльність Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області, що полягає у неприйнятті у встановлений законом строк рішення за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за рахунок земель запасу комунальної власності, землі сільськогосподарського призначення, що перебуває в межах населеного пункту, угіддя - рілля, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою: смт. Слобожанське (Комсомольське) (15 квартал), загальною площею 1,8088 га.

2. Зобов'язати Комсомольську селищну раду Зміївського району Харківської області розглянути на черговій сесії клопотання ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за рахунок земель запасу комунальної власності, землі сільськогосподарського призначення, що перебуває в межах населеного пункту, угіддя- рілля, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою: смт. Слобожанське (Комсомольське) (15 квартал), загальною площею 1,8088 га (кадастровий номер 6321755600:01:006:0063), та прийняти відповідне рішення, згідно вимог статті 118 Земельного кодексу України.

3. Стягнути з Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 100000 грн.

4. Стягнути з Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати.

5. Встановити Комсомольській селищній раді Зміївського району Харківської області місячний строк з дня набрання постановою законної сили для подання звіту про виконання постанови.

6. Попередити Комсомольську селищну раду Зміївського району Харківської області про можливість застосування заходів, передбачених ч. 2 ст. 267 КАС України.

Ухвалою судді Зміївського районного суду Харківської області від 17.07.2017 відкрито провадження у справі та призначено судовий розгляд на 01.09.2017.

30.08.2017 від Комсомольського селищного голови ОСОБА_5 до суду надійшли письмові заперечення проти позову.

01.09.2017 представник позивача адвокат ОСОБА_2 подала заяву про відкладення судового розгляду.

01.09.2017 задоволено клопотання представника позивача та судовий розгляд відкладено до 17.10.2017.

17.10.2017 позивач ОСОБА_1 подав уточнений адміністративний позов до Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області, третя особа - Відділ Держгеокадастру у Зміївському районі Харківської області, з наступними вимогами:

1. Визнати незаконною бездіяльність Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області, що полягає у неприйнятті у встановлений законом строк рішення за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за рахунок земель запасу комунальної власності, землі сільськогосподарського призначення, що перебуває в межах населеного пункту, угіддя - рілля, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою: смт Слобожанське (Комсомольське) (15 квартал), загальною площею 1,8088 га.

2. Зобов'язати Комсомольську селищну раду Зміївського району Харківської області розглянути на черговій сесії клопотання ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за рахунок земель запасу комунальної власності, землі сільськогосподарського призначення, що перебуває в межах населеного пункту, угіддя - рілля, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою: смт Слобожанське (Комсомольське) (15 квартал), загальною площею 1,8088 га (кадастровий номер 6321755600:01:006:0063)та прийняти відповідне рішення, згідно вимог статті 118 Земельного кодексу України.

3. Визнати незаконним та скасувати рішення XXV сесії VII скликання від 12.07.2017 №485-VII Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області "Про припинення дії рішення Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області від 24.09.2015 №1427-VI "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 П."

4. Стягнути з Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 100000 гривень.

5. Стягнути з Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати.

6. Встановити Комсомольській селищній раді Зміївського району Харківської області місячний строк з дня набрання постановою законної сили для подання звіту про виконання постанови.

7. Попередити Комсомольську селищну раду Зміївського району Харківської області про можливість застосування заходів, передбачених частиною другою статті 267 Кодексу адміністративного судочинства України.

17.10.2017 судом прийнято до розгляду уточнену позовну заяву, після чого задоволено клопотання представника позивача та відкладено судовий розгляд до 05.12.2017.

05.12.2017 представник відповідача ОСОБА_3 надала для залучення до матеріалів справи підписані Комсомольським селищним головою ОСОБА_5 письмові заперечення проти уточненого позову.

Також, під час судового засідання 05.12.2017 до участі у справі залучено належну третю особу - Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, після чого судове засідання відкладено до 06.02.2018.

06.02.2018 від представника третьої особи - Головного управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_4 надійшло клопотання про перенесення судового засідання.

Також, 06.02.2018 представник відповідача ОСОБА_3 подала заяву про виклик свідків.

06.02.2018 в судовому засіданні вирішено клопотання представника відповідача про виклик свідків, після чого, за клопотанням представника третьої особи, судовий розгляд відкладено на 29.03.2018.

22.03.2018 до суду надійшло письмове клопотання Комсомольського селищного голови про залучення до матеріалів справи письмових доказів.

28.03.2018 від представника третьої особи - Головного управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_4 надійшли письмові пояснення по суті позову.

29.03.2018 від представника позивача адвоката ОСОБА_2 надійшла заява про відкладення судового розгляду.

29.03.2018 в судовому засіданні задоволено заяву представника позивача та відкладено судовий розгляд до 23.05.2018.

23.05.2018 ОСОБА_1 подав уточнений адміністративний позов до Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області, третя особа Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, та в остаточній редакції позовної заяви сформулював наступні вимоги:

1. Визнати незаконною бездіяльність Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області, що полягає у неприйнятті у встановлений законом строк рішення за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за рахунок земель запасу комунальної власності, землі сільськогосподарського призначення, що перебуває в межах населеного пункту, угіддя - рілля, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою: Харківська область, Зміївський район, смт Слобожанське (колишнє Комсомольське), (15 квартал), загальною площею 1,8088 га.

2. Зобов'язати Комсомольську селищну раду Зміївського району Харківської області розглянути на черговій сесії клопотання ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за рахунок земель запасу комунальної власності, землі сільськогосподарського призначення, що перебуває в межах населеного пункту, угіддя - рілля, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою: Харківська область, Зміївський район, смт Слобожанське (колишнє Комсомольське), (15 квартал), загальною площею 1,8088 га (кадастровий номер 6321755600:01:006:0063) та прийняти відповідне рішення, згідно вимог статті 118 Земельного кодексу України.

3. Визнати незаконним та скасувати рішення XXV сесії VII скликання від 12.07.2017 №485-VII Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області "Про припинення дії рішення Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області від 24.09.2015 №1427-VI "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 П."

4. Визнати незаконним та скасувати рішенням ХXXІІІ сесії VII скликання від 08.02.2018 року №598-VII Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області "Про затвердження детального плану території 15 квартал обмежений вул. Лермонтова, вул. Ціолковського та залізничною колією в смт Слобожанське Зміївського району Харківської області".

5. Стягнути з Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 200000 грн.

6. Стягнути з Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати.

7. Встановити Комсомольській селищній раді Зміївського району Харківської області місячний строк з дня набрання рішенням законної сили для подання звіту про виконання рішення.

9. Попередити Комсомольську селищну раду Зміївського району Харківської області про можливість застосування заходів, передбачених частиною другою статті 267 Кодексу адміністративного судочинства України.

В заявлених вимог позивач ОСОБА_1 зазначив, що його звернення до суду 30.06.2017 з первісним позовом було пов'язано з порушенням його права Комсомольською селищною радою Зміївського району на отримання у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яке позивачу було гарантовано ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України. А саме Комсомольська селищна рада надала йому дозвіл на приватизацію земельної ділянки та зобов'язала його розробити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Однак, в процесі приватизації земельної ділянки, а саме після розробки проекту землеустрою, Комсомольська селищна рада безпідставно відмовила йому в затвердженні проекту землеустрою, що змусило його оскаржувати дії Комсомольської селищної ради в судовому порядку.

12.07.2017, після відкриття провадження по справі №621/1349/17 в Зміївському районному суді, Комсомольська селищна рада Зміївського району безпідставно, не вмотивовано вирішила припинити дію свого рішення "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 П.", тобто безпідставно позбавила його права на приватизацію спірної земельної ділянки, що змусило його доповнити первісний позов вимогами про визнання вказаних дій Комсомольської селищної ради незаконними.

26.03.2018 він отримав від Комсомольської селищної ради рекомендований лист Укрпошти №6346001124434, в якому між інших документів містилась копія Рішення Комсомольської селищної ради від 08.02.2018 року №598-VII "Про затвердження детального плану території 15 квартал обмежений вул. Лермонтова, вул. Ціолковського та залізничною колією в смт Слобожанське Зміївського району Харківської області" та копія Детального плану території (15 квартал).

Із вказаних документів вбачається, що Комсомольська селищна рада не обмежилась двома незаконними рішеннями, які порушують право позивача на приватизацію спірної земельної ділянки, а під час розгляду справи в суді продовжує приймати незаконні заходи, які в подальшому унеможливлять приватизацію ним спірної земельної ділянки. Комсомольська селищна рада безпідставно та терміново розробила містобудівну документацію смт Слобожанський, де в детальний план території 15 кварталу включила спірну земельну ділянку сільськогосподарського призначення (без зміни цільового призначення) під забудову.

Дії Комсомольської селищної ради щодо включення спірної земельної ділянки в містобудівну документацію смт Слобожанське та затвердження цієї документації він вважає незаконними та такими, що продовжують порушувати його законні права на приватизацію спірної земельної ділянки, це змусило його ще раз уточнити позов та заявити в одній позовній заяві вимоги, пов'язані з первісними позовними вимогами.

Щодо суті спору позивачем зазначено наступне:

В серпні 2015 року, користуючись своїм правом передбаченим п. б ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України, він звернувся до Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області із заявою про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, яка розташована за адресою: смт Слобожанське (Комсомольське) (між 9-ти поверховим будинком та магазином АТБ - 5 квартал), орієнтовною площею 1,8088 га, для ведення особистого селянського господарства.

До письмової заяви додав: викопіювання земельної ділянки з кадастрової карти (плану) та довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (форма 6-зем), що були надані відділом Держземагенства у Зміївському районі Харківської області.

Спірна земельна ділянка площею 1,8088 га відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення. Вид використання землі не суперечить її цільовому призначенню (для ведення особистого селянського господарства), земельна ділянка розташована за межами об'єктів природо-заповідного фонду, за межами прибережних захисних смуг, за межами об'єктів культурної спадщини та не входить до території історичних ареалів населених місць, у приватну власність або користування іншим особам не передавалась.

Рішенням Комсомольської селищної ради від 24.09.2015 № 1427-VI "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 П." було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель комунальної власності, землі сільськогосподарського призначення, що перебувають в запасі в межах населеного пункту, угіддя - рілля, для ведення особистого селянського господарства з правом подальшої приватизації, яка розташована за адресою: смт. Слобожанське (Комсомольське) (15 квартал), орієнтовною площею 1,8088 га. Пунктами 2 та 3 вказаного рішення його було зобов'язано Комсомольською селищною радою розробити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та після розробки проекту відведення надати матеріали на розгляд та затвердження черговою сесією в установленому порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за рахунок земель комунальної власності, землі сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, розташованої за адресою: смт. Слобожанське (Комсомольське) (15 квартал), загальною площею 1,8088 га було виготовлено, на його замовлення, приватним підприємцем сертифікованим інженером - землевпорядником ОСОБА_6

08.12.2015 проект землеустрою було погоджено Відділом Держгеокадастру у Зміївському районі Харківської області - висновок № 28-20.20-0.3-509/2 15.

01.02.2017проект землеустрою було погоджено Відділом містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Зміївської районної державної адміністрації - висновок №01-20/14.

Після виготовлення проекту землеустрою та погодження його у відповідних органах, він звернувся до відповідача з клопотанням про затвердження проекту. Разом з проектом надав витяг з Державного земельного кадастру про присвоєння земельній ділянці кадастрового номеру 6321755600:01:006:0063.

18.04.2017відбулося засідання XXI сесії VII скликання Комсомольської селищної ради Зміївського району, на яке було винесено питання про затвердження проекту землеустрою. Однак, 25.04.2017 він отримав від відповідача витяг з протоколу вказаної сесії, з якого вбачалось, що за результатами голосування більшості депутатів Комсомольської селищної ради рішення про затвердження проекту землеустрою не було прийнято.

08.06.2017відбулося засідання XXIV сесії VII скликання Комсомольської селищної ради Зміївського району, на яку було повторно винесено питання про затвердження проекту землеустрою. Однак, 19.06.2017 він отримав від відповідача витяг з протоколу вказаної сесії, з якого вбачалось, що за результатами голосування більшості депутатів Комсомольської селищної ради рішення про затвердження проекту землеустрою повторно не було прийнято.

Бездіяльність відповідача по не прийняттю рішення щодо затвердження проекту землеустрою він вважає незаконною, та такою, що порушує його права, оскільки відповідач порушив вимоги ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України і не прийняв рішення про затвердження проекту землеустрою, при цьому не зазначив причин відмови в затвердженні проекту землеустрою, незважаючи на те, що проект був погоджений у порядку встановленому ст. 186-1 Земельного кодексу України.

В подальшому Комсомольська селищна рада Зміївського району продовжила порушувати його права та законні інтереси.

Так, рішенням XXV сесії VII скликання від 12.07.2017 року №485-VII Комсомольська селищна рада Зміївського району не вмотивовано та без посилання на чинне законодавство вирішила припинити дію рішення Комсомольської селищної ради від 24.09.2015 №1427-VI "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 П.".

Вважає, що рішення Комсомольської селищної ради від 12.07.2017 №485-VII про припинення свого раніше прийнятого рішення від 24.09.2015 №1427-VI "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 П.", також не відповідає вимогам Конституції України, чинному законодавству України та суперечать рішенню Конституційного Суду України, є невмотивованими та необґрунтованими.

Комсомольська селищна рада Зміївського району не скасувала, а припинила дію - рішення Комсомольської селищної ради від 24.09.2015 №1427-VI "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 П.". В даному випадку поняття припинення дії рішення та скасування рішення є тотожними, та такими що зупиняють дію виконання рішення Комсомольської селищної ради Зміївського району направленого на реалізацію певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів громадянина ОСОБА_1

Рішення Комсомольської селищної ради від 24.09.2015 №1427-VI "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 П." є актом одноразового застосування і вичерпало свою дію фактом розроблення ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки, а тому відміна Комсомольською селищною радою вказаного рішення після його виконання є незаконною.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

В подальшому Комсомольська селищна рада Зміївського району продовжила порушувати його права та законні інтереси на приватизацію спірної земельної ділянки та 08.02.2018 безпідставно та терміново прийняла рішення №598-VII "Про затвердження детального плану території 15 квартал обмежений вул. Лермонтова, вул. Ціолковського та залізничною колією в смт Слобожанське Зміївського району Харківської області". В Детальний план території 15 кварталу відповідач включив спірну земельну ділянку сільськогосподарського призначення (без зміни цільового призначення) під забудову, що зробило неможливим приватизацію спірної земельної ділянки позивачем.

Селище Слобожанське на 70 відсотків межує з землями сільськогосподарського призначення, в бік яких можливо було розширити селище з більшою вигодою для мешканців та не порушуючи права позивача. Наприклад, приблизно 10 років назад за селищем на землі сільськогосподарського призначення, яка була переведена під забудову, забудовано новий житловий квартал, який стоїть в полі не маючи інфраструктури (магазинів, доріг, шкіл, та інше). Відповідач має можливість розширити територію в бік нового кварталу та в інші сторони, будувати на цих землях житлові, громадські об'єкти, об'єкти соціального, культурного, побутового призначення та інше, але відповідач прийняв єдине рішення щодо розширення території смт Слобожанського та затвердив в детальний план смт Слобожанського спірну земельну ділянку, що грубо порушило його (позивача) право на отримання вказаної земельної ділянки в власність.

Незаконною бездіяльністю відповідача по неприйняттю рішення за його клопотанням про затвердження проекту землеустрою, незаконними діями відповідача про припиненню дії рішення про надання дозволу позивачу на розроблення проекту землеустрою, включенням спірної земельної ділянки в містобудівну документацію смт Слобожанське та затвердження Рішенням Комсомольської селищної ради від 08.02.2018 №598-VII детального плану території 15 кварталу з включенням спірної земельної ділянки, йому було завдано моральної шкоди.

Відповідачем двічі було допущено порушення його прав, а саме: бездіяльністю, яка виявилась у не прийнятті рішення щодо затвердження проекту землеустрою, та прийнятті незаконного рішення щодо припинення свого раніше прийнятого рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Порушення його законних прав призвели до моральних страждань і вимагають від нього додаткових зусиль, він витрачає особистий час та додаткові кошти на судовий захист своїх порушених прав.

Із застосуванням засад розумності та справедливості оговорених у ст. 23 Цивільного кодексу України, вважає, що сума відшкодування нанесеної йому моральної шкоди відповідачем становить 200000 грн 00 к., що відповідає ступеню і глибині його моральних страждань.

23.05.2018 в судовому засіданні вирішено питання про прийняття до розгляду уточненого позову, допитано свідків, що з'явилися, - ОСОБА_7 та ОСОБА_8, після чого судовий розгляд відкладено до 06.07.2018

22.06.2018 до суду надійшов відзив на уточнений позов за підписом Комсомольського селищного голови ОСОБА_5, у якому викладені заперечення проти позовних вимог ОСОБА_1

На обґрунтування заперечень проти позову зазначено, що позивач, будучи обізнаним про дійсні обставини, стверджував, що під час розгляду справи у суді Комсомольська селищна рада "безпідставно та терміново!" розробила містобудівну документацію смт Слобожанське, де в детальний план території 15 кварталу включила спірну земельну ділянку.

Насправді, підставою для винесення на розгляд сесії Рішення від 12.07.2017 №485-УІІ було доручення, підтримане депутатами ради на сесії, що відбулася 08 червня 2017 року, ще до подання позову до суду.

Розроблення указаного детального плану селищна рада планувала задовго до виникнення спору з позивачем, а тим більше задовго до початку розгляду справи у суді. А саме: 03.11.2016 на ХІУ сесії УІІ скликання прийнято рішення №314-УІІ "Про надання Комсомольській селищній раді дозволу на виготовлення детального плану території (15 квартал)"; 10.03.2017 Комсомольська селищна рада уклала договір з ТОВ "Компанія ГІСАПР" про розроблення детального плану території 15-го кварталу смт Слобожанське; 13.03.2017 у Державному казначействі зареєстроване бюджетне зобов'язання Комсомольської селищної ради за даним договором у розмірі 88 800 грн 00 к.; 21.12.2017 матеріали детального плану території схвалені в цілому на засіданні архітектурно-містобудівної ради при Департаменті містобудування та архітектури обласної державної адміністрації. В протоколі, зокрема, вказано: "Враховуючи наявність позитивних висновків відповідних служб рекомендувати проект "Детальний план території (15 квартал) на земельній ділянці в межах населеного пункту смт Слобожанське Зміївського району" до затвердження в установленому чинним законодавством порядку". Серед згаданих позитивних висновків відповідних служб є висновок Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 11.12.2017, в якому вказано: "Визначення можливості розміщення кварталів багатоквартирної житлової, улаштування торгової зони з будівництвом торгово-розважального комплексу та їх благоустрій на території обмеженої вул. Лермонтова, вул. Ціолковського та залізничною колією в смт Слобожанське Зміївського району Харківської області, яке передбачене поданим на розгляд Детальним планом території, в цілому не суперечить вимогам чинного земельного законодавства, при умові подальшої розробки документації із землеустрою, у порядку визначеному земельним законодавством"; 23.01.2018 на виконання вимог ст. 21 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" у смт Слобожанське проведені громадські слухання щодо обговорення детального плану; 08.02.2018 у відповідності до ст. 19 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" згаданий детальний план затверджений рішенням сесії Комсомольської селищної ради (далі за текстом - Рішення від 08.02.2018 №598-УІІ).

Отже, Рішення від 08.02.2018 №598-УІІ прийняте у повній відповідності до вимог чинного законодавства. Тому вимоги про скасування цього рішення є безпідставними.

Вище перелічені обставини свідчать про те, що селищна рада зовсім не терміново та без поспіху виконала всі передбачені законодавством дії, необхідні для впорядкування території смт Слобожанське, при чому почала їх здійснювати задовго до виникнення спору між позивачем та відповідачем.

Стосовно обставин неприйняття селищною радою рішення про затвердження позивачеві проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства повідомив наступне.

Спірна земельна ділянка знаходиться в межах населеного пункту та її розташування є таким, що знаходиться на виду у всіх мешканців селища і приховати спосіб її використання не буде ніякої можливості. Тому, щоб некоректний порядок використання не викликав серед мешканців селища негативної реакції, на обговорення питання про можливість затвердження спірного проекту землеустрою був запрошений заявник ОСОБА_1

На питання про мету використання землі позивач пояснив, що має намір здійснити на ділянці будівництво та використовувати її для комерційної діяльності. Пояснення, які дав позивач депутатам ради про дійсні наміри використання ділянки відображена у протоколі засідання комісії (витяг протоколу є у матеріалах справи), та підтверджені словами свідків ОСОБА_7 та ОСОБА_8

Крім того, поданий на затвердження проект землеустрою виготовлений таким чином, що містить в собі суперечливі дані. А саме, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку зазначає відомості про наступні обмеження у використанні земельної ділянки - охоронна зона навколо (вздовж) об'єкта транспорту; висновок про погодження проекту землеустрою відділу Держгеокадастру у Зміївському районі навпаки вказує, що наявні обмеження (обтяження) відсутні.

Отже, коли існує невизначеність у проектній документації стосовно обмежень використання ділянки та встановлення необхідних охоронних зон, наданий на затвердження селищній раді проект землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки має суттєві недоліки.

За вище вказаних обставин проект землеустрою не може бути затверджений, а передання ділянки у власність - незаконне.

Права, обов'язки, повноваження та порядок провадження діяльності місцевих рад передбачені Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Частиною 2 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рішення ради приймаються на пленарному засіданні більшістю депутатів від загального складу ради.

Частиною 12 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

У складі Комсомольської селищної ради загалом 26 депутатів.

Відповідно до вище вказаних законодавчих норм питання про затвердження проекту землеустрою на спірну земельну ділянку за заявами ОСОБА_1 виносилися на розгляд пленарного засідання ради та розглядалися депутатами двічі.

18 квітня 2017 року на XXI сесії УІІ скликання були присутні 22 депутата ради, за прийняття рішення висловилися менше половини депутатів від загального складу ради, рішення прийнято не було.

08 червня 2017 року на ХХІУ сесії УІІ скликання були присутні 20 депутатів ради, за прийняття рішення висловилися менше половини депутатів від загального складу ради, рішення прийнято не було.

Отже, при розгляді заяв ОСОБА_1 Комсомольською селищною радою повністю був дотриманий передбачений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" порядок розгляду радою питання, що стосується земельних відносин, та враховані норми Земельного кодексу України відносно передання землі у власність. Тому дії Комсомольської селищної ради є цілком законними.

Крім того, вважав безпідставною вимогу позивача зобов'язати селищну раду в черговий раз винести на розгляд сесії питання про затвердження проекту землеустрою спірної земельної ділянки.

Вважав, що в даному випадку взагалі не може бути мови про бездіяльність ради, оскільки на заяви ОСОБА_1 селищна рада реагувала виконанням дій, передбачених законодавством. Питання про затвердження проекту землеустрою уже неодноразово виносилося на розгляд сесії ради, а рішення по цьому питанню не було прийняте в силу того, що законом передбачена обов'язкова колегіальність прийняття таких рішень та лише за умови, що за це рішення висловиться більшість депутатів ради.

Щодо прийняття селищною радою рішення від 12.07.2017 №485-УІІ зазначено, що за обставин, коли наміри використання земельної ділянки не відповідають її цільовому призначенню, дозвіл на виготовлення проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства є таким, що не відповідає законодавству.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач наводить посилання на Рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 №7-рп/2009 та наводить цитату з цього документу наступного змісту: "Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання". При цьому сам позивач вказує в уточненому позові: "Рішення Комсомольської селищної ради від 24.09.2015 №1427-VI "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 П." є актом одноразового застосування і вичерпало свою дію фактом розроблення ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки, а тому відміна Комсомольською селищною радою вказаного рішення після його виконання є незаконною".

Проте, оскаржуваним Рішенням №485-VІІ від 12.07.2017 Рішення №1427-VI від 24.09.2015 не скасовано і не відмінено, а припинено дію; позивач сам вказує, що Рішення №1427-VI від 24.09.2015 є актом одноразового застосування і вичерпало свою дію фактом розроблення ОСОБА_1 проекту землеустрою.

У такому разі, якщо Рішення №1427-VІ від 24.09.2015 вичерпало свою дію фактом розроблення проекту землеустрою, то на підставі цього факту воно вже припинило свою дію.

Тому прийняття селищною радою оскаржуваного рішення №485-УІІ від 12.07.2017 ніяк не суперечить чинному законодавству, а прописані в оскаржуваному рішенні положення повністю збігаються із вище наведеним посиланням на Рішення Конституційного Суду України, яке наводить позивач у зміненому позові. Отже, оскаржуване рішення повторює обставини, які створилися незалежно від його прийняття.

Таким чином, якщо рішення №1427-УІ від 24.09.2015 уже вичерпало свою дію незалежно від прийняття радою рішення №483-VIІ від 12.07.2017, права позивача жодним чином не порушені.

Щодо вимоги відшкодування моральної шкоди зазначив, що статтею 56 Конституції України передбачено: "Кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної га моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень".

Оскільки всі рішення і дії селищної ради були законними, вважав, що немає ніяких підстав для задоволення вимог про відшкодування моральної шкоди.

Відповідач не погоджується з вимогою позивача зобов'язати Комсомольську селищну раду розглянути на черговій сесії клопотання ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою та прийняти відповідне рішення згідно з вимогами статті 118 Земельного кодексу України в зв'язку з тим, що усі надані до селищної ради заяви ОСОБА_1 уже розглянуті сесією ради до подання позову. Оскільки немає нерозглянутих радою заяв позивача, вимогу про покладання на селищну раду обов'язку розглянути клопотання позивача вважав безпідставною.

З приводу вимоги зобов'язати Комсомольську селищну раду прийняти на черговій сесії ради відповідне рішення послався на правову позицію Вищого адміністративного суду України, викладену в постанові від 20.08.2014 №К/9991/27687/12: "Колегія судів приходить до висновку, що до компетенції суду не входить зобов'язання відповідача прийняти на сесії будь-яке конкретне рішення, оскільки відповідно до чинного законодавства України суд не має права перебирати на себе повноваження, віднесені до компетенції органів самоврядування. Суд може за наявності достатніх правових підстав визнати неправомірними дії відповідача або визнати неправомірними необґрунтоване зволікання з розглядом питання, однак не може перебирати на себе функцію дозвільного органу, яка не покладена на суд законом. Враховуючи наведене, суд не вправі був зобов'язувати міську раду приймати відповідне рішення за результатами розгляду клопотання відповідача". Отже, суди не можуть приймати рішення про зобов'язання органів місцевого самоврядування приймати певні рішення.

У будь-якому випадку рішення селищної ради не перестає бути колегіальним рішенням і таким, що може бути прийнятим лише за умови набрання необхідної кількості голосів депутатів ради.

З огляду на указані норми закону зазначено, що не може селищний голова бути

відповідальним за прийняття чи не прийняття будь-якого рішення депутатами, які є

повністю самостійними і незалежними під час голосування. А також голова ради не має

повноважень впливати на голосування депутатів та на прийняття певного рішення.

В зв'язку з викладеним є безпідставною позовна вимога стосовно попередження про

можливість застосування заходів, передбачених частиною другою статті 267 Кодексу

адміністративного судочинства України.

Під час судового розгляду представник позивача ОСОБА_1 - адвокат ОСОБА_2 в цілому підтримала позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні позов не визнала, заперечувала проти позову з підстав викладених у відзиві.

Представник третьої особи Головного управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_4 в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи за відсутністю представника Головного управління Держгеокадастру у Харківській області з урахуванням наданих письмових пояснень від 27.03.2018.

Пунктом 10 розділу VІІ Перехідні положення КАС України 2017 року (чинний з 15.12.2017 року), передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Вислухавши пояснення учасників справи, допитавши свідків, дослідивши письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного:

Відповідно до ст. ст. 72-77 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами:

1) письмовими, речовими і електронними доказами;

2) висновками експертів;

3) показаннями свідків.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом.

Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

На підставі доказів, наданих сторонами, встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.

За даними кадастрової карти (плану) та іншої картографічної документації Державного земельного кадастру земельної ділянки, яка знаходиться в межах населеного пункту сел. Комсомольське на території Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області №01-15.1/1020 від 28.04.2015 та довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (форма 6 - зем) станом на 01.01.2015 вбачається, що земельна ділянка орієнтовною площею 1,8088 га представлена землями комунальної власності землі сільськогосподарського призначення, угіддя - рілля, що перебувають в запасі в межах населеного пункту сел. Комсомольське. Код КОАТУУ - НОМЕР_1, кадастрова зона 01, кадастровий квартал - 006. Грунти - 60 д - Чорноземи звичайні середньо гумусні і мало гумусні та їх залишково- і слабо солонцюваті відміни (середньо суглинкові), бал бонітету - 48, до особливо цінних земель не віднесені. Обмеження (обтяження) та права третіх осіб (земельні сервітути), наявність забудови та її правовий статус встановити виконавцем при розробці проекту відведення. Комсомольською селищною радою перевірити чи не надавалось рішення ради щодо виділення вищесказаної земельної ділянки іншій фізичній чи юридичній особі, в разі наявності скорегувати площу та конфігурацію земельної ділянки. (а. с. 23, 24).

Рішенням Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області LXXXIX сесії VІ скликання №1427-VІ від 24.09.2015 за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 останньому надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель комунальної власності, землі сільськогосподарського призначення, що перебувають в запасі в межах населеного пункту, угіддя - рілля, для ведення особистого селянського господарства з правом подальшої приватизації, яка розташована за адресою: смт Комсомольське (15 квартал), орієнтовною площею 1,8088 га. Цим рішенням приписано ОСОБА_1 замовити розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель комунальної власності, землі сільськогосподарського призначення, що перебувають в запасі в межах населеного пункту, угіддя - рілля, для ведення особистого селянського господарства з правом подальшої приватизації, яка розташована за адресою: смт Комсомольське (15 квартал), в організаціях та установах, що мають відповідні ліцензії. Після розробки проекту відведення надати матеріали на розгляд та затвердження черговою сесією в установленому законом порядку (а. с. 22-25).

На виконання вказаного рішення Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області LXXXIX сесії VІ скликання №1427-VІ від 24.09.2015, на підставі договору на виконання робіт від 15.10.2015 між ОСОБА_1 та ФО-П ОСОБА_6, останньою виготовлено Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 за рахунок земель запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства (код згідно КВЦПЗ-01.03) розташованої за адресою: смт. Комсомольське (15 квартал) на території Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області. (а. с. 26-56).

Висновком Відділу Держгеокадастру у Зміївському районі Харківської області №28-20.20-0.3-509/2-15 від 08.12.2015 погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 за рахунок земель комунальної власності сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства розташованої за адресою: смт. Комсомольське (15 квартал) на території Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області, при дотриманні наступних умов: використовувати земельну ділянку з дотриманням вимог Земельного кодексу України, Закону України "Про землеустрій", містобудівних та інших вимог і правил; до освоєння земельної ділянки за цільовим використанням приступити після затвердження проекту землеустрою щодо відведення, державної реєстрації права власності на земельну ділянку в установленому законом порядку. У разі невиконання умов погодження висновок вважається не дійсним. (а. с. 16).

Висновком Відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Зміївської районної державної адміністрації Харківської області №01-20/14 від 01.02.2017 щодо додержання містобудівних вимог та наявність обмеженого права користування на земельну ділянку погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 за рахунок земель запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства розташованої за адресою: смт. Слобожанське (Комсомольське) (15 квартал) за умови: Додержання всіх вимог чинного законодавства що діють в сфері містобудування та архітектури; Розробки та затвердження в установленому чинним законодавством порядку детального плану території, та відповідності йому даного проекту відведення; В разі виявлення підземних інженерних мереж встановити сервітути чи обмеження на використання земельної ділянки в їх охоронних зонах згідно вимог чинного законодавства; Здійснити заходи щодо впорядкування вулично-дорожньої мережі з метою забезпечення під'їзду та підходу до суміжних землекористувачів (за наявності); Перед початком будівництва отримати у відділі містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Зміївської райдержадміністрацїї містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (за наявності намірів). В разі невиконання вимог даного висновку він вважається недійсним (а. с. 17, 18).

ОСОБА_9 з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-6302277412015 від 09.12.2015 та додатку до витягу, кадастровий номер земельної ділянки 6321755600:01:006:0063, місце розташування: Харківська область, Зміївський район, смт Комсомольське (15 квартал) на території Комсомольської селищної ради, комунальна власність, площа земельної ділянки - 1,8088 га цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства (а. с. 19-21).

Комсомольською селищною радою Зміївського району Харківської області двічі розглядалася заява ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 за рахунок земель запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, однак заява ОСОБА_1 не була задоволена. З питання щодо затвердження вказаного проекту землеустрою приймалися рішення ХХІ сесією Комсомольської селищної ради VІІ скликання від 18.04.2017, протокол №21 та ХХІV сесією Комсомольської селищної ради VІІ скликання від 08.06.2017 протокол №24. В обох випадках Рішення "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 за рахунок земель запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства" не прийняте (а. с. 12-15, 78, 79).

Водночас, рішенням ХХІV сесії VІІ скликання від 08.06.2017 доручено виконавчому комітету Комсомольської селищної ради підготувати на наступну сесію ради проект рішення щодо припинення дії рішення або скасування рішення щодо дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 (а. с. 200). А в подальшому, рішенням Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області ХХV сесії VІІ скликання №485-VІІ від 12.07.2017 припинено дію рішення LХХХІХ сесії Комсомольської селищної ради VI скликання від 24.09.2015 № 1427-VI "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 П.". Контроль за виконанням даного рішення покладено на комісію з питань промисловості, будівництва, агропромислового комплексу, житлово-комунального господарства, земельних відносин та екології (голова комісії ОСОБА_10В.) (а. с. 97, 107).

Свідки ОСОБА_7 та ОСОБА_8 показали, що в якості депутатів селищної ради брали участь у сесійних засіданнях, на яких розглядалося питання прийнятті рішень щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 за рахунок земель запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, де був присутній і сам ОСОБА_1 Проект землеустрою не був затверджений, оскільки, на думку депутатів, таке рішення суперечило б вимогам земельного законодавства, а також інтересам територіальної громади селища Слобожанського.

Крім того, на засіданні Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області ХІV сесії VІІ скликання №314-VІІ від 03.11.2016 вирішено: 1. Надати дозвіл Комсомольській селищній раді на виготовлення детального плану території (15 квартал) на земельній ділянці в межах населеного пункту смт Слобожанське. 2. Комсомольській селищній раді замовити виготовлення детального плану території (15 квартал) в організаціях, установах які мають відповідні кваліфікаційні сертифікати, ліцензії на виготовлення містобудівної документації. 3. Комсомольській селищній раді розроблений та погоджений детальний план території (15 квартал) подати на розгляд до архітектурно-містобудівної ради. 4. Комсомольській селищній раді після виготовлення детального плану території (15 квартал) провести громадські слухання щодо врахування інтересів громадськості. 5 Погоджений детальний план території (15 квартал) с протоколом громадських слухань подати на розгляд чергової сесії. 6. Контроль за виконанням даного рішення покласти на комісію з питань промисловості, будівництва, агропромислового комплексу житлово-комунального господарства, земельних відносин та екології (голова комісії ОСОБА_10 В.) (а. с. 201).

На підставі договору від 10.03.2017 між Комсомольською селищною радою Зміївського району Харківської області та ТОВ "Компанія ГІСАПР", останнім у 2017 році ТОВ "Компанією "ГІСАПР" виготовлено детальний план території (15 квартал) обмежений вул. Лермонтова, вул. Ціолковського та залізничною колією в смт Слобожанське Зміївського району Харківської області, який, згідно висновку Головного управління Держгеокадастру у Харківській області №11-20-6-16744/0/19-17 від 11.12.2017 в цілому не суперечить вимогам чинного земельного законодавства, при умові подальшої розробки документації із землеустрою, у порядку визначеному земельним законодавством;був схвалений рішенням архітектурно-містобудівної ради при Департаменті містобудування та архітектури обласної державної адміністрації від 21.12.2017 (протокол №5); а також розглянутий та схвалений на громадських слуханнях Комсомольської селищної територіальної громади 23.01.2018 (а. с. 136-148, 202-205).

Рішенням Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області ХХХІІІ сесії VІІ скликання №598-VІІ від 28.02.2018 затверджено детальний план території 15 квартал обмежений вул. Лермонтова, вул. Ціолковського та залізничною колією в смт Слобожанське Зміївського району Харківської області, контроль за виконанням даного рішення покладено на постійну комісію з питань промисловості, будівництва, агропромислового комплексу, житлово-комунального господарства, земельних відносин та екології (голова комісії ОСОБА_10 В.) (а. с. 134, 135).

Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй Конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний судовий захист закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права 1966 року (стаття 2) та в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (стаття 13), відповідно до якої кожен, чиї права та свободи, було порушено, має право на ефективний засіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 ст. 6 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

У відповідності до ч. 2 ст. 6 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України, визначається і діє принцип верховенства права. Конституція України є нормами прямої дії.

Відповідно до статей 13, 14 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Саме це положення Конституції України на найвищому рівні гарантує дотримання прав особи під час та в результаті вчинення органами державної влади, органами місцевого самоврядування та їх посадовими особами (суб'єктами владних повноважень, владними суб'єктами) відносно неї юридично значущих дій або прийняття рішень.

За змістом вказаної норми, по-перше, спосіб вчинення дій і прийняття рішень обов'язково має бути встановлений законом, по-друге, суб'єкти владних повноважень зобов'язані діяти й приймати рішення саме в такий спосіб, який передбачений законом, тобто неухильно дотримуватися визначеної на рівні закону процедури вчинення юридично значущих дій та прийняття обов'язкових для інших суб'єктів рішень, по-третє, суб'єкти владних повноважень не мають права вчиняти дії чи приймати рішення свавільно, тобто у спосіб, відмінний від того, який визначений законом.

Відповідно до ст. 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.

Статтею 56 Конституції України передбачено, що кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.

Відповідно до ч. 4 ст. 140 Конституції України органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.

Частиною 9 ст. 118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

ОСОБА_9 п. б ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

ОСОБА_9 із частиною 1 статті 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.

Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: 34) вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Зі змісту доводів сторін, показань свідків та письмових доказів вбачається, що позивач ОСОБА_1 безпідставно стверджує про наявність протиправної бездіяльності відповідача щодо не прийняття рішення за результатами розгляду його клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Доводи позивача щодо бездіяльності відповідача повністю спростовуються рішеннями ХХІ сесією Комсомольської селищної ради VІІ скликання від 18.04.2017, протокол №21 та ХХІV сесією Комсомольської селищної ради VІІ скликання від 08.06.2017 протокол №24. Форма рішень селищної ради, де зазначено: "вирішив: Рішення "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 за рахунок земель запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства" не прийняте" не дає підстав вважати, що селищна рада не розглянула це питання по суті. У даному випадку неприйняття рішення має розглядатися як відмова у задоволенні заяви про затвердження проекту землеустрою.

Закріплене п. б ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України право громадян України на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства не передбачає обов'язку органу місцевого самоврядування передати громадянину у власність конкретну земельну ділянку.

Також, право на отримання у власність конкретної земельної ділянки не виникає у громадянина і з моменту прийняття органом місцевого самоврядування рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а після отримання такого дозволу та розробки відповідного проекту не передбачено, що така земельна ділянка обов'язково буде надана у власність.

Будь-яких доводів щодо порушення порядку чи повноважень відповідачем під час прийняття рішень ХХІ сесією Комсомольської селищної ради VІІ скликання від 18.04.2017, протокол №21 та ХХІV сесією Комсомольської селищної ради VІІ скликання від 08.06.2017 протокол №24 не наведено позивачем та його представником, а також і не встановлено судом.

Крім того, суд не має повноважень зобов'язувати орган місцевого самоврядування приймати конкретне рішення про задоволення вимог заявника.

За таких обставин, відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов'язання відповідача розглянути та прийняти рішення за клопотанням ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою.

Оскільки Комсомольською селищною радою відмовлено позивачеві у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а рішення про це ХХІ сесії Комсомольської селищної ради VІІ скликання від 18.04.2017, протокол №21 та ХХІV сесії Комсомольської селищної ради VІІ скликання від 08.06.2017 протокол №24 не були оскаржені та є чинними, подальші дії та рішення відповідача, які стосуються вказаної земельної ділянки, не впливають на обсяг прав та обов'язків ОСОБА_1, тому відсутні підстави вважати, що рішеннями відповідача від 12.07.2017 року №485-VII та від 08.02.2018 року №598-VII могло бути порушено його право на приватизацію земельної ділянки, тому відсутні підстави для визнання цих рішень незаконними та їх скасування.

Відповідно до ст. ст. 7, 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. ОСОБА_9 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень виконав покладений на нього обов'язок та довів, що не допустив неправомірної бездіяльності під час розгляду звернення позивача про затвердження проекту землеустрою, а під час прийняття своїх рішень діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідачем доведено, що ним при здійсненні своїх повноважень не приймалися незаконі рішення, а також не здійснювалися у відношенні ОСОБА_1 незаконні дії чи бездіяльність, тому відсутні підстави для вимог щодо відшкодування моральної шкоди.

З урахуванням вищевикладеного, системно проаналізувавши приписи законодавства України, надавши оцінку наявним в матеріалах справи доказам в їх сукупності, суд дійшов висновку про не обґрунтованість адміністративного позову та наявності підстав для відмови в його задоволенні.

Частиною першою ст. 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, у разі відмови у позові, належить відмовити ОСОБА_1 у задоволенні вимог про стягнення з Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області відшкодування понесених ним судових.

Також, відсутні підстави для вжиття заходів судового контролю за виконанням судового рішення, передбачених ст. 382 КАС України, а також і ст. 267 КАС України в редакції, що була чинною до 14.12.2017.

За таких обставин, у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 належить відмовити у повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 7, 9, 77, 139, 205, 229, 242-246, 255, 263, 290, 291, 293, 295 КАС України, п. 10 Перехідних положень КАС України, суд

в и р і ш и в:

Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовної заяви до Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області, третя особа Головне управління Держгеокадастру у Харківської області, з наступними вимогами:

- визнати незаконною бездіяльність Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області, що полягає у неприйнятті у встановлений законом строк рішення за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за рахунок земель запасу комунальної власності, землі сільськогосподарського призначення, що перебуває в межах населеного пункту, угіддя - рілля, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою: Харківська область, Зміївський район, смт Слобожанське (колишнє Комсомольське), (15 квартал), загальною площею 1,8088 га;

- зобов'язати Комсомольську селищну раду Зміївського району Харківської області розглянути на черговій сесії клопотання ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за рахунок земель запасу комунальної власності, землі сільськогосподарського призначення, що перебуває в межах населеного пункту, угіддя - рілля, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою: Харківська область, Зміївський район, смт. Слобожанське (колишнє Комсомольське), (15 квартал), загальною площею 1,8088га (кадастровий номер 6321755600:01:006:0063) та прийняти відповідне рішення, згідно вимог статті 118 Земельного кодексу України;

- визнати незаконним та скасувати рішенням XXV сесії VII скликання від 12.07.2017 року №485-VII Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області "Про припинення дії рішення Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області від 24.09.2015 року №1427-VI "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 П.";

- визнати незаконним та скасувати рішенням ХXXІІІ сесії VII скликання від 08.02.2018 року №598-VII Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області "Про затвердження детального плану території 15 квартал обмежений вул. Лермонтова, вул. Ціолковського та залізничною колією в смт Слобожанське Зміївського району Харківської області";

- стягнути з Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 на відшкодування моральної шкоди 200 000 грн.

Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні вимог про стягнення з Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області відшкодування понесених ним судових, а також у встановленні Комсомольській селищній раді Зміївського району Харківської області строку для подання звіту про виконання судового рішення та попередженні про можливість застосування заходів, передбачених частиною другою статті 267 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зміївський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення, з одночасним надсиланням апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач – ОСОБА_1, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2.

Відповідач – територіальна громада в особі Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області, місцезнаходження смт Слобожанське Зміївського району Харківської області, вул. Миру, б. 7, код ЄДРПОУ: 04397508.

Третя особа - Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, місцезнаходження: 61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, під'їзд 1, поверх 6, 7, код ЄДРПОУ: 39792822.

Повне рішення складене 13.07.2018.

Головуючий: В. В. Овдієнко