
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 824/1039/16-а
Головуючий у 1-й інстанції: Дембіцький П.Д.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
10 липня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Ватаманюка Р.В.
суддів: Мельник-Томенко Ж. М. Сторчака В. Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Чернівецького міського комунального виробничого тресту зеленого господарства та протизсувних робіт на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2017 року (прийняте у м. Чернівці) у справі за адміністративним позовом управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернівецькій області (далі - позивач) до Чернівецького міського комунальнльного виробничого тресту зеленого господарства та протизсувних робіт (далі - відповідач) про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В :
Позивач 02.12.2015 звернувся із адміністративним позовом до Чернівецького окружного адміністративного суду в якому просив стягнути заборгованість з пені у сумі 17 376,10 грн. та сплачений судовий збір в сумі 1 378 грн.
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду 27.10.2017 адміністративний позов задоволено частково.
Стягнуто з Чернівецького міського комунального виробничого тресту зеленого господарства та протизсувних робіт на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Чернівці заборгованість по пені в сумі 17 376.10 грн.
В іншій частині позовних вимог відмовлено (щодо стягнення судового збору).
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити у позовних вимогах на суму 11 556, 49 грн.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказав, що судом першої інстанції безпідставно не враховано, те що пеня повинна бути нарахована за період з 04.10.2013 (закінчення строку оскарження акта перевірки відповідача №109 від 13.09.2013) по 25.12.2014 (дати вступу в законну силу рішення від 25.09.2014 в справі № 824/2450/14-а), по обліковій ставці НБУ в розмірі 14 %, що складає, згідно розрахунку відповідача 5 819 грн. 61 коп.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу вказавши, що судом І інстанції правильно зроблено висновок, що відповідачем прострочено сплату страхових внесків з 01.07.2013 по 26.10.2015 в зв’язку з оскарженням рішень в судах, рішення яких набрали законної сили.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлені та неоспорені сторонами такі обставини.
Чернівецький міський комунальний виробничий трест зеленого господарства та протизсувних робіт (58023, Чернівецька область, м. Чернівці, вул. Комунальників, 6, код ЄДРПОУ 05432767) зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з 09.01.1992 та взятий на облік, як платник податків.
Посадовими особами позивача на підставі пункту 8 Інструкції, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007 № 36, посвідчення №116 від 09.09.2013 проведена перевірка відповідача, щодо правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за період з 01.04.2001 по 31.12.2010.
13.09.2013 за наслідками перевірки складено ОСОБА_2 №109 перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за період з 01.04.2001 по 31.12.2010.
Проведеною перевіркою встановлено факти невірного визначення коду КВЕД відповідно до основного виду економічної діяльності підприємства за результатами роботи підприємства за попередні роки, що призвело до невірного застосування тарифу для нарахування страхових внесків. У зв’язку із цим виявлені факти порушення правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати страхових внесків до Фонду. Донараховано 28 363,37 грн. страхових внесків, які є недоїмкою та 13 496, 99 грн. пені.
Оскільки відповідач заборгованість добровільно не сплатив, позивач звернувся до суду із позовом про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків у сумі 41 860, 36 грн., а саме недоїмку в сумі 28 363, 37 грн. та пеню в сумі 13 496, 99 грн.
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 25.09.2014, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25.12.2014 адміністративний позов задоволено повністю. Стягнуто з Чернівецького міського комунального виробничого тресту зеленого господарства та протизсувних робіт на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Чернівці заборгованість зі сплати страхових внесків на соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання в сумі 41 860,36 грн.
20.02.2015 Чернівецьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 824/2450/14-а, який отримано позивачем 06.04.2015.
15.05.2015 Першотравневим відділом ДВС Чернівецького міського управління юстиції відкрито виконавче провадження, а 20.11.2015 повідомлено позивача, що на виконанні перебуває виконавчий лист №824/2450/14-а, виданий 20.02.2015 Чернівецьким окружним адміністративним судом відносно Чернівецького міського комунального виробничого тресту зеленого господарства та протизсувних робіт про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання в сумі 41860,36 грн.
Також повідомлено, що 26.10.2015 кошти в сумі 41860,36 грн. надійшли з арештованого рахунку Чернівецького міського комунального виробничого тресту зеленого господарства та протизсувних робіт на депозитний рахунок виконавчої служби та перераховані на відділ 30.10.2015.
23.11.2015 Першотравневим відділом ДВС Чернівецького міського управління юстиції прийнято рішення про закінчення виконавчого провадження № 47532318, припинено чинність арешту майна боржника та скасовано інші заходи примусового виконання рішення, про прийняте рішення повідомлено сторони.
Оскільки відповідачем заборгованість зі сплати страхових внесків на соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання в сумі 41860,36 грн. сплачена тільки 26.10.2015, позивачем донараховано пеню за період з 01.07.2013 по 26.10.2015 в сумі 17376,10 грн.
02.12.2015 позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом до Чернівецького міського комунального виробничого тресту зеленого господарства та протизсувних робіт про стягнення заборгованості.
18.12.2015 постановою Чернівецького окружного адміністративного суду адміністративний позов задоволено повністю. Стягнуто з Чернівецького міського комунального виробничого тресту зеленого господарства та протизсувних робіт на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Чернівці заборгованість по пені в сумі 17376.10 грн.
Не погоджуючись із вказаним рішенням відповідач оскаржив його в апеляційному порядку.
24.02.2016 ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу відповідача залишено без задоволення, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду без змін.
Не погодившись із рішенням суду апеляційної інстанції, позивач подав до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу.
23.11.2016 ухвалою Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу Чернівецького міського комунального виробничого тресту зеленого господарства та протизсувних робіт задоволено частково. Постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 18.12.2015 та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24.02.2016 скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідачем прострочено сплату страхових внесків з 01.07.2013 по 26.10.2015 в зв’язку з оскарженням рішень в судах, рішення, яких набрали законної сили та підтверджується розрахунком пені, а тому в цій частині щодо нарахування та стягнення з відповідача заборгованості з пені в сумі 17 376,10 грн., позов підлягає до задоволення.
Апеляційний суд не погоджується з висновками суду першої інстанції за такими доводами.
ОСОБА_2 ст. 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі – Закон № 1105-XIV), страхування від нещасного випадку здійснює Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі-Фонд) - некомерційна, самоврядна організація, що діє на підставі статуту, який затверджується її правлінням.
Статтею 45 Закону № 1105-XIV вказано, що роботодавець (страхувальник) зобов'язаний своєчасно та повністю сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду і згідно ст. 52 цього ж Закону страхувальник несе відповідальність за шкоду, заподіяну застрахованому або Фонду соціального страхування від нещасних випадків внаслідок невиконання своїх обов'язків із страхування від нещасного випадку, відповідно до закону.
За прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків із страхувальника стягується пеня згідно із законом.
З 01.01.2011 набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VІ (далі – Закон №2464-VІ).
Відповідно до пункту 7 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464-VІ стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та /або несплачених за період до 01.01.2011, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 01.01.2011 не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхуванні страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
На період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або несплачених у період до 01.01.2011, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 01.01.2011 не настав, та відповідних штрафних санкцій за Фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності Законом.
Пунктом 7.5 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду від 12.07.2007 № 36, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.08.2007 за № 867/14134 (чинної на час виникнення спірних правовідносин; далі – Інструкція №36) передбачено, що юридичні особи - платники страхових внесків щоквартально, в двох примірниках складають розрахункову відомість про нарахування та перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду, один примірник якої подається до робочого органу виконавчої дирекції Фонду за місцем реєстрації страхувальника у такі строки: до 20 квітня, до 20 липня, до 20 жовтня, до 25 січня року наступного за звітним.
Відповідно до п. 4.12. Інструкції №36, страхові внески сплачуються страхувальниками-роботодавцями - у день одержання коштів на оплату праці в установах банків. Підприємства, які здійснюють виплату заробітної плати на поточні рахунки фізичних осіб в установах банків, сплачують страхові внески до Фонду в день перерахування коштів на особові рахунки. Не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються в порядку, передбаченому законодавством з нарахуванням пені.
ОСОБА_2 п. 5.1 Інструкції №36 не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк.
Пунктом 5.2 Інструкції №36 передбачено, що пеня нараховується з наступного дня після одержання заробітної плати до дня сплати недоїмки включно. Пеня на пеню не нараховується.
У разі оскарження страхувальником результатів перевірки його фінансово-господарської діяльності щодо сплати та цільового використання ним коштів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків нарахування пені зупиняється з дня подання позову до суду або з дня подання звернення до спеціальної комісії з питань вирішення спору при робочому органі виконавчої дирекції Фонду або при виконавчій дирекції Фонду на термін до прийняття ними відповідного рішення.
Відповідно до п. 8.6 Інструкції №36 суми донарахованих страхових внесків, пені та штрафів сплачуються до Фонду страхувальниками в десятиденний термін з дня складання акта перевірки окремим платіжним дорученням, у рядку призначення платежу вказуються дата перевірки, номер акта і період.
Пунктом 5.5 Інструкції №36 вказано, що якщо недоїмка стягується в судовому порядку, то пеня не нараховується з дня винесення судом рішення про вилучення майна страхувальника, а також з дня визнання його банкрутом.
ОСОБА_2 перевірки відповідача щодо правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати страхових внесків до Фонду та їх витрачання за період з 01.04.2001 по 31.12.2010 №109, він складений 13.09.2013. Донараховані страхові внески (недоїмку) і пеню згідно вказаного ОСОБА_2 належало перерахувати до 23.09.2013.
Таким чином, пеня за несвоєчасно сплачену суму донарахованих страхових внесків, визначену в названому акті, відповідно до наведених вище положень п. 8.6 Інструкції №36 має бути нарахована з 04.10.2013.
ОСОБА_2 матеріалів справи, 25.09.2014 постановою Чернівецького окружного адміністративного суду, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25.12.2014 адміністративний позов задоволено повністю. Стягнуто з Чернівецького міського комунального виробничого тресту зеленого господарства та протизсувних робіт на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Чернівці заборгованість зі сплати страхових внесків на соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання в сумі 41860,36 грн.
Отже, 25.09.2014 судом прийнято рішення, яким позовні вимоги задоволено повністю та вирішено стягнути з відповідача гроші. Вказане рішення набрало законної сили 25.12.2014.
Таким чином, апеляційний суд дійшов висновку, що пеня має нараховуватись за період з 04.10.2013 (закінчення строку оскарження акту перевірки відповідача №109 від 13.09.2013) по 25.12.2014 (дату набрання законної сили рішення Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25.09.2014 у справі №824/2450/14-а).
Разом з тим, ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 05.06.2018 зобов'язано було управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернівецькій області надати суду, зокрема, розрахунок нарахування пені за період з 04.10.2013 по 25.12.2014 (відповідно до ухвали Вищого адміністративного суду від 23.11.2016 в даній справі).
На виконання вищевказаної ухвали позивачем надано суду розрахунок пені за період з 04.10.2013 по 25.12.2014 по страхувальнику Чернівецький міський комунальний виробничий трест зеленого господарства та протизсувних робіт. ОСОБА_2 вказаного розрахунку, кількість днів розстрочки за вказаний період становить 447, одноденний розмір пені – 13,05492, ставка НБУ станом на 25.12.2014 – 14,00 (120% ставки НБУ=16,80 %), сума пені становить 5 835,55 грн. (447*13,05492=5835,55).
Таким чином, стягненню з Чернівецького міського комунального виробничого тресту зеленого господарства та протизсувних робіт на користь управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернівецькій області підлягає заборгованість по пені за період з 04.10.2013 по 25.12.2014 в сумі 5 835,55 грн.
При цьому, розрахунок пені наданий позивачем за вищевказаний період обґрунтований та відповідає матеріалам справи, а тому, стягненню з Чернівецького міського комунального виробничого тресту зеленого господарства та протизсувних робіт на користь позивача підлягає пеня в розмірі 5 835,55 грн.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги дають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, тобто прийняте рішення не відповідає матеріалам справи та вимогам закону, і підлягає скасуванню з постановленням нової постанови.
У силу п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
ОСОБА_2 зі ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з’ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргу Чернівецького міського комунального виробничого тресту зеленого господарства та протизсувних робіт задовольнити частково.
Рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2017 року - скасувати та прийняти нову постанову.
Адміністративний позов задовольнити частково.
Стягнути з Чернівецького міського комунального виробничого тресту зеленого господарства та протизсувних робіт на користь управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернівецькій області заборгованість по пені за період з 04 жовтня 2013 року по 25 грудня 2014 року в сумі 5 835,55 грн. (п'ять тисяч вісімсот тридцять п'ять грн. 55 коп.).
В задоволенні адміністративного позову в іншій частині відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4